19.05.2021 8 minut čtení

Je vašim hlavním cílem opravdu finanční nezávislost? Začněte tím, že sami sobě položíte tyto 4 otázky

Nakonec je to vždy o tom, že čím lépe sami sebe doopravdy znáte a zejména čím lépe znáte své slabiny, tím snazší pro vás bude spravovat své finance.

Cesta k finanční nezávislosti vedoucí skrz spoření a investování je dnes velmi populární "finanční filozofií", do které se pouští hromada mladých lidí. Ti se vezou na příbězích, návodech a radách různých úspěšných ani ne 40letých penzistů, kteří od 20 let spořili velkou část svých příjmů, aby se po cca 20 letech dřiny mohli vydat do předčasného důchodu a soustředit se primárně na své koníčky a vášně.

Problém je, že lidé většinou zahlédnou nějaké video na YouTube nebo blog od takového mladého penzisty a ihned si pomyslí: "Wow, to je super, takhle budu svůj život žít i já!" Což je bohužel vždy od samého začátku špatný plán. Na první pohled se může zdát logické, že abyste dosáhli úspěchu, vypůjčíte si plán cesty k němu od někoho druhého, komu se to podařilo.

Mnohem větší šanci dorazit do cíle však máte, pokud svou cestu začnete intenzivním sebepoznáním. Honit se za cílem někoho jiného je samozřejmě snazší, než se zastavit a podívat se na vlastní život. Z pohledu správy peněz i životní spokojenosti však jde o zcela zásadní první krok ještě před tím, než se po hlavně vrhnete třeba do něčeho, jako je hnutí FIRE a snaha dřít, maximálně spořit a snížit svou životní úroveň na únosné minimum.

Ještě než se rozběhnete vstříc vytoužené finanční nezávislosti, položte si tyto čtyři otázky:

1. Jak vám peníze pomohou dosáhnout vašich cílů?

Na peníze je dobře nahlížet jako na takovou formu potenciální energie. Neboli sílu, která vám může poskytnout čas a výrazně rozšířit možnosti, díky čemuž se můžete cítit víc "naživu". Na úplném začátku je ale nesmysl soustřeďovat se na obrovskou finální částku, s níž budete moci zamířit na odpočinek.

Pokud vám jde řádově o miliony nebo nižší desítky milionů, ale začínáte jen s velmi malým obnosem, je to příliš rozptylující laťka. Z nuly by první cesta měla vést řekněme ke 100 000 Kč. Pokud máte 250 000, dejte si jako první cíl 500 000 a posléze 1 000 000 Kč. Vždycky se zaměřujte jen na další logickou laťku a snažte se k ní dostat tak rychle, jak rychle vám to bude vyhovovat.

A nyní to hlavní - jakmile se ke každé nové laťce dostanete, zamyslete se nad tím, jak tento finanční obnos materiálně ovlivňuje váš život a možnosti. Jakmile se vám na účtu objeví 250 000 Kč v hotovosti, zamyslete se nad tím, kolik svobody vám tato částka aktuálně dává. Možná se díky ní můžete odstěhovat od rodičů, nebo si dovolit opustit aktuální práci a pustit se do něčeho nového. A možná si říkáte, že je to hrozně málo a máte ambici mít mnohem víc peněz. To je v pořádku, jen do toho, ale nezapomeňte si položit klíčovou otázku - co děláte se svobodou, kterou už nyní máte?

2. Co jsem ochoten pro jejich dosažení obětovat?

Každý zapálený a úspěšný střadatel vám řekne, že klíčem k dostatečným úsporám je - světe div se - udržování výdajů na absolutním minimu. Jejich mantra vypadá asi nějak takhle: "Pokaždé, když utrácíte peníze, nemůžete je uspořit". Jinými slovy přinášíte jistou oběť - obětujete část své budoucí svobody.

Problémem, do kterého se často až příliš mnoho lidí inspirovaných hnutím FIRE dostane, je že začnou spoření hrotit až moc. Jsou tak moc soustředěni na obětování aktuálního pocitu štěstí pro budoucí bohatství, že se postupně ochudí prakticky o všechny věci, jež jim přinášejí v životě radost.

Netřeba dodávat, že fungovat takhle dlouhodobě není příliš smysluplné, zdravé ani udržitelné. Proto je vhodné ujasnit si, co vás v životě dělá nejšťastnějšími a kolik vás tyto věci stojí. Pak se můžete zaměřit na to, abyste případně utráceli pouze za ně a vše ostatní spořili. Plus faktem je, že pro mnoho lidí jsou věci, které v nich probouzejí pocit štěstí - jako hraní společenských her s přáteli nebo společné pivo a sledování něčeho v televizi - vlastně velmi levné nebo dokonce zcela zdarma. Nedává proto smysl odmítat striktně tyhle drobné útraty a tím si odpírat jakýkoli možný komfort.

Místo toho dává větší smysl zaměřit se na možné změny, které můžete provést u největších položek ve svém rozpočtu. Jde nějak ušetřit na bydlení? Dopravě? Neutrácíte příliš mnoho za nesmysly z pohledu stravy? Pokud v těchto položkách dokážete najít citelnou změnu, zpravidla může jít řádově o ušetřené tisícikoruny měsíčně. A v takovém kontextu už vás opravdu zrušení předplatného Netflixu nijak zvlášť nevytrhne.

3. Jak mohu ze svých investic vytěžit maximum při smysluplném riziku?

Existuje jedno místo, kde byste se rozhodně měli snažit omezit výdaje: vaše investiční portfolio. Zde obrovsky záleží na tom, jaké máte s investicemi zkušenosti, jaký je váš track record atp. Ale pokud se budeme bavit o mladším člověku bez dlouholetých zkušeností, většina peněz by měla plynout do indexového fondu kopírujícího širší akciový trh.

V dnešní době asi nemá smysl zabývat se dluhopisy, které jsou pro mladé lidi i za lepšího ekonomického klimatu maličko příliš konzervativní. Zbytek kapitálu je možné po menších částkách rozdělit do individuálních akcií, pokud si na jejich výběr troufáte. Nemělo by jít o žádné velké sumy, ale spíš o potenciálně zajímavou diverzifikaci vašeho portfolia. Zde se sluší připomenout neúprosnou statistiku, dle které má problém porazit širší trh dlouhodobě i naprostá většina investičních profíků. Dokážete-li proto spolknout ego, můžete si ušetřit hromadu stresu, ztrát a především poplatků.

Jakmile vám to vaše finanční situace dovolí, je rovněž vhodné diverzifikovat své investice do nových zdrojů příjmů. Může jít o vlastní malý byznys, nebo třeba nákup investiční nemovitosti. Reality v posledních letech díky neustále rostoucím cenám patří k velmi populárním investičním artiklům. A ano, procento nebo dvě z vašeho kapitálu dnes rozhodně může své místo nalézt i v kryptoměnách, pokud je to váš šálek kávy a jste ochotni věnovat jejich studiu čas.

4. Jak se mi daří a bude dařit konstantně budovat své schopnosti?

Byť už dnes existuje mnoho myšlenkových proudů a názorů, jež se točí okolo spoření a investování s cílem zajistit si předčasný důchod, společný cíl všech je zpravidla stejný - pocit životního naplnění a získání dostatku peněz pro to, abyste mohli žít život přesně dle svých představ.

Pokud v mládí dokážete vyzkoušet různé kariérní cesty a nabrat nové schopnosti i zkušenosti, výrazně tím zvyšujete pravděpodobnost, že se vám podaří najít si dostatečně lukrativní a naplňující práci. Schopnosti a dovednosti jsou velmi cennou měnou pro budoucnost. Čím víc jich máte, tím více příležitostí k vydělávání peněz se vám naskytne.

To nutně neznamená, že byste se ihned měli vrátit zpět do školy. Ale mladí lidé by dnes už zcela bez problémů levou zadní měli zvládnout vytvořit webovou stránku, vytvořit reklamní kampaň na Google a mít povědomí o budování značky či designu. Hromadu těchto praktických dovedností digitálního světa se totiž můžete naučit zcela zdarma třeba na YouTube.

---

Čím dříve se ve svém životě začnete zaobírat vašimi odpověďmi na tyto otázky, tím lépe si můžete naplánovat svou vlastní, individuální cestu k bohatství a tím větší bude vaše pravděpodobnost, že dorazíte na její konec.

#osobnifinance #financnicile #sporeni #investovani #fire #financninezavislost #financnigramotnost #disciplina #priority #stesti #spokojenost #vydaje #indexovyfond #ego #nemovitosti #kryptomeny #schopnosti #osobnirozvoj

Hodnocení: +27
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
8 minut
8 minut
9 minut
9 minut
10 minut
6 minut
8 minut
10 minut
9 minut
7 minut
14 minut
9 minut
Doporučené příspěvky
8 minut
8 minut
9 minut
9 minut
10 minut
6 minut
8 minut
10 minut
9 minut
7 minut
14 minut
9 minut