07.10.2021 7 minut čtení

Potkalo vás štěstí v podobě nečekaně velkých investičních zisků? 4 tipy, jak naložit s hromadou peněz

Tesla, Nio, Bitcoin, Dogecoin, ale třeba i S&P 500. Investičních trhů, jež v uplynulém roce vytvořily hromadu nových milionářů, aktuálně existuje celá řada. Trefit jackpot a vydělat hromadu peněz je jedna věc. Co ale s nimi dále a jak o ně nepřijít?

Předpokládám, že drtivá většina retailových investorů a spekulantů vyráží na trhy s racionálními očekáváními. Chceme samozřejmě dosáhnout co nejvyššího zhodnocení kapitálu i úspěšnosti, ale všichni mají tak nějak zafixováno, že pokud se jim podaří dosáhnout těch cca 10 % ročně, je to vlastně oproti inflaci i většině populace, jež neinvestuje, reálně obrovská výhra.

Dnes však mezi námi máme hromadu investorů - z nichž řada jsou i relativní či úplní začátečníci - kteří si třeba loni v létě na základě medií, online diskuzí nebo přátel nakoupili Teslu/bitcoin a dnes sedí na obrovském potenciálním, anebo již realizovaném zisku a přemýšlí, co dál.

Původní investovaný kapitál se jim několikanásobně zhodnotil, odnesli si z trhu obrovský balík peněz, možná i získali titul milionářů, ale nyní jsou natolik soudní, že všechno rovnou neotočili zpět do trhu, ale přemýšlí, jak s rychle nabytým bohatstvím naložit smysluplně a tak, aby jim případně zlepšilo současnou životní situaci. Ale zase nemají zájem všechno rozházet za nesmysly a rádi by nadále byli aktivními investory.

Co dělat s penězi, které vám nečekaně spadnou do klína? Existují 4 racionální cesty, kterými se určitě můžete s klidem vydat - a nebál bych se zvolit klidně všechny čtyři najednou:

1) Navyšte svůj nouzový fond

Je dobré mít na paměti, že i když už se dnes na celém světě intenzivně očkuje, pandemie stále nikam nezmizela a nikdo vlastně neví, jestli COVID-19 skutečně zcela zmizí. Anebo jestli vakcíny budou mít dlouhodobější efekt. Je tedy možné, že současná nejistota okolo budoucího vývoje s námi ještě nějaký ten pátek bude.

S tím jsou spojena různorodá rizika, která by měl být schopen pokrýt váš nouzový fond. Zopakuji stokrát řečenou poučku - tenhle balík hotovosti by vás měl být schopen v případě nouze živit 3-6 měsíců, avšak za mě je lepší orientovat se spíš na horizont 9-12 měsíců. Zvlášť pokud už máte třeba rodinu, tam bych určitě směřoval spíš na roční rezervu. Ale nic špatného nevidím ani na tom, pokud má takovouto rezervu "pro klidné spaní" i jednotlivec.

Strašení s inflací je v tomhle případě roztomilé, ale dneska je to v módě, takže si o tom, jak vám ničí vaše úspory, můžete přečíst i v mainstreamu. Ano, pokud si 30 let odkládáte z platu peníze do obálky a tím vaše nakládání s financemi končí, inflace s vámi zatočí. Ale pokud je součástí vašich osobních financí pár set tisíc ve formě rezervy - které navíc můžete reálně celé utratit za něco potřebného - je povídání o inflaci nesmysl.

Takže máte-li najednou přebytek volného kapitálu, není rozhodně od věci navýšit si trochu nouzový fond a opět o kousek snížit šanci, že pokud se zítra pokazí úplně všechno, co se pokazit může, skončíte na mizině. 

2) Zbavte se splatných závazků

Čím více finančních závazků si naložíte na hřbet, tím komplikovanější a potenciálně rizikovější pro vás nakládání s financemi může být. Hromady splátek totiž nezajímá, zda zrovna máte příjem, nebo jste o něj přišli. Velké množství volné hotovosti tak může být částečně využito třeba i na předčasné splacení nepříjemných dluhů, na které už nechcete myslet nebo které vám zbytečně berou peníze a snižují finanční flexibilitu skrz vysoký úrok.

3) Pokračujte v investování

Samozřejmě může existovat scénář, kdy již máte více než dostatečnou finanční rezervu, nedisponujete žádnými dluhy a nyní se vám do celkového jmění nalil velký balík peněz z investic. Ještě než začnete vybírat nový vůz a tvořit objednávku za desetitisíce od Apple, pojďme si říct, že reinvestování minimálně větší části těchto zisků (tak velkou část, u níž předpokládáte, že ji v následujících 3-5 letech určitě nebudete potřebovat) je pravděpodobně tou nejlepší věcí, kterou můžete udělat.

ALE zvlášť pokud se vám podařilo "se štěstím" vydělat na jediné nebo jen hrstce aktiv, je potřeba udělat krok zpátky a uvědomit si, že podobné investiční jackpoty se běžně neopakují 10krát v řadě a že pokud se rozhodnete "roztočit" zisky spekulacemi v rizikových, volatilních trzích - byť k vám doposud byly více než laskavé - může se velmi snadno stát, že finančně skončíte tam, kde jste nedávno začali.

Chcete-li výrazně snížit riziko ztráty peněz, měli byste se z krátkodobjšího/střednědobějšího držení aktiv raději přeorientovat na dlouhodobý investiční horizont. Ok, nemusí to být s veškerým kapitálem, ale minimálně s velkou většinou. Čím kratší investiční horizont, tím vyšší pravděpodobnost, že budete z trhu vystupovat ze ztrátou. A ruku v ruce s tím musí jít racionálnější výběr méně rizikových aktiv. Zvlášť pokud se vám podařilo vydělat obnos, který vám regulérně může změnit život, je potřeba to vnímat jako unikátní šanci přeskočit třeba 10 let pravidelného drobnějšího investování. Anebo si je naopak ušetřit s tím, že svých cílů nyní můžete dosáhnout potenciálně mnohem rychleji, než jste plánovali.

Jste-li již nyní i bez využití solidního zisku na vašem obchodním účtu finančně stabilní, může být další dlouhodobé reinvestování velmi chytrou volbou. Je ale nutné ujistit se, že vaše strategie dává smysl, a pokud se vám podařilo vydělat hromadu peněz jednou šťastnou trefou, je nutné umět si to přiznat a zakomponovat do reinvestování zisků i další investiční vzdělání. Protože ne, nejste na 99 % žádní noví guru ani géniové, ale mohli jste mít zcela obyčejnou kliku, která vás třeba už nikdy znovu nepotká. Takže je jen na vás, jestli této výjimečné příležitosti využijete a zabezpečíte se finančně třeba až do konce života, anebo ji zbytečně promrháte spekulacemi na riziková aktiva ve stylu obyčejného hazardování.

4) Podpořte lokálního podnikatele či charitu

Umění dávat zpět je něco, co se každý majetnější člověk musí tak trochu naučit. Zvlášť, přijde-li k penězům relativně snadno. Na druhou stranu zrovna dnešní doba a pandemie rozdala karty tak, že tady na jedné straně máme online či technologické byznysy, které COVID-19 vystřelil ke hvězdám, zatímco na druhé straně téměř všechny kamenné byznysy dostaly za uši, hromada lidí ztratila práci nebo doslova vše a propadli se bez vlastního přičinění regulérně do chudoby.

A tak můžete-li si to dovolit, není rozhodně od věci věnovat část svých tučných zisků na podporu vaší lokální komunity. Může jít o nějakou charitativní organizaci, která dnes lidem v nesnázích pomáhá. Anebo třeba o vašeho oblíbeného podnikatele, u nějž by vás vážně mrzelo, kdyby musel "zavřít krám". Vás těch pár korun zřejmě příliš bolet nebude, ale někomu můžete pomoci zachránit živobytí, nebo se opět postavit na nohy. Tak proč to neudělat...

Hodnocení: +47
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
8 minut
5 minut
5 minut
7 minut
6 minut
7 minut
4 minuty
7 minut
7 minut
7 minut
6 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
8 minut
5 minut
5 minut
7 minut
6 minut
7 minut
4 minuty
7 minut
7 minut
7 minut
6 minut
6 minut