Od té doby jsme mimo jiné mohli sledovat, jak se hodnota Bitcoinu (BTC) změnila z 1 $ na aktuálních (11. května) asi 55 000 $ za token. I přes tři výrazné korekce směrem dolů se bitcoinu daří držet svůj průměrný roční výnos na trojciferné hodnotě. Dnes se však v kryptoměnovém světě nejvíc nehovoří o Bitcoinu, nýbrž o Dogecoinu (DOGE).
Popisovat cenový vývoj Dogecoinu je trošku zbytečné, protože jeho cena aktuálně létá tam a zpět jako na horské dráze o desítky procent. Nicméně během minulého týdne valuace téhle meme digitální měny dosáhla až 80 miliard dolarů, což znamená, že byla hodnotnější než americký energetický gigant Duke Energy, jihoamerický e-commerce gigant MercadoLibre a zhruba stejně cenná jako automobilka General Motors.
Tato skutečnost by vám měla utvořit dobrý obrázek o tom, jak velká euforie aktuálně okolo Dogecoinu bublá. Podporuje ji i fakt, že poplatky i pořizovací hodnota DOGE je dnes nižší než u Bitcoinu či Etherea, takže řada drobnějších investorů automaticky míří pro své krypto právě sem. Při pohledu na reálné fundamenty očištěné od emocí je nicméně zjevné, že tohle je relativně klasický případ "pump-and-dump" scénáře, který už letos dobře známe i z meme akcií.
Nano, Stellar, Dash, Litecoin i Ripple nabízejí nižší poplatky než Dogecoin, který rozhodně oproti konkurenci nenabízí ani žádné působivé technologické dovednosti či jakýkoli smysluplný užitek. Ano, můžete si za něj od Marka Cubana koupit lístek na basket, nebo Muskovi zaplatit cestu rakety na Měsíc, ale pojďme nohama zpět na zem - celosvětově jej jako platidlo akceptuje pouhých 1300 společností. Vyjdeme-li z odhadu, že na světě existuje asi 582 milionů podnikatelů, můžete dogecoiny zaplatit u 0,000223 % z nich. Neboli nikde.
Když pominu skutečnost, že jeho cenu vzhůru ženou především tweety Elona Muska, za které by zasloužil obvinit z tržní manipulace, existuje dnes téměř 130 000 000 000 dogecoinů a každý rok přibývá skrz odměny těžařům dalších zhruba 5,26 miliardy nových tokenů. Jinými slovy, v letošním roce bude DOGE čelit inflaci lehce přes 4 %. Ne díky, tohle smrdí FOMO pastí, která se sesype stejně rychle, jako doposud rostla (parabolické růsty ceny historicky nikdy nekončí dobře).
Nemáte-li chuť dávat své peníze do loterie založené doslova na vtipu, můžete je raději zkusit investovat do akcií níže uvedených společností, které ve společnosti plní skutečnou funkci a navíc mají mnohem lepší a důvěryhodnější vyhlídky než Dogecoin:
CrowdStrike Holdings ($CRWD)
První akcií, která dnes představuje chytřejší nákup než dogecoin, je specialista na kyberbezpečnost CrowdStrike. V dnešní době se už ochrana před kybernetickými hrozbami stala samozřejmou základní potřebou bez ohledu na to, o jak velký byznys jde. A události posledních dní, kdy hackerský útok odřízl od dodávek benzínu celý východ USA, jenom potvrzují, že půjde o stále žádanější a nepostradatelnější aspekt dobře fungující firmy. Což v tomto segmentu vytváří velmi zajímavou růstovou perspektivu.
Co $CRWD odlišuje od konkurence, je především její platforma Falcon. Ta je od základů vybudována na cloudu a řídí ji umělá inteligence. Falcon je navržen tak, aby se s postupem času stával stále chytřejším a efektivnějším v identifikaci potenciálních kybernetických hrozeb. Dnes platforma týden co týden analyzuje na 5 bilionu různých událostí, takže není tak těžké představit si, že tohle AI se rozhodně bude v detekování a reagování na hrozby zlepšovat.
Klienti CrowdStrike si rovněž očividně tuto službu zamilovali. V každém z posledních 12 kvartálů dosáhl dollar-based retention rate 123 až 147 %. Laicky řečeno, toto znamená, že existující uživatelé utratili za služby společnosti o 23 až 47 % víc než ve stejném kvartálu o rok dříve. Ve 4. fiskálním kvartálu roku 2021 si navíc 63 % všech klientů pořídilo čtyři nebo více předplatitelných služeb. Před třemi roky šlo ještě o 30 %.
A co je nejlepší - jelikož byznys model $CRWD stojí na měsíčním předplatném, dokáže společnost generovat obrovskou marži. I když se dnes CrowdStrike nachází stále relativně v úvodní fázi svého růstového plánu, podařilo se mu již dosáhnout svého dlouhodobého cíle v podobě hrubé marže z předplatných v rozmezí 75 až více než 80 %.
Redfin ($RDFN)
Další zajímavou akcií, která představuje chytřejší investici než loterie, je technologická společnost zaměřující se na realitní trh Redfin. Abych nechodil okolo horké kaše, Redfin samozřejmě masivně benefitoval z historicky nízkých úrokových sazeb a loňském obrovském růstu poptávky po bydlení. Rekordní úrokové sazby však nebudou trvat věčně, takže tento katalyzátor už je dnes pro firmu neexistující. To ale neznamená, že $RDFN nemá co dalšího nabídnout.
Jedním z hlavních rozdílů mezi Redfinem a tradiční realitní agenturou je zvýšený důraz na ušetření nákladů pro všechny zúčastněné bez současného omezení kvality služeb. Majitele realit chtějících prodat čeká poplatek za zveřejnění nabídky ve výši 1,5 %, zatímco nákup a prodej skrz $RDFN podléhá poplatku 1 %. Což je až o 2 % méně než u tradičních realitních společností. To možná na první pohled nevypadá jako moc, ale reality nejsou nijak levná záležitost a čím víc jejich ceny rostou, tím víc Redfin svým prodejcům technicky šetří.
Společnost se dále zaměřuje na personalizaci svých služeb. V rámci balíčku RedfinNow například nabízí, že od prodejce vykoupí dům sama za hotovost. Tento proces lze uskutečnit i online, což odbourává řadu byrokracie a starostí běžně spojených s prodejem domu. Firma následně s pomocí poradce sama dům uvede do reprezentativního stavu, aby za něj dokázala získat na trhu co nejlepší cenu. Získání takového pomocníka vyjde na 2,5 % prodejní ceny domu.
Od roku 2015 dokázal $RDFN více než zdvojnásobit svůj podíl na celkovém počtu prodaných domů v USA (0,44 % v roce 2015, 1 % v roce 2020), což značí, že jeho schopnost šetřit nakupujícím i prodávajícím peníze rozhodně na trhu mezi potenciálními klienty rezonuje.
Facebook ($FB)
A do třetice určitě neuděláte špatně, pokud pump-and-dump kasino jménem Dogecoin vyměníte za krále sociálních sítí Facebook.
S valuací přesahující 900 miliard dolarů si možná říkáte, že Facebook už má to nejlepší za sebou. I jako mileniál dnes pozoruji, že minimálně pro mladší lidi už ani zdaleka nejde o jednu z nejpopulárnějších sociálních sítí. To však ale nijak nesnižuje validitu Facebooku jakožto investice se solidním budoucím potenciálem. Na konci letošního března tuto sociální síť každý měsíc navštěvovalo 2,85 miliardy lidí na celém světě, přičemž dalších 600 milionů unikátních návštěvníků měsíčně navštěvovalo WhatsApp a Instagram, jež $FB patří.
Jinými slovy, 3,45 miliardy osob, respektive 44 % dnešní světové populace, aspoň jednou měsíčně navštíví portál vlastněný Facebookem. Žádná jiná platforma na celém světě dnes nemůže potenciálním inzerentům nabídnout širší publikum. A nejbizarnější na této skutečnosti je, že $FB aktuálně ani neběží na plný plyn. Oněch 25,4 miliardy dolarů, které společnost v letošním Q1 vygenerovala z reklam (meziroční růst o působivých 46 %), pocházelo téměř výhradně ze samotného Facebooku a Instagramu.
Společnosti se tak zatím očividně nepodařilo plně monetizovat WhatsApp ani Facebook Messenger, byť obě tyto platformy patří mezi 6 nejnavštěvovanějších sociálních služeb na světě. $FB tak ve svém portfoliu stále má výrazný potenciál posunout své příjmy a zisky mnohem výše.
Zároveň je dobré nepřehlížet u rozboru příjmů Facebooku položku "Ostatní". Tato kategorie totiž obsahuje projekty jako Facebook Play nebo prodeje zařízení pro virtuální realitu Oculus. A v letošním prvním kvartálu zaznamenala meziroční růst příjmů o 146 % na 732 milionů dolarů. Věšteckou kouli samozřejmě nemám, ale troufnu si říci, že na rozdíl od Dogecoinu má před sebou Facebook světlou budoucnost a jasně hmatatelný výhled.
Poznámka: Žádnou z výše zmíněných akcií aktuálně nevlastním.
#investovani #akcie #kryptomeny #dogecoin #portfolio #riziko #alternativa #crowdstrike #redfin #facebook
Zatímco Microsoft, Apple, Google půjdou určitě nahoru, myslím si, že třeba Amazon, Facebook či Tesla už podle mě mají to nejlepší za sebou.
Amazon bude do pěti let top v tržní kapitalizací všech firem.
@martinaStychova Zkoušeli jste si už někdy něco koupit na Amazonu? Mě se nikdy nepodařilo vybrat si to, co jsem chtěl. Furt mi to cpe nějaký produkty dle doporučení. Nějaké hlubší vyhledávání neexistuje. Pro mě je fakt záhadou, jak takový byznys model se vůbec dostal tak daleko.
@Karkoska To doporučování za peníze jim solidně sype, ale mohlo by být jejich zhoubou. Před lety to fungovalo tak, že člověk viděl primárně ty nejprodávanější (potažmo zpravidla nejkvalitnější) produkty, takže ten systém propagoval to, aby se prodejci snažili nabízet co nejlepší zboží, jinak zkrátka nebyli tolik vidět. Dneska jim stačí dostatečně zaplatit, ale nakupující se pak k takové filtraci, jakou by potřeboval, jde-li mu třeba primárně o kvalitu, jen tak nedostane.
Nakupuji pravidelně a převážně na firmu. Na rozdíl od Aliexpresu dostanu i daňový doklad...Ale nevyhledávám na Amazonu, najdu poptávaný produkt jinde a srovnám ceny, pokud Amazon má odpovídající cenu a termín dodání vezmu to tam. Nejčastěji mi balíky přijdou z Německa a Polska...
Amazon vydělává hlavně na IT - cloud atd., e-commerce jim tolik nesype, zato v IT se roztahují a pořádně na tom vydělávají.
@JarkIva přesně tak, pokud někdo posuzuje Amazon jen dle prodeje zboží, tak opravdu nevidí kam až je všude tato společnost navezena, ta diverzifikace je obrovská.
@JarkIva také se angažují v herním průmyslu. V jedné mobilní hře, kterou hraji (a dalších 100 milionů dalších) má Amazon turnaj pod svou hlavičkou ;)