9 minut čtení

Potřebujete poslat citlivé informace přes telefon? Poradíme vám, jaké šifrovací aplikace použít

S bohatstvím se často pojí citlivé informace. Mohou být o vaší rodinné firmě, financích, majetku i ohrožovat bezpečí rodiny. Proto je při komunikaci skrz mobilní telefon důležité zvolit správnou šifrovací aplikaci.

V nedávné době došlo k průlomu u oblíbeného WhatsAppu, když Facebook zveřejnil informace o používání osobních dat. Ty jsou ukládány na serverech „skupiny Facebook“. Obdobné „HALÓ“ vyvolaly médii šířící se zprávy o používání osobních informací od některých aplikací Google (např. Chrome).

Ve většině případů asi nikoho nezajímá, co si píšete s kamarádem nebo maminkou. S bohatstvím se však zvyšuje bezpečnostní riziko, včetně zájmu o vaše konverzace. Většina online populace – včetně osob s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI) – s oblibou používala bezplatnou aplikaci WhatsApp patřící skupině Facebook. To se však v posledních měsících mění a uživatelé hledají vhodné alternativy pro svou komunikaci. Se zabezpečením vám samozřejmě pomohou profesionálové v oblasti kybersecurity, popř. váš Wealth Manager nebo poradci z rodinné kanceláře Family Office. Co však zvládnete sami je stáhnout si bezpečnou aplikaci. Která je pro vaše data nejvhodnější?

Obecně vzato, základem je koncové šifrování odeslaných zpráv. Zároveň je však nutné ověřit si, zda jsou veškeré osobní informace či dokonce konverzace zálohované na serverech daného poskytovatele. Mezi nejpoužívanější bezpečnostní aplikace aktuálně – po „přiznání WhatsAppu“ – patří Signal a Telegram. Skokově rostoucí popularita těchto dvou komunikačních systémů je vysvětlována tím, že uživatelé WhatsAppu nalezli v aplikacích uživatelskou alternativu.

Níže v článku vám popíšu 5 komunikačních systémů, které podle odborníků mohou být bezpečné pro vaše zprávy a hovory. Avšak pozor, použití konkrétního systému vám nikdy na 100 % nemůže zaručit, že se zprávy nikam nedostanou – např. pokud ztratíte telefon. Zároveň jsem si stáhla jedny z nejoblíbenějších šifrovacích aplikací – Signal a Telegram, které pro čtenáře mohu osobně posoudit.

Aplikace SIGNAL

Co jsme si o aplikaci zjistili?

Signál je ve většině porovnávacích tabulkách vítězem. Proč? Jedná se o bezplatnou aplikaci s koncovým šifrováním. Výhodou je, že Signal nemá přístup ke zprávám uživatele, jak je uvedeno v podmínkách „Signal Terms & Privacy Policy“. Zároveň v podmínkách naleznete informaci o přístupu třetích stran z důvodu pohodlnějšího užívání aplikace. Třetí strany jsou však řízeny podmínkami, nemají tedy žádný přístup ke zprávám ani osobním údajům. Za hlavní nevýhodu je považováno zadání svého telefonního čísla, čímž může dojít k narušení anonymity.

 

Vlastní zkušenost

Od počátku mi aplikace uživatelským prostředím připomínala WhatsApp, avšak s lepším zabezpečením. Instalace a registrace byly jednoduché dokonce i pro takového technického neználka, jako jsem já. Při zakládání účtu si stanovujete bezpečnostní PIN, kterým můžete např. obnovit účet, pokud se vám ztratí telefon. Ačkoliv zadání telefonního čísla narušuje anonymitu, není to příliš zásadní. Podobně jako u WhatsAppu totiž pouze vaše kontakty používající Signal uvidí, že jste se nově připojili. Není ani uvedeno – alespoň se mi to nepodařilo nalézt – kdy jste naposled byli „online“.

Bez zadání PIN neprojdete přes první registraci.
Zdroj: Eva Ulrichová, dokumentace aplikace Signal na vlastním zařízení

 

Jako výhodu považuji funkci mizejících zpráv, kterou si můžete nastavit u každé konverzace. Znamená to, že každá odeslaná zpráva od aktivování funkce zmizí za vámi předem stanovenou dobu, a to od 5 sekund po jeden týden.

Překvapilo mě plno bezpečnostních možností aplikace – např. zamknutí ikonky na displeji telefonu a možnost odemčení pouze otiskem prstu, možnost uskutečňovat hovory přes servery Signal, aby nedošlo k dohledání IP adresy přístroje.

Samozřejmě jsou zde i nevýhody, jako zmíněné zadání telefonního čísla, přístup aplikace ke kontaktům… Po zadání mého telefonu systém automaticky načetl mé jméno a příjmení. V redakci jsme též vyzkoušeli (1) připojení kolegy, kdy mně ihned přišla notifikace, že se kolega nově připojil k aplikaci, a (2) přenos účtu na jiné zařízení. V tomto případě aplikace vyžaduje přístup k poloze. Účet se poté přenese celý včetně vašich konverzací. Aplikace vás však upozorňuje, že přenos je koncově šifrován!

 

Výhody Signalu

  • Celkové šifrování tzv. end-to-end
  • Open-source systém
  • Bezplatná aplikace
  • Snadné uživatelské prostředí
  • Nesbírá žádná data
  • Funkce mizejících zpráv
  • Zabezpečení přístupu k aplikaci
  • Zabezpečení Signalu věří mnozí movití jedinci či veřejně známé osobnosti, dle informací časopisu Forbes je mezi uživateli např. pan premiér Andrej Babiš

Nevýhody Signalu

  • Registrace skrze telefonní číslo
  • Při ztrátě zařízení se „nálezce“ může snadno dostat do vašich starých konverzací – při obnově účtu se nové zprávy již načítat nebudou

 

Zkušenost uživatele (anonymní zdroj):

Mám ho (pozn. redakce Signal) rok. Zřídila jsem si ho na doporučení, že ukládá data bezpečněji než jiné aplikace, jako je např. WhatsApp.

Hodnocení na Google Play: 4,4

 

Aplikace TELEGRAM

Co jsme si o aplikaci zjistili?

Telegram na světě používají stovky milionu lidí. Používá podobných uživatelských systémů jako WhatsApp, tudíž je velmi vhodný jako alternativa pro facebookovou šifrovací appku. Stejně jako signál nikde neukládá zprávy ani nepoužívá vaše data. Zdrojový kód je řešen též způsobem open source. A obdobně jako u Signalu se registrujete svým telefonním číslem. Systém je kritizován za vlastní šifrovací standard. Hlavní nevýhodou však je, že šifrování není automatické a je nutné si jej zapnout ručně.

 

Vlastní zkušenost

Telegram je obdobou Signalu. S několika odlišnostmi. Za prvé, aplikace není v češtině. Automaticky se vám registruje v angličtině, můžete si však jazyk změnit na některý ze světových jazyků, jako např. němčina. Krom klasických povolení pro přístup ke kontaktům, mediálním souborům, hovorům a SMS zprávám mě systém žádal o přístup k poloze. Proč? Je možné si tak vyhledat, popř. být viditelný, pro zařízení v okolí. I mimo vaše vlastní kontakty. Dost mě zarazilo, když mi telefon nalezl dalších 200 zařízení připojených k Telegramu pouze v nejbližším okolí. To se nezdálo příliš bezpečné. Poté jsem zjistila, že šifrování a zabezpečení je nutné si nastavit ručně. Téměř u všech položek, jako kdo může vidět mé telefonní číslo, kdo se se mnou může propojit, kdo může vidět můj profilový obrázek apod. bylo přednastavené „Everybody“, tedy kdokoliv. Je nutné si tak dát pozor a prioritně vše změnit buď na „Nobody“ (nikdo) nebo možnost se podělit o vaši přítomnost pouze s vašimi kontakty.

Původní nastavení soukromí aplikace Telegram
Zdroj: Eva Ulrichová, dokumentace aplikace Telegram na vlastním zařízení

 

Výhodou je, že můžete smazat historii konkrétní konverzace nejen na své straně, ale na straně daného kontaktu. Stejně jako u Signalu je možné po uplynutí nastavené doby automaticky smazat zprávy.

 

Výhody Telegramu

Možnost „Secret chat“ na bázi end-to-end, zprávy ze Secret chatu nejsou nikde ukládány

  • Open-source nastavení
  • Šifrování end-to-end
  • Funkce mizejících zpráv a smazání celé historie na obou stranách
  • Možnost zakódování aplikace a přihlášení se PIN kódem, popř. otiskem prstů
  • Uživatelsky jednoduché prostředí

Nevýhody Telegramu

  • Zabezpečení je nutné provést ručně, případně vás může vyhledat a kontaktovat kdokoliv, kdo používá Telegram
  • Není v češtině
  • Vlastní šifrovací standard

 

Telegram nabízí šifrovanou zabezpečenou komunikaci, avšak pouze v případ vlastní volby. Primárně je určená jako komunikační kanál, z čehož plyne i zkušenost anonymního uživatele:

Plánuji odinstalaci, protože se jednalo o jednorázovou záležitost … Celkově mi přijde, že je jako WhatsApp a Messenger dohromady.“

Hodnocení na Google Play: 4,4

 

Jaké další šifrovací aplikace můžete použít pro bezpečnou komunikaci?

 

THREEMA

Threema je švýcarská aplikace oblíbená u zločinců. Doporučuje ji svým příznivcům např. Islámský stát, použita též byla v kauze vraždy investigativního novináře Kuciaka. Obdobně jako dva výše zmíněné systémy sbírá pouze nezbytná data o uživatelích a je založena na end-to-end šifrování. Výhodou je, že není potřeba aplikace propojit s vaším telefonním číslem. Obdobně jako Signal umožňuje přesměrování hovorů skrze servery Threema. Každý uživatel má vlastní ID kód. Někteří IT odborníci upozorňují, že je odolná hackerům. Na to však je řešení! Threema umožňuje nastavení speciálního hesla pro zrušení vašeho ID. Hlavní nevýhodou aplikace je, že je zpoplatněna. V České republice si můžete appku stáhnout za necelých 80 Kč.

Hodnocení na Google Play: 4,7

 

ČTĚTE TAKÉ: ROLE FAMILY OFFICE PŘI ŘÍZENÍ OSOBNÍ A DIGITÁLNÍ BEZPEČNOSTI

 

WIRE

Wire je další z aplikací s celkovým šifrováním. Výhodou je, že systém je chráněn zákonem Evropské unie o ochraně osobních údajů. Samozřejmostí je open-source řešení. Ačkoliv jsou zprávy, hovory i média šifrovaná, aplikace shromažďuje údaje o uživatelích. Nešifrovaně. Důvodem je lepší synchronizace dat. Aplikace totiž umožňuje propojení až s 8 zařízeními naráz. Po smazání účtu však mají být veškeré informace smazány.

Hodnocení na Google Play: 3,7

 

WICKR ME

Další ze zločineckých aplikací je Wickr Me, která je s oblibou používaná pro komunikaci v drogových kartelech. Systém je považován za jednu z nejlepších aplikací pro bezpečnou komunikaci. Někteří jej přirovnávají k systémům užívaných např. armádou. Výhodou je, že k registraci není nutné zadat své telefonní číslo, jako u Threemy. Zároveň aplikace nesbírá ani neukládá vaše data. Uživatelé si též pochvalují možnost okamžitého smazání veškerých údajů. Zprávy v aplikaci jsou automaticky mazány, všechny. Nejdéle je možné zprávu uchovat po 6 dní, což může být nevýhodou – např. pokud si příjemce nepřečte do 6 dní zprávu, už si ji nepřečte nikdy.

Hodnocení na Google Play: 4,5

#security #wealth  

Autor: Redakce Wealth Magazínu - www.wmag.cz

Foto zdroj: nicoelnino, 123rf.com

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • ?? Věřím, že (bez ohledu na bohatství nebo citlivé informace) by se každý měl přinejmenším zamyslet, jestli chce své soukromé konverzace posílat / ukládat přes služby, které vlastní někdo, kdo má byznys model postavený na cílené reklamě.

    +1
    • Děkujeme za názor. Plně souhlasíme. Každý by měl vědět, s kým potenciálně může sdílet své informace a zda jsou někde shromažďovány/ukládány k dalším účelům (ať již reklama nebo jakékoliv jiné využití) .

      0