18.05.2021 5 minut čtení

Ranní zprávy 18.05.2021: Rusko šlape po tech gigantech, rodí se nová konkurence Netflixu a rok fúzí a akvizic

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za uplynulý den.

Dobré ráno! Americký telekomunikační gigant AT&T se skutečně zbavuje své mediální odnože WarnerMedia, z níž se mu očividně nepodařilo získat žádnou závratnou hodnotu. Právě naopak, společnost sice obdrží 43 miliard dolarů a většinový podíl v nově vzniklé společnosti, ale je potřeba připomenout, že před 3 lety tehdejší Time Warner koupila za astronomických 85 miliard dolarů. Slušná část hodnoty držené akcionáři tak vylétla komínem. Na druhou stranu management i představenstvo šlechtí, že svůj trestuhodný přešlap přiznali. Na konci této dohody vznikne jedna z největších streamovacích platforem na světě, na níž by si měli dávat pozor Netflix, Amazon i Disney. Úspěšný den Vám přeje Tomáš.

⚫ Spouštíme WARENGO PREMIUM! Získejte přístup k unikátním funkcím a obsahu

  S&P 500 -0.25 % (4,163.29)

  Nasdaq -0.38 % (13,379.05)

 PX +0.78 % (1130.52) 

---

 Ropa +1.44 % (66.31 USD) 

 Zlato +1.59 % (1,867.30 USD) 

 Stříbro +3.60 % (28.35 USD) 

Ing. Libor Stoklásek, MBA (255 sledujících)
Správce privátní klientely & Analytik kapitálových trhů
Sledovat

Discovery (DISCB) +13.71 % (80.18 USD)
Není tomu tak dlouho, co Discovery zažilo velký propad svých akcií. Nyní se jim ve světle oznámené akvizice s WarnerMedia (viz úvod) opět začíná dařit.

Clover Health (CLOV) -8.70 % (6.82 USD)
Kvartální výsledky Clover Health bohužel investory příliš neoslinily. Ani meziroční růst příjmů o 18 % nevyvážil stále vysoké provozní náklady a přetrvávající ztrátovost byznysu.

⚫ Spouštíme WARENGO PREMIUM! Získejte přístup k unikátním funkcím a obsahu

GRAF DNE

Otevírající se ekonomika a zlepšující se situace v mnoha rozvinutých zemích napomáhají širším expanzím a dohodám mezi firmami. Hodnota akvizicí a fúzí firem by proto letos mohla dle dat agentury Bloomberg překonat rekordní hodnotu 2 bilionů dolarů.

 SLOVA DNE 

„Pokud tyto platformy nepřijmou příslušná opatření, mohou čelit podobným sankcím.“

Ruský federální úřad Roskomnadzor v posledním vyjádření upozornil technologické giganty, jako jsou Google a Facebook, aby se na svých platformách vyvarovali takzvanému „škodlivému“ obsahu, nebo budou čelit podobnému omezení, které už od března v zemi platí pro Twitter. Platforma byla značně zpomalena a Roskomnadzor jí vyhrožoval úplnou blokací. Škodlivým obsahem je samozřejmě myšlena mimo jiné svoboda slova či kritika Kremlu a současné vlády.

 ČÍSLO DNE 

43 000 000 000 $

Spekulace o tom, že by se mediální část firmy AT&T WarnerMedia mohla spojit s firmou Discovery, byly potvrzeny. Akvizicí získá AT&T přibližně 43 miliard dolarů a v konečně vzniklé společnosti bude firma držet 71% podíl. Zbylých 29 % pak připadne akcionářům Discovery.

 BLESKOVĚ 

Národní plán obnovy (NPO) dostal zelenou, na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Celkem do něj hodlá stát investovat 200 miliard korun, z čehož by měl 172 miliard čerpat z Evropské unie.  

 Wells Fargo spustila 10letý závazek pomoci Američanům, kteří nemají přístup k bankovním účtům. Iniciativou zprostředkuje přes 100 speciálních poboček a nabídne nebankovním domácnostem snadnější přístup k nízkonákladovému bankovnictví.

▶ Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dosáhla v posledním finančním roce největší ztráty v historii. Rekordem se za posledních 35 let provozu stal roční prodělek 815 milionů eur, cirka 20,74 miliardy Kč.

▶ Kvartální výsledky Sazky, firmy Karla Komárka, ukázaly, že společnost inkasovala tučnou dividendu z LottoItalia, kde drží 32,5% podíl. Italská loterijní firma vyplatila i část rezerv v hodnotě 175,7 milionu eur, do kapsy Sazka Group putovalo 57,1 milionu eur.

Ubytovací zařízení budou moci návštěvníci pro rekreaci bez omezení kapacity využívat od 24. května. Oznámilo to ministerstvo průmyslu a obchodu. Hosté budou muset být očkovaní, testovaní, anebo mít prodělanou nemoc COVID-19.

Investice do prověřené české společnosti
Dokázat růst i v této překotné době je známka úspěšného podnikání. Přesně do této kategorie spadá společnost Evropa Expres a její skvěle rozjetá mezinárodní kamionová doprava, která teď vyroste s využitím crowdfundingu. Dozvědět se více >>

FOTO DNE

Byť se včera Elon Musk snažil krotit spekulace o tom, že se Tesla chce zbavit všech svých BTC, kryptoměnová komunita jej považuje za hlavního strůjce aktuálního propadu a dává mu co proto. Mimo jiné už vzniklo hned několik nových coinů, jež svým názvem miliardáře a CEO Tesly posílají do patřičných míst.

Už je nás 55 856

---
⚠️
Texty zveřejněné v tomto newsletteru nejsou investičním doporučením, mají pouze informativní charakter. Buďte v investicích opatrní a vzdělávejte se.

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Chápu dobře, že AT&T prvně koupila Time Warner za 85 mld a teď ho prodala za 43mld, ale v nové společnosti bude mít 71procetní podíl? To znamená, že prodala Time Warner pouze z 29% a ze 71% ho pořád bude držet. To zas není tak špatné, jak to na první pohled vypadá. Nebo jak to mám chápat, že vznikne nová společnost a AT&T v ní bude mít 71% přesto, že už dostala 43mld z prodeje Time Warner?

    0
    • @JanHynek Ne přímo AT&T jako taková, ta dostane jenom peníze, ale akcionáři $T budou vlastnit 71 % nové společnosti, zatímco akcionáři Discovery budou držet 29 %. Neboli obě skupiny dostanou akcie nové vzniklé společnosti.

      0
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty