5 minut čtení

Seznamte se: Tohle je Greg Abel, kterého právě Warren Buffett jmenoval svým nástupcem u kormidla Berkshire

Fanoušci Warrena Buffetta a Berkshire Hathaway by si měli začít zvykat na nové jméno. Greg Abel totiž s největší pravděpodobností bude tím, kdo 630miliardový konglomerát Berkshire povede v dekádách po odchodu Věštce z Omahy. O koho vlastně jde?

V sobotu se během každoročního setkání s akcionáři Berkshire Hathaway ($BRK-A / $BRK-B) Charlie Munger možná trochu přeřekl, když na dotaz ohledně toho, zda konglomerát již není příliš velký a nebude mít po jeho a Buffettově odchodu mít vzhledem ke své decentralizované kultuře problém s managementem a Buffettovu poznámku, že tato decentralizace funguje díky správně nastavené firemní kultuře Berkshire, odpověděl:

"... a Greg tuto kulturu udrží," čímž prstem ukázal na místopředsedu představenstva Grega Abela jakožto budoucnost vedení Berkshire Hathaway. Zda to takto bylo v plánu, nebo ne, se asi nedozvíme, ale Warren Buffett hned v pondělí v CNBC ukončil léta spekulací o svém nástupci, když řekl: "Ředitelé se shodli na tom, že pokud by se mi dnes mělo něco stát, Greg by byl tím, kdo zítra převezme vedení."

Spekulace o nástupci nejúspěšnějšího investora na světě začaly již v roce 2006, kdy se tehdy pětasedmdesátiletý Buffett v každoročním dopise akcionářům poprvé zmínil o plánech jeho nástupce. Tehdy prohlásil, že zatímco dříve si myslel, že by po něm byznys převzal jeho dlouholetý přítel a pravá ruka Charlie Munger, nyní již ví, že potřebuje pro tuto roli někoho mladšího. 

Buffett tehdy napsal, že Berkshire potřebuje "někoho geneticky naprogramovaného tak, aby rozpoznal a uměl se vyhýbat vážným rizikům včetně těch, kterým ještě nikdy nikdo nečelil."

Abelovy slova z letošního setkání s akcionáři přitom naznačují, že by mohl být přesně tím "geneticky naprogramovaným" manažérem rizika, kterého si dnes devadesátiletý Buffett v roce 2006 představoval:

"Snažím se pochopit, co dělá naše konkurence, jaká fundamentální rizika leží okolo těchto byznysů a jakým disrupcím mohou čelit. Nakonec vždy vše záleží primárně na tom, zda náš kapitál alokujeme do těchto byznysů správně ve vztahu k možným rizikům."

Abelův dosavadní životopis

Abel svou pracovní kariéru zahájil v PricewaterhouseCoopers před tím, než se v roce 1992 dostal do společnosti CalEnergy, což je producent geotermální energie. V roce 1999 CalEnergy koupil firmu MidAmerican Energy a převzal její jméno krátce předtím, že jej v tom stejném roce koupila Berkshire Hathaway. V roce 2008 se pak Abel vypracoval až na výkonného ředitele MidAmerican, jež bylo v roce 2014 přejmenováno na Berkshire Hathaway Energy.

Původem Kanaďan a certifikovaný veřejný účetní tuto funkci zastával v letech 2008 až 2018 a zároveň byl v letech 1998 až 2018 prezidentem (COO) MidAmerican, respektive Berkshire Hathaway Energy. V lednu 2018 byl Abel jmenován místopředsedou nepojistných operací celé Berkshire Hathaway a jmenován do představenstva konglomerátu.

Abel rovněž působí jako ředitel a místopředseda společnosti Associated Electric & Gas Insurance Services Limited a je rovněž členem představenstev ve společnostech Kraft Heinz Company ($KHC) a AEGIS Insurance Services.

Pokračování odkazu Věštce z Omahy

Wall Street si již pěknou řádku let o Abelovi šušká jakožto o pravděpodobném nástupci Buffetta. Analytička JPMorgan Sarah DeWitt v roce 2017 zahájila své sledování společnosti Berkshire a již tehdy prohlásila, že šéf energetické divize je "tím nejpravděpodobnějším" kandidátem na Buffettova nástupce.

Berkshire však tuto domněnku až do soboty, kdy svou zmínku vyslovil Munger, respektive do pondělí, kdy informaci naplno oznámil sám Buffett, nijak nekomentovalo.

Během své dosavadní "vlády" dokázal Warren Buffett z Berkshire Hathaway vytvořit byznysový kolos s hodnotou přesahující 630 miliard dolarů (více než 13,5 bilionu Kč). Společnost dnes mimo jiné vlastní nemalé akciové podíly ve společnostech jako Apple ($AAPL), Coca-Cola ($KO), Bank of America ($BAC) či $UPS.

Buffett je celoživotním výrazným podporovatelem americké ekonomiky a akcií, které ji následují již od chvíle, kdy se v roce 1942 poprvé pustil do investování. Můžeme-li vycházet z toho, co o Abelovi řekli Buffett s Mungerem, investoři by od tohoto dlouhodobého loajálního člena Berkshire měli po převzetí otěží dlouhodobě očekávat stejný přístup.

Reakce finanční komunity

Analytici a další trží komentátoři vyhlídky na Abela jakožto lídra Berkshire Hathaway berou veskrze pozitivně. Tady je čtveřice komentářů na včerejší oficiální oznámení jeho zvolení Buffettovým nástupcem:

David Kass, profesor přednášející o financích na University of Maryland: "Abel samozřejmě nemá charisma, osobnost a reputaci, kterou si Buffett během dekád vybudoval, takže okolo sebe nebude mít stejný magnetismus jako Buffett, ale vyzařuje z něj extrémní kompetentnost a úspěch. Má za sebou velmi působivou kariéru v Berkshire a nemyslím si, že si akcionáři mohou přát někoho lepšího."

Dan Inves, výkonný ředitel pro equity research ve společnosti Wedbush Securities: "Greg je přirozeným nástupcem Warrena Buffetta a byl pro tuto pozici dlouhodobě vychováván. Z pohledu firemní kultury jde o chytrou volbu, která by zároveň měla vyhovovat i investorům. Na druhou stranu převzít otěže po globální ikoně a investičním géniovi je náročný úkol, jež bude nepochybně zahrnovat řadu nemalých výzev."

Ed Walczak, portfolio manažér ve společnosti Vontobel: "Dobrou zprávou je, že Greg měl všechny odpovědi [během setkání s akcionáři] přímo na jazyku. Z jeho strany nebyla vidět žádná váhavost nebo nejasnost. Nyní musíme doufat, že Charlie Munger má pravdu a současná kultura Berkshire může být pod novým vedením udržena."

Jim Shanahan, analytik ve společnosti Edward Jones: "Buffett podle mě tuto skutečnost přiznal jen velmi neochotně. Abelovo jmenování ale na druhou stranu není žádným velkým překvapením a naopak mě naplňuje velkou mírou optimismu."

#berkshire #buffett #munger #gregabel

Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.