Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
28.04.2021 4 minuty čtení

Closing Bell (28. 4. 2021) – FED/Powell: „Máme před sebou ještě dlouhou cestu.“

Nejširší zámořský akciový index S&P 500 po dosažení intradenních historických maxim v závěru středeční obchodní seance odevzdal část zisků a zakončil na zelené nule.

Federální rezervní systém ponechal sazby podle očekávání beze změny a předseda Jerome Powell v následné tiskové konferenci signalizoval pokračující ochotu udržet měnovou podporu pro oživení americké ekonomiky. Fed říká, že americká ekonomická aktivita a trh práce zesílily, rychlejší inflace v americké ekonomice reflektuje podle centrální banky krátkodobé faktory. Průmyslový index Dow Jones odepsal 0,48 % a technologický Nasdaq zakončil středeční obchodní den poklesem o 0,12 %. Cena americké ropy po zveřejnění týdenní změny zásob dle agentury EIA pokračovala v růstu k úrovni 64 USD za barel.

Federální rezervní systém ponechal sazby beze změny a zdá se, že necítí potřebu uspěchat změnu současného nastavení monetární politiky. Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) nadále udrží akomodativní přístup i přes pokročilé úspěchy v oblasti vakcinace a masivní podpůrné programy fiskální politiky. Banka udržuje svou referenční sazbu beze změny v rozmezí 0 až 0,25 % a zachovává své tempo měsíčních nákupů dluhopisů v objemu 120 mld. dolarů.

Předseda Jerome Powell v následné tiskové konferenci uvedl, že v průběhu vakcinace a prostředí silné podpory ze strany americké vlády posilují makroekonomické ukazatele zejména v oblasti zaměstnanosti a pracovního trhu. Sektory nejvíce zasažené pandemií však nadále zůstávají slabé. Podle FEDu pokračující krize veřejného zdraví nadále zatěžuje ekonomiku a rizika ovlivňující ekonomický výhled přetrvávají. Současný postoj monetární autority Spojených států má i nadále zůstat po určitou dobu stabilní.

Centrální banka nezavírá oči před rostoucím tempem inflace, nadále ale naznačuje, že vysoká inflace bude ve fázích uvolňování ekonomiky spíše krátkodobým jevem. Powell se nechal slyšet, že je sice pravděpodobné, že dojde k určitému tlaku na růst cen, ale tyto tlaky budou pravděpodobně dočasné, jelikož budou spojeny s procesem opětovného otevření a jednorázovým zvýšením cen. K trhu práce šéf FEDu uvedl, že ekonomika je daleko od plné zaměstnanosti, protože nezaměstnanost zůstává nad úrovní před pandemií. „Máme před sebou ještě dlouhou cestu,“ dodala hlava FEDu.

Prezident Biden dnes předloží v Kongresu svůj další výdajový plán ve výši 1,8 bil. dolarů. Biden plánuje financovat balíček výdajů na péči o děti a vzdělávání téměř zdvojnásobením daně z kapitálových výnosů pro Američany, kteří vydělají více než 1 milion dolarů ročně.

Alphabet ($GOOGL) vykázal sympatické výsledky za první čtvrtletí nové roku a společnost oznámila zpětný odkup akcií za 50 mld. dolarů, čímž poslala své akcie o více než 3 % výše. Microsoft ($MSFT) poklesl o více než 2 % po zveřejnění lepších než očekávaných výsledků. Akcie Spotify ($SPOT) propadly po výsledcích o 12 %.

Energetické akcie dnes pokračovaly v posilování pod rostoucími cenami černého zlata. Ropa posilovala pod reportem týdenní změny zásob dle agentury EIA, který poukázal na růst o 90 tis. barelů, při očekávání růstu o 659 tis. barelů.

Americký výrobce letecké techniky Boeing ($BA) v prvním čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 561 milionů dolarů z 641 milionů USD před rokem. Firma uvedla, že zvyšuje odbyt letadel, včetně nejprodávanějšího modelu 737 MAX. Ten kvůli dvěma smrtelným nehodám nemohl více než rok a půl do vzduchu, od loňského listopadu jej ale začaly aerolinky znovu nasazovat do komerčního provozu. Jde o šesté ztrátové čtvrtletí v řadě, letošní rok ale firma vidí jako zlomový.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

#imperialBrno #imperialclosingbell #imperialAKCIE

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím