Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
02.05.2021 6 minut čtení

Burzovní kalendář 18/52 - Co musíme vědět do nového týdne!

Vstup do nového měsíce přinese na akciové trhy zvýšenou volatilitu spojenou s pokračující výsledkovou sezónou a tradičními daty z amerického trhu práce.

Výsledková sezóna se přehoupla do druhé poloviny a své reporty má za sebou více než polovina společností indexu S&P 500. Americká ekonomika v dubnu zaznamenala další silný měsíc růstu a páteční zpráva počtu vytvořených pracovních míst mimo sektor zemědělství v podobě statistik NFP by měla poukázat na vytvoření 978 tis. nových míst. Investoři mohou v průběhu týdne sledovat vystoupení úředníků Federálního rezervního systému a spolu s makrodaty, jenž by měla indikovat zdraví světových ekonomik, vyhodnotit stále slábnoucí vliv pandemie. Ve Velké Británii se očekává, že Bank of England na svém čtvrtečním zasedání zlepší své ekonomické projekce a dle spekulací možná dokonce přibrzdí tempo nákupů aktiv. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli začít svůj týden.

Report amerického trhu práce

Jako každý první týden v novém měsíci americké úřady budou reportovat makrodata z trhu práce. Průzkum ADP v podobě reportu počtu pracovních míst vyjde během středeční seance následovaný týdenními údaji počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. I když počátkem měsíce dubna poklesl počet žádostí z rekordních úrovní minulého roku 6,149 mil. na 553 tis., stále se tato data pohybují nad hranicí 200 až 250 tis., která je považována za pásmo shodné se zdravou mírou trhu práce. V prvním dubnovém týdnu pobíralo podporu v nezaměstnanosti celkem 16,6 mil. lidí.

Analytici očekávají, že americká ekonomika v dubnu zaznamenala další silný měsíc růstu a páteční zpráva počtu vytvořených pracovních míst mimo sektor zemědělství v podobě statistik NFP by měla poukázat na vytvoření 978 tis. nových míst. V březnu ekonomika vytvořila přes 916 tis. pracovních míst (NFP) a jednalo se o nejvyšší nárůst od loňského měsíce srpna. Míra nezaměstnanosti by měla klesnout z 6 na 5,7 %.

Mezi další důležitá data tohoto týdne patří zprávy ze sektoru služeb a výroby v podobě indexů ISM a PMI. Investoři mohou sledovat statistiky amerických stavebních výdajů a registrace nových aut v Evropě. Japonské a čínské trhy zůstanou z důvodů svátků počátkem týdne uzavřené.

Výsledková sezóna

Výsledková sezóna se přehoupla do druhé poloviny, když má za sebou zveřejněné reporty více než polovina společností zámořského indexu S&P 500. Zisky společností se odrážejí od pandemických minim a většina firem představila sympatická čísla.

V příštím týdnu se mají o slovo hlásit další desítky společností v čele s výrobci vakcín Pfizer ($PFE) a Moderna ($MRNA). Za sektor cestovního ruchu promluví společnosti Hilton Worldwide Holdings ($HLT) a Caesars Entertainment ($CZR). Mezi další významné reporty budou patřit výsledky společností Anheuser Busch Inbev ($ABI) a Estee Lauder ($EL), General Motors ($GM), Uber ($UBER), ViacomCBS ($VIAC), DraftKings ($DKNG) a Beyond Meat ($BYND).

V Evropě reportují společnosti Volkswagen, Société Générale, ING, BMW, Siemens a Adidas.

Projevy předsedů americké centrální banky

Předseda FEDu Jerome Powell dostane hned v úvodu týdne možnost vyjádřit se k ekonomickému výhledu americké ekonomiky v diskuzi online konference pořádané Národní koalicí pro reinvestice komunit (NCRC). Nečeká se však nic nového a Powell by neměl nabídnout informace, které jsme neslyšeli už v průběhu minulého týdne na tiskové konferenci ze dvou denního zasedání americké centrální banky.

Minulý týden Powell uvedl, že ještě není čas hovořit o snižování tempa nákupu dluhopisů ve výši 120 mld. USD měsíčně a Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) nadále udrží akomodativní přístup i přes pokročilé úspěchy v oblasti vakcinace a masivní podpůrné programy fiskální politiky. Podle FEDu pokračující krize veřejného zdraví nadále zatěžuje ekonomiku a rizika ovlivňující ekonomický výhled přetrvávají. Centrální banka nezavírá oči před rostoucím tempem inflace, nadále ale naznačuje, že vysoká inflace bude ve fázích uvolňování ekonomiky spíše krátkodobým jevem. Powell se nechal slyšet, že je sice pravděpodobné, že dojde k určitému tlaku na růst cen, ale tyto tlaky budou pravděpodobně dočasné, jelikož budou spojeny s procesem opětovného otevření a jednorázovým zvýšením cen. „Máme před sebou ještě dlouhou cestu,“ dodal minulou středu Powell.

V novém týdnu se o slovo u řečnického pultu přihlásí řada představitelů americké centrální banky a zapojí se v diskuzi o zdraví amerického trhu práce. Za dallaský FED vystoupí v úterý a ve čtvrtek prezident Robert Kaplan. V průběhu týdne se k problematice aktuálního nastavení monetární politiky vyjádří prezident new yorské pobočky John Williams, prezident minneapoliského FEDu Neel Kashkari a hlava chicagské banky Charles Evans. Eric Rosengren a Loretta Mesterová se ujmou slova v druhé polovině týdne.

Setkání Bank of England

Během čtvrteční obchodní seance zasedá Bank of England a na základě aktuálního vývoje pandemie v Evropě je očekáváno, že by banka mohla sundat nohu z plynu tempa nákupu dluhopisů na podporu ekonomiky.

Na rozdíl od americké a evropské centrální banky, které se zavázaly k otevřeným nákupům dluhopisů na podporu ekonomik, si BoE stanovila konkrétní dosažitelné cíle. Analytici očekávají aktualizované prognózy ekonomického výhledu, včetně oživení růstu ve druhém čtvrtletí a nižší míry nezaměstnanosti. V únoru prognóza BoE poukázala na růst ekonomiky o 5 % poté, co rok předtím poklesl její výkon o téměř 10 % na největší propad za více než tři sta let.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

#imperialBrno #imperialburzovníkalendář #imperialAKCIE

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím