28.04.2021 3 minuty čtení

Ovzduší víc než nové normy pomůže omlazení vozového parku

EK letos plánuje představit nové emisní normy Euro 7/VII. Ty mají od roku 2025 nahradit stávající normy. Zástupci automobilek upozorňují, že ještě přísnější norma pro automobilky klimatu nepomůže. Řešení je podle nich omlazení vozového parku.

Průměrné stáří v Česku užívaných osobních aut je více než 15 let. A situace se příliš nelepší. Což dokládají statistiky prodejů ojetých aut. Podle dat společnosti Cebia se loni v Česku nejvíce prodávaly ojeté vozy s průměrným stářím 9,5 roku, letos průměrné stáří kleslo na 8,9 roku. Koncem roku lidé přitom nejvíce nakupovali ojetá vozidla v ceně okolo 100 tisíc korun.

„Kvůli nejisté či zhoršené finanční situaci řady domácností se však požadavek na nižší pořizovací náklady na ojetý vůz projevil do určité míry napříč trhem. Místo pětiletého auta si lidé pořizovali například sedmileté, místo desetiletého auta dvanáctileté či místo třináctiletého patnáctileté,“ popisuje situaci mluvčí Cebia Barbora Minksová.

https://www.fintag.cz/2019/10/11/stara-velka-a-ojeta-auta-ta-cesi-miluji/

Co se týče průměrné ceny, letos došlo k jejímu navýšení o 2 % na 234 000 korun. Na růst cen má vliv nejen nižší stáří vozidel, ale i zmenšení celkové nabídky vozů. Stáří vozidel v Česku odpovídá i průměrná hodnota na tachometrech prodávaných ojetých osobních vozů, která je 155 000 km. Z hlediska paliva na trhu stále převažují vozy na naftu [54 %] nad benzínovými modely [43 %].

Situace není o moc lepší v celé Evropě

Průměrné stáří osobních vozidel v EU se pohybuje okolo jedenácti let. To je o čtyři roky méně než v případě Česka. Do hry přitom vstupuje EK, která chce novou normou EURO 7 zpřísnit emisní limity pro nová auta. Což dle výkonného ředitele Sdružení automobilového průmyslu [AutoSAP] Zdeňka Petzla automobilkám, ale ani trhu s auty zrovna nepomůže.

„Pakliže by EU svým nařízením od roku 2025 de facto zakázala prodej nových automobilů se spalovacími motory, lze očekávat, že trh se zachová přesně opačně, než je kýžený efekt,“ vysvětluje Petzl.

Podle něj mnoho uživatelů tak spíše prodlouží používání svých stávajících vozidel se spalovacím motorem, než by vydali vysoké částky za nové auto.

„Elektromobily jsou navíc zatím v porovnání s klasickými vozy dražší a pro většinu lidí nedostupné. V důsledku by tak po evropských silnicích mohla déle jezdit stále starší – a tedy méně ekologická vozidla,“ dodává.

Podle něj si je navíc třeba uvědomit, že například pro elektromobilitu zatím nebude v dohledné době v mnoha unijních zemích dostatečně robustní infrastruktura.

Čeho docílí Evropská komise skrze nové normy

Podle neoficiální informace Evropská komise začátkem letošního dubna ubrala na přísnosti emisních nároků na normu EURO 7. Podle automobilek i tak zůstává norma přísná. To za situace, kdy je i její přínos pro zlepšení kvality ovzduší nejistý. Negativní dopady přitom může mít i do kondice samotných automobilek...

Celý článek na www.fintag.cz

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.