01.10.2021 4 minuty čtení

Pokud budete investovat tímto způsobem, podaří se vám vždy dosáhnout zisku

Na akciovém trhu se hledají záruky poměrně složitě. Pokud jste však v minulosti investovali tímto způsobem, ve 100 % případů by se vám podařilo dosáhnout zisku. Nejedná se přitom o nic až tak složitého.

Už je to více než rok a půl, co americký akciový trh dopadl na své dno na začátku pandemie koronaviru, a přestože se zdravotní situace po celém světě výrazně zhoršila (30. března 2020 bylo nemocných celosvětově 34 000), jako by si americké akcie žily ve své vlastní realitě. Vlivem fiskálních stimulů americké vlády a monetární politiky Fedu se zdejší akcie vyšplhaly do takové výše, že si může řada investorů klást otázku, zda je vůbec nyní bezpečné do těchto akcií investovat. Možné to je, a to poměrně bez obav a v poklidu.

Co je historicky zaručený způsob, jak můžete vydělat peníze na akciovém trhu?

Máte volné peníze a přemýšlíte, co byste s nimi měli dělat, abyste je zhodnotili? Přestože se americký akciový trh nachází na svých rekordních hodnotách, nemusí být špatným nápadem je investovat právě tady, pokud tedy budete investovat na dostatečně dlouhou dobu. Proč?

Pokud se podíváme na data historické výkonnosti indexu S&P 500, pak vám stačí udělat pouze jedinou věc, aby byla vaše investice vždy zisková. Stačí když zakoupíte nějaké ETF, které svým složením tento index kopíruje a budete tuto investici držet alespoň 20 let.  

Dvacetiletý klouzavý průměr výkonnosti indexu S&P 500. | Zdroj: Crestmont Research

Přestože se dvacetileté výnosy indexu S&P 500 během let 1919-2019 výrazně měnily, ze studie Crestmont Research, jejíž grafické znázornění můžete vidět výše, vychází jeden nepopiratelný fakt. Bez ohledu na to, kdy jste ve zmiňovaném stoletém období investovali do indexu S&P 500, průměrný dvacetiletý výnos včetně dividend byl vždy pozitivní.

Až na dvě výjimky v letech 1948 a 1949 pak byly klouzavé dvacetileté výnosy vždy vyšší než 5 %. Za toto století byste pak vydělali alespoň 10 % hned ve 40 dvacetiletých obdobích a ve 20 obdobích byste dosáhli výnosu alespoň 13 % ročně. Dlouhodobé výnosy amerického akciového trhu tak překonávají výnosy jakékoliv jiné třídy aktiv ať už se jedná o dluhopisy, ropu, zlato, nemovitosti nebo cokoliv jiného. Klíčem k úspěchu této strategie však samozřejmě je minimálně dvacetiletý investiční horizont.

2 jednoduché cesty, jak tímto jedinečným způsobem investovat

Investoři, kteří by chtěli dosáhnout téměř jistého zisku, mohou provést jednorázovou investici do některého z ETF kopírujícího svým složením právě zmiňovaný index. Pravděpodobně nejpopulárnější SPDR S&P 500 ETF Trust spravuje více aktiv než kterékoliv jiné ETF podobného rázu, přičemž se v současnosti jedná o cca 360 miliard dolarů. Tento burzovně obchodovatelný fond je navržen tak, aby velmi pečlivě sledoval výkonnost indexu S&P 500. Vykazuje také vůbec nejnižší nákladovost. Jeho problémem však je, že ho má v České republice ve své nabídce pouze Fio eBroker, u kterého za jeho nákup zaplatíte 7,99 dolaru do 100 akcií a 9,99 dolaru při vyšším objemu obchodování. Při cca dvacetitisícové investici tak za nákup tohoto ETF zaplatíte poplatek brokerovi přibližně 1 %.

U ostatních brokerů je možné nakupovat například iShares Core S&P 500 UCITS ETF nebo Invesco S&P 500 UCITS ETF Acc, které dividendy rovnou reinvestují (vyhnete se jejich zdanění), případně Vanguard S&P 500 UCITS ETF, které dividendy kvartálně vyplácí (je vhodné pro investory hledající pasivní příjem). Tato zmiňovaná ETF se chovají podobně jako výše zmiňovaný SPDR S&P 500 ETF Trust, spravují řádově nižší objemy peněz (stále to jsou vyšší jednotky až desítky milionů eur) a mají o něco vyšší nákladovost (pouze o setiny procent). Dále zmíněná ETF je možné nakupovat u brokera Lynx ovšem opět za poplatek 5 eur, případně jednou měsíčně do nich lze investovat na platformě Degiro bez poplatku.

První možností, jak využít tuto investiční strategii, tak je jednorázová investice. Pokud vám však přijde americký akciový trh přeci jenom příliš drahý, nic vám nebrání v aplikaci pravidelné investiční strategie. Můžete začít za drobné částky investovat hned nyní například každý měsíc a jakmile se americký akciový trh výrazně propadne, můžete realizovat vyšší jednorázovou investici.

Hodnocení: +37
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Děkujeme za tipy, prosím, bylo by možné k těm tipům přidávat tickery, takhle se to skoro nedá dohledat kvůli množství burz, apod.

    +2
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky