Peníze se díky tomuto mentálnímu nastavení staly prakticky moderním náboženstvím a něčím, co považujeme za zcela nepostradatelné... a čeho zároveň není nikdy dost. Velmi často přitom ignorujeme skutečnost, že čas - jakožto hodnotná měna - má minimálně identickou hodnotu jako peníze.
Proto dnes zástupy workoholiků kráčejících svorně k vyhoření neoblomně všichni do jednoho dávají přednost penězům před časem. Má to ale háček. Jelikož se více méně většina západní společnosti orientuje na peníze již nějaký ten pátek, můžeme i vědecky velmi dobře pozorovat, jaký efekt to má na lidský život a jaký pocit štěstí to těmto lidem přináší. Výsledek? Pokud se vám podaří otočit svou mentalitu tak, abyste před penězi upřednostňovali čas, přinese to s sebou ve skutečnosti pár nemalých výhod:
- Vyšší pocit štěstí: Cenění si času nad peníze přináší lidem přináší všeobecně vyšší pocit štěstí, a to bez ohledu na váš věk. Nezávisí to na vašem příjmu, dosaženém vzdělání, počtu dětí nebo na tom, zda jste/nejste v manželství.
- Lepší mezilidské vztahy: Soustředění se na čas zpravidla znamená, že své sociální vztahy začnete mnohem víc dávat na první místo před konstantním zaneprázdněním prací. To je poměrně zásadní, neboť je dokázáno, že i nárazové sociální interakce (třeba když prohodíte pár slov s člověkem, kterého každý den potkáváte při cestě do práce) může hrát významnou roli při snižování stresu a zvýšení vašeho pocitu štěstí
- Zdravější partnerské vztahy: Lidé dávající přednost času před penězi se zpravidla mohou pochlubit spokojenějšími partnery než lidé soustřeďující se na peníze. Pokud se například pár rozhodne utratit peníze, aby ušetřil čas (například za úklid svého domova), může tím získat víc společného času, z nějž se pak odvíjí větší pocit štěstí ze vztahu samotného.
- Větší pracovní uspokojení: Je ironií, že lidé, kteří hodnotí čas jako cennější než peníze, zpravidla práci věnují stejně času jako lidé soustřeďující se na peníze. Zároveň jsou však často za svou práci lépe ohodnoceni, jelikož u nich existuje vyšší pravděpodobnost, že se budou v konkrétní kariéře angažovat nikoliv proto, že z ní koukají velké peníze, ale proto, že daný obor opravdu milují. Díky tomu nejsou tak náchylní ke stresu, jsou produktivnější, kreativnější a existuje u nich nižší riziko, že s prací skončí.
Nástrahy číhající na všechny, kteří se ženou jen za penězi
Snaha hnát se za každou cenu pouze za materiálním bohatstvím je toxickou mentální pastí, protože vede pouze k jedinému cíli - ještě větší snaze hnát se za každou cenu za bohatstvím.
Věda již přitom přesvědčivě dokázala, že ve chvíli, kdy vyděláváme dostatek peněz, abychom bez problémů zaplatili všechny své účty a zároveň něco ušetřili pro budoucnost, jakékoliv další navýšení příjmů již s pocitem štěstí u jednotlivce žádné zázraky neudělá.
Ve chvíli, kdy lidé zaměření primárně na peníze začnou vydělávat skutečně hodně peněz, mohou paradoxně spadnout do další mentální pasti a začít si vsugerovávat, že se jim vlastně v životě příliš nedaří - narazí totiž na zcela novou sortu ještě bohatších jedinců, s nimiž se začnou automaticky srovnávat. A bohužel pro takovouto mentalitu - vždycky se najde někdo, kdo bude mít větší dům, rychlejší sporťák nebo vedle vás zakotví s ještě větší a dražší jachtou.
Proto se s přesvědčením, že jsou to peníze - a nikoliv čas - co váš život dokáže obohatit nejvíc, můžeme setkat dokonce u více než finančně zajištěných multimilionářů.
Například tato zajímavá psychologická studie se rozhodla vyzpovídat několik tisíc z nejbohatších lidí na světě. Tvůrci se jich mimo jiné zeptali, kolik peněz by ideálně potřebovali, aby si připadali "maximálně šťastní". 75 % dotázaných (řada z nich měla jmění ve výši 10 a více milionů dolarů) odpovědělo, že by potřebovali mít "mnohem víc" peněz ("minimálně" dalších 5-10 milionů dolarů), aby mohli být skutečně šťastní.
Myslím si, že na to, abyste rozpoznali a pochopili, jak pokroucené a zavádějící takovéto přesvědčení je, nepotřebujete ani žádné Ph.D. z psychologie.
Začněte si více vážit času
V našem mozku existují části, které se nás konstantně snaží přesvědčovat, abychom vždy raději zvolili již vybudovaný zlozvyk před šancí nahradit jej něčím prospěšnějším, co by ale mohlo přeskládat náš zavedený žebříček hodnot. Hezkým příkladem, který tento fenomén dokonale dokazuje, je skutečnost, že hromada obézních lidí moc dobře ví, že konzumují příliš mnoho cukru a prospělo by jim trochu pohybu, ale nic z toho nejsou schopni začít promítat do svého životního stylu.
Nicméně, existují efektivní způsoby, jak tuto snahu mozku obejít a začít čas vnímat jako mnohem kritičtější a důležitější měnu a potenciální zdroj větší spokojenosti s životem. Zkuste:
1) Pro začátek sami sebe přesvědčit, že čas je minimálně stejně cenný jako peníze.
2) Při konání důležitých rozhodnutí si nezapomeňte připomenout své hodnoty a skutečnost, že peníze nejsou všechno.
3) Začít konat strategická rozhodnutí, jež vám umožní mít více času během dne, týdne, měsíce a let.
Abyste tyto změny dokázali plně implementovat do své mentality, je potřeba doplnit je ještě o dvě klíčové aktivity, bez kterých si času pravděpodobně jen tak vážit nezačnete:
A) Sebereflexe a uvědomování si, co děláte a proč to děláte - Tohle zní na první pohled snadně, jde v podstatě jen o přemýšlení. Opět ale narážíme na mozek a jeho schopnost překroutit naše dobré úmysly v něco nepříjemného a těžko přijatelného. Proto by vaše reflexe vždy měla být záměrná a zcela upřímná.
B) Dokumentace s cílem vytvořit záznam o vašich plánech, cílech a úspěšnosti ve snaze začít brát čas mnohem víc vážně - Slušné kvantum vědeckých studií již potvrdilo, že zapisování věci patří k velmi účinným technikám, pokud si něco chcete co nejlépe zapamatovat. V tomto případě jde o zcela nepostradatelnou věc, neboť vám lépe umožní provádět bod A a nastaví vám zrcadlo v případě, že byste se začali na peníze (opět) maličko nezdravě soustřeďovat.
Proč má toto mentální "přepojení", ke kterému mimochodem rozhodně nedojde jen tak ze dne na den, smysl absolvovat? To už si musíte obhájit před svou myslí sami - pro mě je dostatečně pádným argumentem skutečnost, že na něm dost možná závisí nejen lepší zdraví, ale i vyšší pocit štěstí napříč celým životem. Čas nejsou peníze. Peníze jsou čas.