22.04.2021 4 minuty čtení

Fotbalová Super liga & peníze.

Celkem 12 z nejmocnějších fotbalových klubů světa spojilo síly a v neděli oznámilo vznik fotbalové Super Ligy. Je velká šance, že se vám alespoň okrajově zprávy o této události nevyhnuly, i když fotbal vůbec nesledujete.

V rychlosti se podíváme na Evropskou Super ligu a peníze.
 

Začněme u základů evropského fotbalu. Každá země má svou vlastní ligu; anglickou ligu pro anglické týmy, španělskou ligu pro španělské týmy atd. Nejlepší týmy z každé ligy pak hrají proti sobě v Lize mistrů. Vítěz se stává nejlepším týmem Evropy.

 
 

Problém se současným formátem? Nejbohatší kluby v každé zemi často finančně podporují menší týmy. Další věc je, že přístup do Ligy mistrů mají týmy pouze na základě předchozích výkonů, žádný tým tak nemá zaručen vstup na tento prestižní každoroční turnaj. Tady přichází na řadu „Superliga“...

Superliga je soutěž probíhající uprostřed týdne, která tak umožňuje týmům pokračovat v soutěžích ve svých domácích ligách, které se hrají zpravidla o víkendu.

Super Liga měla mít původně 20 týmů, z toho 15 „zakládajících klubů“ a cílem bylo nahradit Ligu mistrů.

Zakládající kluby by získaly garanci účasti v této lize.

 
 

12 zakládajících klubů. 3 další se měly přidat chvíli po vzniku a získat titul zakládajícího klubu.

Proč je uzavřená liga pro majitele důležitá?

Vezměme si například NBA: Timberwolves se od roku 2005 dostali do play-off jen jednou. Kdyby byli klubem v Evropě, byli by vyřazeni, neúčastnili by se Ligy mistrů a po finanční stránce by na tom byli dost špatně.

Ale jelikož jsou v NBA, kde funguje „uzavřený“ model, který dovoluje špatný výkon a tým není z ligy vyloučen & tým má vysoké příjmy z celé ligy.

Timberwolves se prodávají za $1,5 miliardy. To je 466% nárůst oproti jejich ocenění 265 milionů dolarů v roce 2010 – navzdory tomu, že nikdy nevyhráli. Přesně to by mohla pro evropský fotbal udělat Superliga.

Superliga říká, že je to dobré pro fanoušky, ale buďme upřímní, všechno je to o penězích.

Kvůli Covidu přišlo 12 zakládajících klubů loni o miliardy dolarů. Ještě horší zprávy? V rozvaze mají dohromady přes 3 miliardy dolarů dluhu, což je od roku 2019 masivní nárůst.

 

 
 

Dluhy zakládajících týmů

Jak by to Superliga vyřešila?

Každý klub dostane 400 milionů dolarů za vstup, což je 4násobek toho, co si vítěz Ligy mistrů (UCL) odnesl domů v roce 2020.

Peníze z televize jsou ale skutečná výhra.

Analytici odhadují, že liga by přinesla 3+ miliard dolarů za roční televizní vysílací práva. To je o 25% víc než UCL.

Co tedy víme?

Evropské týmy mají:

- Klesající příjmy

- Narůstající dluh

Superliga nabízí:

- Garantované místo

- Vyšší % příjmů

Popravdě, je zřejmé, proč jsou majitelé těchto klubů motivováni k vytvoření Superligy. Ta část, na kterou zapomněli? Fanoušci.

Když se to provalilo, fanoušci zuřili. Nejenže by se prohloubila finanční propast v domácí soutěži, ale zásadně to ohrožuje 100letou tradici evropského fotbalu.

Navíc, kdo dal těmto klubům právo, aby se samy jmenovaly budoucností evropského fotbalu?

 
 

Fanoušci rozhodně nebyli nadšení

UEFA dokonce hrozila hráčům zákazem účasti na mistrovství světa a fanoušci nadále veřejně vyjadřovali svou nelibost.

Výsledek? Většina týmů z ligy odstoupila, omluvila se a projekt byl oficiálně pozastaven.

Já osobně nejsem příliš velký fanoušek fotbalu. Rád se občas podívám s přáteli, ale to je tak všechno. Rozruch kolem celého projektu nešlo minout a třešničku na dort tomu dodal fakt, že celou Superligu měla financovat investiční banka JPMorgan.

Banka měla poskytnou lize úvěr převyšující 3 miliardy eur. Celý projekt se ale sesypal tak rychle, že k ničemu takovému ani nedošlo, banka dostala obrovskou dávku kritiky, a dokonce jí analytici snížili rating v rámci udržitelnosti, kvůli dávce kritiky od politiků. Nestává se příliš často, že by se Boris Johnson a Emmanuel Macron na něčem shodli, tady se to ale stalo. Celé zapojení JPMorgan mi přijde celkem komické a banka si skutečně “střelila gól do vlastní branky”.

Pro více informací zde: Financial Times.

I když pořád lepší, než co se povedla banka Credit Suisse s fondem Archegos.

Pro více našeho obsahu navštivte: https://parcentu.cz/

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.