27.01.2022 6 minut čtení

3 největší překážky, které vám brání v dosažení finanční nezávislosti

Lidé, kteří dosáhnou finanční nezávislosti jí dosáhnou, protože myslí jinak než většina populace. Máte však příležitost, vyhněte se 3 největším překážkám, které vám mohou bránit v dosažení tohoto cíle – inspirujte se lidmi, kteří už to dokázali.

1. Většina lidí nerozumí dluhu

Bohatí lidé využívají dluhu ke zvýšení zisku ze svých investic a růstu peněžních toků. Chudí lidé používají dluh k nákupu věcí, díky nimž jsou bohatí lidé bohatší. Spotřební úvěry, a ještě hůře kreditní karty, jsou pravděpodobně tím největším problémem, jakýkoliv dluh má však potenciál, aby byl využitý špatný způsobem.

Dluh byl původně navržen tak, aby pomohl lidem a podnikům vydělat peníze a nakupovat aktiva díky pákovému efektu – což je způsob, jak bohatí bohatnou.

Bohatí lidé používají k vydělávání peněz z velké části právě dluh. Řekněme, že vlastník firmy chce prodat více produktů, ale už nemá žádné peníze na další investice do podnikání. Může si tak vzít půjčku od banky, aby mohl prodat více produktů. Jakmile je prodá, velmi pravděpodobně vydělá nad rámec úroků, které musí za tento úvěr platit. Takto může podnik zvyšovat svůj zisk, i když nemá peníze na investování.

Dalším příkladem by byl nákup a pronájem nemovitosti. Řekněme, že nemovitost, kterou chcete koupit, se prodává za 2 miliony Kč, ale vy máte v hotovosti pouze 400 tisíc Kč. Na pořízení nemovitosti si můžete vzít hypotéku. Jakmile nemovitost pronajmete, zbyde vám po zaplacení splátky hypotéky a všech výdajů spojených s údržbou nemovitosti třeba 3 000 Kč měsíčně. Dluh, v tomto případě hypotéka, vám umožnil koupit nemovitost a začít vydělávat peníze ještě dnes. Pokud byste chtěli zmíněné 2 miliony Kč ušetřit, trvalo by vám to patrně roky a cena nemovitosti by kromě toho pravděpodobně za tuto dobu ještě vzrostla. Takto by se měl využívat dluh – aby zvyšoval výnosy z vašich investic – abyste vydělávali více peněz.

Dnes bohužel většina lidí využívá dluhového financování k uspokojení spotřeby. Místo toho, aby si na nákup spotřebního zboží ušetřili, kupují ho na dluh a posléze splácejí – cokoliv si koupí je mnohem dražší, než kdyby si to koupili za své.

Bohatí lidé používají dluh v drtivé většině k investování – lidé, kteří se marně snaží dosáhnout finanční nezávislosti ho využívají k uspokojení momentálních potřeb. Než tak uzavřete příští úvěr, zeptejte se nejdříve sami sebe: „Vydělám díky tomuto dluhu nějaké peníze navíc?“, pokud tomu tak není, dvakrát si zřízení svého dluhu rozmyslete.

Použití dluhu k vydělávání peněz má samozřejmě svá rizika. Pokud nevíte, co děláte, toto riziko může být poměrně velké. Proto je důležité se neustále finančně vzdělávat, abyste mohli bezpečně a efektivně využívat svůj dluh.

2. Mnoho lidí postrádá potřebnou disciplínu

Pokud vám chybí disciplína, nemusí to být nutně vaše chyba. Média často prezentují informace takovým způsobem, aby si lidé mysleli, že se úspěch odehrává bleskově. Nevidíme však těch nespočet hodin, které Jeff Bezos nebo Mark Zuckerberg strávili otrockou prací ve svých firmách, než dosáhli velkého úspěchu.

Nevidíme ani všechny selhání našich oblíbených herců, spisovatelů nebo třeba úspěšných podnikatelů v našem okolí. Zároveň nevidíme zástupy těch dalších, kteří na své cestě selhali. Vidíme jen okamžitý úspěch, jak ho prezentují magazíny na svých webovkách nebo na obálkách časopisů.

Často si kvůli tomu myslíme, že je výrazný úspěch zásluhou štěstí a nemůžeme být dále od pravdy. Statisticky se skutečné bohatství buduje v průběhu času prostřednictvím disciplinovaného investování a vytvářením peněžních toků. Většina milionářů se nestane milionáři díky tomu, že vydělá okamžitě hromadu hotovosti (s výjimkou výherců loterie, kteří následně své peníze často neúčelně rozfofrují). Lidé se ani obvykle nestanou milionáři díky tomu, že si uspoří peníze v bance.

Dvacetiletý člověk, který by investoval 2 000 Kč měsíčně při 15% výnosu, by měl ve věku 60 let více než 60 milionů Kč. Takhle se projevují síla složeného úročení. Když investujete, čas je na vaší straně, pokud se zadlužujete, pracuje proti vám. Aby tedy pracoval čas ve váš prospěch, je vyžadovaná disciplína. Disciplína je přitom jako sval. Musíte ji cvičit. Dobře se ji přitom daří posilovat i drobným „cvičením“ – odolejte pokušení dát si něco sladkého, choďte důsledně do posilovny nebo choďte spát v pravidelný čas – to vše se zdá jako poměrně banální, ale opravdu to na posilování disciplíny funguje.

Procvičování disciplíny zlepšuje vaši schopnost být disciplinovaný. Cesta k finanční nezávislosti je CESTA, nikoliv okamžité uspokojení – zůstaňte disciplinovaní.

3. Většina lidí nemá silné „PROČ“

Zcela běžně se děje, že lidé nevědí, co od života chtějí, nebo se bojí toho dosáhnout. Buď nemají pro svůj život žádnou vizi ani cíle, kterých by mohli dosáhnout, nebo jejich PROČ něco udělat nebo změnit není dost silné na to, aby jednali.

Finanční nezávislost je velmi ambiciózní cíl a chuť a skutečné důvody, proč jí chcete dosáhnout musí být dostatečně silné.

Je snadné si ospravedlnit koupi většího domu, nebo řízení pěkného auta, ale pro opravdu velké cíle musíte myslet na něco většího, než jste vy sami. Co vás žene kupředu?

  • Vaše děti?
  • Rodina?

Nebo něco více altruistického?

  • Třeba zlepšení životního prostředí?

Říct si, že chcete dosáhnout finanční nezávislosti, nestačí. Chcete-li jí však dosáhnout kvůli tomu, abyste mohli trávit více času s rodinou – abyste žili život, o kterém můžete nyní jen snít, měli byste si to uvědomit a využít tento fakt jako palivo pro váš motor.

Přestaňte přemýšlet nad tím co (ne)máte a začněte sní o tom, co opravdu chcete a hlavně pochopte, proč je to pro vás důležité.

Hodnocení: +56
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.