3 minuty čtení

Trvale udržitelné zemědělství?

Současná zemědělská produkce není z majoritní části trvale udržitelná. Média vykreslují zemědělce, jako traviče přírody. Hnojení minerálními hnojivy, namísto hnoje či oblíbené pesticidy a další přípravky... Jaká je tedy vize zemědělství 2.0?

Co je vlastně udržitelné zemědělství? 

Stejně, jako v každé oblasti podnikání musí být i zemědělství trvale udržitelným a ideálně ziskovým oborem. Když začneme z široka, tak by hospodaření podniku mělo být ziskové, podnik měl dát zaměstnancům férové podmínky, prospívat komunitě v okolí a být šetrný k přírodě. 

V následující sérii článků bych se chtěl věnovat jednotlivým aspektům, které by přispěly právě k udržitelné zemědělské produkci. Domnívám se, že většina uživatelů je zde zvídavých a rádi si rozšíří obzory. Nuže, můžeme začít. 

Herbicidy

Asi jeden z nejhlasitěji rozebíraných témat i laickou veřejností. Odhaduje se, že ztráty způsobené pouze plevelnými společenstvy celosvětově dosahují 16-43 % (1.). Právě herbicidy tvoří 1/2 z ,,chemikálií" uživaných v zemědělství dále: insekticidy, fungicidy, moluskocidy etc. Ačkoliv herbicidy ušly společně s vědeckým poznáním naší společnosti velký kus cesty, tak stále nejsou udržitelným řešením. Současné přípravky na ochranu rostlin jsou koncipovány, aby došlo k jejich rozkladu v biosféře (životním prostředí) a nezůstávaly v půdě dlouhé desítky let viz DDT. 

Samozřejmě se nechci pouštět do návrhů, jak spasit celosvětové zemědělství, ale... Musíme si uvědomit, že se většina POR (přípravků na ochranu rostlin není vyráběna za pomocí trvalé udržitelné technologie, ikdyž se někteří výrobci snaží tuto skutečnost zvrátit). 

Dovolil bych si uvést jako příklad jisté nenahraditelnosti glyfosát (účinná látka v legendárním Roundupu), který má být zakázán v EU do 15.12. roku 2022 (2.). 

Jiš nyní můžete narazit v hobby marketu na ,,bioroundup" , jehož složení je obvykle kyselina octová (ocet)+ voda. Svým charakterem se hodí jen na domácí používání, navíc účinkuje proti plevelů do 2-4 prvních listů. Nahradit herbicidy v ,,konvenčním zemědělství" tudíž představuje výzvu z hlediska závádení inovativních technologií (mechanická regulace plevelných společenstev- například autonomních robotů). 

 

Doufám, že se vám tento úvod do problematiky líbil a za nedlouho se objeví článek na téma mechanizace a jejích problémů. 

S přáním úspěšného dne ,

Lukáš Lžičař

 

Zdroje 

  1. Agrow, 2003. World Crop Protection News. Retrieved from. https://agra-net.com/agrow on March 2016
  2. https://www.carlsonattorneys.com/news-and-update/banning-roundup
Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.