Níže zmíněné tři růstové fondy jsou složené z akcií, které mají potenciál pro vyšší než průměrný růst, obecně tak dosahují nadprůměrné výkonnosti. Oproti indexovým fondům jsou o něco dražší, nákladovost těchto ETF však stále není nijak dramatická.
Následující tři růstová ETF jsou velmi zajímavé dlouhodobé investice a možná dokonce po přečtení tohoto článku zauvažujete o jejich zařazení do svého portfolia. Stejně jako v případě jakékoliv jiné investice je však konečné rozhodnutí na vás. Výhodou ETF ovšem je, že investují do celých košů akcií, nabízejí tak okamžitou diverzifikaci a nekladou na investora tak vysoké analytické nároky.
1. Invesco QQQ ($QQQ)
Tento burzovně obchodovatelný fond kopíruje svým složením index Nasdaq-100, který je složen ze 100 největších nefinančních akcií hlavního technologického indexu Nasdaq. Tento index, potažmo fond, tak obsahuje především technologické akcie, které charakterizuje výrazný růst.
Fond funguje již od roku 1999, takže již vykázal poměrně dlouhou a směrodatnou historii výnosů. Od svého založení přitom dosahuje návratnosti kolem 9 % ročně, přestože si prošel obdobím dotcom bubliny, po které se technologický sektor zřítil do hlubiny. Mezi největší pozice tohoto fondu patří největší technologičtí giganti světa, jako jsou #Apple, #Microsoft, #Amazon, #Tesla nebo #Facebook.
Pokud byste do tohoto růstového ETF investovali dnes jednorázově 100 000 Kč v průběhu desetiletí by se vám investice mohla zhodnotit přibližně tímto způsobem:
2. Vanguard Growth ETF ($VUG)
Druhé ETF kopíruje svým složení CRSP US Large-Cap Growth Index, který je mnohem širší než výše zmíněný index Nasdaq-100, když obsahuje hned 276 akcií velkých společností s potenciálem rychlého růstu. Mezi největší podíly tohoto burzovně obchodovatelného fondu patří 4 největší americké veřejně obchodovatelné společnosti – Apple, Microsoft, Amazon a #Alphabet, mateřská společnost vyhledávače #Google.
Vanguard Growth ETF má rovněž relativně dlouhou historii, když funguje od roku 2004. Od svého vzniku přitom tento více diverzifikovaný burzovně obchodovatelný fond vykazuje průměrnou výkonnost 11 %.
Pokud by navázal fond na svou výkonnost z předcházejících 17 let, pak by se mohla vaše realizovaná stotisícová investice teoreticky zhodnotit následovně:
3. Schwab U.S. Large-Cap Growth ETF ($SCHG)
Poslední zmiňovaný burzovně obchodovatelný fond sleduje svým složením Dow Jones U.S. Large-Cap Growth Total Stock Market Index, který obsahuje celkem 235 akcií a jeho největší komponenty opět odpovídají největším komponentám výše zmíněných fondů.
Nevýhodou Schwab U.S. Large-Cap Growth ETF je, že má za sebou vůbec nejkratší historii. Funguje od roku 2009. Jeho výkonnost tak nepoznamenalo splasknutí dotcom bubliny ani krize v roce 2008. Z toho důvodu také vykazuje ze všech fondů nejvyšší průměrnou výkonnost a to 17 % ročně.
Hra s čísly tak v případě tohoto fondu vypadá až neuvěřitelně, nicméně není příliš pravděpodobné, že se mu bude i dlouhodobě dařit navázat na dosavadní výkonnost.
Slovo závěrem
Při investování neexistují žádné záruky, takže se nemůžete spoléhat na to, že budou v budoucnu tyto burzovně obchodovatelné fondy do puntíku schopné navázat na svou dosavadní výkonnost. Zhodnocení kolem 10 % ročně však nemusí být u těchto růstových fondů na dostatečně dlouhém časovém horizontu utopií. Pokud tak nechcete vybírat jednotlivé akcie, může být investice prostřednictvím těchto ETF zajímavou možností, jak potenciálně zbohatnout na akciovém trhu.
#akcie #jakinvestovat #investovani #rustoveakcie #rustoveetf #technologickeakce #dlouhodobeinvestovani #etf #buzrovneobchodovatelnefondy #rustovefondy
Ano, všechny zmíněné fondy vypadají dobře. Jenže jsou na ATH, což mi vadí. Možná je to určitá fobie, ale zkrátka já strašně nerad nakupuji na cenovém stropu ?
Je potřeba si uvědomit, že spousta dobrých investic je většinu času na ATH.
já souhlasím s oběma ... mám stejný problém jako vy @Dalibor007 a zároveň má pravdu i @michalNovak ? ...ale kdybych neinvestoval do ETF pravidelně, tak čekám na propad už půl roku, kdy americký index vyrostly o dalších 10 %
@PatrikKudlacek Souhlasím s oběma komentáři. Pro tyto účely mám Portu, kde investuji pravidelně stejnou částku a tudíž trh nečasuji. Vedle toho ještě vybírám konkrétní akcie sám (velmi často i na základě tipů z článků na Warengo) a poté hledám vhodný čas pro nákup (ideálně po menší korekci v dlouhodobě rostoucím trendu). Zatím mi vychází obě strategie, ta moje (s časováním vstupu) je ziskovější. Na druhou stranu díky tomu nenakoupím dost kvalitních firem (nedočkám se korekce), takže se o určitý zisk naopak připravím. Proto mi přijde jako nejrozumnější obě strategie nákupu kombinovat.
tak to máme asi úplně stejně :-) ...teďka mě potěšilo u portu i to snížení poplatku, ačkoliv nevím, zda budu schopný dodržet ten časový horizont a úsporu na poplatcích posléze nebudu zpětně doplácet ?