9 minut čtení

5 akcií z portfolia Warrena Buffetta, které chcete pro následující dekádu mít v portfoliu

Mezi mladými investory je dnes populární hledat investiční inspiraci od rádoby finančních guru na sociálních sítích nebo YouTube. Přitom mezi sebou máme nefalšovanou investiční legendu. A jeho níže uvedené akcie ukazují, že to stále umí.

Foto: Reuters

Investování na základě rad různorodých online influencerů mi trochu připomíná situaci, kdy slepý vede za ruku slepého. Rok co rok se objevují další údajní "noví Buffetové", kteří prý mají zaručený způsob, jak na akciových trzích neskutečně zbohatnout a přesně vědí, které akcie vybrat. Scénář je většinou identický - dříve či později jim trh napráská a zavládne trapné ticho plné ztrát.

Alternativa v podobě investora, který už to všechno zažil a ví, o čem mluví, se přitom více než nabízí. Warren Buffett s nadsázkou do blue-chip akcií investuje už od narození Krista, zažil hromadu ekonomických i tržních cyklů a dnes už se reálně nemůže stát téměř nic, co by jej překvapilo. Ano, na trhu jsou možná dnes jiné akcie než v jeho mládí, ale nakonec je to vše o principech volného trhu, nabídce a poptávce. A jedním z nejlepších učitelů toho, jak v rámci této dynamiky dosáhnout zisku, je zkušenost.

I Buffett byl svého času mladý a je možné, že kdyby v té době již existoval internet, patřil by k velmi úspěšným investičním bloggerům či influencerům. Z jeho životního příběhu se ale zdá, že na rozdíl od dnešních guru on vždy věděl, o čem mluví - anebo o tom nemluvil. Výsledkem jeho celoživotního investičního snažení je dnes kolos jménem Berkshire Hathaway, který by sám o sobě v kombinaci s Buffettovým věkem měl znamenat, že když hovoří, ostatní jsou zticha, šoupou nohama a poslouchají.

Ať už jde o investování, psaní knih nebo jakoukoli jinou dovednost, zastávám filozofii, že by se člověk vždy měl snažit učit od toho nejlepšího možného člověka, k němuž se v daném oboru dá dostat. Takže když už se od někoho učit nebo se někým inspirovat, měl by to být někdo jako Buffett, který se narodil během Velké hospodářské krize, investoval již od útlého mládí, vytvořil časem prověřenou investiční strategii a stále mu to i v 90 letech neuvěřitelně pálí.

Níže je pár akcií z portfolia Berkshire Hathaway, které rozhodně stojí za pozornost a dlouhodobí investoři neudělají špatně, pokud se v tomto případě Buffettem inspirují. Byť je dobré připomenout, že ani Warren Buffett není ultimátní soudce dalšího vývoje jejich valuací - tím je vždy sám trh. Udržování striktního money a risk managementu by proto mělo být i v tomto případě naprostou samozřejmostí. Nicméně pokud jste laděni na dlouhodobý investiční horizont, neměli byste nakonec mít problém uspět.

1. AbbVie ($ABBV)

V portfoliu Berkshire lze nalézt hned několik akcií ze segmentu zdravotní péče, ale jedna, která mě zaujala, je AbbVie. V tomto případě se totiž s Warrenem dá v jeho pohledu shodnout. $ABBV se v různých akciových výběrech objevuje tak často, že předpokládám, že úplně každý dnes tohoto farmaceutického giganta se sympatickou dividendou zná. Růst společnosti asi nejvíc nakopl její lék Humira, jež je používán k léčbě revmatoidní artritidy, Crohnovy choroby, psoriázy a dalších zdravotních potíží.

AbbVie rovněž zahrnuje poměrně široký list onkologických léčeb a lze předpokládat, že jakmile se podaří kompletně porazit nový koronavirus SARS-CoV-2, poptávka po léčbě dlouhodobých nemocí by měla opět výrazně růst.

Dalším potenciálně výrazným růstovým hráčem pod křídly $ABBV by však mohl být Botox, který společnost získala při akvizici firmy Allergan. Lockdowny vyvolané pandemií učinily potřebu vypadat "k světu" prakticky zbytečnou. Nyní se pomalu vracíme do normálu a velká část populace má pocit, že si nyní zaslouží trochu si vyhodit z kopýtka a začít si život znovu užívat. Což by měla (byť trochu cynicky) být dobrá zpráva pro $ABBV a zejména akcie společnosti.

2. Charter Communications ($CHTR)

Zařazení Charter Communications do portfolia Berkshire Hathaway je rozhodnutí, které lze nazvat "klasickým" Buffettovým rozhodnutím. Jakožto telekomunikační a masmediální společnost pod brandem Charter Spectrum byla $CHTR více než relevantní akcie pro nákup. Poskytování vysokorychlostního internetového připojení a mobilních služeb znamená, že Charter je pro dnešní moderní infrastrukturu zcela nedílnou součástí.

Krize okolo COVIDu však $CHTR udělal pro fungování společnosti ještě esenciálnější. Pro bílé límečky pracující ze svých obýváků se totiž stal spolehlivý vysokorychlostní internet zcela nepostradatelným. Ne že by ale tohle samo o sobě mělo být důvodem pro nákup Charteru.

Co Buffetta pravděpodobně k nákupu inspirovalo více, je dosah společnosti. Ten se dnes rozprostírá napříč 44 státy, ale ještě důležitější je, o které státy konkrétně jde. Spectrum má dnes nejširší pokrytí v Kalifornii, Texasu a New Yorku. Když sečtete HDP těchto tří států, dostanete se na částku 6,55 bilionu dolarů. To by z této entity teoreticky udělalo třetí ekonomicky největší zemi na světě, která by překonala Německo i Japonsko. Jinými slovy, $CHTR se nikam nechystá, což je důvod, proč ho dnes Berkshire vlastní.

3. American Express ($AXP)

Kreditní karty nejsou všeobecně něčím, z čeho bych byl z pohledu investování nadšený. Ale dnešní sympatie trhu vůči nim umím pochopit - během loňského roku byli spotřebitelé nuceni potlačit svou chuť utrácet, což přirozeně nakoplo výši osobních úspor. Dnes se ekonomika otevírá a tito lidé jsou více než připraveni začít utrácet. Dále nesmíme zapomínat na podepsané stimulační balíčky od bývalého prezidenta Trumpa i současného prezidenta Bidena. Díky pánové, ale je to opravdu tak jednoduché, že napumpování peněz do ekonomiky automaticky zvýší utrácení?

Jasně, Američané budou chtít dohnat minulý rok a naordinují si stejně jako zbytek bohaté západní společnosti maloobchodní terapii. Ale kreditní karty jsou z velké části dluhové instrumenty a spotřebitelé historicky v případě těchto instrumentů nevykazovali příliš mnoho zdrženlivosti. $AXP by nicméně mohla být proti podobným obavám imunní, jelikož se snaží cílit spíš na bohatší klienty.

A zdá se, že analytici Berkshire tuto pointu velmi dobře chápou. American Express ostatně tvoří 18,9 % celého portfolia, zatímco takový Mastercard ($MA) nebo Visa ($V) tvoří každá pouze 0,5% podíl. Pokud se tedy necháte ohledně akcií zaměřených na elektronické platby inspirovat Buffettem, $AXP je jasná volba.

4. Itochu Corporation ($ITOCF)

Byť řada amerických kvalitních společností, které Berkshire vlastní, je poměrně dobře známá, název Itochu Corporation patří k těm, jež vás ve výpisu portfolia mohou překvapit. Na apetitu investorů pro Asii vzhledem k tamnímu hodnotovému i růstovému potenciálu není nic překvapivého. Avšak zpravidla jde o čínské společnosti, zatímco Japonsko se do medií dostává primárně kvůli svému dlouhodobému boji s deflací. Tak proč Itochu?

Kdyby se na tuto otázku mohl někdo zeptat Buffetta, bylo by to skvělé. Máme-li si ale důvod najít sami, byla by to pravděpodobně vazba na špičkovou japonskou výrobu. Itochu je jednou z největších japonských přepravních společností a tím pádem se angažuje v řadě relevantních sektorů. Ale hlavním tématem je zde výroba. Harvard Business Review se v jednom ze svých článků bezkonkurenční japonské výrobní strategii věnoval blíže.

Experti zpočátku odhadovali, že japonská výroba dokáže drtit konkurenci díky své špičkové metodologii. Posléze však ti stejní experti poznamenali, že hlavní atributy japonské výroby se rozcházejí s běžnými zákonitostmi západního světa: "...řada japonských podniků praktikujících štíhlou výrobu zdá se překonává svou americkou konkurenci hned v několika různých dimenzích; podařilo se jim dosáhnout nižších nákladů, vyšší kvality, rychlejšího zahájení výroby nových produktů a větší flexibility současně."

Jinými slovy, v Japonsku zřejmě mají ve vodě něco, co z nich dělá z pohledu výroby nepřekonatelnou špičku. Buffett si tohoto je možná vědom, a proto se rozhodl zařadit do portfolia $ITOCF.

5. Verisign ($VRSN)

Warren Buffett není žádný mladíček. Ve svých 90 letech by si už měl užívat zaslouženého odpočinku a mít pracovní kariéru dávno za sebou. Avšak on stále nekončí a dnes nadále vede jednu z největších společností na celém světě. Cenná inspirativní lekce pro každého z nás. A co je nejlepší, Buffett nezůstává aktivním investorem jen tak ze zvyku, ale nebojí se i dnes pouštět do odvážných akciových nákupů, jako byl i Verisign.

Dlouho před tím, než kdokoli z nás věděl o viru SARS-CoV-2, byl $VRSN velmi relevantní nápad vzhledem ke svému zaměření na infrastrukturu internetové sítě včetně správy registrů pro domény .com a .net. Tohle dává společnosti samo o sobě v digitálním světě seriózní vliv. Covid-19 však dramaticky změnil naše paradigma standardní práce. Byť se dnes pomalu zaměstnanci začínají vracet do kanceláří, řada společností včetně velkých korporací zůstává otevřena flexibilnější organizaci práce s větším možností home office.

Řada lidí navíc loni poprvé v životě ochutnala, jaké to je pracovat z domova, organizovat si čas dle vlastních potřeb a být tak trochu freelancerem. A jelikož silně pochybuji o tom, že společnosti budou ve velkém svým lidem dovolovat pracovat 100% z home office, je možné, že ekonomiku čeká příliv nových nezávislých kontraktorů, což by v důsledku mělo posílit i byznys $VRSN. Tuto akcii bude ve světě po porážce COVIDu velmi zajímavé sledovat.

#investovani #akcie #berkshire #buffett #inspirace #portfolio #dlouhodobeinvestovani #abbvie #chartercommunications #americanexpress #itochucorp #verisign

Hodnocení: +31
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.