4 minuty čtení

Tenhle pár si v roce 1997 koupil 2 akcie Amazonu. Jaké dnes mají zhodnocení a co si za ně mohou koupit?

Jeff Bezos se ve svém letošním posledním dopise akcionářům Amazonu z pozice CEO mimo jiné podělil o příběh páru, který si v roce 1997 koupil 2 akcie společnosti a následně je předal synovi, který má docela vystaráno.

Strategie "buy and hold" neboli dlouhodobé držení nakoupených aktiv po celé dekády bez ohledu na krátkodobé cenové změny může u mnoha rizikových akcií skončit čistou nulou. Ale když se vám za pár drobných podaří trefit "další Amazon" již v zárodku, můžete si do budoucna uspořit hezkou sumičku - nebo svým potomkům dát ty nejvýhodněji uspořené peníze na světě, což je i tento případ.

Psal se rok 1997, když se manželé Mary a Larry rozhodli, že svému tehdy 12letému synovi pořídí dvě akcie nové společnosti prodávající knihy Amazon. Syn se o této pozici následně dozvěděl a asi si dokážete představit, že během posledních 24 let nesčetněkrát rodiče prosil, aby proboha už ty akcie prodali.

Pár byl ale neoblomný a po celou dobu dvojici akcií držel, přičemž se z toho drobného online prodejce knih stala jedna z největších korporací na světě a rodině se podařilo dosáhnout šesticiferného procentuálního zhodnocení!

Mary a Larry se o svůj příběh letos podělili i se zakladatelem Jeffem Bezosem zrovna ve chvíli, kdy se chystal sepsat svůj poslední dopis akcionářům z pozice výkonného ředitele společnosti, s níž se letos na základě vlastního rozhodnutí rozloučí.

A Bezos si tenhle příběh samozřejmě nenechal pro sebe a přiložil ke svému dopisu i kopii dopisu od manželů, kteří si přáli zůstat v anonymitě. V dopise je zároveň začerněno přesné datum, kdy si dvojice akcie Amazonu pořídila, ale nechybí informace o tom, že dvě akcie (víc si prý v té době nemohli dovolit) byly zakoupeny v roce 1997, což je zároveň rok IPO společnosti.

Akcie zažily během následujících dvou let hned tři splity, takže do 21. století již manželé vstupovali s 24 akciemi Amazonu. Budeme-li jako vstup hypoteticky předpokládat uzavírací cenu akcií během prvního obchodního dne po IPO, znamenalo by to, že těchto 24 akcií má dnes hodnotu asi 81 000 dolarů a zhodnocení původní investice včetně započítání splitů činí bezmála 172 500 %!

Manželé dále v dopise popsali, že jejich syn si letos kupuje vlastní dům a jelikož již akcie zdědil, část jich prodá, aby pořízení bydlení zafinancoval. Ještě než je prodá, bude však muset původní papírové certifikáty z roku 1997 nejdříve směnit za dnešní digitální akcie, což je úkon, který už se dnes opravdu moc nevidí.

"Tyto dvě akcie měly na naší rodinu úžasný vliv. Všichni jsme s radostí sledovali, jak hodnota Amazonu rok co rok rostla a je to příběh, který rádi vyprávíme i přátelům," napsali Mary a Larry, kteří dopis zakončili slovy čistokrevých investorů a kapitalistů: "P.S. Litujeme pouze toho, že jsme si těch akcií nekoupili 10!"

Jeff Bezos k dopisu řekl, že se s podobnými příběhy setkává velmi často: "Znám lidi, kteří si za peníze z prodeje akcií Amazonu zaplatili školy, nečekané životní výdaje, domy, dovolené, rozjeli s nimi vlastní byznysy, darovali je na charitu - a ten seznam podobných příběhů se neustále rozšiřuje. Jsem pyšný na to, kolik bohatství jsme našim akcionářům dokázali vytvořit. Je obrovské a pomáhá jim zlepšovat jejich životy."

Dle Bezose Amazon doposud svým akcionářům vydělal jmění v celkové výši 1,6 bilionu dolarů. Jedním z nejziskovějších akcionářů je samozřejmě sám Bezos, jehož podíl v Amazonu má hodnotu cca 180 miliard dolarů a dělá z něj oficiálně nejbohatšího člověka na světě.

Zakladatel e-commerce giganta samozřejmě nepopírá, že z něj Amazon udělal velmi bohatého muže. Zároveň ale v dopise připomněl, že 7/8 všech akcií, které reprezentují 1,4 bilionu dolarů vytvořeného bohatství, vlastní externí investoři včetně penzijních fondů, univerzit, penzijní účty 401k nebo drobní retailoví investoři jako Mary a Larry.

#amazon #bezos #dlouhodobeinvestovani #buyandhold #akcie #bohatstvi

Hodnocení: +43
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.