6 minut čtení

7 kvalitních technologických akcií, které vám pomohou porazit inflaci jen svými dividendami

Zrovna v těchto dnech se díky výsledkové sezóně pozornost v rámci technologických akcií upíná především na velká jména ze Silicon Valley. Investoři hledající pravidelnou dividendu by však měli zrak otočit trochu jiným směrem.

Podíváme-li se zběžně na FAANG akcie, je na první pohled jasné, proč o ně investoři hledající příjmové akcie a pravidelnou dividendu, jež stojí aspoň trochu za řeč, ani nezavadí:

  • Facebook: Bez dividend
  • Amazon: Bez dividend
  • Apple: Dividendový výnos 0,61 %
  • Netflix: Bez dividend
  • Google (Alphabet): Bez dividend

Jasně, technologičtí giganti svým investorům přinášejí zase jiné benefity, ale dividendy mezi ně rozhodně nepatří. Přitom na trhu existuje více než pár technologických akcií, jejichž dividendový výnos dosahuje 3 % a tedy více než dvojnásobku výnosu indexu S&P 500 (1,4 %), což investorům umožňuje sázet na tento růstový sektor způsobem, který rovněž generuje solidní příjem.

Tady je 7 takových akcií:

Broadcom ($AVGO)

Současná podoba Broadcomu s tržní valuací necelých 200 miliard dolarů vznikla na začátku roku 2016, kdy se dvojice velkých polovodičových společností - Broadcom a Avago - dohodly na fúzi v hodnotě 37 miliard dolarů, jejíž památku dnes lze vidět v tickeru akcie.

Cílem tohoto spojení bylo zkonsolidovat operace obou podniků a dosáhnout efektivnější společné škálovatelnosti celého byznysu, které obě společnosti na vlastní pěst dosáhnout nemohly. A ze všech úhlů pohled to dnes vypadá, že tato dohoda byla obrovským úspěchem. Akcie od fúze vyrostly o 300 % a dividenda od roku 2017 vzrostla více než trojnásobně, přičemž dnes nabízí sympatický výnos 3,09 %.

Chipmos Technologies ($IMOS)

Chipmos je z pohledu velikosti opakem Broadcomu a rozhodně nejde o brand, který každý na potkání už minimálně jednou slyšel. Jde o tchajwanského výrobce polovodičů, jež se zabývá nejen výrobou procesorů, ale také třetím stranám nabízí technologii precizní montáže elektronických obvodů či jejich testování.

Výroba procesorů vyžaduje maximální možnou preciznost a v tomto segmentu není žádný problém vyhodit oknem obrovské množství peněz, pokud vyrábíte polovodiče, které nedělají to, co by měly. Služby $IMOS jsou proto nepostradatelnou součástí moderního dodavatelského řetězce v rámci technologií. Marže sice nedosahují tak vysokého procenta jako v případě nablýskaného hardwaru pro spotřebitele, nicméně jsou mnohem spolehlivější a společnost si díky nim může dovolit vyplácet solidní každoroční dividendu, jejíž aktuální výnos je 3,49 %. P.S. O akcii se pár dní zpět zmínil i @Stan1000 ve svém článku o polovodičových akciích, kde k ní najdete další informace.

Hewlett Packard Enterprise ($HPE)

Předpokládám, že název Hewlett-Packard vám určitě něco říká, byť bych jedním dechem dodal, že tohle není jenom výrobce tiskáren nebo laptopů, což jsou produkty, skrz které pravděpodobně $HPE znáte. Po restrukturalizaci v roce 2014 se této produktové řady pro spotřebitele zmocnil HP ($HPQ), zatímco $HPE se zaměřila na datovou infrastrukturu a technologické služby pro firmy. 

A je to právě tato druhá společnost, o níž by se měli zajímat dividendoví investoři. Nejen proto, že nabízí vyšší dividendu než sesterská firma, ale také proto, že není tolik vystavena volatilnějším spotřebitelským nákupním trendům a náladám utrácet. Za zmínku rovněž stojí, že zatímco odhady zisku na akcii pro následující fiskální rok hovoří o 1,92 dolaru na akcii, dividenda je jen 48 centů ročně, neboli tady rozhodně existuje prostor pro její růst a navýšení aktuálního výnosu 3 %.

International Business Machines ($IBM)

IBM je jednou z ikonických technologických akcií, která je v jistém smyslu předchůdcem dnešních moderních technologických společností, jež zároveň akcionáři odměňují dividendami. Firma vznikla před více než 100 lety, kdy se specializovala na mechanické zapisování dat do tabulek. V roce 1932 byla přidána do indexu Dow Jones a za pasem má dekády vyplácení dividend.

Takže ne, tohle není žádný zázračný startup, který si ambiciózní dvacátník založil někde v garáži. Je ale fér říci, že $IBM nebyla vždy na technologické špičce a má za sebou všemožné výzvy včetně nové vlny dravých startupů a disruptivních trendů. Stále však jde o kolos s hodnotou přes 125 miliard dolarů, který má nejen bohatou historii, ale i dlouholeté hluboké vztahy se svými zákazníky. Zároveň jde nadále o vysoce ziskový podnik, díky čemuž si tato legenda mezi technologickými firmami může stále dovolit bez obav vyplácet svým investorům kvartálně 1,63 dolaru na akcii, což dělá velmi slušný výnos 4,59 %.

Juniper Networks ($JNPR)

Juniper se ve svém byznysu primárně věnuje síťovým switchům, routerům a také navrhování bezpečnostních řešení pro sítě. Pravda, žádný dramaticky disruptivní byznys plus nalijme si čistého vína - na rivala velikosti Cisco Systems ($CSCO) rozhodně svou škálovatelností nemá.

Na druhou stranu si nelze nevšimnout, že příjmy společnosti pokračují v konzistentním růstu, jež je očekáván i do budoucna. Částečně za to může i divize zaměřující se na cloudové služby, do níž se $JNPR pustil. S tržní valuací 8 miliard dolarů a kvartální dividendou 20 centů s výnosem 3,16 %, která tvoří jen zhruba polovinu celkových zisků společnosti lze konstatovat, že tato hardwarová společnost nabízí vskutku stabilní pasivní příjem.

NVE Corp. ($NVEC)

NVE je dalším výrobcem polovodičů, byť ne úplně ve standardním slova smyslu. Společnost se totiž svými výrobky orientuje na podobor elektroniky zvaný "spintronika", což je nanotechnologie využívající spinu elektronů k uchovávání, přenosu a zpracování informace. Stručně řečeno, místo využití náboje elektronu k šifrování dat spintronika využívá jeho přirozené momentum. Tolik k teorii.

Tento druh technologie se využívá například v senzorech ve zdravotnických zařízeních, nebo při monitorování elektrické sítě. Byť je tedy $NVEC malá, specializovaná společnost s valuací okolo 333 milionů dolarů, vyplácí svým investorům pravidelnou kvartální dividendu jeden dolar na akcii již od roku 2015. S výnosem 5,74 % jde rovněž o technologickou akcii s nejvyšším výnosem z tohoto seznamu.

Seagate Technology ($STX)

Seagate patří mezi dividendovými investory k oblíbeným volbám, a to především díky svému spolehlivému byznys modelu. Ano, výrobce harddisků zažívá určitý tlak kvůli rapidnímu růstu poptávky po cloudových technologiích, stejně jako po konstantním snižování cen za úložný prostor pro spotřebitele, což se odráží na maržích.

Ale faktem je, že všechna ta data uložená na cloudu musí někde být fyzicky uložená. A byť tradiční počítače už v mnoha případech nahradily chytré telefony, v řadě jiných jsou stále nepostradatelné. Očekávaný zisk 6,15 $ na akcii pro následující fiskální rok vypadá velmi dobře a $STX za posledních 12 měsíců dokonce překonalo index S&P 500 navzdory svému zaměření na "old-school" hardware. Dividenda s výnosem 3 % dnes navíc tvoří méně než polovinu oněch očekávaných zisků a lze tak konstatovat, že rozhodně není ani náznakem v ohrožení.

#investovani #akcie #technologie #dividendy #pasivniprijem #broadcom #chipmos #hewlettpackard #obm #junipernetworks #nve #seagate

Hodnocení: +38
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dobrý výběr...

    +3
  • Super tipy, díky za ně.

    +1
  • Ano, pěkný a pestrý výběr. Trochu se z něj vymyká jen IBM - a to jak svou velikostí, tak i stářím a momentální situací. Zatímco většina ostatních jsou menší disruptoři, IBM mnozí považují za technologického dinosaura. Nicméně byznys model má stále slušný a funkční. A to zaostávání nemusí být na věky ?

    0
    • Myslim ze open source projekty jsou docela slusny disruptor, takze tam ma IBM, ktery ve velkem sazi na Red Hat zaslouzene misto.

      0
    • @VictorNettoyeur Myslel jsem to spíše obecně. Velká firma (téměř nikdy) nemůže mít stejnou dynamiku rozvoje jako malá firmička, už kvůli složitosti a vícestupňovitosti jejího řízení. Navíc open source projekty zisky firem zpravidla moc nevylepší.

      0
  • U HP těžko říct, co do budoucna čekat. Ta korporace původně skupovala všechno možné, před pár lety změnili trend a nejdřív se rozdělili na HP/HPE, HPE pak prodala software Micro Focusu... Kdo ví, kolik jim toho nakonec zbude...

    0