05.10.2021 5 minut čtení

Tohle geniální Buffettovo pravidlo pro výběr jen těch nejlepších akcií může zlepšit i vaše investiční zisky

Předpokládám, že mezi vámi není nikdo, kdo by někdy nečetl nějaký citát nebo myšlenku Warrena Buffetta. Některé se v investičním obsahu totiž skrývají doslova za každým rohem. Tuhle lekci ze správného výběru investic jsem ale doposud neznal.

V době psaní tohoto textu zbývá jen pár hodin do letošního Berkshire Hathaway Annual Meeting, na němž bude "stýček Warren" celkem 3 a půl hodiny čelit dotazům veřejnosti ohledně investování a jeho pohledu na aktuální akciové trhy i ekonomiku. Přijde mi to proto jako vhodná chvíle připomenou si jednu z jeho myšlenek, kterými se mimo jiné řídí, když vyhledával další vhodnou akcii do svého portfolia (anebo spíš řídil, když to ještě v rámci Berkshire aktivně dělal).

Nevím, jestli to víte, ale Warren Buffett dříve poměrně aktivně přednášel studentům na amerických byznysových školách, a to zejména v rámci programů MBA. A jednou z jeho oblíbených lekcí, kterou velmi často zmiňoval, bylo pravidlo tzv. "20 pozic".

Buffett vše vždy začal slovy: "Mohl bych finanční blahobyt každého jednoho z vás velmi snadno zlepšit pouze tím, že bych vám dal lístek s 20 volnými políčky, takže byste do něj mohli udělat jenom 20 značek - a ty by reprezentovaly celkový počet investic, které byste za celý svůj život mohli udělat. Jakmile byste na kartě udělali 20. značku, žádnou další investici už byste až do konce života udělat nemohli."

Jak by se vám něco takového zamlouvalo? Na základě těchto pravidel Buffett následně vždy vysvětlil, že

 "byste se museli opravdu důsledně a pozorně rozmyslet, jak dále postupovat a kartička by vás donutila skutečně si každý další investiční krok do detailu promyslet. Takže byste dosáhli mnohem lepších výsledků."

Toto pravidlo a jeho principy má v oblibě i Buffettův dlouholetý spolupracovník Charlie Munger, podle kterého by mělo jít u úspěšného investora o naprosto samozřejmý myšlenkový koncept: "Mně přijde jako samozřejmé, že vítěz vždy musí sázet velmi selektivně. Toho jsem si naštěstí vědom již od svého mládí. A někdy žasnu a nechápu, proč to není jasné mnohem více lidem."

Během své přednášky na University of Florida v roce 1998 se Buffett tohoto svého oblíbeného pravidla dotkl a mírně jej rozvinul, když tehdejším studentům programu MBA připomněl, že by s onou kartičkou v ruce zároveň neměli arogantně předpokládat, že se jim během jejich života podaří dát dohromady 20 skvělých investičních nápadů.

Kartička vám dává možnosti vsadit si na 20 investičních myšlenek, ale jen "tři, nebo pět, nebo sedm" vás v důsledku udělají bohatými. "Co ale s takovou kartičkou udělat nemůžete, je zbohatnout tím, že budete zkoušet každý den nový investiční nápad," dodal Buffett.

Nejde jen o peníze

Na celém tomto pravidle je však ve skutečnosti nejpůsobivější to, že jej teoreticky můžete aplikovat nejen na peníze, ale na všechny aspekty života. Jeho základním principem je totiždůraz na umění soustředit se na jednu jedinou věc. 

Jak zásadní je celá tato myšlenka okolo opatrného, maximálně promyšleného výběru výběru jedné, nejlepší možné možnosti, pro Buffetta, se ukázalo v roce 2017 v dokumentu HBO Život Warrena Buffetta

V jedné ze scén jsou Buffett a Gates dotázáni, aby každý na kousek papíru napsali, co podle nich nejvíc přispělo k jejich úspěchu. A asi vás nepřekvapí, že oba na svůj papír zcela nezávisle na sobě napsali úplně stejné slovo: Soustředění.

A zrovna v dnešní moderní době plné zdrojů rozptýlení a podnětů snažících nesčetněkrát denně uzmout naší pozornost jsou Buffettova slova ještě zvučnější než třeba v 90. letech. Lidé těkají z jedné věci na druhou, každou chvíli je zajímá něco úplně jiného a zůstává za nimi jen mentální "spoušť" plná nedokončených projektů, myšlenek a závazků.

Pokud bude tento trend pokračovat, stane se v řádu několika let, možná dekády, ze schopnosti soustředit se na jednu jedinou věc a té se dlouhou dobu věnovat nesmírně vzácná vlastnost. Není náhodou, že umělci, vynálezci a další všemožní tvůrci se odjakživa při snaze sepsat knihu nebo přijít s převratnou myšlenkou izolují od společnosti a ideálně se někde zavřou "na samotě u lesa", kde je od přemýšlení absolutně nic nerozptyluje. Dnes už to často vlastně ani jinak nejde....

Takže až budete příště zvažovat svůj další nejen investiční, ale vlastně třeba i byznysový, kariérní či životní krok, zkuste si představit, že v ruce držíte Warrenův lístek a že své další políčko na lístku určitě nechcete jen tak promrhat.

Hodnocení: +59
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.