4 minuty čtení

Dočasná komoditní rally

Mnoho analytiků se nyní vyjadřuje, že se nacházíme v komoditním supercyklu. Kromě průmyslových komodit, které zažívají spanilou jízdu s rostoucí chutí společností produkovat, můžeme pozorovat i nárůst cen zemědělských komodit.

To může v krajních případech vyvrcholit v potravinovou krizi. [1]

Dopady potravinové krize

Komoditní supercyklus je definován víceletými pohyby cen komodit, které jsou ovlivněny krátkodobými faktory, jako jsou války, hladomor, nadprodukce, recese a další cyklické faktory. Pokud dojde k těmto krátkodobým šokům, může to vyvrcholit až ke komoditnímu supercyklu.

Přiložený graf zobrazuje vývoj zemědělských komodit. Můžeme pozorovat, že komodity se přibližují svým maximům z roku 2011, zatímco komodity zapojovány do výroby domů se nacházejí na svých maximech.*

Zdroj: Zerohedge.com

Rozvojové trhy jsou tomuto vývoji nejzranitelnější. Hlavním důvodem je, že spotřebitelé utrácejí mnohem větší podíl svých příjmů na potraviny ve srovnání s rozvinutými zeměmi. Trend vyšších cen potravin vedoucí k sociálním nepokojům sahá daleko do historie a může vyvrcholit v mnohé historické zvraty.

Francouzská revoluce v roce 1789, která svrhla režim Ancien Régime, následovala po sledu špatné úrody, která vedla k velkému zvýšení cen potravin. Podobný příběh je pozorovatelný v čase evropských revolucí v roce 1848, které následovaly po selhání úrody brambor v 40. letech 19. století a souvisejícím silném hladomoru ve velké části Evropy.

Nastartování současného supercyklu

Rok 2020 se nesl ve znamení mnoha omezení způsobených koronavirem, což vyvolalo prudké snížení úrokových sazeb a umožnilo mnoha lidem nákup nových příbytků.

Komodity poskytují signál o globálních rovnováhách mezi nabídkou a poptávkou. S postupným vakcinačním programem, který v USA a dalších zemích nabírá na obrátkách, a opětovné otevírání ekonomik umožňuje zvýšit výrobní produkci a doplnit společnostem zásoby. Při pohledu na vývoj cen komodit je možné predikovat obavy z očekávání na zrychlení inflace v příštích několika letech, avšak inflace a růst cen mohou být jen dočasné. Pokud však proces opětovného otevírání bude pokračovat, je pravděpodobnější, že významnější část komodit se vrátí do svého "cenového normálu." [2]

Významnější část spotřebitelských výdajů bude spíše zaměřena na služby (jako je volný čas a cestování), a nikoli na zboží. Pracovní síla představuje největší náklady na většinu zboží a většina rozvinutých zemí má velké odvětví služeb, kde ceny komodit přímo nepřispívají k nákladům. Posledním a nejzásadnějším faktorem, který indikuje postupné zmírnění tlaku na růst cen komodit je samotný trh, který nám ukazuje, že cena kontraktů komodit s dodáním v budoucnu je nižší, než je současná tržní cena. [3]

Tak jaký komoditní supercyklus?

 

@Lukas_Baloga_ProfitLevel, hlavní analytik ProfitLevel

Právní status: PT. PROFITFXLEVEL (hereinafter, ProfitLevel) je registrovaná značka společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd, kyperské investiční firmy (CIF), na kterou dohlíží a reguluje ji Kyperská komise pro cenné papíry a burzy (CySEC), má licenci CIF č. 274/15, se sídlem na adrese 182, Ayias Fylaxeos, Kofteros Business Center, Office 103, 3083 Limassol, Cyprus.

Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 76.69%% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

 

[*] Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků

[1,2,3] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, které mohou být nepřesné, nebo z aktuálního ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které se dají těžko předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.