Je to vcelku logické - lidstvo dokázalo po desítky tisíc let přežívat mimo jiné díky tomu, že jsme v našich mozcích nastaveni tak, abychom se snažili užít si maximálně přítomnost a zároveň v maximální možné míře konzumovat. Jsme od přírody zvyklí soustřeďovat se primárně na přítomnost.
Když tedy dnes utrácíme horentní sumy za zbytečnosti a naplno si vychutnáváme výdobytků (nebo spíš nadbytku) konzumní společnosti, neděláme v principu nic jiného, než co naši předci dělali po tisíce let před námi. A když se naopak snažíme okamžité uspokojení brzdit a myslíme na zadní kolečka, jde to tak trochu proti naší lidské přirozenosti.
To ale neznamená, že to není možné nebo že by takový přístup musel člověk nějak lámat přes koleno. Vše je nakonec o emocích, respektive o tom, zda jste schopni vytvořit si ke svému finančnímu cíli emoční pouto. Tím může být představa, jak se vám asi bude žít ve finančně zcela zajištěné penzi. Nebo jak se vám asi bude zabydlovat ve vašem vysněném domově na vysněném místě.
Nejde přitom jenom o nějakou lacinou psychologickou radu plnou klišé a pomíjivé motivace, na kterou za hodinu zapomenete. Existují dokonce vědecké studie, které zkoumaly úspěšnost spoření u lidí, kteří jsou emočně navázáni na důvod, pro který si peníze odkládají, a následně ji porovnávaly se zbytkem populace bez tohoto pouta. Výsledek? Lidé s emočním poutem vůči svému finančnímu cíli jsou schopni spořit až o 73 % víc finančních prostředků.
Jak využít biologii, abyste zvýšili šanci dosáhnout svých finančních cílů?
Další věcí, kterou naše mysl nemá přirozeně příliš v lásce, jsou změny (čím radikálnější, tím hůř). Naše mysl se nás den co den snaží životem kočírovat tak, abychom ideálně vše okolo nás nechávali v konstantním, neměnném stavu. Zároveň ale náš mozek dokáže přelouskat racionální důvody, a pokud mu dávají smysl, pro něco se naprosto nadchnout (byť zpravidla krátkodobě).
A pokud se vám tak podaří jasně si říct, proč chcete omezit své výdaje a začít spořit, proč vám na tom záleží, pro koho chcete spořit a zároveň začít konat, zatímco vám představa budoucí finanční svobody stále připadá vzrušující, může to mít na budování nových finančních návyků zcela zásadní vliv. Klíčem je začít opravdu malými krůčky a spíš než na jejich rychlé navyšování se soustředit na pravidelnost. Během cca 3 měsíců rázem zjistíte, že si své nakládání s penězi hlídáte už i podvědomě, jelikož se vám podařilo vybudovat si úspěšně tento návyk. A dál už je to teoreticky jen matematika a určení toho, jak moc si můžete dovolit spořit.
Dobrou zprávou také je, že přetrvávající entuziasmus z budoucnosti lze použít jako efektivní štít proti tomu, když něco chcete zrovna teď a tady. Tady platí, že "obraz vydá za tisíc slov," ale na druhou stranu ne každý je rozený vizionář, který si dokáže představit svůj ideální život za 20 nebo 30 let. Na druhou stranu mohou jako inspirace pomoci fotografie či obrázky, které dostatečně reflektují vaše emoce.
Možná byste rádi jednoho dne bydleli v útulné chatě na horách, nebo naopak v domku u pláže. Anebo se vám prostě jen líbí představa deky, praskajícího krbu a pocitu, že nic nemusíte řešit. Všechny tyto věci si lze vizualizovat, anebo využít moderních technologií k tomu, aby vám s tím velmi rychle pomohly. A pak už je to jen o vaší představivosti a kreativitě. Ne každý je totiž schopen představit si svou vizi zcela sám bez vnějších podnětů.
První krok může odstartovat tsunami činů
U řady plánů, které máte v hlavě třeba i několik let, zatímco si svou nečinnost obhajujete větami jako "až jednou..., tak se do toho určitě pustím!", je totiž zpravidla klíčem k činům i ten nejmenší možný první krůček. V případě spoření nebo splácení nepříjemného dluhu může být zásadním zvratem i jediná koruna. Nebo stokoruna. Nebo zjištění informací o možných brokerech, případně založení obchodního účtu.
A vizuální vyobrazení cíle, které máte pravidelně na očích, vás dokáží "prudit" tak dlouho, až si začnete říkat, že toho přece sakra chcete dosáhnout, což je přesně ten moment, kdy vzniká emoční pouto a věci se mohou dát do pohybu.
Najdou se i tací, kteří se pro svou vizi budoucnosti dokáží nadchnout takovým způsobem, že své momentální pohodlí a komfort přestanou vnímat jako něco zásadně důležitého. Někteří propadnou hnutí FIRE, jiní se vrhnou do budování vysněných byznysů a někteří jsou pro svou urputnost považování za blázny - načež si o nich po letech přečtete jako o úspěšných podnikatelích či miliardářích.
Ono se říká, že co si člověk přeje a čím se zaobírá, to se v něm posiluje a toho se mu také dostane. O nějaké exaktnosti těchto domněnek tady psát nechci (ani to nelze), ale rozhodně bych řekl, že vědět, kam člověk kráčí (a co na konci té cesty vlastně chce), je velmi důležité, protože jakmile to víte, začnete mnohem víc přemýšlet nad samotnou cestou. A v důsledku toho možná začnete konat věci, které jste před tím vůbec (nebo ne tolik) nekonali a které vás nakonec k onomu cíli dostanou rychleji/snáze.
Od myšlenky k prvnímu konkrétnímu kroku
Pojďme si dát příklad - chcete ušetřit 100 000 Kč, abyste si 50 000 Kč odložili jako základ nouzového fondu a s druhou polovinou se mohli pustit do prvních investičních krůčků. Na začátku by měla být nějaká teoretická příprava. Jak jste na tom s vašimi příjmy? A co pravidelné výdaje? A kam/jak vlastně budete investovat, až toho cíle dosáhnete? A co pak, budete chtít našetřit další peníze na další investici, nebo půjde o jednorázovou věc? Bude 50 000 Kč jako nouzový fond stačit?
Jakmile si odpovíte na základní otázky, jsou na řadě konkrétní procesy. Jak rychle jste schopni zmíněnou částku ušetřit? Kde můžete osekat své výdaje? Pokud dokážete například za měsíc ušetřit 2000 Kč, jste v pořádku s tím, že vám cesta k tomuto cíli zabere 50 měsíců neboli přes 4 roky? Co kdybyste zvládli ušetřit 5 000 Kč měsíčně a za 10 měsíců měli 25 000 Kč na nouzový fond a 25 000 Kč na první investici? Nebo raději 30 tisíc na nečekané výdaje a 20 do práce? A co když byste do rovnice zahrnuli ještě nějaký další drobnější příjem a celé to o pár dalších měsíců akcelerovali?
Jakmile si cestu k vybranému cíli takto rozpracujete - třeba i na obyčejný kus papíru - velmi snadno a přesně uvidíte, jaké konkrétní změny a kroky vás čekají, abyste dokázali ušetřit potřebnou částku (například co ze svého současného života budete muset oželet). Můžete si to všechno krásně rozepsat. A až si pak něco například v rámci spoření odpustíte, můžete si hned připomenout, že to děláte, abyste zlepšili svou současnou i budoucí finanční stabilitu. Nakonec se může stát, že vás i tyto samotné procesy začnou bavit a ztotožníte se s myšlenkou, že "cesta je cíl".
Doplňte tako jasně daný plán vizualizací a vaše šance na dosažení cíle rapidně vzrostou. Stanovovat si jakékoli cíle totiž dokáže každý. A úplně každý následně na tyto cíle dokáže velmi rychle zapomenout. Proto je nutné mít je pravidelně na očích.
#osobnirozvoj #emoce #navyky #disciplina #vizualizace #podvedomi #motivace #osobnifinance #sporeni #bohatstvi #financnicile #financniplan #financnigramotnost