Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
01.05.2021 5 minut čtení

Tohle geniální Buffettovo pravidlo pro výběr jen těch nejlepších akcií může zlepšit i vaše investiční zisky

Předpokládám, že mezi vámi není nikdo, kdo by někdy nečetl nějaký citát nebo myšlenku Warrena Buffetta. Některé se v investičním obsahu totiž skrývají doslova za každým rohem. Tuhle lekci ze správného výběru investic jsem ale doposud neznal.

V době psaní tohoto textu zbývá jen pár hodin do letošního Berkshire Hathaway Annual Meeting, na němž bude "stýček Warren" celkem 3 a půl hodiny čelit dotazům veřejnosti ohledně investování a jeho pohledu na aktuální akciové trhy i ekonomiku. Přijde mi to proto jako vhodná chvíle připomenou si jednu z jeho myšlenek, kterými se mimo jiné řídí, když vyhledával další vhodnou akcii do svého portfolia (anebo spíš řídil, když to ještě v rámci Berkshire aktivně dělal).

Nevím, jestli to víte, ale Warren Buffett dříve poměrně aktivně přednášel studentům…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +44
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Opět hodně "lajků" a žádný komentář... Vím, polemizovat s názory legendy jako WB je těžké a ošidné. Ale já to zkusím.

  WB má v zásadě pravdu. Když omezíte celkový počet svých investic, budete je zvažovat a vybírat mnohem pečlivěji, čímž si snížíte riziko chyby. A když se vyvarujete chyb, vaše portfolio by mělo logicky konstantně růst (alespoň v dlouhodobém horizontu).

  Ale má to i svůj rub. Při pečlivém zvažování každé investice vám mnoho krásných příležitostí prostě uteče a vy tak své portfolio naopak ochudíte o nerealizovaný zisk. Občas se zkrátka objeví zajímavá (neřku-li životní) příležitost, u které musíte být rychlí a rozhodní a často i zariskovat. Když to neuděláte, příležitost je pryč a vy si pak dlouhou dobu (ne-li doživotně) můžete tak akorát rvát vlasy na hlavě, že jste ji nevyužili.

  Příkladů jen z mého investičního života bych našel opravdu hodně. Jen namátkou:

  1) Před deseti lety jsem nevyužil výjimečné konstelace na trhu realit a nekoupil si byt. Měl jsem několik tipů na koupi, ale zvažoval jsem všechny aspekty vždy tak dlouho, až nabídka utekla. Dnes to hodnotím jako největší investiční chybu mého života.

  2) Nepořídil jsem včas bitcoin + další kryptoměny. Opět podobný scénář: přehnaná nedůvěra a opatrnost, která se krutě nevyplatila.

  3) Naopak jsem zariskoval a pořídil (v poslední době) pár akcií po prudkých propadech. Byly mezi nimi jak české akcie (ČEZ, Moneta, Ph. Morris) tak i US akcie (např. Ebix, Vroom, Morgan Stanley...). Zejm. u Vroomu a Ebixu jsem hodně zariskoval. Kdybych tu měl uplatnit výše zmíněné pravidlo WB, tak bych nic z toho nemohl pořídit, protože jsem nebyl úplně stoprocentně přesvědčen o správnosti svého rozhodnutí a neměl jsem ani všechny potřebné informace.

  Jinými slovy: risk je (většinou) zisk. Kdo neriskuje, zpravidla v životě nedosáhne výraznějších úspěchů a bohatství. Každopádně risk musí být přiměřený a neměl by být úplně bezhlavý. V tom má WB bezesporu pravdu!

  0
  • @Dalibor007 Ono jde také o to, aby člověk byl celoživotně nastaven na investice. Je jasné, že občas něco nevyjde a člověk přijde o peníze, ale nemělo by to člověka zlomit a nadobro odradit. Pokud vytrváte a stále hledáte a zkoušíte něco nového, věřím, že se dříve nebo později něco podaří. Asi každý máme nějakou zkušenost, co by kdyby. Holt nemáme křišťálovou kouli.

   +2
  • @Karkoska Ano, vidím to stejně.

   0
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
5 minut
6 minut
10 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
13 minut
3 minuty
6 minut
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
5 minut
6 minut
10 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
13 minut
3 minuty
6 minut