26.04.2021 5 minut čtení

V pekárně nebo kadeřnictví v květnu zaplatíte jen občankou

V pondělí 26. dubna v Kyjově startuje projekt na podporu lidí a obchodníků Corrency. Platit lze pomocí občanského průkazu nebo kódu v SMS. Podporu ve výši 400 korun ve formě lokální měny corrent můžete využít u čtyřiceti kyjovských obchodníků.

Corrent kombinuje výhody lokální měny a slevových poukázek. Můžete ho uplatnit na polovinu nákupu a získáte tak u přihlášených obchodníků zvýhodněnou cenu. S každým darovaným correntem zaplatíte jednu korunu ze svého. Corrency tak nastartuje obchod a pomůže lidem i místním obchodníkům, na které dopadla krize způsobená pandemií.

Starosta Kyjova Lukl věří, že Corrency bude mít úspěch

Kyjovská radnice v čele se starostou Františkem Luklem se dohodla na spolupráci se systémem Corrency, který přichází s myšlenkou speciální měny: "O correntovou podporu se u nás mohou přihlásit všichni občané. Věřím, že tento moderní ekonomický projekt může podpořit podnikání nejen v Kyjově a je jen otázkou času, než se do něj zapojí další města,“ vysvětluje důvody vstupu do projektu starosta Lukl, který je zároveň předsedou Svazu měst obcí.

První zpráva o Corrency obletěla svět. "Dostali jsme pozitivní reakce z Francie, Singapuru i Filipín. Také v Česku může vzniknout nápad, který pomůže lidem i obchodníkům na celém světě. Rádi bychom ho nabídli u nás i v Evropě," vysvětluje Pepe Rafaj, spolutvůrce projektu. "Jako první nás čeká ověřit funkčnost a efektivitu systému v Kyjově, za což vděčíme jeho starostovi Františkovi Luklovi, který do nás vložil důvěru a šel s námi do toho."

Projekt startuje 26. dubna a potrvá do 25. května

Plánované zahájení 30ti denního pilotu se z důvodu uzamčení české ekonomiky skoro o čtyři měsíce posunulo. Tvůrci se nyní rozhodli, že projekt spustí navzdory ne zcela vyřešené covidové situaci.

Naší prioritou je projekt co nejdříve odstartovat, abychom mohli začít pomáhat i v dalších městech. Jen co to bude možné, budeme rádi, když se v Kyjově zapojí i obchodníci a poskytovatelé služeb, kteří zatím podnikat bohužel nemohou,” uvádí autor myšlenky Corrency Pepe Rafaj.

Jak Corrency funguje

Princip Corrency spočívá v tom, že lidé dostanou cílenou dotaci, kterou mohou během měsíce využít u svých oblíbených obchodníků. Sami vyberou, koho chtějí podpořit a platbou u těchto obchodníků povzbudí celý region.

Polovinu částky za nákup zaplatí correnty a druhou ze svého. Peníze se tak v kyjovské ekonomice rychle protočí a díky spoluúčasti občanů se objem peněz v oběhu znásobí. Potenciál obnovy místního obchodu bude díky tomu mnohonásobně větší a rychlejší.

Kyjovjáci získají příspěvek ve výši 400 correntů

Do projektu se mohou přihlásit všichni občané s trvalým bydlištěm v Kyjově starší 18ti let do naplnění kapacity 2000 občanů. Firma I, Foundation věnovala Kyjovu 800 tisíc korun. Přihlášení lidé poté získají příspěvek ve výši 400 correntů, které budou moci využít u registrovaných obchodníků s provozovnou v Kyjově.

Od prosince se do kyjovského projektu přihlásilo již 1000 občanů a více než čtyři desítky kyjovských obchodníků. Registrace budou pokračovat i po zahájení pilotu. Zájemci o correnty se mohou hlásit na webu kyjov.corrency.cz, na podatelně radnice nebo v kyjovském Infocentru.

Correnty můžete uplatnit u 40 obchodníků

Do projektu se přihlásilo 40 místních obchodníků. Jejich škála je široká. Od prodejny pečiva, potravin, lékárny, několika kaváren, restaurací, papírnictví, přes obchod s látkami, opravny aut, autoškol, po MKS Kyjov a nejrůznější poskytovatele služeb, včetně kadeřnictví a masáží. “Většina obchodníků se na současná pravidla musela adaptovat. O všech otevřených obchodnících a možnostech prodeje, které nabízejí, budeme detailně informovat na našem webu a sociálních sítích Corrency a kyjovské radnice,” doplňuje Rafaj.   

K platbě correntem stačí Kyjovjákům občanský průkaz nebo SMS v telefonu

Lidé ani obchodníci se nemusí platby correntem obávat. Při platbě se mohou prokázat jen číslem svého OP nebo využít možnosti zaplatit kódem, který dostanou v SMS. Nepotřebují k platbě chytrý telefon, ani přístup k internetu. Na druhé straně bude obchodníkům stačit ověřit platbu pouze SMS zprávou nebo vyplněním jednoduchého webového formuláře. "Naším záměrem bylo vytvořit systém co nejjednodušší, aby k němu měli přístup všichni, vysvětluje Pepe Rafaj.

Projekt Corrency uspěl v hackathonu Hack the Crisis vyhlášeném agenturou CzechInvest a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO). Následně získal v dotačním programu MPO Czech Rise Up pro chytrá opatření proti COVID 19 prostředky na realizaci pilotního projektu. Získal záštitu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Hospodářské komory ČR a Ministerstva vnitra ČR.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.