Psal se konec roku 2017, když se Grant Sabatier stal dolarovým milionářem díky svým investicím do kryptoměn. 69,2 bitcoinu, které si v roce 2013 koupil za přibližně 72 $ za coin (celkem za 5000 $) se v té chvíli obchodovaly za 16 600 $ za coin, což mu dávalo otevřenou pozici se ziskem 1 148 720 $. A právě v té chvíli napsal blog, v němž investory urgoval, aby si bitcoin nekupovali.
Jeho důvod? Sabatier začal tím, že mu svého času trvalo 5 let plných 80hodinových pracovních týdnů, aby se skrz spoření a investování prokousal k milionu dolarů, zatímco jeho bitcoiny dokázaly tuto hranici pokořit v kratším čase a zcela bez práce. Podle něj proto šlo o nejsnazší peníze, jaké kdy vydělal. Zároveň však investory tehdy urgoval, aby nenakupovali Bitcoin nad 10 000 $ ani aby do něj nevstupovali jako do úplně první investice, kterou v životě udělali.
Tehdy před 4 lety varoval před tím, že spočítat přesnou valuaci něčeho tak volatilního, jako je bitcoin, je nemožné. Zároveň varoval, že v budoucnu se může ukázat, že v Bitcoinu ve skutečnosti prakticky žádná opravdová hodnota není, a proto jde o vysoce spekulativní aktivum. A v neposlední řadě upozornil i na problémy s bezpečností a potenciál, že se i větší kryptoměnová burza může stát cílem hackerského útoku.
Pojďme se nyní přesunout do roku 2021, jelikož se od roku 2017 leccos změnilo. Zaprvé se výrazně změnila cena bitcoinu, který se od loňského podzimu vydal na strmý růst a letos dosáhl historického maxima až nad 60 000 $. Zároveň prošel velkým boomem celý kryptoměnový trh, jehož valuace nedávno vůbec poprvé překonala 2 biliony dolarů.
A jak ceny kryptoměn rostou, roste s nimi i povědomí veřejnosti o tomto aktivu. Sabatier poznamenává: "Stala se z toho obrovská součást naší kultury. Jen v posledním roce se z menší subkultury stal přední hráč naší dnešní kultury."
I když mají za sebou kryptoměny doslova explozi hodnoty a růstu prominentnosti, Grant si nemyslí, že by měly hrát prominentní roli v investičním portfoliu: "Ani dnes bych stále nedoporučil, aby noví investoři - respektive každý s méně než 25 000 $ na investování - investoval do kryptoměn. Jediná věc, která se od mé poslední výzvy změnila, je to, že na kryptoměny by dnes mělo být nahlíženo jako na jakoukoli jinou třídu alternativních aktiv a měly by plnit roli diverzifikace portfolia."
Ignorujte krátkodobé hazardování, soustřeďte se na dlouhodobé držení
Hlavní obava Sabatiera ohledně kryptoměn se týká nedostatku historie, která by investorům mohla napovědět, jak se toto aktivum bude nadále chovat: "Kryptoměny nemají příliš dlouhý tack record. V případě akcií, dluhopisů a nemovitostí existuje obrovský objem historických dat, které nám pomáhají pochopit, proč se trhy chovají tak, jak se chovají."
Jelikož zavedená aktiva přinášejí konzistentnější zhodnocení, dlouhodobí investoři by dle jeho názoru měli většinu svého portfolia vložit právě do nich - podobně jako Buffett pro nováčky doporučuje diverzifikovaný, nízkonákladový fond, který tato zavedená aktiva kopíruje: "Když investujete do indexového fondu sledujícího akciový trh, investujete do společností, jež mají produkty, zákazníky a zaměstnance odhodlané neustále tyto byznysy posouvat nahoru. Jde tedy o hmatatelná aktiva."
To ale zároveň neznamená, že kryptoměny nemají v portfoliu žádné místo - dle Sabatiera by mu však rozhodně neměly vévodit: "Mám velký problém s lidmi, kteří investují obrovskou část svého portfolia do kryptoměn, které jsou spíš krátkodobější spekulací. Noví investoři by se místo toho měli zaměřovat na dlouhodobý horizont. Nebo byste se vydali do Las Vegas dát veškeré své úspory na červenou, nebo černou u stolu s ruletou?"
Jelikož ceny kryptoměn nejsou odvislé od žádných fundamentů, ale hýbou se spíš čistě na základě spekulací investorů, jakákoli investice do digitálních měn bude již ze své podstaty velmi volatilní. Ale vlastnit malou alokaci třídy aktiv, která se chová jinak než investice v jádru vašeho portfolia, mu dodává diverzifikaci a může potenciálně výrazně navýšit vaše zisky.
Proto Sabatier radí přistupovat ke kryptoměnám jakožto k alternativnímu aktivu, podobnému investici do vzácných kovů, komodit nebo sběratelských předmětů: "Za zvážení například stojí umístit 1-5 % portfolia do bitcoinu a etherea."
Buďte připraveni na jakýkoli výsledek a "vnímejte to jako hazard"
Pokud se rozhodnete pro malou spekulaci na nějakou kryptoměnu či kryptoměny, buďte připraveni na každý možný výsledek od masivního zisku po ztrátu celé částky.
"Lidé, kteří četli Satoshiho dokument A Peer-to-Peer Electronic Cash System a nastudovali si blockchain i někde jinde než jen na Twitteru, mohou dobře rozumět celé této technologii a chtít vsadit na její budoucí vývoj. Ale lidé jsou v předpovídání budoucnosti tradičně extrémně špatní. Ani velká skupina inteligentních lidí, která tvrdí, že se stane tohle nebo támhleto, nemusí mít zdaleka pravdu."
Sabatier si umí představit, že kryptoměny a zejména technologie blockchainu, na které běží, má potenciál stát se v budoucnu významným hráčem. Avšak nad hodnotou jednotlivých digitálních coinů se vznáší celá řada velkých rizik včetně vládních regulací, které mohou lusknutím prstu kryptoměny paralyzovat.
"Tou poslední věcí, kterou si jakákoliv vláda přeje, je aby její měna byla znehodnocena. Stačí, aby americká vláda učinila kryptoměnové transakce ilegálními nebo na ně uvalila 70% daň a rázem budou prakticky k ničemu," varuje Sabatier, který zároveň poukázal na nedávné rozhodnutí SEC odložit schválení bitcoinového ETF.
Nepřehlédnutelnou skutečností zároveň je, že v krátkodobém obchodování s jednotlivými coiny leží velké peníze: "Hromada lidí nyní díky tomu velmi rychle bohatne. Ale je potřeba vnímat to jako hazard. Lidé, kteří dneska šílí po dogecoinu, by za jiných okolností nakupovali loterijní tikety. Do podobných věcí bych vždycky šel jen s velmi malým obnosem peněz."
#kryptomeny #bitcoin #ethereum #dogecoin #investovani #portfolio #diverzifikace #aktivum #riziko #alokace #regulace #politika #spekulace #hazard #grantsabatier
Já bych nováčkům nedoporučil ani trejdit, ale vysvětli jim to. Long term je ta nejlepší možnost pro jakkehokoliv nováčka a má čas na studium. Hlavně neresis tak moc psychiku a ze to umí triskat s lidmi
Mimochodem Tome teď jsdm vybíral kolem 3-4K euro z jednoho cryptopsa a většina sla do akcii, par btc, něco ETH a to nejmensi procento zase do spekulace. :)
Zdravím,já teď vystoupil se ztrátou cca 30% z Btc(asi 430 Eur).Chvíli počkám a to čekání proběhne přikupováním dividendových akcií.Drobátko se zotavím a čas ukáže☺.A zdravím Trhy.cz
@Zachyman Ztráty jsou přirozenou součástí procesu a zvláště u tradingu někdy. Já včera přikupoval za spekulativní peníze nějaké nové psy, co sledujeme. Mimochodem já na svých začátcích po střední škole, jsem tam nechal pár tradingových účtů, ale nikdy mě to neodradilo. Naopak...Akcie jsou skvělá volba, to doporučuji každému a kdo chce jednou dělat investice opravdu vážně, nevyhne se jim :) Za pozdrav děkuju, velice mě to těší :) Vyřídím i kolegům.
Sabatier toho asi moc nepochopil. Hlavně věta:
Proto Sabatier radí přistupovat ke kryptoměnám jakožto k alternativnímu aktivu, podobnému investici do vzácných kovů, komodit nebo sběratelských předmětů: "Za zvážení například stojí umístit 1-5 % portfolia do bitcoinu a etherea."
Je toho příkladem. Proč by někdo měl investovat do zastaralých sítí typu BTC a ETH? Jejich tržní kapitalizace nebude na prvních dvou místech věčně.
Možná nevidí důvod v tom, aby ostatní dávali peníze do projektů které nic neřeší, případně řeší problém, který neexistuje. Chápu, že si chcete propagovat svůj fond, ale tím, že tu píšete takové bludy vystavujete neinformovanou veřejnost riziku.