17.05.2021 5 minut čtení

Ranní zprávy 17.05.2021: Muskovy kopačky BTC a zásnuby s DOGE, Pražská burza na ATH a Číňané na Marsu

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za uplynulý víkend.

Dobré ráno! Labilnost náboženských fandů Elona Muska začíná Bitcoinu dělat maličko čáru přes rozpočet. Minulý týden to jedním tweetem BTC slušně zavařil a včera přidal další, když na tweet od @CryptoWhale o tom, že bitcoinoví fandové budou koukat, až se v Q2 earnings ukáže, že Tesla prodala veškeré své bitcoiny, Elon odpověděl "indeed". Bitcoin tak v těchto dnech skládá takovou svou "zkoušku dospělosti", protože ani Tesla, ani Elon Musk, ani jakýkoli jiný miliardář a jeho názory by pro decentralizovanou kryptoměnu neměly být otázkou života a smrti. Úspěšný start do nového týdne Vám přeje Tomáš.

⚫ Spouštíme WARENGO PREMIUM! Získejte přístup k unikátním funkcím a obsahu

 S&P 500 +1.49 % (4,173.85)

 Nasdaq +2.32 % (13,429.98)

 PX +1.04 % (1121.81) 

---

 Ropa +2.65 % (65.51 USD) 

 Zlato +1.10 % (1,844.00 USD) 

 Stříbro +1.69 % (27.50 USD) 

Roman (116 sledujících)
Investor do disruptivních inovací, bitcoinový nadšenec.
Sledovat

DoorDash (DASH) +22.15 % (141.07 USD)
Management zvýšil letošní prognózu příjmů z objednávek na 38 z očekávaných 33 mld. $. To uklidnilo investory, jež se obávali horších výsledků kvůli otevírání restaurací.

Walt Disney (DIS) -2.60 % (173.70 USD)
Platforma Disney+ nedosáhla na předpokládaných 109 mil. uživatelů a v Q1 dosáhla jen na 103,6 mil. Očekávání nenaplnily asi o 250 mil. $ ani tržby zábavního giganta.

⚫ Spouštíme WARENGO PREMIUM! Získejte přístup k unikátním funkcím a obsahu

GRAF DNE

Zakladatel Etherea Vitalik Buterin daroval přes 50 bilionů coinů meme kryptoměny Shiba Inu v hodnotě 1,2 miliardy dolarů do fondu India Covid-Crypto Relief na pomoc v boji s koronavirem v Indii. Jeho velký prodej však způsobil propad této kryptoměny o 44 %.

 SLOVA DNE 

„Spolupracuji s developery Dogecoinu na zlepšení efektivity transakcí. Vypadá to slibně.“

Zatímco na jedné straně Elon Musk potopil BTC, jeho zájem o DOGE přetrvává. Jeden z developerů meme kryptoměny navíc o víkendu pro web Decrypt řekl, že Musk se o jejich kryptoměnu zajímá již od roku 2019, odkdy jsou v kontaktu a odkdy jim Musk posílá své nápady a návrhy na její vylepšení.

 ČÍSLO DNE 

10 744

Čeští podnikatelé opět objevují chuť podnikat. Od začátku roku již vzniklo téměř 11 tisíc nových českých firem, jen v dubnu jich bylo založeno 2719. Tímto tempem by letos mohlo vzniknout nejvíc tuzemských společností v historii.

 BLESKOVĚ 

Pražská burza se minulý týden vyhoupla na nové 15měsíční maximum. Díky dividendovým akciím, resp. dividendovému indexu PX-TR, jež vystoupal na historické maximum, týden zakončila v sympatickém plusu o 1,08 %.

 Čínská kosmická agentura oznámila, že její pojízdné laboratoři „Bůh ohně“ pro průzkum atmosféry či povrchu se podařilo úspěšně přistát na Marsu. Čína je tak po USA teprve druhým státem, jež svůj rover úspěšně dopravil na povrch rudé planety.

▶ Společnost Marqeta, jež patří k ostře sledovaným hráčům v segmentu digitálních platebních technologií, zažádala o vstup na burzu skrz IPO. Firmě se již na soukromém trhu podařilo dosáhnout kapitalizace 16 mld. $.

▶ Telekomunikační kolos AT&T se trochu odklání od svého hlavního sektoru a jedná s televizní skupinou Discovery o možné akvizici. Výsledkem případné dohody by mohla být nová zábavní platforma schopná konkurence například Netflixu nebo Disney+.

▶ Nejen antimonopolní úřad, ale i Česká národní banka již posvětila akvizici Equa bank ze strany rakouské Raiffeisenbank. Transakci tak již formálně nic nebrání a mohlo by k ní dojít ještě letos.

Investice do prověřené české společnosti
Dokázat růst i v této překotné době je známka úspěšného podnikání. Přesně do této kategorie spadá společnost Evropa Expres a její skvěle rozjetá mezinárodní kamionová doprava, která teď vyroste s využitím crowdfundingu. Dozvědět se více >>

FOTO DNE

Překonají tento týden trhy strach z inflace? Pomoci by jim v tom mohla další vlna výsledků od Clover Health, Walmart, The Home Depot, JD.com, Cisco nebo Target. Kromě toho nás ve čtvrtek čeká vyjádření Fedu ke spotřebitelské inflaci. 👀

Už je nás 55 778

---
⚠️
Texty zveřejněné v tomto newsletteru nejsou investičním doporučením, mají pouze informativní charakter. Buďte v investicích opatrní a vzdělávejte se.

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty