2 minuty čtení

Otázka brexitu je zodpovedaná

Európsky parlament drvivou väčšinou hlasoval za nulové clá a kvóty v dohode o obchode a spolupráci s Veľkou Britániou.

Hlasovanie Európskeho parlamentu vyriešilo poslednú prekážku k úplnej ratifikácii dohody a uzavrelo štvorročné rokovania o odchode Británie z EÚ po referende v júni 2016. Európski zákonodarcovia však aj s odstupom času označujú brexit za „historickú chybu“.

Európska únia zaviedla 1. januára nové kontroly vývozu britského tovaru, čo spomaľuje obchod a zvyšuje administratívu. Britský vývoz do EÚ na to reagoval poklesom v januári a vo februári o 47 percent a dovoz o pätinu, čo je výrazne viac než poklesy pri ostatných obchodných partneroch EÚ. Británia chce na dovoz do EÚ zaviesť obdobné opatrenia ešte tento rok, čo by mohlo ešte viac znížiť obchodnú bilanciu. Britské obchody budú musieť zvyšovať ceny kvôli nákladom na brexit, ale aj kvôli globálnemu nárastu prepravných sadzieb a cien komodít.

Z dlhodobého hľadiska Británii svitá na lepšie časy, keďže sa už takmer vyrovnala s pandémiou. Boris Johnson to zhrnul vetou: „Teraz je čas tešiť sa na nové vzťahy s EÚ a globálnejšou Britániou.“ Otvorenou otázkou zostáva výsledok severoírskeho protokolu, ktorý je súčasťou dohody o vystúpení z EÚ. Protokol zaručuje, že medzi Severným Írskom a Írskou republikou nevznikne pozemná hranica, čo EÚ považuje za kľúč k ochrane mierového procesu v Severnom Írsku. Dôvodom na obavy však ostávajú jednostranné kroky, ktoré prijalo Spojené kráľovstvo od začiatku dočasného uplatňovania dohody.

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.