02.05.2021 4 minuty čtení

Něco pro trpělivé: Jak se z nuly stát za 20 let finančně zajištěným dolarovým milionářem?

Utratit milion dolarů může být velmi jednoduché (a zábavné). Pořádný dům, pořádné auto, cesta kolem světa, špičkové vzdělání pro děti, anebo taky problém s hazardem. Opačným směrem - tedy od nuly - už je to ale jiná a mnohem delší písnička.

Jeden milion dolarů má dnes stále hodnotu více než 20 milionů korun českých. Což znamená, že budete-li žít skromněji a ročně utratíte za život 250 000 Kč, budete mít dost možná problém celou tuto částku za život utratit. Jak reálné ale je jí konzistentní snahou získat? Čísla jsou neúprosná, ale právě díky nim lze konstatovat, že dosažení milionu dolarů reálné je.

Jasně, určitě se najde spoustu lidí, kteří budou donekonečna tvrdit, že v českých poměrech s běžným českým platem to možné není. Máte-li ale políčeno na vydělání milionu dolarů, zároveň lze tak nějak předpokládat, že se nespokojíte s běžným příjmem, ale budete se pokoušet získat tolik volného kapitálu pro investování, kolik reálně půjde.

Čím vyšší cílová částka, tím agresivněji a s tím větší železnou pravidelností musíte být schopni spořit a investovat. Níže vidíte tabulku, která ukazuje několik způsobů, jak se k milionu dolarů dostat (vycházím z kurzu 1 US dolar  = 21,50 Kč). Použil jsem pro ni mírně konzervativnější průměrný roční výnos 8 %. A to schválně, abyste viděli, že i s ním je teoreticky možné dostat se během dvou dekád k titulu dolarového milionáře. Nicméně máte-li času víc, nemusíte k tomu ani pobírat žádné astronomické šesticiferné platy měsíčně:

 

Jak vidno, můžete-li si dovolit ročně investovat 200 000 Kč, můžete se při konzervativnějším zhodnocení 8 % ročně dostat k milionu dolarů za 28 let. Zdvojnásobení této roční investice vás do cíle dostane za 20 a půl roku.

Kde vzít kapitál a do čeho investovat?

Jakým způsobem dosáhnout průměrného ročního zhodnocení 8 %? Tím pravděpodobně nejlepším způsobem je zainvestovat do nízkonákladového indexového fondu, nebo klidně do několika z nich. Evergreenem je v tomto případě SPDR S&P 500 ETF ($SPY), ale nabízí se i investice do všech amerických akcií např. skrz $VTI nebo rovnou do celého globálního akciového trhu skrz $VT.

Napříč relativně kratší časovou periodou, jako je 10 nebo 20 let, lze na základě dostupných historických dat očekávat, že by se index S&P 500 i širší akciové trhy mohly na těch 8 % ročně dostat. Ale jelikož minulé výsledky negarantují budoucí výnosy, může to nakonec být méně než 8 %. Hledat ale aktivum, které vám nabídne identický potenciál oněch 8 % dosáhnout za stejného potenciálního rizika, budete jen horko těžko.

Jak ukazuje tabulka, jistý "důraz" na získání co největšího volného kapitálu může rovněž výrazně pomoci. Jste-li schopni investovat 10 000 $ ročně, můžete se pokusit navýšit tuto sumu třeba na 12 000 $. Úplně první peníze, které investujete, budou mít v důsledku nejvíce času pro růst, takže za zvážení stojí i nějaká práce/brigáda navíc, která vám umožní navýšit vaše příjmy.

Máte-li aktuálně na krku nějaký dluh s vyšším úrokem, měli byste se je před samotným investováním zbavit, protože zhodnocení 8-10 % ročně z akciového trhu vám úroky 15-20 % na nějakém úvěru rozhodně nepokryje. Jakmile si dáte dohromady svůj plán, budete rovněž muset být schopni jeho dlouhodobého dodržování. Ale jak stojí už v titulku - tohle je cesta pro trpělivé dříče, žádná senzace přes noc.

#investovani #miliondolaru #sporeni #prijem #akcie #indexovyfond #etf #financnisvoboda

Hodnocení: +43
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Omlouvám se, ale dneska budu kritický. Ano, opakování sice je matka moudrosti, ale vážně je potřeba psát téměř stejný článek pořád dokola, akorát s jinými vstupními hodnotami pro tutéž tabulku? Aneb senzace "pokud budete investovat 18 tis. měsíčně, za 28 let možná budete mít milion dolarů". Pokud bychom na to aplikovali obecnou poučku o finanční gramotnosti, která dělí výdaje na 50:30:20 (nutné výdaje : zábava : investice), tak by nám zmíněných 18k jakožto 20% čistého příjmu ukazovalo na celkový čistý měsíční příjem 90k, neboli 119k hrubého. Tady by se skoro hodilo "A kdo z vás to má?" Můžeme si sice odepřít něco ze zábavy, nebo se uskromnit v nutných výdajích třeba za bydlení, ale i tak je 18k měsíčně dost vysoká částka a potom - chceme téměř celý produktivní věk žít v úsporném režimu, abychom v důchodu měli milion USD?

  +23
  • Marketing😁

   +1
  • Naprostý souhlas.

   +1
  • To není marketing, lenost či bezprecedentní kopírování toho stejného dokola. Warengo je zcela zdarma a její obsah by měli tvořit její uživatelé. Je tu 55.000 uživatelů a článků tvořících je maximálně 10? Proto chápu, když jednou za čas udělají ctrl+c -> ctrl+v a pozmnění pár čísel. Kdyby články vořilo 10% uživatelů Warenga tak tu máme newslettery i v neděli...

   +2
  • Dávám 1000 USD s přítelkyni každý měsíc do akciového trhu 😊

   +2
  • @miroslavnovak Miroslave já chápu, že byste raději, kdybych vám raději nasdílel investiční portfolio, které vás k tomu milionu dostane ideálně za půlku času, ale takhle jednoduše to nefunguje. Plus jak jsem psal i v článku (protože jsem věděl, že to opět přijde), argumenty o českých poměrech už v dnešní době ignoruji, protože je podle mě lepší zaobírat se tím, jak by to jít mohlo, než tím, proč to určitě jít nemůže. Nebo minimálně chápat, s jakými financemi je to reálné a nedělat si naivní plány s polovinou. Dále je tady fakt, že se na Warengo neustále registrují noví lidé, kteří to tady dlouhodobě nesledují a rádi si i něco spíš pro začátečníky v osobních financích přečtou. Řadě dalších je to zase dobré tu a tam připomenout. A čtenost tohohle textu (řádově tisíce) to potvrzuje, takže musíte pochopit, že do jisté míry reaguji i na nabídku/poptávku. 😉 A jak píše @BinosCZ, tohle není žádný magazín, takže se tady o své know-how a zkušenosti nebo to, jak by to mělo vypadat správně, může kdokoliv kdykoliv podělit a třeba věcně zkritizovat výše napsaný článek. Já budu jedině rád.

   +2
  • @tomasdurcak Já nikde nenapsal, že od vás chci portfolio, které to zvládne za polovinu času ;) Pokud ignorujete české poměry a píšete "co by kdyby", tak můžete rovnou napsat článek, "jak se do důchodu stát miliardářem". Je to snadné, stačí, když budete do S&P 500 měsíčně odkládat milion korun a za 26 let je z vás miliardář :D A já nepsal, že to určitě jít nemůže a vaše argumenty částečně chápu, ale přiznejme si, že tady šlo o jasný clickbait. Pro uvedení nových uživatelů do děje napište jeden článek s tabulkou zhodnocení složeného úročení pro měsíčně odkládané částky od 1000Kč do 100000Kč a připněte ho na hlavní stránku, nebo ho automaticky pošlete při registraci každému a máte to vyřešené ;) Osobně bych raději klidně méně, ale originálního obsahu, než každý týden to stejné, hlavně že je toho hodně.

   +1
  • Absolutni souhlas, tak me to trapi!

   0
 • Na jake platforme je nejlepsi pravidelne investovat do SPY? Dekuji!

  0
  • @kamilVasicek Pokud byste chtěl investovat vyšší částky (cca 15-20k), tak se z pohledu poplatků už vyplatí i Fio, které $SPY má v nabídce viz https://www.fio.cz/akcie-investice/etf/vypis-etf

   +1
  • @tomasdurcak nebo v menších objemech Degiro (1x měsíčně vybrané fondy zdarma) nebo Trading212?Vybrat si vhodné ETF na S&P 500 a jen zadat trvalý příkaz.Na T212 je to za mě díky "koláčům" a autoinvestu nejjednodušší varianta.Já jen místo S&P 500 vybral iShares Core MSCI World a jako doplněk Small Cap Value ...

   0
  • @vrum mam zkusenost, ze na Degiro primo americke ETF nejsou, proto jsem.se ptal.

   0
Doporučené příspěvky
7 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
10 minut
7 minut
5 minut
7 minut
7 minut
10 minut
8 minut
7 minut
Doporučené příspěvky
7 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
10 minut
7 minut
5 minut
7 minut
7 minut
10 minut
8 minut
7 minut