10.05.2021 8 minut čtení

Bitcoin vs Ethereum: 10 expertů vysvětluje, kterou kryptoměnu by drželi raději a proč

Bitcoin je už pěknou řádku let neohroženou dominantní kryptoměnou, nicméně aktuální rapidní růst hodnoty etheru, nativního tokenu Etherea, dostal jeho letošní zhodnocení z pohledu přírůstku valuace již i před bitcoin.

Ethereum má stále oproti Bitcoinu zhruba poloviční valuaci, avšak stále více investorů začíná (očividně) nemalou část svého kryptoměnového portfolia vkládat právě do ETH (jeho cena ostatně právě dnes historicky poprvé překonala 4000 USD, přičemž hranice 3000 USD byla poprvé překonána teprve před týdnem). Byť se od sebe první a druhá nejhodnotnější kryptoměna z pohledu architektury či možných využití poměrně výrazně liší, v obou případech jde o populární volbu pro dlouhodobé kryptoměnové investory.

Co si o tomto rozstřelu myslí experti pohybující se ve světě kryptoměn, a pokud by si měli vybrat, pro kterou kryptoměnu z dvojice Bitcoin x Ethereum by se rozhodli? Tady jsou jejich názory.

Bitcoinoví býci

Peter Wall, CEO Argo Blockchain: "Máme silnou důvěru jak v Bitcoin, tak v Ethereum. Avšak pokud bychom si mezi nimi museli vybrat... preferovali bychom pro horizont několika následujících let držení Bitcoinu před Ethereem. Byť Ethereum má navrch v případě inovací a aktuálním počtu možných využití, Bitcoin vede v otázce bezpečnosti a ověřené důvěryhodnosti. A co je hlavní - zastáváme názor, že dnes jde o výborného uchovatele hodnoty, který má všechny potřebné vlastnosti rezervního aktiva."

Jason Yanowitz, spoluzakladatel Blockworks: "Bitcoin bude mít na svět peněz stejně transformační dopad, jako měl svého času internet na svět informací. Dle našich odhadů tržní valuace bitcoinu do poloviny roku 2028 překoná tržní valuaci zlata, čímž dokáže, že jde pro digitální svět o nejlepšího dostupného uchovatele hodnoty. Udržováním hodnoty to ale nekončí. Bitcoin je jak decentralizovanou monetární sítí, na jejímž fungování se skrz její používání všichni jeho uživatelé svorně dohodli, a zároveň digitálním aktivem s omezeným množstvím. Dnes většinu DeFi (decentralizované finance) platforem pohání Ethereum, ale již brzy bude díky protokolu (rozhraní) layer 2 možné budovat DeFi platformy i na bázi Bitcoinu. Vize je tedy taková, že se Bitcoin postupně stane nejen globálním hodnotovým standardem, ale také bude tvořit globální decentralizovanou síť pro monetární vypořádávání. Díky těmto důvodům jsem většinu svých likvidních aktiv vložil do Bitcoinu, nikoliv do Etherea."

Ken Nakamura, CEO, GMO-Z.com Trust Company: "Bitcoin neustále posiluje svou pozici jakožto uchovatel hodnoty a vykazuje stále jasnější předpoklady pro to, aby dostál svým titulům ‘hedge proti potenciální inflaci‘ a "potenciální náhrada zlata‘. Jak do tohoto prostoru začíná vstupovat stále více firem, zatímco řada finančních institucí přidává BTC do svých rozvah, otevírá se prostor pro další růst ceny, jež bude pohánět právě rostoucí počet účastníků tohoto ekosystému."

Jamie Fin, prezident a spoluzakladatel Securitize: "Pro mě je to naprosto jasné. Bitcoin je hlavní krypto-brand, který zná úplně každý a který již prokázal svou stabilitu. Ethereum je zatím stále spíš nováček a vyzyvatel. ETH je propagováno jako něco, co má mít jakési mystické praktické využití, ale realita je taková, že jde o neefektivní a špatně škálovatelnou kryptoměnu, kterou nelze považovat za hedge proti inflaci."

Ethereum hodleři

Steve Ehrlich, CEO a zakladatel kryptoměnového brokera Voyager Digital: "Věřím tomu, že Ethereum může z pohledu potenciálu svého růstu víc těžit ze své praktičnosti, funkcionalit a ekosystému. Klienti Voyageru, kteří vlastní jak bitcoin, tak ethereum, v posledních několika měsících změnili své kryptoměnové alokace a navýšili pozice v Ethereu, z nichž mohou získat roční úrok 5,25 %. Zároveň pozorujeme, že naši větší investoři jsou dnes mnohem ochotnější akceptovat rizikový profil Etherea. Tento blockchain pohání nejlépe zavedený ekosystém pro decentralizované finance, utility tokeny a NFT, přičemž všechny tyto věci se aktuálně stávají stále sledovanější z pohledu mainstreamu. Ethereum zároveň brzy čeká upgrade, jež zvýší rychlost transakcí, sníží poplatky za transakce a omezí jeho množství v oběhu."

Tally Greenberg, vedoucí byznysového rozvoje společnosti Allnodes: "Technologická výhoda a užitečnost blockchainu Etherea je dnes o mnoho dál než v případě Bitcoinu a myslím si, že investoři si toho také stále více všímají. V DeFi projektech běžících na Ethereum blockchainu je aktuálně nalito přes 75 miliard dolarů a před pouhými 30 dny to bylo 40 miliard dolarů. Ti, kteří věří na poptávku po využívání DeFi pro služby jako půjčování, obchodování, pojištění, peněžní emise atd., by nyní měli blockchainu ETF věnovat intenzivní pozornost. Jde o síť, která navíc podporuje chytré kontrakty... ty samy o sobě nesou nezměrný potenciál a jsou dostatečným důvodem pro to, aby mělo Ethereum nad Bitcoinem konkurenční výhodu ve smyslu využití v každodenním životě. Proto jsem v táboře ETH."

Megan Kaspar, výkonná ředitelka Magnetic: "Uznání ETH jakožto skutečného a cenného aktiva ze strany institucionálních investorů je něčím, co je dlouhodobě očekáváno a předpovídáno. Proto bych si tipla, že současný trend, kdy cena Etherea získává růstové momentum, povede k tomu, že se investoři začnou o tomto blockchainu a jeho potenciálu pro budoucnost více vzdělávat, což povede k novému přílivu kapitálu do Etherea. Technická i fundamentální analýza ukazuje, že pro ETH dnes existuje větší dlouhodobý růstový potenciál než pro BTC. Většina bank, institucí a investičních fondů svým manažerům nařídila, aby se více soustředili na investice do zelených, udržitelných a k životnímu prostředí šetrných oborů a technologií. Obavy z toho, kde a jak je dnes většina bitcoinů těžena mohou mít z dlouhodobého pohledu negativně ovlivnit jeho cenu... nadcházející vylepšení sítě Ethereqa s názvem EIP1559 a také Proof-of-Stake z něj udělají deflační aktivum a zároveň nabídnou snížení poplatků i celkové nabídky etherea. Jakmile tyto změny nastanou, mohly by vytlačit tržní valuaci ETH nad jeden bilion dolarů. Avšak ať už tyto změny nový výrazný růstový trend zažehnou, nebo ne, toto aktivum má za pasem pětinásobně více vývojářů, víc aktivity na svém chainu a exponenciálně více případů konkrétního praktického využití než jakýkoli jiný blockchain."

Ed Egilinsky, výkonný ředitel a vedoucí pro alternativní investice v Direxion: "Myslím si, že Bitcoin bude mít vždy nějakou úroveň rozšíření, jelikož jde o vlajkovou loď kryptoměn a domnělého udržitele hodnoty v rámci této třídy aktiv. Avšak blockchainová technologie Etherea disponuje větší aplikovatelností a funkcionalitou (včetně využití chytrých kontraktů pro NFT), což z něj v mých očích dělá atraktivnější dlouhodobou investici. Současný cenový rozdíl mezi oběma měnami rovněž z etherea dělá dostupnější coin pro průměrného investora."

A proč ne obě najednou?

Matthew Le Merle, předseda představenstva Blockchain Coinvestors: "Svět je možné zhruba rozdělit na tradery a investory. Tradeři se zaměřují na krátkodobé pohyby cen nebo šance vydělávat na arbitrážích, a tak je přirozeně relativní pohyby Bitcoinu versus Etherea přirozeně velmi zajímají. Investoři se zaměřují na to, jaká bude budoucnost, jaké katalyzátory poženou současné projekty kupředu a jak hodnota u jednoho aktiva poroste, zatímco druhé jej bude postupně ztrácet. Pro investory proto platí jedna jasná věc - jak bitcoin, tak ethereum by nyní měly být ve vašich portfoliích... Bitcoin má šanci zůstat hlavním globálním krypto aktivem, zatímco Ethereum může zůstat hlavní globální blockchainovou platformou pro vývoj nových softwarů. Obě tyto vedoucí pozice mají potenciál v následujících deseti letech posílit svou hodnotu o biliony dolarů. Takže rozhodně chcete investovat do obou."

Raghu Yarlagadda, CEO FalconX: "Tržní valuace Bitcoinu minulý týden poprvé od roku 2019 klesla pod 50 % celkové valuace kryptoměnových trhů a jeho poměrová hodnota vůči všem ostatním kryptoměnám od ledna klesla již o více než 30 %. Při naší práci s velkými institucemi pozorujeme rostoucí poptávku po Bitcoinu a Ethereu stejně jako po alternativních coinech. Proto věříme, že institucionální investoři i korporátní rozvahy se uchýlí k držení jak BTC, tak ETH aktiv, zatímco jejich využití a trhy budou nadále dospívat."

#kryptomeny #investovani #bitcoin #ethereum #vyhody #nevyhody #dilema #blockchain #potencial #spekualce #investicnihorizont #defi

Hodnocení: +34
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • A ešte by som doplnil, že za mnohými sa "skrývajú" tí istí vývojári 😉

  +1
 • Ono to s tými crypto menami začína byť pomaly ako s akciami, takže bude treba rozmýšľať a sledovať a analyzovať, s ktorou sa čo deje a plánuje a aký je za ňou management atd. Takže mať v portfóliu 4, 5, 6 mien bude možno bežné

  +1
 • Tolik nesmyslného maximalistického plácání, si člověk nepřečte každý den. BTC i ETH jsou zastaralé blockchainy, s centralizovanou těžbou v Číně.

  Po nasazení smart contracts v září 2021 na Cardano síti, jsou oba projekty zbytečné. Pokusy o zaplátování ETH pomocí EIP a dalších updatů, nedokáží skrýt zastaralost architektury kódu z minulosti.

  0
  • jen je škoda, že investoři jsou tak slepí, protože Cardano zatím příliš strmě vzhůru rozhodně neletí :)

   0
  • @igorMahal Time is on our side.

   +2
  • lol. kazda “nova” kryptomena, ktera vznikne tak se chlubi, jak je strasne inovativni a neprekonatelna. tak to abychom prodali pokazde vsechny svoje stavajici meny za ty nove abychom byli stale in, paradni napad!

   -3
  • @igorMahal ROI Cardana je momentalne 2845%, asi mas sve vlastni svety

   +1
  • 0
  • @dac Jo, to se o ETH svého času také básnilo, že až se nasadí tohle a támhle to, tak to všechny přejede. Teď už se básní i o upgradech BTC a do toho je dalších 20 altcoinů, které vlastně nakonec přejedou všechny ostatní, protože ti už jsou zastaralí. Háček je v tom, že ty upgrady většinou nejsou až taková bomba, jak se dopředu šušká (asi maximálně pro IT fanatiky), protože masa si chce hlavně hrát a tohle pozadí neřeší + kryptoměny jsou dnes stále především o tomhle básnění a spoléhání se na to, že to někoho zaujme ještě víc než vás a dá vám za ně víc, než jste za ně dali vy. Takže pokud se velcí hráči rozhodnou nakupovat primárně BTC, poroste a bude úplně jedno, jestli jeho blockchain řídí špičková a nepřekonatelná technologie, nebo to celé stojí na jednom borcovi, co někde šlape na rozvrzaném kole, aby byl dostatek proudu.

   0
  • @marekFiser blbě jsem to napsal, já neměl na mysli zhodnocení, ale mediální a investorskou pozornost, nic víc. jinak ten růst je parádní a pokud tam máte krásné zhodnocení, tak vám gratuluji a můžu jen tiše závidět :-D investuji do akcií, u krypta jsem si kdysi trochu zaspekuloval a nakoupil jen BTC a ETH - u prvního jsem podlehl davovému šílenství, u druhého je to čistý fanatismus, protože se mi líbí ten příběh zakladatele.

   0
 • Před 2-3 lety se hodně mluvilo o Moneru, IOTA, Spectrecoin a kde jsou dnes? Pokud se do kryptoměn ponoříte a prostudujete jednotlivé altcoiny, zjistíte, že jsou prakticky totožné jenom s jiným názvem a trochu jinými parametry. Sice nějaké to překvapení ve vývoji u některých altcoinů tu je, ale to z toho množství jaksi potvrzuje výjimku.

  0
  • A kde ze to presne XMR a IOTA je? Delaji presne to co slibovali pred 2-3 lety, to ze nejsou zrovna v hledacku aktualnich spekulaci je vec druha, ale vyvoj tam porad slape a oba projekty jsou z meho pohledu stale relevantni.

   0