Dlouhodobé držení akcií zpětně dává smysl u famózních růstových akcií, jakou je třeba Tesla ($TSLA), která za posledních 5 let na trzích vyrostla o více než 1300 %, přičemž ale po cestě investorům připravila i řadu volatilních poklesů.
Avšak "buy and hold" strategie může být velmi účinná nejen u inovativních disruptorů typu Tesly, ale i v případě vyzrálých dividendových společností. Tyhle na první pohled ospalé megacap akcie zpravidla díky svým stabilním byznys modelům nabízejí konzistentní dlouhodobý růst plus štědré dividendy, jejichž reinvestování však celkové zhodnocení může dostat na mnohem atraktivnější cifru.
Patříte-li mezi investory, kteří se na akciových trzích chtějí pohybovat dlouhodobě nejen v řádu let, ale i dekád, mohou pro vás níže představené dividendové akcie představovat zajímavé partnery na tuto potenciálně celoživotní investiční cestu. Jejich stabilita a zajištění jsou tak silné, že si pravděpodobně můžete dovolit svůj investiční horizont stanovit stejně jako Warren Buffett na "navždy":
1. AT&T ($T)
Tržní valuace: 222 miliard dolarů
Dividendový výnos: 6,63 %
A začínáme americkou dividendovou klasikou. Nalijme si čistého vína, AT&T je dnes v USA naprosto špičkovým poskytovatelem bezdrátových služeb, přičemž drží 40% podíl na trhu s předplatiteli bezdrátových služeb, kteří se rozhodně nechystají nikam odejít. Ano, konkurenci typu Verizon ($VZ) nelze podceňovat. Ale i kdyby si jednička a dvojka na trhu měly prohodit pozice, ani jeden z nich se do propadliště dějin rozhodně nechystá.
V dnešní digitální době, kdy je poptávka po datech konstantní a neustále rostoucí, můžeme příjmy $T považovat za vysoce stabilní a spolehlivé. A nikam se nechystá ani aktuální dividenda, jelikož dnes vyplácených 2,08 $ na akcii je více než komfortně pod očekávaným letošním ziskem 3,15 $ na akcii a tvoří jen 66 % celkových zisků. Zároveň se bavíme o segmentu, kde jsou zákazníci zpravidla velmi loajální a vstupní bariéry pro novou potenciální konkurenci jsou velmi vysoké. Proto ostatně $T patří k nejoblíbenějším volbám dlouhodobých dividendových investorů.
2. Coca-Cola ($KO)
---
Tržní valuace: 233 miliard dolarů
Dividendový výnos: 3,09 %
Kdysi dávno v 80. letech minulého století Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway nakoupili akcie Coca-Coly za jednu miliardu dolarů. Od té chvíle se Buffettova pozice rozrostla na asi 9 % všech veřejně dostupných akcií společnosti. A jeho příklad ukazuje, že $KO rozhodně patří do výběru akcií, které potenciálně dává smysl nakoupit a držet "navždy". Pokud ale potřebujete nějaké konkrétní číselné důkazy, ani ty samozřejmě nechybí.
Coca-Cola zrovna v únoru svým akcionářům navýšila vyplácenou dividendu již 59. rok v řadě. A je nutné poznamenat, že tyhle pravidelné růsty nejsou pouze symbolické. $KO dnes vyplácí kvartálně 41 centů na akcii, přičemž v roce 2007 těsně před příchodem finanční krize to bylo 17 centů. Za poslední dekádu dividenda stoupla téměř o 100 % z 22 centů v roce 2011. Jinými slovy, společnost dokázala svou výplatu investorům navýšit jak během poslední velké globální recese, tak během aktuální pandemie. To už by o kredibilitě a stabilitě korporace mělo leccos vypovídat.
3. Home Depot ($HD)
---
Tržní valuace: 340 miliard dolarů
Dividendový výnos: 2,05 %
Home Depot je na americkém trhu špičkou mezi maloobchodními prodejnami s domácími a kutilskými potřebami. Společnost vlastní téměř 2300 poboček, které jí ročně generují příjmy 140 miliard dolarů. Byť je $HD zároveň cyklická akcie, která je náchylnější ke krátkodobým růstům/poklesům, jež se odvíjejí od vývoje realitního trhu či chuti spotřebitelů utrácet, z dlouhodobého pohledu jde jednoznačně o stroj na peníze, který investorům kromě dividendy poskytuje i více než uspokojivé akciové zhodnocení.
Za vše asi hovoří skutečnost, že akcie od roku 2011 dokázaly přidat sympatických 760 % (S&P 500 za stejné období vyrostl o zhruba 200 %). A za stejné období zároveň dividenda $HD vzrostla z 25 centů na 1,65 $ kvartálně. Jasně, můžete argumentovat krátkodobou volatilitou, ale s takovouto dlouhodobou návratností ve skutečnosti není příliš o čem diskutovat, jelikož čísla hovoří jasně.
4. Intel ($INTC)
Tržní valuace: 255 miliard dolarů
Dividendový výnos: 2,22 %
O Intelu se toho v posledním roce hodně napovídalo zejména v tom smyslu, zda polovodičový gigant stále má na to zůstat na trhu relevantním hráčem. Zvlášť poté, co si společnost pohrávala s myšlenkou opustit trh s procesory. Realitou však je, že opravdové peníze v tomto byznysu plynou z designů a patentů na prémiové mikročipy, nikoliv z jejich prosté výroby. Což je hlavní důvod, proč je Intel se svým bohatým duševním vlastnictvím hodnocen mnohonásobně výš než menší výrobci, kteří vydělávají na drobných maržích, zatímco vyrábějí čipy vymyšlené někým jiným. A zároveň je to důvod, proč dividenda $INTC od roku 2011 vzrostla z 18 na 35 centů kvartálně.
Všechny tyhle polovodičové patenty totiž čelí konstantní poptávce a produkují příjmy přesné jako hodinky. Pokud tedy nejste toho názoru, že špičkové designy Intelu náhle zmizí, nebo že produkty budoucnosti budou využívat méně procesorů, nemělo by pro vás hrát až takovou roli, zda si daný procesor Intel vyrobí sám, či nikoliv. Při pohledu na neustále rostoucí poptávku po těchto produktech, na nichž reálně celá dnešní digitální doba stojí, není těžké pochopit, proč je i tohle akcie, kterou má smysl držet "navždy".
5. JPMorgan Chase ($JPM)
Tržní valuace: 443 miliard dolarů
Dividendový výnos: 2,44 %
Během poslední finanční krize v roce 2008 dostalo několik velkých amerických bank jako Citigroup ($C) nebo Bank of America ($BAC) velký zásah. Na druhé straně se však k titulu nejodolnější finanční akcie na Wall Street vyhoupla JPMorgan. Jak? Byť banka během nejhoršího období krize snížila svou dividendu, dokázala se zpět k dividendě 38 centů na akcii vrátit již v roce 2013 a dnes investorům vyplácí již 90 centů na akcii.
Zároveň jde o akcii, které se od roku 2007 podařilo nechat za sebou z pohledu zhodnocení celý index S&P 500, zatímco zmíněná $C nebo $BAC si oproti svým úrovním z roku 2007 příliš nepolepšily. Všemi těmito patáliemi navíc banku provedl jeden a ten stejný CEO Jamie Dimon, který si - aspoň podle dostupných dat - nyní dokázal v rámci svého byznysu poradit i s pandemií. $JPM tedy rozhodně disponuje vlastnostmi, které z ní dělají velmi zajímavou dlouhodobou investici.
6. Johnson & Johnson ($JNJ)
Tržní valuace: 430 miliard dolarů
Dividendový výnos: 2,45 %
Kdepak, tady řeč určitě nebude o nějakém krátkodobém dopadu vakcíny proti COVID-19, s kterou dnes asi drtivá většina z nás má $JNJ spojený. Skutečný dlouhodobý potenciál této akcie však pochází z diverzifikovaného portfolia zdravotního vybavení, léků na předpis a spotřebních zdravotnických produktů jako je "americký ibuprofen" Tylenol nebo náplasti Band-Aid.
Opět je nejlepší nechat za společnost mluvit čísla. Johnson & Johnson má tak spolehlivé zdroje příjmů, že jde o jednu z pouze dvou amerických společností - tou druhou je Microsoft ($MSFT) - která se může pochlubit dokonalým kreditním ratingem AAA. Zároveň je dobré připomenout, že tato obrovská korporace si loni připsala již 58. rok v řadě, kdy navýšila svou dividendu. Je tedy nadevše jasné, že toto je akcie, která má perfektní podmínky pro to, aby investorům jejich důvěru ještě hodně dlouho štědře oplácela.
7. Procter & Gamble ($PG)
Tržní valuace: 331 miliard dolarů
Dividendový výnos: 2,58 %
A na závěr další pomník stability a skálopevných dividend v podobě spotřebního giganta Procter &Gamble. Vsadím se, že v diverzifikovaném portfoliu populárních brandů téhle korporace se najde minimálně jeden produkt, který máte právě teď i ve vaší koupelně či domácnosti. Jen ve zkratce sem patří mimo jiné holící produkty Gillette/Braun/Venus, plenky Pampers, prací prášek Ariel, aviváž Lenor, prostředky na nádobí Jar, vlasová kosmetika Pantene a Hebal Essence, šampony Head & Shoulders, kosmetické produkty Old Spice nebo dámské hygienické produkty Always a Tampax.
$PG si můžete představit jako obrovský železobetonový blok sedící uprostřed trhu. Sice z něj nevyzařuje žádná převratná inovace ani nelze čekat, že bude zítra jen tak dvojnásobně velký, ale zároveň si můžete být jistí, že s ním nikdo jen tak nepohne. Protože v dnešní společnosti je již prakticky nemožné, aby si lidé přestali čistit zuby, mýt vlasy nebo holit vousy. Což se odráží na vele-konzistentním cash flow, které společnost generuje jak v dobrých, tak ve špatných časech. A z něj vyplývá i velmi stabilní dividenda, která vám opět bude vyplácena pravděpodobně již navždy. S příjmy 70 miliard a provozními zisky zhruba 17 miliard dolarů ročně je těžké představit si, že by s tímhle blokem někdo pohnul byť jen o píď.
#investovani #dlouhodobeinvestovani #dividendoveakcie #dividendy #stabilita #largecap #buffett #att #cocacola #homedepot #intel #jpmorgan #johnsonjohnson #proctergamble
Ano, toto jsou akciové stálice. U Intelu se v poslední době mluví o produktovém zaostávání. Čerstvé hospodářské výsledky má dobré, akcie přesto korigovaly - tedy dobrý čas k nákupu. Snad podobná příležitost (dočasný pokles ceny) přijde brzy i u ostatních zde zmíněných firem.
@Dalibor007 Intel je dost zajímavý příběh, v prosinci na něj všichni nadávali, pak dělal do března radost, teď zase nastupuje mediální pesimismus. Jsem zvědav, jestli akcie opět spadne až k těm 44 USD, jako už mnohokrát za posledních pár let. Tam se dá dobře pravidelně hezky dokupovat a o 15-20 USD výš zase vybírat nějaký ten zisk. Což teda není úplně držení navždy, ale jak říkám, poslední 2-3 roky je to specifická akcie s cenovým vývojem, který připomíná výtah. Takže proč nenastupovat v přízemí, nevystupovat nahoře a pak zase nečekat v přízemí. ?
@tomasdurcak A není tohle náhodou časování trhu, které všichni tak hejtují ( i Vy)? ?ale jo, taky to tak dělám ??
@Lukefer Já si taky stále myslím, že pro drtivou většinu lidí na trhu je to špatná strategie, na které dlouhodobě miliony vydělávat nebudou a spíš o peníze přijdou. Uspět s ní vyžaduje nejenom správou náturu, ale hromadu investovaného času a dřiny a jelikož ne každý chce žit neustále před grafy, nedává pak samozřejmě taková strategie žádný smysl.
@Lukefer Časování trhů... no pokud se mu chcete úplně vyhnout, pak se vůbec nedivejte na graf a kupujte jen podle fundamentů. Na graf se dnes dívá každý, takže každý vlastně časuje trh (respektive se o to pokouší).