9 minut čtení

Jak se tenhle pár z dluhu 250 000 $ dostal ke jmění 800 000 $? Tohle je jejich nejlepší rada!

Co je ještě lepší než vaše děti učit, jak správně spravovat peníze? Ukažte jim to na svém vlastním příkladu!

Jonathan a Jacqueline Sanchez to měli v životě poměrně jasně nalajnováno. Oba pocházejí z kultury, kde lidé věří, že zaměstnání nebo plat jsou tím hlavním, co definuje úspěch. A že mít kariéru v oboru jako je zdravotnictví nebo inženýrství je garantovanou cestou, jak jej dosáhnout.

Ani jeden je za jejich mentalitu neviní - prarodiče ostatně vyrůstali v prostředí, kde bylo získání stabilního zaměstnání hlavní prioritou pro spokojený život. A tak jak jeden, tak druhý poslušně následovali plán, který jim jejich rodiny připravily. Po studiích se z Jonathana stal softwarový inženýr a z jeho manželky farmaceutka. Ale i když si na své příjmy nemohli stěžovat, neznamenalo to, že se svými penězi zacházeli dobře.

Jejich finanční návyky se nijak nelišily od typických zástupců konzumní společnosti - rozpočet a zamýšlení se nad většími útratami příliš nefrčelo, takže pár tu a tam neváhal se třeba kvůli dovolené zadlužit s tím, že vysoké úroky následně splácel ze své následující výplaty. Plánování rodiny však Sanchezovy donutilo seriózně si promluvit nejen o dětech, ale i o tom, s j jakou finanční mentalitou a návyky chtějí své potomstvo vychovávat.

Výsledek? Za posledních 15 let se jejich finanční situace diametrálně změnila. Během poslední dekády konečně definitivně splatili všechny své dluhy zahrnující nejen studentské půjčky (bavíme se o USA), ale také spotřebitelské úvěry v celkové výši 250 000 dolarů. Chtělo to jen začít fungovat na základě rozpočtu a žít v rámci svých možností.

Dnes je dvojice v situaci, kdy nikomu nedluží ani cent, aktivně spoří a investuje plus se mimo své zaměstnání snaží bokem rozjet vlastní realitní byznys. Celkové jmění dříve zadlužených manželů žijících více méně od výplaty k výplatě se díky změně přístupu do dneška vyšplhalo již na 800 000 dolarů a mají nakročeno k titulu dolarových milionářů.

Jaké největší lekce se o správě peněz během posledních 15 let naučili?

Nejvzácnější aktivum, které má každý z nás k dispozici? Čas

Zatímco se dvojice v roce 2019 blížila k úplnému splacení svých dluhů, shodli se manželé při jedné společné konverzaci na tom, že rozhodně nechtějí, aby jejich děti - tehdy 3letá dcera a 6letý syn - musely někdy spadnout do podobných dluhů jako oni sami.

A zejména měli zájem na tom, aby ratolesti naučili veškerou finanční moudrost, kterou sami doposud nabyli. Jacqueline tehdy zmínila jeden citát, na který narazila a který uhodil hřebíček na hlavičku: "Místo naříkání ‘Nemůžu si to dovolit‘ se sami sebe zeptejte ‘Jak bych si to mohl dovolit?‘"

Peníze dokáží být jedním z největších životních stresorů, s kterým se každý z nás může setkat. Nemusí být možná tak intenzivní, jako třeba zdraví, ale za to nám umí sedět na mysli konstantně, dlouhodobě a klidně i celé roky a dekády. Strach z jejich ztráty, strach z jejich nedostatku, obavy z budoucnosti a z toho, že máte minimální úspory - to vše tvoří začarovaný kruh, z nějž se nedostanete, dokud neuděláte krok zpět a nezačnete o svých penězích přemýšlet z pohledu toho, jak by pro vás mohly začít pracovat.

Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že čas je cennější než jakýkoli obnos peněz, máte naději na změnu svého přístupu k penězům. Termíny jako "více zdrojů příjmů" nebo "pasivní příjem" náhle začnou dávat smysl - zejména ten druhý, díky kterému si můžete de facto "koupit" čas na dělání věcí, které jsou pro vás důležité.

Kromě investování do akcií začal pár stále víc pokukovat po realitách. A to částečně i proto, aby svým dětem nemuseli o tom, jak peníze spravovat, pouze teoreticky vyprávět, ale mohli jim to ukázat v praxi. Mohli jim ukázat, jak v praxi vypadá investování, hledání vhodných aktiv a následně generování pasivního příjmu.

V červnu 2019 si dvojice pořídila první investiční nemovitost, začala ji pronajímat a během následujících 13 měsíců přibyly další dvě nemovitosti. Ty dnes generují pasivní příjmy, jež proudí směrem k dlouhodobým finančním cílům manželů, kteří svou poslední splátku dluhu odeslali v dubnu 2020.

Výzvy vám mohou pomoci najít nové cíle

Loňský rok manželům připravil slet ekonomických výzev, na které jednoduše řečeno nebyli připraveni. Jonathana zaměstnavatel v květnu poslal na nucenou dovolenou, což znamenalo, že dcera musela zůstat doma, aby pár ušetřil na výdajích za hlídání. Tím na manžele vznikl nový tlak doplněný o stres Jacqueline, která se v rámci svého zaměstnání musela potýkat s bojem proti pandemii.

Tyto okolnosti nicméně v důsledku manžele učinily ještě odhodlanějšími dosáhnout svých finančních cílů. Ukázaly jim, jak důležité je vytvářet si nové zdroje příjmů a neustále aktivně pracovat na dosažení finanční nezávislosti. Pandemie je naučila, jak důležité je vnímat okolnosti ve světě okolo vás. Nakonec své finance opětovně detailně zanalyzovali a začali s nimi nakládat ještě cíleněji než doposud.

Refinancovali svou hlavní hypotéku, čímž klesla její měsíční splátka i doba trvání. V rozpočtu vše nastavili tak, aby měl svou jasně danou roli v rámci rodiny každý vydělaný dolar. Díky tomu manželé během loňského roku navzdory řadě komplikací dosáhli několika spořících cílů a v listopadu 2020 si pořídili svou čtvrtou nemovitost k pronájmu.

Rozhodli se rovněž začít do nemovitostí investovat skrz 15leté hypotéky, aby zvýšili cash flow rodinného rozpočtu. Jonathan mezitím využil volného času a loni v létě založil web Parent Portfolio, skrz který se snaží ostatním rodičům pomoci pochopit jejich peníze a najít způsob, jak začít rovněž generovat pasivní příjem. Dnes už web generuje příjem a stal se z něj regulérní vedlejší projekt.

Cesta k úspěchu? Štěstí přeje připraveným

Za velkou část změny finanční mentality manželů může skutečnost, že se začali obklopovat komunitou lidí, kteří o penězích smýšlejí podobně a snaží se dosáhnout podobných cílů. Získali tak známé mezi realitními profesionály, investory či poskytovateli půjček, což jim pomohlo najít novou inspiraci, lepší investiční nabídky a vybudovat kvalitnější portfolio.

Jonathan dnes jako jednu z nejlepších rad, které může komukoli druhému dát, vidí nutnost provést veškerou možnou přípravu včas, abyste ve chvíli, kdy se objeví zajímavá příležitost, po ní mohli bez váhání skočit a nenechat nic lukrativního ležet na stole.

Co ale vidí jako minimálně stejně důležité - do dnešního stavu by se dle svých slov nikdy nemohl dostat bez své ženy. To ona před lety přišla s tím, že jejím snem je investovat do nemovitostí. Jonathan na takový typ investice nejdříve nebyl mentálně připraven, ale pár se postupně dostal do fáze, kdy mohl začít táhnout za jeden provaz.

Hlavní roli přitom samozřejmě hrála společná komunikace. Manželé si každý večer po uložení dětí vyhradí 30 minut na to, aby spolu probrali finance, své nemovitosti, výdaje domácnosti, budoucí plány a další projekty jako třeba zmíněnou webovou stránku. Z těchto konverzací vznikají plány i fakt, že když se na obzoru objeví nějaká zajímavá byznysová příležitost, jsou na ni oba připraveni.

Vaše finanční návyky mohou přinášet ovoce po celé generace

Na základě aktuálního plánu a odhadů budoucího vývoje by jmění Jonathana a Jacqueline mělo v následujících pár letech překročit hranici jednoho milionu dolarů. Tato suma bude reprezentovat dlouhodobou tvrdou práci a dodržování správných finančních návyků.

Jak Jonathan připomíná, nebyla to vždy spanilá jízda a během posledních let se toho mnoho přihodilo. Všechny komplikace i úspěchy však páru jasně ukázaly, co pro svou rodinu chtějí nejvíc - jejich největším společným cílem je nadále o finanční gramotnosti učit své děti, aby se v budoucnu v tomto oboru perfektně orientovaly.

Ratolesti se proto pravidelně účastní analyzování potenciálních investičních nabídek, na nichž jim rodiče ukazují, jak vypadá dobrá příležitost, proč je ta nebo která nabídka špatná a co by na ní bylo potřeba zlepšit, aby je zaujala. Důležitou roli hraje i vysvětlování všech nákladů - děti se například pravidelně účastní kontrol renovací vykonávaných kontraktory, na které manželé do svých nemovitostí vyrážejí.

Na co je dnes Jonathan po všech těch letech nejpyšnější? Ne, není to ani portfolio, které s manželkou vybudovali ani jeho společná hodnota, ani splacené dluhy. Nejpyšnější je na moment, kdy za ním jeho syn přišel a zeptal se, do jakého byznysu by se měl on sám pustit. Inspirace je mocná zbraň a peníze ve vašich rukou mohou vašim dětem udělat jednu ze dvou služeb - buď je naučit, že pocházejí od vás, vždycky je jich dost a mohou bez práce koupit vše, co chtějí, anebo jim ukázat, že přicházejí jen s dlouhodobou, konstantní dřinou a mohou být mimořádně dobrým sluhou, ale i velmi krutým pánem.

#osobnifinance #rozpocet #dluhy #zivotniuroven #financnigramotnost #nemovitosti #pasivniprijem #byznys #deti #vzdelavani #inspirace #financnipribeh #sporeni #investovani

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Tak trochu mi tu nesedí letopočty v tom PR článku. V dubnu 2020 doplatili dluh  a za rok mají našetřeno 800 000 USD a k tomu 3 nemovitosti na pronájem. Aha :-)

    +9
  • Nikdy by mne nenapadlo že se zde objeví takový brak

    +8
    • ...takovejch blabolu na americkych PR webech je..."copy" a "paste" a je vydelano :-D

      +2
    • Jo btw pan Durcak je tady Chief Content Editor, coz tomu odpovida. Navic, on ten clanek sdili kde se da. Proste pracovni napln = marketing.

      +2
    • Veru, dúfam že toto je len nedopatrenie, a nie “nový štandard”

      +1
  • Některé pasáže v článku jsou zajímavé. Chybí mi tam ale konkrétnější popis, jak se k tomu cíli dostali. Bez hypoték a většího zadlužení si toto nedovedu představit. Kde vzali na zajištění úvěrů? Bez akcelerace aktivních příjmů si tento příběh v realitě nedovedu představit.

    +7
  • skuste to nejak nastavit povedzme na prazske investicne byty, resp. byty na prenajom a na nejaky cesky par, ktory generuje mesacne x tisic aby vykryl hypoteky na niekolko nehnutelnosti, samozrejme so zodpovedajucim ''prazskym'' prijmom :), nejak tie stovky tisic dolarov za rok nie su realne :)

    +3