7 minut čtení

Self-made miliardář odhalil svou kryptoměnovou strategii, jež mu přinesla 10% zhodnocení DENNĚ!

Kryptoměny nepochybně v posledním roce vytvořily na světě spoustu nových milionářů. Mimo to už ale mají na svědomí minimálně jednoho self-made miliardáře, kterému se podařilo s miliony dolarů generovat v kryptu zhodnocení až 10 % denně.

Foto: YouTube/FTX Official

Během uplynulých tří a půl roku se Sam Bankman-Fried stal z relativně obyčejného ETF tradera kryptoměnovým přeborníkem a jedním z nejmladších dolarových miliardářů na světě s odhadovaným jměním téměř 9 miliard dolarů (necelých 200 miliard Kč).

Bankman-Fried v roce 2017 založil společnost Alameda Research, jež se zabývala obchodováním s kryptoměnami a má pod správou digitální aktiva v hodnotě 100 milionů dolarů. Brzy si díky masivním pohybům, jež jeho společnost na kryptoměnových trzích provádí, vysloužil přezdívku "Moby Dick of crypto whales".

Firma má za sebou řadu obchodních pozic v řádech milionů i miliard dolarů, které ze zakladatele udělali v jeho 29 letech self-made miliardáře. Astronomické zisky z kryptoměn však Bankman-Fired, který dnes vyvíjí i vlastní kryptoměnovou burzu FTX, dle svých slov plánuje z co největší části věnovat či rozdat.

Vše začalo - jak už to u podobných příběhů bývá - relativně nevinně. Sam už byl lehce unaven svou dosavadní pracovní pozicí ve společnosti Jane Street, jež se zaměřovala na kvantové obchodování cenných papírů a hledal možný nový kariérní směr. Při tom narazil mimo jiné na trhy s kryptoměnami, kde se to tehdy jen hemžilo arbitrážními příležitostmi neboli šancemi vydělat na rozdílných cenách identického aktiva (jmenovitě bitcoinu). To se psal konec roku 2017 a Bitcoin zažíval nevídaný býčí trend:

"Mělo to celou řadu charakteristik něčeho, co by mohl být velmi neefektivní systém s obrovskými požadavky na likviditu, což je stručně řečeno náhlá gigantická poptávka," popsal tehdejší kryptoměnové trhy Sam a dodal: "Zažívaly opravdu rapidní růst - hromada obchodního objemu, hromada retailových uživatelů a zároveň žádný čas na vybudování institucí, žádný čas na vybudování likvidity, žádný čas na vybudování systému, který by fungoval bez problémů."

Bankman-Fried proto usoudil, že obrovské zobchodované objemy na Bitcoinu musí chtě nechtě způsobit citelné rozdíly v cenách na jednotlivých burzách. A nemýlil se.

Kimči prémie

V té době lovci cenových rozdílů velmi dobře znali příležitost vydělávat na arbitráži Bitcoinu v Koreji, které se tehdy říkalo "kimči prémie". Zatímco v USA měl bitcoin hodnotu asi 10 000 $, na korejských burzách byla jeho hodnota 15 000 $. Tento rozdíl způsobovala dle Sama obrovská poptávka po bitcoinu v Koreji.

Tento obrovský spread v jednu dobu dosáhl až 50 %, ale hlavním problémem bylo, že na něm bylo prakticky nemožné vydělávat v nějakém větším množstvím, jelikož jihokorejský won je regulovaná měna:

"Tuhle konkrétní arbitráž nebylo možné jen tak provést. Zůstali jste vždy na jednom konci zaseklí. Hromada lidí se na tomhle obchodě pokoušela vydělat a řada nakonec našla způsob, jak ho provést aspoň v malém množství. Bylo ale extrémně obtížné udělat něco podobného ve větším objemu, i když se tam denně na bitcoinu protočily miliardy dolarů zobchodovaného objemu, protože jste se pak neměli jak snadno zbavit jihokorejského wonu a získat za něj jinou fiat měnu."

Kimči prémie dnes stále existuje a byť její míra již není zdaleka tak velká, narostl letos na začátku dubna spread na nějakých 18 %, což je nejvíc od roku 2018 a značí to, že Jihokorejci mají opět na bitcoin větší slinu.

Zhodnocení 10 % denně

Bankman-Fired se kvůli problematice tohoto obchodu vydal hledat podobné spready na další trhy a našel podobnou příležitost v Japonsku. Později ji popsal jako "absurdně skvělý obchod" a pravděpodobně nejlepší obchodní příležitost, jakou kdy viděl.

"Nešlo o tak velký spread, na vrcholu to bylo místo 50 % spíš zhruba nějakých 15 %," vzpomíná Sam. Investoři si tak mohli koupit bitcoin v USA za 10 000 $, odeslat jej na japonskou burzu, prodat jej ihned za 11 500 $ v japonském jenu a ten obratem směnit zpět na dolary.

"Udělat tenhle obchod trvalo v praxi asi den kvůli tomu, jak dlouho trvaly jednotlivé převody. Ale bylo to proveditelné a hlavně škálovatelné, takže nebyl problém udělat zhodnocení 10 % za jediný pracovní den, což je naprosto šílené."

Tenhle spread byl sám o sobě tisíckrát lepší než jakýkoli jiný spread, který šel v té době najít na tradičních finančních trzích a zároveň jste jej mohli provádět třeba se stovkami milionů dolarů denně. Možná si teď říkáte, proč tohohle spreadu tehdy nevyužilo víc lidí a cena BTC v USA svižně nedohnala japonskou cenu.

Odpovědí je komplexita celé strategie. Jednotliví obchodníci a spekulanti, kteří se pokoušeli o tento typ obchodů, naráželi na různé typy překážek - od nalezení vhodné platformy pro nákup bitcoinu ve velkém množství přes získání povolení pro využívání japonských burz a bankovních účtů přes nalezení vhodného způsobu, jak z Japonska do USA dennodenně převádět miliony dolarů.

"Abyste takový obchod mohli reálně v té době den co den provádět, museli jste dát dohromady neuvěřitelně sofistikovanou globální korporátní síť. To byla ve skutečnosti hlavní a ta složitá část celé této operace," popisuje Sam s tím, že ruku v ruce s tím šlo hledání investorů, kteří by byli ochotni poskytnout na tuto strategii kapitál. Nakonec se ale pár našlo a jak říká Sam, rozhodně nelitovali:

"Nějakým způsobem se dostanete ke kapitálu ve výši 200 milionů dolarů. A co teď? Vyděláte dneska 20 milionů dolarů? Odpověď tehdy zněla poměrně jasně, ano vyděláte."

Riziko vs potenciální zisk

Důvodem, proč kryptoměnový ekosystém dokáže vytvářet tyto lákavé arbitráže, které na tradičních finančních trzích jen tak nenajdete, je jeho roztříštěnost.

Jednotlivé burzy nejsou nijak přímo propojené a neexistuje ani žádná centrální clearingová či brokerská společnost: "V důsledku je to tedy z pohledu kapitálu velmi nákladná strategie a musíte si neustále hlídat kreditní riziko," popisuje Bankman-Fired, ale jedním dechem dodává, že ten stejný risk zároveň vytváří ony zajímavé příležitosti.

Hromada neregulovaných nebo pod-regulovaných hráčů v krypto-prostoru může na první pohled vzbuzovat dojem, že riziko číhá doslova na každém rohu. Ovšem takto to bude vnímat pouze investor, který toho o kryptoměnových trzích příliš mnoho neví. A je proto pravděpodobné, že někdo takový se podobným spekulacím raději vyhne, protože mu přijdou příliš riskantní.

Ti investoři, kteří však již tento prostor skrz naskrz pochopili, dokáží velmi dobře rozlišit, kde se kreditní riziko reálně blíží nule, ale potenciální zhodnocení je stále dostatečně vysoké: "Jste-li schopni zjistit a přesně určit místo, kde je, nebo naopak není dostatečně velký potenciální zisk a kde je, nebo naopak není příliš velké kreditní riziko, můžete na kryptoměnách vydělat hromadu peněz," uzavírá Bankman-Fried.

#kryptomeny #spekulace #spready #bitcoin #riziko #intradenniobchodovani #selfmade #miliardar #sambankmanfried

Hodnocení: +36
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Jo a pak přišel usdt, a většinu této arbitráže srovnal. Protože zjednodušil přesun "fiatu" mezi burzami.

    +4
  • Jo arbitráže, hezky popsaný způsob. Jednoduchý výdělek, ale bohužel samotné provedení není tak snadné, hlavně kvůli přesunu hotovosti (fiatu). Také jsem to chvíli studoval :)

    +4
  • Sam je velmi zajímavý člověk, doporučuji ho sledovat na twitteru. Zároveň je to tvůrce projektu Solana, který také stojí za zmínku ;)

    +1
  • Arbitráže jsou známé zejm. ze sportu a sportovních sázek. Už nějaký ten pátek existují i specializované platformy pro (z)obchodování arbitráží. I já jsem už dost přemýšlel o jejich potenciálu, ale zatím se mi nepovedlo celý proces domyslet a uskutečnit. Je to výborné téma pro samostatný článek. Tento je takovým všeobecným úvodem do problematiky. Teď by to chtělo něco "step-by-step".

    0