7 minut čtení

5 dividendových akcií, které dnes nemají v dlouhodobém důchodovém portfoliu co dělat

Zatímco se akciové trhy začínají pomalu a jistě obracet k tradičnějším hodnotovým akciím, je nejvyšší čas ujistit se, že vaše dlouhodobé pozice jsou schopny poskytnout vám požadovanou stabilitu a spolehlivost.

Příjmové akcie a investování na penzi zpravidla tvoří ideální pár, protože v obou případech jde principiálně o dlouhodobou záležitost. Akcie si kvůli dividendám nikdy nekupujete na krátkou dobu. Jde o stabilní investice, jež vaše bohatství navyšují starým dobrým způsobem - pomalu a s postupem času.

Největší výzvou je tak najít takové akcie, které jsou schopny udržovat nebo ideálně rok co rok navyšovat své dividendy. Solidní dlouhodobé dividendy zpravidla znamenají solidní, stabilní byznys, který kromě pravidelného navyšování dividend rovněž přináší i růst akcií. Takže pro investora Win & Win.

Vše má pak v případě portfolia staršího člověka společného jmenovatele - minimální riziko. A pět níže popsaných akcií bohužel tuto definici nenaplňuje, i když jde ve svém segmentu o velké hráče, pohybují se zdánlivě ve velmi stabilním segmentu, anebo jde o dnes atraktivní REIT společnosti, které díky své struktuře vyplácejí akcionářům dividendy přímo ze svých čistých zisků. Proto nemají v dlouhodobém portfoliu generujícím bohatství na penzi aktuálně co dělat:

1. Boston Properties ($BXP)

Vývoj akcií BXP za posledních 12 měsíců; foto: TradingView

Realitnímu trhu se aktuálně zapalují lýtka a REIT společnosti dnes proto patří k velmi populárním dividendovým volbám v řadě portfolií. Proč se tedy REIT firma nachází na tomto seznamu? Protože se zabývá špatným typem realit na špatných místech.

Je jasné, že v prostředí nízkých úrokových sazeb se REIT společnostem jako celku velmi daří. Žádnou akcii však není vhodné posuzovat pouze podle toho, jak se jí daří v čase ideálních tržních podmínek. Je to způsob, kterým se dokáže probojovat skrz špatné časy, který by měl dlouhodobé investory sestavující portfolio pro svou penzi zajímat nejvíc.

$BXP je dnes největší veřejně obchodovaný developer komerčních nemovitostí na území USA. Společnost vlastní téměř 200 budov v Bostonu, Los Angeles, San Franciscu, New Yorku či Washingtonu DC.

Problém je, že všechna tato velká města zažívala exodus korporátních pracovníků dokonce ještě před pandemií... a loňský rok pro ně byl hotovou katastrofou. Přidejte k této směsi kryptonit všech REIT společností - rostoucí úrokové sazby - a z $BXP se rázem stává REIT, který se bude v mnohém podobat vlastníkům velkých obchodních center v loňském roce.

Dividenda s výnosem 3,49 % může vypadat smysluplně a lákavě, ale z dlouhodobého pohledu je tady až příliš mnoho rizik, které mohou výrazně nabourat její stabilitu.

2. PPL Corp ($PPL)

Vývoj akcií PPL za posledních 12 měsíců; foto: TradingView

S dividendovým výnosem 5,66 % a byznysem v segmentu utilit ve městě Luisville a střední Pennsylvanii stejně jako ve Velké Británii může PPL Corp na první pohled působit jako naprosto výborná volba pro investory lovící zajímavou hotovost na penzi, kteří chtějí nakoupit a dlouhodobě držet.

Jenže britský byznys $PPL je aktuálně na prodej a případný růst úrokových sazeb nebude utilitám podobně jako REIT společnostem příliš hrát do karet, jelikož jde o segment poměrně citlivý na hotovost a cash flow, kde je potřeba, aby všechna zařízení běžela bez výluk, spolehlivě a bezpečně.

Pokud skutečně dojde k prodeji britské divize, rozhodně se to podepíše na stavu cash flow, jež by v důsledku mohl mít negativní efekt na dnešní štědrou dividendu. No a jakmile by nepříznivý vývoj volné hotovosti $PPL donutil ke snížení dividendy, všichni víme, jak by investoři zareagovali. Ani takto slušná dividenda a na první pohled stabilní segment by vás neměly zaslepit před možnými riziky, kterým může společnost zřejmě již v nedaleké budoucnosti čelit.

3. AT&T ($T)

Vývoj akcií T za posledních 12 měsíců; foto: TradingView

Pro většinu z vás předpokládám největší překvapení na tomto seznamu. Jak se sem proboha dostala společnost s blue-chip reputací? Někteří sledující aktuální dění už možná tuší, ale vězte, že $T se na tento seznam společností, které by starší lidé chystající si penzijní portfolio měli minout, dostalo ještě před oznámením odprodeje Warner Media.

Dnešní potíže AT&T plynou paradoxně primárně z původního byznysu společnosti, jež ji svého času vynesl na výsluní. Víte, management si bláhově myslel, že výsadní postavení  $T na telekomunikačním trhu bude po explozi trhu s mobilními telefony bez problémů pokračovat a byznys se jen pohrne.

Jenže agresivnější a dravější konkurence začala postupně ze všech stran okusovat nespokojenou klientskou základnu AT&T, až jsme se dostali do dnešního stavu, kdy společnost maličko ztrácí pevnou půdu pod nohami.

A hlavně - když $T koupilo TimeWarner Media, nebylo rozhodně připraveno na vstup do nového sektoru digitálního obsahu a streamování. V důsledku to proto byla zatraceně drahá lekce a dnes už víme, že se celé tohle dobrodružství chýlí ke konci - nutno podotknout za velké nelibosti akcionářů, kteří se nyní obávají toho, jak se odprodej Warner Media podepíše na budoucí perspektivě byznysu AT&T.

Je šílené představit si, že společnost s valuací přes 200 miliard dolarů a dividendou 7 % je pro pasivní příjem na staré roky rizikovou volbou... ale je to tak.

4. Equity Residential ($EQR)

Vývoj akcií EQR za posledních 12 měsíců; foto: TradingView

Jak už název společnosti napovídá, $EQR je rezidenční REIT zaměřující se na bytové domy ve velkých městech po celých Spojených státech. Nemovitosti vlastní mimo jiné ve Washingtonu DC, New Yorku, Denveru, Seattlu či Jižní Karolíně.

Problémem je, že pandemie poslala nejen Spojené státy z velké části do online světa. Zatím nic není jisté, ale existuje poměrně vysoká šance, že flexibilní možnosti pracovat z domova budou součástí nové pracovní reality. A různé hybridní pracovní rozvrhy způsobí to, že náhle pro řadu lidí nebude tak důležité bydlet kvůli práci v hustě zalidněném, hlučném a drahém městě.

Pokud by se tento trend začal projevovat výrazněji, je jisté, že to potlačí dolů nájmy, aby byty zůstaly i nadále obsazené. Přidejme k tomu současnou nezaměstnanost v USA a není tak těžké představit si, že hromada lidí si zkrátka život v centrech velkých měst ani nebude schopná dovolit.

Akcie už letos přidala asi 25 % a nabízí slušnou dividendu s výnosem 3,24 %. Přesto její zařazení do portfolia nedává smysl, na trhu jsou rozhodně mnohem lepší a pro dlouhodobé portfolio méně rizikové REIT společnosti.

5. Lamar Advertising ($LAMR)

Vývoj akcií LAMR za posledních 12 měsíců; foto: TradingView

Byť si to dnes už možná někteří neumí představit, skutečně dříve existoval svět, kde digitální reklama neexistovala. A právě v tomto světě se již od roku 1902 pohybuje $LAMR, což je společnost, která po Spojených státech a Kanadě vlastní asi 200 billboardů a asi 325 000 log, nápisů či polepů na dopravních prostředcích.

Zhruba před 7 roky se Lamar Advertising změnila na REIT s poměrně unikátním byznys modelem, který nepodléhá žádnému z tradičních rizik, které byste u tohoto typu společnosti v prostředí rostoucích úrokových sazeb očekávali.

$LAMR je však dnes poměrně drahý špás. P/E ratio 43 je tak závratné, že jej společnost v rámci svého byznys modelu reálně zkrátka nemá jak obhájit. Dividenda aktuálně nabízí výnos 2,93 %, ale je poměrně těžké představit si, jak by se společnosti mělo podařit udržet současné tempo dlouhodobě. Ruce pryč.

Pozn. Žádnou z výše uvedených akcií aktuálně nevlastním.

#investovani #penze #duchod #portfolio #akcie #dividendy #dividendoveakcie #pasivniprijem #stabilita #riziko #bostonproperties #pplcorp #att #equityresidential #lamaradvertising

Hodnocení: +24
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • AT&T ($T) se z problémů vyhrabe :-))

    +9
    • Taky pevně věřím

      0
    • @MEGAmoney Z té šlamastiky okolo digitálního obsahu se hrabou už teď tím, že to celé raději prodávají. Z dlouhodobého pohledu bych se (pokud už bych musel volit v tomhle segmentu) ale možná spíš přiklonil k $VZ. Jinak pokud máte $T v portfoliu, samozřejmě přeji, ať se daří. ??

      +1
  • I T jsem dnes prodal - stejný problém jako u VZ - nesplnil očekávání, nerostl, na dividendy mám lepší akcie...

    +5
    • Podelite se, ktere?Abych nechtel neco za nic:Apple

      BMW 

      Facebook

      Gilead Sciences

      Alphabet (Google)

      Nvidia

      Shell (A)

      Intel 

      Cardinal Health 

      New Rezidential Investment 

      Daimler

      Microsoft

      Cisco Systems 

      Sony

      Paypal Holdings

      Walt Disney  

      JP Morgan Chase 

      Lufthansa

      NextEra Energy

      Chevron  

      Welltower

      Iron Mountain

      3M Company 

      Federal Realty Investment Trust  

      Lockheed Martin

      Realty Income

      Qualcomm

      Caterpillar 

      General Mills 

      Coinbase Global

      Whirlpool

      Nucor  

      Franklin Templeton Resources

      Butterfly Network

      Norilsk Nickel  

      CVS Health

      Astra Zeneca

      Netflix

      :-)6 holomku mne neplati divi

      0
    • @marekFiser Mnoho z tohoto výběru jsem měl a také mnoho již prodal. Zůstal mi jen AAPL, PYPL, QCOM... obecně očekávám od akcie roční růst 15-20% (může to být i součet růstu + dividendového výnosu). Pokud toho akcie nedosahuje, nahradím ji výkonnější...

      +8
    • Mohu se zeptat kolik akcií z vašeho portfolia splňuje CAGR 20% po dobu alespoň 5 let? Obzvláště by mne zajímal příklad nějaké hodnotové akcie.

      0
    • @janSrubar Většina mých akcií jsou příjmové. Pokud investuji do růstových, musí se pohybovat v megatrendech. Pokud akcie přestane růst, ohlédnu se po jiné. Klasické hodnotové akcie nevyhledávám, moc na ně nevěřím, peníze bez efektu by v nich mohly ležet dlouho.

      0
    • Vzhledem k tomu, že tzv. "příjmové", jinak také dividendové tituly jsou pouze podmnožinou hodnotové skupiny akcií, tak otázka zůstává stále stejná, kde dostanu stabilní CAGR 20%? Trochu se obávám, že nikde...což tak trochu odporuje vašemu předchozímu komentáři. Ale možná, že nás tady překvapíte.

      +2
    • @janSrubar Řeknu to asi takto... Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, nevidím žádný důvod pátrat v historii dále než dva roky. Co bylo před 5 roky dnes nemá valnou vypovídající hodnotu. Pokud se některá má akcie nevyvíjí podle mých představ, prodám ji a koupím místo ní jinou...

      +1
    • S tím by si jistě dovolili nesouhlasit pánové jako Buffet, Lynch, Graham a celá dlouhá řada dalších. Pokud nemáte věšteckou kouli, jakože ji nemáte, tak minulá výkonnost titulu a historická data jsou právě to jediné hmatatelné, co držíte v rukou. Skoro se bojím zeptat na základě čeho provádíte fundamentální analýzu, pokud „není důvod pátrat v historii déle než dva roky“?

      Článek je o dlouhodobém investování a stabilním dividendovém portfoliu na důchod, to o čem píšete vy je v lepším případě krátkodobé sjíždění trendů (v tom horším, v poslední době velmi oblíbené, kasino). S dlouhodobým investováním to každopádně nemá mnoho společného. 

      A otřepanou formulí z bankovních letáků to bohužel opravdu nezachráníte.

      0
    • @janSrubar  No já se s vámi nebudu hádat, mně má dividendová strategie plně vyhovuje, měsíčně sbírám přes 1000 USD na dividendách a tato částka se neustále navyšuje, protože dividendy nečerpám, ale reinvestuji do dalších příjmových titulů. Ano já hodně investuji podle trendů - v růstových akciích podle megatrendů, v příjmových tam, kde sbírám vysoké výnosy. Riziko samozřejmě dělím mezi mnoho akcií, takže ho tímto omezuji. Pokud ale cítím, že některá akcie nesplňuje má očekávání, není nic jednoduššího než ji prodat a za utržené peníze koupit lepší akcie, které splňují má očekávání. Až budu měsíčně vydělávat 2000 USD, je možné, že přejdu na investice do akcií typu PG, CAT atd., které sice vyplácejí mnohem nižší dividendy, ale zároveň i rostou. Je to také dáno mým věkem - v 60 letech nemám čas čekat 20 let, až se mi akcie zhodnotí, kdežto pasivní příjem 1000 USD měsíčně by mne fakticky dnes i bez důchodu uživil.

      +6
  • $PPL se mi povedlo před rokem koupit přesně na dně na $18, což mi přináší krásnou dividendovou výnosnost, zároveň se akcie už z propadu z větší části vzpamatovali a vzrostly na ceně. Měl jsem v plánu držet a pobírat dividendu, teď zvažuji, jestli plán nezměním.

    $T mám v divi. portfoliu zastoupenou taktéž, mnoho lidí teď prodává, já budu nejspíše držet. Ani tady ale ještě nemám jasno, teprve včera jsem měl čas si více projít, co to za novinky vlastně oznámili. Zprvu jsem chtěl pozici prodat i v podstatě na nulovém zisku, zaujalo mne ale, že stávající akcionáři T dostanou po vzniku nové společnosti i její akcie. Je samozřejmě ve hvězdách, jak se jí bude dařit...

    0
    • také T vlastním a zatím jsem se rozhodl držet. akcie nové společnosti se dají hned prodat a to je i řešení které plánuji. segment služeb které T poskytuje považuji za kafemlýnek na hotovost a předpokládám že sice dividendovou politiku aristokrata tímto krokem "elegantně" utnou, ale dividendu budou platit neustále dál

      0