25.08.2021 9 minut čtení

Self-made milionář: Na své cestě k milionu dolarů jsem se o penězích naučil těchto 7 cenných lekcí

Dostat se ve 35 letech do předčasného důchodu se nepoštěstí jen tak někomu. Tihle manželé to však po 14 letech společné snahy a práci v segmentu IT dokázali. Co se během této doby o penězích a jejich vydělávání naučili?

Cesta k titulu dolarových milionářů samozřejmě nebyla snadná a zabrala více než dekádu poctivého spoření a investování. Během tohoto procesu se nicméně Steve a Courtney Adcock leccos dozvěděli nejen o sobě samých, ale i o tom, jak o penězích přemýšlet, jak s nimi pracovat a čemu se rozhodně vyhnout.

Tyto lekce z praxe jsou zpravidla nejcennější, protože neobsahují příliš mnoho plané motivace a jdou často ke konkrétním věcem z praxe, které se daným lidem reálně staly. A především - takoví lidé vědí, jaké to je mít málo peněz, mít hromadu peněz nebo mít reálně tolik peněz, že nevíte co s nimi, ale přesto nadále žijete na stejné úrovni a pokračujete v jejich rozmnožování. Steve za největší lekce, jež si ze své cesty k předčasnému důchodu a milionu dolarů odnesl, považuje těchto 7:

1. Přemýšlejte nad penězi spíš jako nad nástrojem než jako na rychlou záchranou

Když se vaše finanční situace výraznějším způsobem změní, může to ovlivnit všechny aspekty vašeho života. A byť větší obnos peněz za zády rozhodně může snížit některé hlavní životní stresory, zároveň dokáže zintenzivnit některé jiné.

Peníze nám umožňují žit komfortněji, ale zároveň nám otevírají nové možnosti a tedy i rozhodnutí. Nové možnosti a dilemata s sebou pak mohou přinášet otázky, které by vás nikdy před tím nenapadly. Například co dělat s penězi navíc, jež neplynou na nutné výdaje. Zajdeme si někam na dobré jídlo? Koupíme si novou velkou televizi? Nebo investujeme do našich koníčků či vedlejších byznysů?

Proto je tím nejlepším, co můžete udělat, nahlížet na peníze jakožto na nástroj. Nástroje lze použít k vybudování úžasných věcí, ale rozhodně neumí samy od sebe vykouzlit nové domy. Musíte se naučit zacházet s nimi s jednoznačným záměrem.

2. Peníze mohou výrazně ovlivnit vaše vztahy s okolím

Peníze mají moc měnit mezilidské vztahy, přičemž ne vždy jde nutně o změnu k lepšímu. Když ve své snaze budovat bohatství uspějete, může to u některých vašich přátel odhalit osobnostní stránky, které byste rozhodně neočekávali.

Na druhé straně se ale zároveň mohou objevit přátelé, o nichž jste doposud nevěděli, že je máte, jelikož se ve vaší sociální bublině nepohybují jenom kvůli pobytu ve vaší přítomnosti, ale spíš proto, že je zaujalo vaše bankovní konto.

Peníze zároveň dokáží změnit očekávání. "Zaplatíš to dohromady? Ty si to přece můžeš dovolit," můžete si vyslechnout po obědě. Někteří jiní dřívější přátelé vás také mohou náhle přestat zvát na různé akce či výlety. Respektive k tomuto může dojít ještě dříve, než budete "za vodou". Ve chvíli, kdy si už nadále nechcete/nemůžete dovolit utrácet týdně tisíce za alkohol a podobnou zábavu a začnete se z podobných pozvání omlouvat, dříve či později přestanou přicházet.

Když se změní vaše životní priority, je vysoce pravděpodobné, že se vaše cesty s některými přáteli zkrátka rozejdou, což je zcela přirozené a patří to k životu.

3. První milion je nejtěžší

I milion korun (ponechme stranou milion dolarů) na účtu dnes stále pro řadu mladých lidí může vypadat jako těžko dosažitelný cíl. Ale stejně jako při lezení na horu nemůžete prostě jen sprintem vyběhnout na vrchol, je nutné se i při budování bohatství pravidelně zastavovat, zhodnotit svou situaci a také si dopřát malou oslavu toho, že jste dosáhli dalšího dílčího bodu na cestě k cíli.

Vydělání prvního milionu může být nejnáročnější, jelikož posléze už minimálně víte, že to je nejen reálné, ale že jste toho sami schopni. Asi nejlepší radou pro dosažení této mety je rozdělit si ji na menší, dílčí cíle.

Důležité je vytvořit si jasnou strategii, kterou můžete opakovat neustále dokola. Jakmile pak dosáhnete prvního menšího cíle, vaše sebevědomí stoupne a k dalšímu to bude o chlup snazší. Jakmile uspoříte prvních 100 000 Kč, budete jistější v tom, že to zvládnete ještě devětkrát znovu.

Velkým pomocníkem rovněž může být, pokud si co největší část své správy peněz zautomatizujete (dnes už online bankovnictví i obchodní účty dovolují leccos). Jakmile totiž vše nastavíte, prostě to funguje, nemusíte na nic myslet ani se každý měsíc přemlouvat, abyste si poslali předem určený příspěvek na nouzový fond nebo investování.

4. Na každém dolaru, který utratíte, záleží

Steve Adcock mimo jiné popisuje, že zjistil, že čím víc peněz člověk při snaze budovat bohatství má, tím víc přemýšlí nad tím, jak a za co utrácí. Každý dolar mířící na výdaje je promyšlený.

Dokonce i dnes ve svém milionářském důchodu přiznává, že se ženou minimálně proberou každý výdaj přesahující 100 dolarů (cca 2100 Kč). Ne proto, že by nutně museli, ale proto, že chtějí.

Díky této vzájemné komunikaci se jim zároveň reálně nikdy nestává, že by něco koupili jen tak impulzivně a bez rozmyslu (opět navzdory tomu, že by zcela bez obav mohli). Tento návyk však Steve považuje za významný důvod toho, proč jsou dnes se ženou milionáři.

5. Bohatství a s tím spojenou moc lze použít ke konání dobra

Pouhé akumulování peněz není samo o sobě příliš "vznešeným" cílem. Rovněž to není cíl, který vás zřejmě bude bavit nahánět celý život. Ale vědomí, že s penězi budete moci pomoci svým blízkým, vašemu okolí, čtvrti, v níž žijete nebo třeba nějaké charitě, která vás zaujme, může znamenat zcela odlišnou motivaci k práci na budování vašeho bohatství.

Vracet zpět patří k samozřejmým principům, který můžete vidět u každého multimilionáře, který si nehledí pouze svého, ale tu a tam se rozhlédne i po okolí. Lidé okolo nás každý den řeší problémy spojené s tu menšími, tu většími částkami, které jsou však pro bohatého člověka již pouhé drobnosti. Možnost těmto lidem podat pomocnou ruku může být velmi smysluplným způsobem, jak svou finanční nezávislost použít k vykonání trošky dobra.

Je to zvláštní, ale takto postavená štědrá mentalita může být cenným pomocníkem i při budování bohatství. Nikdo z nás nemůže kontrolovat úplně vše, co se nám stane. Ale všichni do jednoho můžeme kontrolovat to, jaká bude naše reakce na tyto věci. Což je mentalita, která Steva podle jeho slov během let udržela soustředěného na své cíle a šťastného zároveň.

6. Peníze bez zdraví ztrácí smysl

Na cestě k vašim finančním cílům a zejména poté, co jich dosáhnete, je pravděpodobně tím nejlepším, co můžete udělat, konstantní starání se o své fyzické i psychické zdraví. Dejte si těch 10 000 kroků denně, přemýšlejte nad tím, co jíte, meditujte, hlídejte si kvalitu a délku spánku. Nejde o žádný šílený tréninkový režim jako pro vrcholového sportovce. Ale během let a dekád dokáže divy a podobně jako kapitálové investice i zde jsou dlouhodobé benefity nezměrné a exponenciální, neboli jste i v pokročilém věku stále akční a vitální.

Cvičení je další velmi dobrá věc. Naše tělo je navrženo k pohybu a když je člověk fit, lépe se mu prokrvuje mozek, neboli mu to lépe myslí, méně zatěžuje srdce, zvládne fyzickou námahu, jen tak se nezadýchá, má nižší klidovou tepovou frekvenci a tak dále. Jasně, tohle všichni víme a už jsme slyšeli stokrát. Kdo z vás to ale opravdu den co den dodržuje?

7. Velikost vašeho účtu nedefinuje, jak moc jste úspěšní

Je strašně důležité pamatovat si, že vaše monetární hodnota není to samé, jako vše sebeúcta. Steve Adcock zastává názor, že peníze bez milující rodiny a silných přátelství jsou jen umělý a neúplný úspěch.

Další velmi silnou (a těžko překonatelnou) motivací totiž může být ambice vybudovat bohatství, které dokáže nadále nést a rozvíjet další generace vašich dětí a jejich dětí. Ambice pomoci jim, aby dokázali žít kvalitní a spokojené životy.

V dnešní době je více než snadné přemýšlet o úspěchu ve smyslu materiálních věcí: automobilech, které řídíme, domech, v nichž bydlíme, dovolených, na které létáme. Lidé, kteří opravdu peníze mají, však dříve či později zjistí, že taková definice úspěchu je velmi mělká a rozhodně nenaplňující. Mnohem lepší je definovat úspěch jako to, jak velký dopad dokážete mít na lidi okolo vás. Ano, peníze jsou skvělá věc, ale jak se říká už od pradávna - rodina je vše.

Hodnocení: +46
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Moc hezky napsané, i přesto, že asi částečně jde o univerzallní moudra, tak je to ve článku hodně komplexně rozebrané. A text je super i pro ty, kteří neví jaké to je být v levelu vyšším než od výplaty k výplatě.

    0
Doporučené příspěvky
8 minut
7 minut
7 minut
6 minut
4 minuty
7 minut
5 minut
6 minut
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
8 minut
7 minut
7 minut
6 minut
4 minuty
7 minut
5 minut
6 minut
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut