Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
04.05.2021 2 minuty čtení

Výhľad cien benzínu a nafty 03.05. - 09.05.2021

V tejto pravidelnej týždennej rubrike budeme zverejňovať model cien vývoja benzínu a nafty na najbližšie obdobie. Ceny pohonných hmôt sa dajú odhadnúť na základe cien ropy na trhoch, ktoré sa do cien PHM premietajú o niekoľko týždňov neskôr.

Nepriaznivá pandemická situácia v Indii aj naďalej tlačí na ceny ropy

Ceny ropy boli počas minulého týždňa negatívne ovplyvnené najmä vďaka nepriaznivému vývoju pandemickej situácie v Indii, ktorá je tretím najväčším importérom ropy na svete. Počet nových prípadov koronavírusu v krajine dosiahol 300 tisíc už dvanárasty deň v poradí. Odborníci odhadujú, že pandemická situácie zaznamená vrchol v najbližších dňoch, preto sa dá očakávať, že dopyt po rope v Indii bude tiež klesať, no potom by malo dôjsť k oživeniu. Ďalším negatívnym faktorom pre vývoj cien ropy je aj fakt, že krajiny OPEC + pristúpili od mája k zvýšeniu produkcie čierneho zlata, pričom k nárastu produkcie došlo aj v Iráne. Viac ropy na trhu by malo vytvárať negatívny tlak na ceny čierneho zlata, no na druhej strane treba poznamenať, že hospodárske oživenie v mnohých krajinách sveta je pomerne silné a bude práve podporovať rast cien ropy. Uvidíme teda, či hospodárske oživenie, a teda nárast svetovej spotreby ropy bude vyšší ako nárast produkcie krajín OPEC, pričom v takomto prípade budú ceny rásť. Zatiaľ sú však mysky váh naklonené v krátkodobom horizonte k poklese ceny, no už o niekoľko týždňov, resp. mesiacov môže byť situácia opačná.  

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že priemerné ceny benzínu a dieslu na Slovensku zaznamenajú v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch pokles do dvoch centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu sa počas minulého týždňa nezmenili, pričom priemerné ceny dieslu poklesli o 0,1 centu za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím