11 minut čtení

7 růstových akcií "ve slevě", které se doposud nevzpamatovaly z letošních výprodejů

Pokud dnes koukáte na růstové akcie na historických maximech s nelibostí, nezoufejte. Výjimek není hromada, ale stále je možné najít pár kousků ve slevě, které si prošly korekcí enormních zisků a lze je koupit mimo all time high zónu.

Když pandemie koronaviru poprvé udeřila, zdálo se, že společnost čeká nefalšovaný kolaps. Tento scénář se naštěstí nakonec nevyplnil a pro některé investory byl nakonec COVID-19 náramnou příležitostí. Globální akciové trhy se svezly dolů a nabídly oportunistům zajímavou šanci nabalit se levnými růstovými akciemi.

Na slevu postupně začalo reagovat více a více investorů, díky nimž jsme loni mohli pozorovat neskutečné zotavení všech hlavních akciových indexů v USA i Evropě. A co víc, býčí trend pokračuje i nadále navzdory tomu, že americká ekonomika si rozhodně po všech stránkách nepíská. Například zaměstnanost je v USA stále 5 % pod čísly před pandemií a nejníže od února 2016.

Růstové akcie však i přesto pádí vzhůru, jelikož je zespoda podpírají levné peníze Fedu. Reálné úrokové sazby (tzn. ty stanovené centrální bankou mínus inflace) jsou dnes negativní. Tato situace znamená, že největší penalizaci pociťují držitelé hotovostí, kteří musí platit bankám za to, že drží jejich hotovost, zatímco banka de facto platí vám za to, že si vezmete úvěr. V takové atmosféře není divu, že se lidé houfně hrnou do růstových akcií.

Ano, pokud jste se neúčastnili loňské rally, existuje dnes na trhu logicky mnohem méně smysluplných růstových titulů, jež stojí za zvážení. Stále to ale není tak, že žádné tickery ve slevě najít nelze. Ještě než si je představíme, je nicméně na místě připomenout, že tyto společnosti stejně jako většina růstových akcií představují rizikovou investici. Úplné zotavení z pandemie je ještě poměrně daleko a dnešní nákupní horečka místy rozhodně ztrácí kontakt s realitou. Takže do těchto jmen určitě neinvestujte peníze, o které si nemůžete dovolit přijít.

Phillips 66 ($PSX)

Společnosti ze segmentu ropy a zemního plynu zpravidla nabízí poměrně štědrý pasivní příjem a většinou nespadají mezi růstové akcie. Phillips 66, energetický producent zaměřující se na rafinaci nebo logistickou přepravu výše zmíněných komodit, však dnes tak trochu jako růstová akcie působí, přičemž zároveň za poslední rok nabídl dividendový výnos 4,6 %.

Doprava byla před rokem jedním z nejhůře pandemií zasažených segmentů. Například segment zaoceánských lodí utrpěl zásadní PR krizi okolo lodě plné nakažených cestujících, jež kotvila v Japonsku (možná si ještě vzpomenete). Zároveň nikdo nechtěl létat a třešinkou na dortu byly vládní omezení neesenciálních aktivit či plošné uzavírání kanceláří a přesun pracovníků na home office. Jinými slovy, řada lidí nově nemusela nikam jezdi, nebo ani neměla kam jet. Což se přirozeně na $PSX krutě podepsalo.

Příběh ropy se však s příchodem vakcín, poklesem nových případů COVID-19 a postupným očekávaným otevíráním ekonomiky neustále zlepšuje. Akcie však nyní poměrně citelně klesly z letošních maxim a na ty předpandemická jim ještě chybí téměř polovina cesty. Důvody pro letošní růst $PSX tak vzhledem k tomu, jakým způsobem se nám daří bojovat s pandemií, rozhodně nechybí.

Vista Outdoor ($VSTO)

Segment palných zbraní a jejich příslušenství rovněž nepatří mezi dnešní typické zástupce růstových akcií. Vista Outdoor si však s klidem dokáže obhájit příslušnost v obou kategoriích. Dnes už sice nejde o sázku na samotné zbraně, jelikož společnost svou značku vyrábějící palné zbraně prodala už před pandemií. Naštěstí si však ponechala svůj byznys vyrábějící munici, která jde doslova na dračku.

Překvapivě velká část trhu dnes stále z nějakého důvodu nevidí - nebo odmítá vidět - kolik Američanů si nakoupilo zbraně. Politické řeči o tom, že se má národ v krizi semknout, očividně příliš nezabraly a lidé se místo očekávání pomoci od druhých primárně chtějí chránit. Statistiky FBI to jasně dokazují, když se podle nich jen letos v březnu v USA prodalo 4,69 milionu zbraní, což je jednoměsíční historický rekord.

Zbraně znamenají munici a ta znamená hotovost v rukou $VSTO a tedy i růst jejich akcií. Akcie po dosažení dosavadních letošních maxim v únoru poklesla o zhruba 12 % a stále nabízí jistou slevu. Plus řada faktorů naznačuje, že má potenciál růst dále, jelikož i když ceny munice, respektive marže na ní kvůli masivní poptávce roste, lidé ji neustále nakupují ve velkém.

Tencent ($TCEHY)

Když jste jednou z největších čínských nadnárodních technologických růstových akcií, je zcela přirozené, že budete v dnešní době okolo sebe generovat celou řadu kontroverzí. Dle Pew Research Center dnes negativní pohled na Čínu v řadě světových zemí dosahuje historického maxima. Mohou za to zejména geopolitické taškařice nebo skutečnost, že podle slušné řádky lidí je Čína tím, kdo způsobil celou tuhle pandemickou patálii.

Ale marná sláva, Tencent dnes jakožto akcie stále má své kouzlo, ať už se vám Čína a její politika líbí, anebo je vám to celé ukradené. Aktuálně je navíc díky všem možným patáliím okolo Alibaby a antimonopolního vyšetřování k mání ve slušné slevě - akcie od únorových maxim ztratily asi 18 %. Skutečnost, že $TCEHY je dnes mimo jiné největším prodejcem videoher na světě, však znamená, že jde stále o zatraceně relevantního hráče, kterému může jeho pozici celá řada společností jen závidět.

JD.com ($JD)

A zůstáváme v Číně, avšak tady je možná na místě trochu trpělivosti. Krátkodobý výhled pro JD.com totiž naznačuje spíš prodej a negativní vývoj. Z technického pohledu již cena po dosažení historických maxim v půlce února spadla jak pod 50denní, tak pod 200denní klouzavý průměr, což věru velkou inspiraci nakupovat nevzbuzuje.

Pokud by však cena dokázala klesnout ještě o cca 10 dolarů a dostat se do oblasti 60-65 dolarů za akcii (zde mimo jiné leží poměrně výraznější technické support úrovně a kde by zájemci o levnější nákup mohli mít připraveny své nákupní příkazy), rázem by se z $JD stala mnohem zajímavější nákupní příležitost.

Na jednu stranu je věřit datům čínské vlády zahrávání si z ohněm. Avšak na druhou stranu se zdá, že země si s COVIDem dokázala poradit rychleji než ostatní země. Možná se jí podařilo skutečně epidemii bravurně zvládnout, anebo podává vakcíny vskutku bleskovým tempem. Každopádně to vypadá, že její ekonomický motor se již naplno rozjíždí. $JD navíc nadále předvádí působivé výsledky, když loni vykázala meziroční růst příjmů o 39 %. Neříkám utíkejte ji hned nakoupit, ale tato akcie by rozhodně měla zůstat na radaru.

Fiverr ($FVRR)

Zakázková (gig) ekonomika zažívala před příchodem pandemie pohádkový rozkvět. Pokud vám termín "gig economy" nic neříká, jde o koncept práce mimo tradiční zaměstnanecké paradigma. Místo toho své schopnosti a dovednosti nabízíte jakožto externista přímo firmám, jste sami sobě pánem a pracujete prakticky jakožto nezávislý kontraktor na základě vlastních podmínek.

Pandemie a nutnost home office však sekundárně donutila skrz home office celou řadu lidí vyzkoušet si tuto formu práce. A byť to rozhodně není pro každého, existuje řada z nich, kteří díky tomu loni poznali doposud nepoznanou míru nezávislosti a flexibility, kterých se nebudou ani po pandemii chtít vzdát. Ne každá společnost však zřejmě bude mít chuť nechávat své zaměstnance pracovat z home office již natrvalo. Existuje tak šance, že zakázková ekonomika a platformy jako Fiverr čeká příliv milionů nováčků.

$FVRR patří mezi nejlépe rostoucí akcie za posledních 12 měsíců, když si drží zhodnocení téměř 500 %. V jistém smyslu je téměř nevyhnutelné, že se podstata tradiční práce nejen v Americe, ale i v dalších západních zemích změní a zřejmě už nikdy nebude taková jako před pandemií. Fiverr má dnes jakožto poskytovatel tržiště pro freelance služby zcela unikátní pozici svézt se na této radikální změně pořádků. 

Společnost má za sebou rovněž poměrně citelnou korekci, při níž z maxim spadla o více než 30 %. Rozhodně jedna z rizikovějších spekulací, ale zároveň společnost, kterou na růstovém trhu zkrátka nelze ignorovat.

Wix ($WIX)

Dalším vítězem mezi růstovými akciemi je společnost Wix.com zaměřující se na tvorbu webových stránek. Akcie za posledních 12 měsíců přidaly 125 %, přičemž mezi 1. květnem a 9 červencem 2020 přidaly masivních 139 %. Důvod? Tipl bych si, že masivní poptávka ze strany nově příchozích členů zakázkové ekonomiky.

Pandemie nemoci COVID-19 zbavila celou řadu lidí práce a v řadě případů šlo i o kancelářské práce. A mnoho z nich se rozhodlo volný čas v lockdownu využít k budování svého osobního brandu. A jelikož ne každý se chce učit přímo programovat, zažily služby jako $WIX, kde si skrz velmi intuitivní ovládání dokáže svou vlastní webovou stránku poskládat i člověk, který slovo HTML nikdy ani neslyšel (ale zároveň je zde možnost zapojit své znalosti programování a propustit uzdu kreativitě), velký růst poptávky.

$WIX je překvapivě další akcie, která je nyní k mání ve slevě. Akcie od letošních maxim klesly o zhruba 15 %, což - přiznejme si - není bůh ví jaká korekce. Vzhledem k výše popsaným argumentům u $FVRR je však i Wix dnes více než relevantní byznys, který bude z nové vlny freelancerů hledajících permanentně flexibilnější práci obrovsky těžit.

FreightCar America ($RAIL)

Akcie FreightCar America dnes představují potenciálně lukrativní spekulaci na trhliny, které pandemie uštědřila zdánlivě dokonalé pavučině globálního dodavatelského řetězce. Společnosti na celém světě se z první ruky poučily o tom, jak riziková může být příliš velká závislost na mezinárodních dodavatelích z druhého konce světa. Komplikace s nedostatkem polovodičů či ucpaným Suezem jsou pak jen třešinkou na dortu trestuhodného zaspání, které západní země předvedly v udržování své soběstačnosti v rámci strategických segmentů dnešní doby.

Je jasné, že z téhle chyby se celý svět včetně USA poučí a v rámci expanze domácí produkce může výrazně stoupnout hodnota železničních sítí a železniční dopravy materiálu. $RAIL navrhuje a vyrábí nákladní železniční vozy z celé řady materiálů. Akcie mají nakročeno k tomu, aby benefitovaly ze zotavení ekonomiky a zároveň i z pravděpodobného přesunu části mezinárodní dopravy spíš na vnitrostátní sítě - mimo jiné ty železniční.

Ani tato akcie není výjimkou a aktuálně je k mání ve slevě. Ta však vzhledem k vývoji v posledních dvou obchodních dnech (23. a 26.4.) již není zdaleka tak veliká, jako když jsem ji pro tento text vybíral, kdy to bylo cca 40 %. Titul patří k těm volatilnějším a jakákoliv negativní zpráva týkající se COVIDu by mohla cenu srazit zpět níže. Pokud vás tedy zaujme, podobně jako u JD.com může být na místě aktuálně ještě počkat.

#investovani #rustoveakcie #sleva #portfolio #pandemie #ekonomika #zotaveni #phillips66 #vistaoutdoor #tencent #jdcom #fiverr #wix #freightcar

Hodnocení: +34
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Bezva, nákupy po korekcích miluji (a zjevně nejsem sám). (Nejen) VSTO už se stačila odrazit ode dna. U ní speciálně jí hrají do karet současné debaty o omezení dostupnosti střelných zbraní v USA. Lidé se logicky chtějí předzásobit, dokud to ještě jde. Až vláda prosadí zákazy, byl bych u této akcie opatrnější.

    +3
    • @Dalibor007 Jojo, určitě se ve velkém nakupuje i proto, že existují obavy, že to už brzy tak snadno nepůjde. Smutné bude, pokud tyhle federální zákazy nakonec těm "mass-shoterům" v jejich konání nezabrání. Lobby je i v mediích obrovská, nicméně mi to připomíná bizarní situaci z Británie, kde kvůli útokům noži zakázali i nože...

      +1
    • @tomasdurcak Podle mne jde spíše o politické gesto ve stylu "něco se musí udělat". Kdo bude chtít (a bude ochoten dobře zaplatit), ten se ke zbraním dostane i po případném zpřísnění. Takže kýžený efekt to mít nejspíš nebude.

      0
    • @Dalibor007 Jasně no, ta lobby bude obrovská. Ale na druhou stranu budou určitě lobbovat i tradiční výrobci zbraní a munice, jestli si jsou politici opravdu jistí, že je chtějí takhle potopit. Můj názor je, že se nezmění nic, akorát to pořádně nakopne černý trh... ?‍♂️ Tyhle zákazy zkrátka nefungují a jeden by řekl, že se v USA svého času poučili v prohibici. Kdyby se raději zaměřili na mentální poruchy způsobované internetem a sociálními sítěmi, které dneska stále nemají jméno.

      +1
    • @tomasdurcak Přesně tak. Zakázané ovoce chutná nejlíp. Aneb kde bude uměle vypnut normální trh, tam ochotně nastoupí trh černý. A je jedno, jestli se jedná o zbraně, alkohol, drogy nebo prostituci... princip je (a bude) vždy stejný - tj. poptávka tvoří nabídku.

      0