Doller je brand, který pomáhá s plánováním a organizací. Krom hero produktu Diáře DOLLER nabízí i další nástroje, které pomáhají již více než 100 000 lidí plnit jejich sny.
Položili jsme Honzovi otázky, které se týkají jak jeho produktu, tak jeho fungování v pracovní sféře. Podělil se s námi o to, s jakými technologiemi si udržuje svou i firemní podnikatelskou flow a jak nahlíží na konkurenci.
______________________________________________________________________
- Doller jste prej původně vymýšleli jen pro sebe, co vám v tehdejších diářích chybělo?
Nevyhovovalo nám, že začínaly od 1. ledna. Co když se rozhodnu, že chci začít plánovat v květnu? Taky nám v nich chybělo vyhodnocení a nepřišly nám vhodné na dlouhodobé plánování. Některé věci v nich naopak přebývaly – třeba časová pásma. A když už jsme narazili na něco motivačního, většinou byly vedené stylem, že říkaly, co máš dělat.
Měli jste na začátku Dolleru nějaké zkušenosti s podnikáním? Čím jste se při rozhodování řídili?
Ne, prostě jsme do toho skočili po hlavě. Dost tam hrála roli nějaká intuice a metoda pokus omyl. A taky probírání tématu s lidmi, co už třeba delší dobu podnikají.
- S rostoucí oblíbeností Dolleru muselo přijít spoustu nových neznámých, jako jak vyřešit distribuci diářů, skladování a logistiku. Jak jste tyto problémy vyřešili a jaké technologie vám pomohly?
Ze začátku jsme všechno balili sami a odesílali z našeho malého pokoje ve Zlíně. Postupně jsme většinu věcí outsourcovali. Zautomatizovali jsme i věci jako přepínání stavů objednávek a na to napojených mailů, které lidem odesíláme (shrnutí objednávky, doklady, podklady k webinářům) i odesílání dat mezi skladem a eshopem, abychom se mohli věnovat zlepšení a udržení kvality zákaznické péče.
- Můžeš uvést nějaký příklad momentu při svém podnikání, kdy se ti opravdu chtělo se vším skončit?
Tady asi zklamu, ale neměl.
- Ze kterého prodaného Dolleru jsi měl největší radost?
Největší radost jsem měl z prvního prototypu, který nám vyrobila tiskárna. Konečně vidět fyzický produkt po těch 3 a půl měsících navrhování v počítači. A z těch prodaných je to určitě ten, který nám devátý den naší kampaně na Startovači pomohl splnit naši základní požadovanou částku.
- Jakou máš s Dollerem vizi do budoucna?
Pro letošní rok mám plány na Doller Akademii, která by měla zastřešovat přednášky a workshopy, které lidem pomůžou s rozvojem jejich potenciálu. A to nejen v oblasti plánování, ale i v dalších jako je osobní rozvoj nebo kreativita.
Ale máme tady koronu, takže po vzoru letošního roku to přenášíme do online prostředí. Jinak samozřejmě připravujeme nové produkty na plánování, nové provedení, nové barvy. Taky plánujeme rozšířit naši knihovnu seberozvojových knih, které jsou k dostání na e-shopu.
- Bez které technologie by sis svoje podnikání nedokázal představit?
Neuměl bych si to představit jak bez papíru, tak bez technologie. Každé má svoje. Jsou to sice first world problems, ale šlo by mi to výrazně hůř bez Macu, klávesových zkratek, aplikací, které mi zlepšují pracovní flow. Nezmáknul bych to ani bez nástrojů pro real time úpravu, sdílení dat a dokumentů, ani bez automatizace pro opakující se činnosti. A hlavně bez lidí a jejich kreativity – to jsou ty nejlepší technologie.
- Které konkrétní aplikace ti pomáhají udržet si svoji pracovní flow, jak říkáš?
Jasně.
– V týmu používáme Basecamp pro plánování a každodenní komunikaci.
– Pak mám moc rád appku Endel, kterou používám (nejen) na hudbu, se kterou se lépe soustředí při práci.
– Spark na e-maily.
– Voice Memos, kam si nahrávám zprávy a nápady, když zrovna nemám po ruce DOLLER Notes.
- Jak se stavíš k vaší konkurenci? Jak moc je pro tebe důležitá, jak na její chování na trhu reaguješ?
Doller je na trhu už pět let a je pravda, že za tu dobu přibylo hodně nových brandů, které mají obdobné produkty. Pokud jejich produkt není úplně stejný jako ten náš a pokud jejich video nevypadá jako kopie našeho videa ze Startovače, tak jsem rád, že se tématu plánování věnují i další lidé. Hledíme si hlavně svého, abychom se tím moc nezabývali a neztráceli čas. Vím, jak se chceme vyvíjet a že naše cesta je dost odlišná, protože lidem poskytneme ekosystém, který jim pomůže něčeho dosáhnout, nejen diář.
- Jak nakládáš se svými důvěrnými informacemi? Existují určitě informace, které si do počítače nezapisuješ a uchováváš si je čistě v Dolleru nebo v něčem jiném?
Některé informace ukládám do zaheslované “klíčenky” Dashlane, kde mám hesla a některé dokumenty, které potřebuji častěji, abych je měl u sebe, ale pod zámkem. Věci, které jsou důvěrnějšího charakteru, tak nemám nikde nahrané.
- Jsi obezřetný k tomu, kam všude v online světě odevzdáváš své osobní data? Zamýšlíš se někdy nad tématem ochrany dat?
Nemůžu říct, že to mám na 100 % vyřešené, ale snažím se to pořád zlepšovat. Hesla generuji náhodná o třeba 20 znacích, takže si je ani nepamatuji a neduplikuji je nikde. Kde to jde, mám dvoufaktorové ověření a na otisky prstu nebo FaceID. A pokud je nějaká stránka, kam lezu podezřelá, hledám, jestli není na nějakém seznamu podvodných stránek, než třeba odevzdám informace nebo nakoupím. Ale pořád zapomínám třeba zapínat VPN. Jak říkám, má to mouchy.
- Pokud bys měl dát budoucím podnikatelům nějakou radu, co by to bylo?
Najděte si něco, co vás bude bavit. Protože když se někdy nebude dařit, bude pro Vás mnohem snazší překonávat všechny překážky.
Naše rozhovory míříme na odlišná odvětví, ze kterých Vám přinášíme osobnosti a jejich pohled na svět podnikání a technologií. Pokud se Vám rozhovor s Honzou líbil, zkuste dál například “8 rad a tipů pro začínající podnikatele od Štěpána Malého z firmy Antonie Emma“, nebo článek “Ve startupu musíte umět lépe prioritizovat, více pracovat s tím co máte a obecně chytřeji, říká Pavel Kučera“.