Přestože střadatelé nejsou spokojení s úrokovými sazbami, které nabízejí spořící účty, koncentrace na pouhé úročení zdaleka nepostihne celý příběh spořících účtů.
Proč má smysl si i v dnešní době zřizovat spořící účet? To je poměrně zásadní otázka, na kterou dostanete odpověď v tomto textu. Pojďme se seznámit s důvody, které ospravedlňují zřízení spořícího účtu i v dnešní době, navzdory nízkým úrokovým sazba.
1. Spořící účty usnadňují dosahování finančních cílů
Spořící účty jsou velmi účinným nástrojem, pokud máte nastavené nějaké finanční cíle, kterých chcete v bližší či pozdější době dosáhnout. Chcete-li například budovat nouzový pohotovostní fond, pak je právě spořící účet nejlepším místem, kde můžete střádat úspory na případné neočekávané výdaje.
Použití spořícího účtu vám pomůže snadno vyčlenit peníze stranou, a navíc budete mít neustále přehled, jak blízko/daleko k dosažení svého cíle – násobek 3-6 měsíců životních nákladů – jste. Spořících účtů pro sledování vašich finančních cílů si přitom můžete zřídit i vícero – speciální fond pro odkládání peněz na dovolenou, nákup nového automobilu atd.
2. Spořící účty znesnadňují utrácení peněz
Jednou z nejlepších vlastností spořících účtů je, že ztěžují utrácení peněz. Řekněme, že chcete utratit 20 000 Kč za nový lap top. Pokud víte, že budete muset přesunout nejdříve peníze ze spořícího účtu na běžný účet, budete mít ještě možnost si nákup skutečně rozmyslet. Díky oddělení spoření peněz od jejich utrácení můžete snadněji držet přímý směr za dosažením vašich finančních cílů.
Své úspory navíc můžete automatizovat prostřednictvím trvalého příkazu a dát tak přednost odložení uspokojení před okamžitou spotřebou.
3. Likvidita – snadný přístup k penězům
Sám poměrně dost finančních prostředků pravidelně investuji, případně splácím více úročený úvěr na bydlení, takže obvykle nemám na běžném účtu velkou hotovostní rezervu. (kromě spořícího účtu, kam jsem si převedl právě nouzový pohotovostní fond).
Pokud také investujete většinu svých peněz, přičemž vám investice přinášejí výrazně vyšší zhodnocení, proč mít spořící účet? Protože spořící účty poskytují okamžitý přístup k vašim penězům. Likvidita, kterou nabízejí spořící účty, je nezbytná, pokud například chcete uhradit neočekávané výdaje.
4. Spořící účty jsou bezpečné
Řekněme, že nechcete používat spořící účet. Jaké jsou vaše alternativy? Můžete si ukládat peníze doma někde „pod matrací“. Co když vyhoříte? Nebo dáte tyto peníze na akciový trh. I když z dlouhodobého hlediska můžete dosahovat zajímavé návratnosti, co se stane, pokud budete potřebovat okamžitý přístup k penězům přesně ve chvíli, kdy se trh propadne? Na akciovém trhu byste nikdy neměli investovat peníze, které budete v příštích 5-10 letech potřebovat.
Vedle toho tvoří spořící účty bezpečnou možnost, kam odložit své peníze hned ze dvou důvodů. Vaše peníze máte kdykoliv k dispozici a jsou chráněné zákonným pojištěním až do výše vkladu 100 000 eur.
5. Získáte za své odložené peníze alespoň nějaký úrok
Na závěr je třeba ještě vzpomenout úročení spořících účtů. Spořící účet sice poskytuje výrazně nižší úrok než v minulosti nicméně, jaký je váš úrok na běžném bankovním účtu? Bude to ještě méně, což je problém.
Inflační cíl ČNB je dlouhodobě 2 % a v posledních letech je inflace v ČR dokonce vyšší. Úrok spořícího účtu velmi pravděpodobně inflaci nedorovná, takže bude váš reálný výnos stále záporný, alespoň částečně však vaše peníze před znehodnocením ochrání. I když vám tak spořící účet nedokáže pokrýt ani míru inflace, stále je lepší alternativou, která přináší nenulový úrok.
---
Doufám, že nyní už budete souhlasit, že spořící účet není ani v dnešní době úplně zbytečný. Neznamená to samozřejmě, že nemá i své nevýhody, rozhodně však přináší svým uživatelům jisté výhody, díky kterým stále má smysl uvažovat o jeho zřízení.
#sporení #jaksporit #sporiciucty #ucty #odkladanistranou #financnicile #finance #osobnifinance #spravapenez #sporiciucet
Část likvidní rezervy, pokud je dostatečně velká, lze uložit do protiinflacnich dluhopisů. Lze kupovat po 10 tis. v různých termínech úpisu a po roce je vždy možné vybrat.
to určitě stojí za úvahu :-) díky za tip
Souhlasíte můžu snad jen se čtvrtým bodem. Jinak je to spíše zavádějící. Sorry :)
v pohodě, je to váš názor a máte na něj právo :-)