04.11.2021 6 minut čtení

Jak snadněji dosáhnout finančních cílů? 6 tipů, jak může vaše rodina ušetřit ročně i 40 000 Kč

Většina z nás se snaží šetřit nějaké peníze, to je zcela pochopitelné. Někdy se zdá ale velmi náročné, ušetřit nějaké peníze navíc. Zejména pokud nevíte, jak na to. Tady máte konkrétní tipy.

Představte si, co byste mohli udělat třeba s dodatečnými úsporami ve výši 40 000 Kč ročně. Pokusím se vám přiblížit, jak tohoto velkého cíle dosáhnout a učinit jej realistickým díky dodržování pár praktických tipů.

V prvé řadě byste si měli rozmyslet, co byste s těmito penězi navíc mohli udělat? Při dodržování konkrétních opatření začněte od konce a mějte na mysli, na co ušetřené peníze použijete. Možná budete moci jet na pěknou rodinnou dovolenou, získáte dostatek peněz na nákup nového vozu, nebo navýšíte své důchodové úspory.

Ať už je váš důvod jakýkoliv, existuje nespočet způsobů, jak využít 40 000 Kč. Začněte tedy s tím, že přijdete na to, proč chcete ušetřit peníze navíc a poté to využijte jako motivaci k zahájení šetření a pokračování v budování úspor. Jak tedy na to?

1. Sledujte své výdaje

Je to možná už trochu otřepaná rada, ale pokud chcete ušetřit peníze, musíte opravdu sledovat své výdaje. Je to skutečně důležité. Jaký je k tomu důvod?

Když sledujete své výdaje začnete chápat, kam vaše peníze plynou a jakmile víte, kam směřují, získáte jasnou představu, jaké kroky můžete podniknout ke snížení výdajů. Jinak řečeno, měli byste začít upřednostňovat výdaje podle toho, co je pro vás nejdůležitější. Pokud však chcete ušetřit 40 000 Kč za rok, budete muset být schopní uspořit kolem 800 Kč týdně, jak toho konkrétně dosáhnout?

2. Upravte svůj termostat

První tip zní velmi snadno a realizovat ho můžete téměř okamžitě, může přitom znamenat velmi výraznou úsporu. Snížení teploty v místnosti o pouhé 2 stupně redukuje výdaje za energie o přibližně 10 %.

Stačí tak snížit teplotu v domácnosti z 23 °C na 21 °C a hned můžete začít šetřit. Kromě toho je také pravděpodobné, že se vám bude v noci lépe spát. Chcete ušetřit ještě více? Pokud to vaše vytápění umožňuje, zvažte investici do inteligentního termostatu. A jaká může být potenciální úspora? Řádově stovky až tisíce korun ročně, záleží samozřejmě na velikosti vašeho obydlí.

3. Popřemýšlejte nad vašimi předplatnými

Pokud chcete ročně ušetřit kolem 40 000 Kč asi by vás nemělo překvapovat, že jednou z dalších jednoduchých změn, které můžete udělat, je zmenšení počtu předplatných.

 • Pojďme si jen nastínit cenu některých z populárních předplatných:
 • Členství ve fitku: Stokoruny měsíčně
 • Streamování hudby: Kolem 200 Kč měsíčně
 • Netflix/HBO Go: Kolem 200 Kč měsíčně
 • Klasická televize: Stokoruny měsíčně

Existuje přitom i celá řada dalších předplatných, za která platíte peníze, jako jsou tištěné noviny, cloudová uložiště a mnoho dalšího… Nechápejte to nijak špatně. Existují určitá předplatná, bez kterých bych si sám život představit nedovedl. Ale proč si platit drahé členství ve fitku, pokud jste ho pořádně nevyužívali, když navíc můžete doma cvičit s vlastní vahou. Stejně tak jsem v nedávné době rušil HBO Go, protože jsem ho v kombinaci s Netflixem dostatečně nevyužíval.

Na předplatných není nic špatného. Ponechte si však pouze ta, která skutečně maximálně využíváte. Uvědomte si však že tyto služby mohou stát nakonec vaši rodinu i tisíce korun měsíčně, buďte proto selektivní. Pokud jste ochotní přijmout nějaké oběti, je to oblast, která může vaším rodinným rozpočtem výrazně zahýbat. A kolik můžete díky zrušení takových předplatných ušetřit? Klidně více než tisíc korun měsíčně.

4. Získejte CashBack za své výdaje

Je jasné, že některé nákupy jsou nevyhnutelné. Pokud tedy musíte tyto peníze utratit, můžete z provedených nákupů alespoň získat nějaké peníze nazpět.

CashBack kreditní kartu by měli samozřejmě používat pouze lidé, kteří vědí, že své výdaje vždy splatí v plné výši. Za tímto účelem však už některé banky nabízejí za drobný poplatek zřízení inkasní platby, kdy je dluh na kreditní kartě na konci každého měsíce automaticky splacen, abyste se nedostali do problémů. Pokud jste však ochotní platit v obchodech kreditní kartou s CashBackem, může vám tato služba přinést i více než 500 Kč měsíčně.

5. Používejte automatické investiční nástroje

Dalším způsobem, jak ušetřit nějaké ty peníze navíc, je využívání služeb mikro investování. Poprvé jsem se s touto službou setkal u karty Revolut, dnes ji nabízí i ČSOB a podobně na tom budou pravděpodobně i další banky.

Princip je jednoduchý. Pokud provedete nákup kartou, je automaticky zaokrouhlený na vyšší desetikorunu/stokorunu a rozdíl je automaticky investovaný. Vezměte si, že třeba měsíčně provedete 50 transakcí platební kartou a v průměru dojde k zaokrouhlení o 20 Kč. Rázem jste odložili stranou 1 000 Kč.

6. Refinancujte nevýhodné půjčky

Pokud jste tak doposud neudělali, je nejvyšší čas pro refinancování vašich spotřebitelských nebo i jiných nehypotečních úvěrů. Banky se momentálně předhánějí v nabízení výhodných půjček klientům, proč konkurenčního boje nevyužít?

Současné období nízkých úrokových sazeb vám tak může dopomoci k uspoření nějaké té stokoruny na splácení stávajících úvěrů, stačí přitom pouze skočit na internet a podívat se na nabídku jednotlivých bankovních domů.

Ať už je váš cíl spoření jakýkoliv, možná najdete díky inspiraci tímto článkem další drobné způsoby, jak ušetřit nějakou tu stokorunu měsíčně a v celkovém souhrnu dosáhne vaše rodina na mnohatisícové úspory. Další možností pak samozřejmě je nějaký vedlejší přivýdělek, tuto možnost však nemá zdaleka každý. Pokud však průběžné úspory zkombinujete ještě s drobným přivýdělkem, určitě budete mít ještě mnohem větší úspěch.

Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • "Současné období nízkých úrokových sazeb vám tak může dopomoci k uspoření nějaké té stokoruny na splácení stávajících úvěrů, stačí přitom pouze skočit na internet a podívat se na nabídku jednotlivých bankovních domů." Myslím, že tohle období už bohužel skončilo...

  +1
  • Protože to jsou vše jen přeložené články z ciziny...

   0