A to nejen kvůli tomu, že zatímco loni Buffett hovořil jako někdo, komu v 1. kvartále hodnota portfolia klesla o téměř 50 miliard dolarů, letos ke stolku sedal s kvartálním ziskem téměř 12 miliard dolarů. Berkshire letos zároveň své virtuální setkání uspořádala v Los Angeles, což znamenalo, že mohl vedle Warrena usednout (samozřejmě v dostatečné vzdálenosti) i Charlie Munger.
Během několikahodinového proslovu a odpovídání na všemožné dotazy padlo jako vždy mnoho zajímavých myšlenek i komentářů k poslednímu roku na trzích či novým trendům, které na burzu a do světa investování všeobecně pandemie přinesla. Tady je deset nejvýraznějších věcí, které první květnový den Buffett s Mungerem řekli:
1. Vedení na akciovém trhu je pomíjivé
Buffett věří v sílu kapitalismu a v roli, kterou Spojené státy hrají ve vedení globální ekonomiky kupředu. K této své víře podotkl, že pět ze šesti největších společností na světě je dnes amerických a rovnat se s nimi dokáže jen ropný gigant Saudi Aramco, jež narušuje americkou technologickou pětku Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet a Facebook.
Avšak Buffett zároveň investory varoval, aby se současným stavem nenechali příliš unést. Připomněl přitom podobný list valuačních gigantů z roku 1989 s tím, že ani jedna z 20 největších společností před 32 lety už se dnes v top dvacítce nenachází. Seznam zahrnuje i velké korporace jako ExxonMobil a General Electric, které v posledních dekádách výrazným způsobem co se tržní hodnoty týče zhubly: "Zkuste si tipnout sami: Kolik společností na [dnešním] seznamu se na tomto seznamu stále bude nacházet za 30 let?"
2. Buffett a Munger se neshodnou na tom, zda je lepší investicí S&P 500, nebo Berkshire
Warren Buffett je známý tím, že pravidelně běžným investorům radí, aby si své akciové portfolio příliš nekomplikovali a jednoduše investovali do indexového fondu sledujícího S&P 500. Sám má ostatně v plánu po své smrti zanechat ženě fond, v němž bude 90 % všech prostředků investováno právě do podobného fondu. "Nikdy jsem akcie Berkshire nikomu nedoporučil," řekl o víkendu Buffett s tím, že se vždy snažil vyhýbat dojmu, že dává komukoli insider tipy ohledně akcií firmy, kterou řídí.
Jeho pravá ruka Charlie Munger to však vidí jinak: "Já osobně preferuji držet Berkshire před držením širšího trhu," prohlásil s tím, že seznam společností a investic pod hlavičkou Berkshire je dle jeho názoru "lepší než průměr" napříč akciovým trhem.
3. Aerolinkám se "dařilo lépe proto, že jsme je prodali".
Rozhodnutí odprodat veškeré podíly v aerolinkách Delta Air Lines, Southwest Airlines, United Airlines a American Airlines z loňského jara bylo sáhodlouze diskutováno již na loňském setkání akcionářů, kde Buffett tento krok obhajoval se slovy, že "svět se pro aerolinky změnil". Warren správně očekával masivní disrupci tohoto odvětví, zmenšování leteckých flotil a snižování kapacit.
Co však zřejmě neočekával, byly obrovské vládní injekce, které aerolinkám pomohly udržet se loni nad vodou. Na druhou stranu však při pohledu zpět Buffett věří, že by se letecké společnosti dost možná takto výrazné podpory nedočkaly, pokud by zůstal jejich akcionářem: "Mohlo to celé dopadnou velmi odlišně," poznamenal, "pokud by na své straně měly majetného akcionáře, který by vlastnil 8 nebo 9 %." Ani dnes však Buffett stále nemá touhu investici do těchto společností opakovat. Jeho pozice v American Express ($AXP) a vlastnictví společnosti Precision Castparts, jež se zaměřuje na výrobu leteckých komponentů, mu dle jeho názoru poskytuje dostatečné zastoupení v tomto segmentu.
4. Drobný Warrenův přešlap
Během loňska se namnožilo mnoho dotazů týkajících se Buffettových odprodejů části akcií Apple, jež je jeho největší akciovou pozicí v portfoliu. Věštec z Omahy o víkendu na toto téma připustil, že tyto prodeje byly pravděpodobně z jeho strany chybou: "Charlie mi jako tradičně decentním způsobem dal najevo, že to byla chyba," dodal.
Avšak Buffett zároveň prohlásil, že díky zpětným odkupům ze strany Berkshire i Apple akcionáři jeho společnosti v důsledku viděli proporční růst jejich podílu v Apple. Další ukázka toho, že ve světě investic není nikdo neomylný a i ti nejúspěšnější pravidelně řeší podobná dilemata jako drobní investoři.
5. Proč Buffett nemá rád koncept SPAC?
Akviziční společnosti pro zvláštní účely (Special purpose acquisition companies / SPAC) byly jedním z nejžhavějších nových trendů roku 2020 a letos zatím euforie okolo nich nadále pokračuje. Buffett však vyjádřil svou nelibost vůči jejich byznys modelům, specificky k tomu, že většina SPAC společností si musí vhodný byznys, jež uvedou na burzu, najít nejpozději do dvou let: "Pokud byste mi dali k hlavě zbraň a řekli, že musím do dvou let koupit nějaký byznys, nějaký bych koupil. Ale zřejmě by to nebyla žádná sláva," popsal Buffett svůj problém s tímto konceptem.
Dále investorům připomněl, že SPAC manažeři zpravidla díky svým dřívějším privátním investicím na případné akvizici a uvedení firmy do veřejného obchodování masivně vydělávají, ale na druhé straně čelí téměř nulovému riziku. Tato skutečnost dle jeho názoru vede k tomu, že dochází k příliš mnoha transakcím a nafukování cen potenciálních kandidátů pro akvizice, čímž se trh stává nesmyslně drahým i pro Berkshire jakožto potenciálního kupce.
6. Názor na dopady nízkých úrokových sazeb
Jak Buffett, tak Munger se vyjádřili k bezprecedentní monetární politice, kterou v reakci na pandemii předvádí Fed. Buffett vysvětlil, že "úrokové sazby jsou vůči hodnotě aktiv to samé, jako gravitace vůči hmotě," s implikací, že budoucí růst sazeb by mohl hodnotu aktiv poslat výrazně níže. CEO Berkshire zároveň podotkl, že aktuální úrokové prostředí je kruté, jelikož "pokud mi řeknete, že budu muset vládě půjčovat peníze se ztrátou 2 % ročně, jednoduše mi říkáte, jak se dostanu na mizinu."
Munger byl ve svém popisu možných rizik spojených s agresivní monetární a fiskální politiku stručnější: "Existuje dobrá šance, že toto extrémní řízení bude nakonec reálně vhodnější, než si kdokoliv myslel. Avšak pokud něco takového budete dělat i nadále bez jakýchkoliv limitů, skončí to katastrofou."
7. Charlie Munger o "nechutném" Bitcoinu
Na dotaz směřující k názoru na Bitcoin se Buffett rozhodl diplomaticky neodpovědět. Jeho důvod? Snaha vyhnout se naštvání stovek tisíc diváků, kteří tuto kryptoměnu vlastní.
To Munger si nebral servítky: "Nesnáším úspěch Bitcoinu. Celý tenhle zatracený vývoj je nechutný a jde přímo proti zájmům civilizace." Buffett nakonec svou poznámkou po těchto slovech tak trochu nepřímo naznačil, že s názorem svého kolegy více méně souhlasí. Ale to asi není až takové překvapení.
8. Buffettovo popíchnutí směrem k Muskovi
Další otázka akcionářů směřovala na hlavního představitele pojišťovacího byznysu Berkshire Ajita Jaina. Tazatele zajímalo, zda by byl Jain ochoten pojistit výkonnému řediteli a zakladateli SpaceX Elonu Muskovi jeho navrhované mise na Mars. Jain bez přemýšlení prohlásil, že ne.
Buffett se však vzápětí namítl: "To by záleželo na tom, kolik by byl ochoten zaplatit. A moje sazba by pravděpodobně byla trochu jiná, pokud by byl Elon rovněž na palubě."
9. Lídři Berkshire nenechali na Robinhoodu nit suchou
Populární investiční aplikace Robinhood do světa investování přivedla miliony nováčků, avšak jak Buffett, tak Munger se k ní o víkendu vyjádřili hluboce kriticky.
Buffett poznamenal, že Robinhood „se stal velmi významnou součástí skupiny kasinových hazardérů, kteří na akciový trh hojně přicházejí v posledním roce až roce a půl.“ Byť na tom v jeho očích není nic ilegálního ani nemorálního, CEO Berkshire dodal: "Nemyslím si, že okolo lidí dělajících tohle je možné vybudovat zdravou lidskou společnost."
Munger ve své kritice zašel ještě dále: "Je prostě strašné, že něco takového vysává peníze z civilizovaných a slušných lidí. Je to hluboce špatně. Neměli bychom mít zájem vydělávat na tom, že lidem prodáváme věci, které jim nesvědčí."
10. Jaké lekce si dvojice odnesla z uplynulého roku?
Ke konci segmentu otázek a odpovědí byli Buffett a Munger dotázáni, jaké lekce se v posledním roce naučili. Buffett zavtipkoval: "Mým největším poučením bylo naslouchat víc Charliemu. Měl pravdu v několika věcech, v nichž jsem se zmýlil."
Munger odpověděl: "Pokud vás aktuální vývoj maličko nemate, nerozumíte mu. Nacházíme se tak trochu na neprozkoumaném území." Buffett však dodal, že bez ohledu na to, jak bláznivý uplynulý rok byl, "v budoucnu se budou dít ještě podivnější věci." Což podle všeho zdvojnásobilo Buffettův závazek ujistit se, že Berkshire bude dlouhodobě schopna všem těmto nástrahám budoucnosti odolat.
#berkshire #buffett #munger #shareholdermeeting #nazory #pandemie #akciovetrhy #sp500 #apple #spac #urokovesazby #bitcoin #musk #robinhood
Skvělé shrnutí pro investory , kteří "nevládnou" tolik angličtinou.Díky.
@Magdolna ?
Moc děkuji za skvělé shrnutí.
@Warren Není zač Jano. ?