3 minuty čtení

4 signály, které vám prozradí, že se chystáte kupovat špatnou akcii

Investice do špatně zvolených akcií může mít za následek katastrofální ztráty. Pojďme si projít stručný návod, který vám napoví, že se chystáte investovat do nesprávného podniku.

Pokud jste se rozhodli pro aktivní investiční přístup, vaším cílem by mělo být sestavení diverzifikovaného portfolia několika vhodně zvolených akcií. To je cesta, která vede k dlouhodobému budování bohatství. Pokud však koupíte špatné akcie, pravděpodobně tohoto cíle nedosáhnete.

Zde je však jednoduchý návod, který vám ukáže několik varovných signálů, že se možná chystáte investovat do akcie, která pro vás není vhodná.

1. Neprovedli jste důkladný průzkum

Je úplně v pořádku si koupit novou technickou vychytávku pouze z rozmaru, ale u akcií tento přístup příliš nefunguje. Je velmi důležité prozkoumat každou případnou akcii, abyste se ujistili, že je společnost, do které se chystáte investovat, finančně zdravá a má slušný růstový potenciál.

Pokud investujete do společnosti, aniž byste důkladně prozkoumali její vyhlídky, velmi pravděpodobně budete v budoucnu tohoto rozhodnutí litovat.

2. Chcete investovat do mediálně propíraných akcií

Meme akcie byly v posledních měsících velmi populární, ale většinou se jedná o krajně spekulativní nákupy, které nejsou úplně dobrou investicí.

Než abyste kupovali akcie, o kterých všichni hovoří a zdá se, že jich je plný internet, raději se zaměřte na hledání solidních podniků s kvalitními hospodářskými výsledky, které za sebou už mají nějakou historii.

3. Řídíte se emocemi namísto fakty

Pokud jste velkým fanouškem produktu určité společnosti – iPhone – můžete mít sklon kupovat akcie této společnosti – #Apple. Investice do společností, které mají srozumitelné obchodní modely, jenž rozumíte, může být dobrý nápad. Ale není dobrý nápad kupovat akcie této společnosti, jednoduše proto, že se vám líbí nebo používáte konkrétní produkt.

I když můžete využít svých znalostí konkrétního produktu jako výchozího bodu k analýze, měli byste také důkladně prozkoumat danou společnost, abyste se ujistili, zda se jí daří generovat udržitelné peněžní toky, není příliš zadlužená atd…

4. Zaměřujete se více na cenu než hodnotu

Mnoho investorů láká nákup levných akcií – penny akcií – protože mají pocit, že vzhledem k nízké ceně získávají nějakou výhodu. Nízká cena akcie však ještě není signálem, že realizujete rozumnou investici. Podívejte se na příklad nákupu spotřební elektroniky – možná vás bude lákat myšlenka koupit si notebook za 6 000 Kč místo toho, abyste utratili 20 000 Kč, je ale velmi pravděpodobné, že notebook za 6 000 Kč nebude nabízet stejnou hodnotu jako ten dražší.

Totéž platí pro akcie. Ačkoli nemusí být drahé akcie automaticky dobrou investicí, nízká cena akcie má často své odůvodnění. Než abyste se soustředili na cenu akcie, měli byste se zaměřit především na hodnotu, kterou tímto nákupem získáte.

---

Nákup akcií není něco, co byste měli dělat rychle nebo impulsivně. Osvojte si proto metodický přístup k investování. Stanovte si svou investiční strategii a udělejte si čas na individuální prověřování akcií, abyste se ujistili, že se hodí do vašeho portfolia. Pokud se vydáte touto cestou, může to znamenat podstatný rozdíl mezi vybudováním velkého bohatství a ztrátou peněz na akciovém trhu – v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

#akcie #jakinvestovat #investovani #investicnistrategie #strategie #akciovytrh #aktivniinvestovani #vyberakcii #investicnichyby #návod #howto #knowhow

Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ano, to jsou užitečné rady. Ještě bych doplnil, že není dobré kupovat akcie po předchozím silném růstu a akcie na all-time-high, protože je zde vyšší riziko korekce.

    +2
    • nesouhlasim, u nekterych svych nejlepsich investic jsem ath faktor jednoduse ignoroval, mely naslapnuto

      0
    • @marekFiser Existují samozřejmě výjimky, např. když je extrémně silný a dobrý fundament. Obecně ale každý růst má svůj limit, který není nevyčerpatelný. Když už pro nic jiného, tak kvůli výběru zisků některých investorů.

      0
    • @Dalibor007 souhlas máte pravdu, díky za doplnění...

      0
  • Zdravím, co všechno sledujete u vyhlédnuté společnosti, než jí koupíte, čím začínáte? Dejme tomu, že mi počáteční screening vyhodil společnost, která se mi líbí, je finančně zdravá, má bohatou historii i stabilně rostoucí příjmy...... co dál? Jdu na jejich stránky, projedu investorské prezentace, poslední finanční výkazy. Pokud je vše v pořádku, otevřu graf a zkoumám cenu, jak daleko nebo blízko je k mnou určené férové oblasti, za kterou bych rád nakoupi. A kupuji, nebo čekám na korekci...... Je takovýto postup dostačující, děláte něco navíc? Jako začátečníkovi mi to dost pomůže, předem děkuji :)

    0
    • V podstatě jste si odpověděl sám. Když poctivě uděláte vše výše zmíněné, je jen malá šance, že se spletete. Dále je dobré se zamyslet nad samotnou firmou a jejím produktem. Je inovativní, žádaný a bezkonkurenční? Jde o disruptivní firmu? Má škálovatelný byznys?

      Osobně nakupuji nejraději po korekci. Ne vždy se to podaří, ale většinou ano. Trpělivost přináší ovoce!

      +1
    • @Dalibor007 Fajn, díky za další tipy... takhle nějak jsem to měl v plánu, rád bych si dal s výběrem záležet, protože opravdu nechci kupovat společnost na pár měsíců....

      0
    • @Ondrasek co jste popsal v komentáři jsou dle mého činnosti, které celá řada investorů vůbec nevykonává... ani já kolikrát mě, záleží jestli investuji nebo spekuluji, ale jinak komplexně odpovědět na tuto otázku, to není na komentář ani článek, o ohodnocení jednotlivých akcií byly napsané celé knihy... já jsem začal s Danielem Gladišem a Benjaminem Grahamam...

      0
    • @PatrikKudlacek Přesně tak. Musím přiznat, že ani já někdy nedělám vše výše zmíněné (což je chyba).

      Na druhou stranu: o investování se často tvrdí, že to není raketová věda. Pokud ale chcete maximálně omezit veškerá rizika a přistoupit k tomu opravdu poctivě a komplexně, pak se jí to začne blížit (viz např. B. Graham: Inteligentní investor).

      Hodně záleží, kolik tomu chcete věnovat času a peněz. Při chronickém časovém deficitu (můj případ) a objemu peněz v desítkách až stovkách USD se myslím ani důsledná několikadenní analýza prostě nevyplatí (čas je drahý). Pokud ale chcete mít jen pár akcií, do kterých ale vložíte desítky tisíc USD, pak je co nejpoctivější analýza na místě a většinou se vám vyplatí. Zde už také stojí za zvážení, zda-li není lepší si hotovou komplexní analýzu koupit (samozřejmě z renomovaného zdroje, kterému stoprocentně věříte).

      0
    • @PatrikKudlacek Pana Gladiše už mám přečteného (2 knihy) a Inteligentního investora rozečteného, tam jsem začal a myslím si, že je tam spousta hodnotných informací. Jsem sice začátečník, ale něco málo už zainvestováno mám, tak mě zajímalo, jak probíhá výběr společnosti u dalších diskutujících. Samozřejmě, že člověk je od přírody líný tvor a do hlubší analýzy se moc nehrne. Ale když kupujeme auto, nebo nemovitost, taky přece děláme důkladnou prohlídku :)

      +1
    • @Dalibor007 raketová věda asi né jak říkáte. Podle mě je největší problém stejně hlavně v našich hlavách. Určitě chci rizika minimalizovat, takže bych rád analýze věnoval dostatek času, i když samozřejmě ne všem ukazatelům/informacím z výkazů budu ze začátku hned rozumět, ale to příjde praxí. Časově asi takto. Prioritní je pro mě dividendové portfolio okolo 10 společností, rozhodně ne víc jak 15. A pak jsem si na vedlejším účtu rozjel "spekulativní" portfolio, taky okolo 10 společností max. Kde se snažím vybrat akcie s potenciálem růstu a z odvětví, která se mi líbí nebo mají vysoký potenciál. Ale tam tu analýzu zas tolik neprožívám. Proto tyhle účty mám oddělné, pro přehlednost. Prioritní je jak píšu dividendové portfolio.

      0
    • Ano, to je dobrý přístup. Jen bych asi spíš analyzoval ty růstové (spekulativní) společnosti než ty dividendové. Důvod? Divi akcie nejspíš pořizujete právě kvůli dividendě, takže vás nemusí příliš zajímat (či znepokojovat) kolísání ceny akcie. Naopak při spekulativních nákupech potřebujete odhalit skrytého šampiona, s čímž vám důkladná analýza může výrazně pomoci.

      +2