10.10.2021 8 minut čtení

Udržte emoce na uzdě: 4 tipy, jak kvůli nim při investování nepřicházet o velké částky

K emočnímu investování dochází tehdy, když jsou vaše obchodní rozhodnutí řízeny primárně pocity - například strachem ze ztráty peněz. Přílišná citlivost vás může donutit prodat, nebo nakoupit aktiva ve zcela špatný čas inkasovat zbytečné ztráty.

Zejména pokud je tento emoční přístup k investování a budování portfolia provozován dlouhodobě beze změny, může citelným způsobem sabotovat vaše zhodnocení. Pojďme si ukázat malý příklad toho, kolik vás přílišné emoce na trzích mohou stát peněz:

Na začátku 21. století, když praskla dot-com bublina, propadly v letech 2000 až 2002 investice do large-cap společností o 43,1 %. Pokud byste tedy rok 2000 začali se 100 000 $ na účtu, na konci roku 2002 byste měli 62 384 $.

V roce 2008 by se kvůli finanční krizi vaše portfolio large-cap akcií v hodnotě 100 000 $ smrsklo během pouhých 12 měsíců o 37 % na 63 000 $. A v březnu 2020 by podobné portfolio kvůli obavám z COVIDu-19 ztratilo 34 % za méně než měsíc. Investovaných 100 000 $ by se tak v řádu týdnů změnilo na 66 000 $.

Avšak investoři, kteří při těchto propadech nezpanikařili, nenechali se ovládnout strachem a neprodali, se z dot-com bubliny vzpamatovali v roce 2006, z Velké recese do roku 2012 a z pandemického výprodeje v červenci 2020. A do dneška samozřejmě všechny tyto citelné ztráty otočili do mnohonásobně vyšších zisků.

Pokud byste ale v těchto situacích své investice ze strachu prodali, stalo by se jediné - inkasovali byste své nemalé ztráty a přišli o celé tržní zotavení. I pokud byste posléze své investice nakoupili znovu, pravděpodobně byste je už nakoupili za vyšší cenu a navíc zhruba jen s 2/3 původního kapitálu, což znamená nižší potenciální zisky.

Většina (ne-li všechny) dlouhodobých predikcí zhodnocení akciových investic stojí na tom, že skutečně dlouhodobě zůstáváte v trhu. Čím víc z něj ve strachu ze ztrát utíkáte a následně se opět se strachem, že vám utečou zisky, vracíte, tím horší výnosy vás na konci čekají. Proto je v zájmu každého dlouhodobého investora vyhýbat se těmto typům emočních rozhodnutí a nelikvidovat zbůhdarma své investice. Níže popsané tipy vám s tím mohou pomoci:

1. Co se děje dnes, tento měsíc nebo letos, není podstatné

Když se řekne dlouhodobý investiční horizont, je úplně minimální délka, s kterou byste měli v hlavě kalkulovat, řekněme 5 let. Historie nám však ukazuje, že čím delší tato doba je, tím lépe. Index S&P 500 se dnes obchoduje o téměř 200 % výše než před 10 lety. Tento růst však NENÍ LINEÁRNÍ a při pohledu zpět najdeme roky, kdy bylo roční zhodnocení nejen pozitivní, ale třeba nulové či záporné.

Jinými slovy, pokud byste do trhů investovali zrovna v roce, kdy zaznamenal pozitivní návratnost, váš účet by narostl. V neutrálním roce byste skončili s nulou, ale kdybyste se k investici odhodlali třeba ve ztrátovém roce 2008, přišli byste hned na úvod o 37 % svého kapitálu, pravděpodobně jakožto nováček zažili slušný šok, dost možná vzali nohy na ramena a třeba už se nikdy nevrátili.

Pokud se tedy rozhodnete investovat do volatilnějších cenných papíru jako jsou akcie, měli byste tak činit primárně s dlouhodobým horizontem. Díky tomu bude mít váš účet dostatek času zotavit se z případných ztrát (což se v případě akciových indexů zatím stalo vždy v historii). Ve chvíli, kdy plánujete  v trhu sedět dalších 10-20 let, nemělo by vás zajímat, že dnes trh klesl o 2 %, za poslední měsíc o 10 % a za poslední rok o 30 %, protože pokud chcete skutečně dosáhnout svých finančních cílů, zajímá vás, kde bude za těch 20 let. A přinejmenším nižší ceny využijete k levnějším nákupům (anebo ideálně pokračujete ve svém pravidelném investování beze změny).

2. Nastavte si riziko tak, abyste se z toho případně nepodělali

Jak dobře snášíte volatilní tržní pohyby? Průměrný výnos 19,97 % ročně z large-cap akcií za posledních 10 let zní na první pohled lákavě, ale nic není tak snadné, jak se na první pohled zná. Cenou za tyto výnosy jsou větší ztráty během medvědích trendů.

Pokud vás myšlenka na ztrátu téměř poloviny investovaného kapitálu v letech 2000 až 2002 děsí a znervózňuje, pak je pro vás investování do large-cap akcií pravděpodobně příliš rizikové. Proto byste se měli poohlédnout po jiné třídě méně rizikových aktiv, jako jsou například vládní investiční dluhopisy, které vám pomohou toto riziko v portfoliu trochu vyrovnat.

Pokud byste totiž v letech 2000 až 2002 měli portfolio s 50 % amerických large-cap akcií a 50 % amerických investičních dluhopisů, vaše celková ztráta za stejné období by byla jen 6,4 % a váš účet by se smrskl ze 100 000 $ na 91 342 $. Dýchá se vám při takové představě lépe? Pak to může být pro váš kapitál lepší cesta. Zároveň ale musíte počítat s tím, že v následujících letech byste při tržním zotavení měli nižší zisky.

Proto patří nalezení vhodné rovnováhy mezi aktivy, která vám poskytuje komfortní riziko a zároveň uspokojivý potenciál zhodnocení, k zásadním aspektům každé dlouhodobé investiční strategie.

3. Diverzifikuj, diverzifikuj, nebo se z toho zblázníš

Investice do jediné akcie nebo druhu aktiv může skončit obrovským úspěchem (jak by mohli vyprávět všichni loňští začátečníci, kteří přišli, nakoupili akcie a vydělali), anebo obrovským zklamáním. Záleží na roku. A každoročně se na stupních vítězů nejvýnosnějších, nejztrátovějších a zcela neutrálních investic střídají jiná jména. Například zatímco v roce 2006 v USA investice do nemovitostí zhodnotily o 42,1 %, v roce 2008 zkolabovaly o 48,2 % a v roce 2013 vzrostly o 3,7 %.

Nikdo bohužel netuší, v kterém roce dosáhnout které typy investic jakého zhodnocení. Proto je diverzifikace a vlastnění kousků vícero různorodých aktiv smysluplným a účinným způsobem, jak snížit celkové riziko vašeho portfolia a vyhnout se tomu, že se jedinou investicí trefíte zrovna do doby tržního propadu a utržíte citelnou finanční i emoční ránu.

4. Bez finanční rezervy na trhy ani nevyrážejte

Pro významný finanční cíl jako třeba zajištění na důchod se tedy můžete rozhodnout snížit poměr akcií v portfoliu. Avšak v krizovém roce, jako byl rok 2008, byste stále inkasovali výraznou ztrátu 31,76 % i s relativně skromnějším portfoliem tvořeným z 50 % dluhopisy a z 50 % akciemi.

Znovu se ale vracíme k tomu, že pokud vás něco takového nepošle emočně do čiré paniky, v řádu několika let se vaše portfolio zotaví a začne opět růst stejně jako ekonomika. Ještě větší pohromou než emoce (s kterými lze přece jen nějak pracovat a krotit je) však může být situace, kdy na podzim 2008 s portfoliem ve 30% ztrátě zjistíte, že nutně potřebujete hotovost a budete muset část svých pozic odprodat.

Popravdě, vzhledem ke složenému úročení nechcete své dlouhodobé pozice odprodávat ani ve chvíli, kdy za poslední rok zhodnotily o 30 %. Co s tím? Zde se dostáváme k důležitosti dostatečné finanční rezervy. Ať už jde o hotovost nebo likvidní finanční ekvivalenty, není podle mě rozhodně od věci mít k dispozici dostatek peněz, abyste v případě nutnosti mohli rok v klidu existovat i s nulovými příjmy a aniž byste museli nutně likvidovat své investice.

Nejde jen o to, že budete v menším stresu například ze ztráty práce a získáte dostatek času ujasnit si, co dál a najít si nové zdroje příjmů. Ale hlavně, nebudete muset sahat do svých investic a tím ještě ke všemu sabotovat svou budoucí finanční stabilitu či nezávislost.

---

Emoční investování dokáže vytvořit širokou propast mezi investičními zisky, které skutečně inkasujete, a zisky, které jste si mysleli, že inkasujete. Díky nižšímu zhodnocení vám dosažení finančních cílů může trvat déle nebo se může stát nemožným. Proto chcete mít za pasem dostatečně dlouhý investiční horizont, adekvátní finanční rezervu pro nečekané výdaje a pořádně diverzifikované portfolio, což jsou všechno věci, jež vám v důsledku pomohou výrazně zvýšit šanci, že svých cílů skutečně dosáhnete.

Hodnocení: +24
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.