21.04.2021 11 minut čtení

Investujeme do konopí: Jaké jsou způsoby a možnosti?

Konopí a investice do něj patří k velkým trendům roku 2021. Postupná legalizace konopí nejdříve v Kanadě a nyní postupující legalizace konopí v USA vytváří podmínky pro mohutný rozvoj konopného průmyslu.

Sektor je ale velmi obsáhlý, tak snad vám pomohu dát určitý přehled možností investic do konopného průmyslu.

 

Klíčové body z celkového pohledu na trh  

 • Prodeje konopí v Kanadě dosáhnou v roce 2021 4 miliard dolarů, což je výrazně méně než roční tržby odhadované na americkém trhu 23 miliard dolarů;
 • Kanadský trh s konopím by měl mezi lety 2020 a 2021 postupovat dvakrát rychleji než trh USA a od roku 2021 do roku 2022 téměř třikrát rychleji;
 • Oba trhy (USA a Kanada) zažijí růst v roce 2021 a do roku 2022.

Pohled na trh analyzuje každou zemi samostatně, přičemž se opírá o aktuální úrovně legalizace a regulace, které lze změnit.

Klíčové body z pohledu Kategorie na trhu

 • Rostlina je nejoblíbenější kategorií produktů na obou trzích;
 • V USA tvoří rostlina většinu celkových ročních tržeb, letos dosáhla 11 miliard dolarů a odhaduje se, že v roce 2022 dosáhne 12 miliard dolarů;
 • Parní pera, poživatiny a koncentráty v letech 2020, 2021 a 2022 získaly (a budou i nadále) větší podíl na trhu v USA než v Kanadě;
 • Rostlinový podíl v Kanadě se letos trochu propadne, z 57,6% v roce 2020 na 54,2%;
 • Na obou trzích se odhaduje, že koncentráty a poživatiny budou mít v roce 2022 o něco větší tržní podíly, a to na úkor rostlin.

 

 

Něco málo z legislativy:

Federální zákon po celá desetiletí nerozlišoval „konopí“ od marihuany; ale zákon Farm Bill 2018 to radikálně změnil. Poprvé v historii již není konopí v očích zákona vázáno na jiné rostliny konopí. Farmářský zákon sloužil k definování, legalizaci a ochraně konopí. Pojďme tedy získat právní definici mezi konopím a marihuanou.

Aby byl produkt klasifikován jako „konopí“, a nikoli jako marihuana, musí obsahovat méně než 0,3% THC - sloučeniny v marihuaně, která produkuje vysokou hladinu. Konopí s méně než 0,3% THC neprodukuje žádný psychoaktivní účinek, ale přesto poskytuje silné vlastnosti pro zmírnění bolesti a stresu, podobné vlastnostem lékařské marihuany. Pokud jsou produkty z konopí vyráběny v souladu se zákonem, neexistují žádná federální omezení prodeje, přepravy nebo držení konopí. Farm Bill z roku 2018 katapultoval konopí do centra pozornosti a zapálil slibný nový průmysl, který je stále v plenkách - CBD pocházející z konopí.

Jaké jsou tedy možnosti vedlejších investic do konopí?

Podobně jako např. investice do kryptoměn a všeho, co s tím souvisí (samotné kryptoměny, burzy, těžaři, Fintech...) i investice do konopného průmyslu může mít mnoho podob. Můžeme investovat přímo do pěstitelů konopí, do zpracovatelů konopí, lékového průmyslu, stejně jako jsou tu možnosti vedlejších investic do REIT, dodavatelů skleníků, pěstitelských technologií (hydroponie), dodavatelů hnojiv, wellness průmyslu, nápojového a tabákového průmyslu...

Pojďme si představit možnosti vedlejšího investování do konopného průmyslu:

Léky :   Moc se to sice neví ani se o tom moc nemluví, ale společností s nejvíce patenty na léky těžící z lékařského konopí je pravděpodobně ABBVie Inc. ($ABBV) - cena akcie 109,03 USD , vlastnící kolem 48-49 patentů. Neznám společnost s více patenty, ale mohu se pochopitelně mýlit, tyto informace se poměrně těžce zjišťují a ověřují.

REIT :  Nejznámější společností REIT je Innovative Industrial Properties, Inc. ($IIPR), tento nemovitostní fond žádné konopí nepěstuje, ale pronajímá plochy a skleníky pěstitelům konopí. Cena akcie 177,07 USD

Tabákový průmysl :  Sem můžeme zahrnout prakticky všechny výrobce v tabákovém průmyslu, protože všichni s konopnými přípravky nějakým způsobem pracují, tedy např. Altria Group, Inc. ($MO) - cena akcie 47,19 USD, Philip Morris International Inc. ($PM)  - cena akcie 94 USD, British American Tobacco plc ($BTI) - cena akcie 38,18 USD a ryze konopný výrobce cigaret TAAT Lifestyle & Wellness Ltd. ($TOBAF) - cena akcie 2,53 USD - dodává konopné kouření bez nikotinu.

Nápojový průmysl : Největším představitelem zde je pravděpodobně Constellation Brands, Inc. ($STZ) cena akcie 238,31 USD.  Má obchodní podíly v konopných společnostech. A není žádným velkým tajemstvím, že nápoje s příměsí konopí připravuje i The Coca-Cola Company ($KO) - cena akcie 54,17 USD. Pivovar Molson Coors Beverage Company ($TAP) - cena akcie 52,43 USD pak uvádí na trh 6 nových konopných nápojů ve spolupráci s  HEXO Corp. ($HEXO) - je uvedeno níže.

Skleníky :  Mezi největší dodavatele skleníků pro pěstování konopí patří soukromé společnosti GROWSPAN GREENHOUSE STRUCTURES a TOP GREENHOUSES LTD, do těch ale investovat nelze, nejsou obchodovatelné na burze.

Hydroponie :  Mezi velké dodavatele hydroponických technologií pro pěstování konopí patří The Scotts Miracle-Gro Company ($SMG) - cena akcie 227,46 USD a GrowGeneration Corp. ($GRWG) - cena akcie 43,34 USD.

 

Tak to byly hlavně vedlejší možnosti investic do konopného průmyslu. Dále se budu věnovat přímo pěstitelům a zpracovatelům konopí. Zde je třeba si uvědomit, že trh ještě zdaleka není plně vyprofilován, stále se vyvíjí, bude zcela jistě docházet k fúzím společností (ty silnější pohltí menší), některé mohou i nepřežít tvrdý konkurenční boj. Vezmu to podle cenového ohodnocení akcií:

 

1. Trulieve Cannabis Corp. ($TCNNF) - působí jako společnost zabývající se konopím pro lékařské účely. Společnost pěstuje a vyrábí produkty interně a distribuuje své produkty do značkových obchodů (výdejen) společnosti Trulieve na Floridě, v Kalifornii, Massachusetts, Connecticutu, Pensylvánii a Západní Virginii, stejně jako přímo pacientům prostřednictvím doručování domů. Vyrábí přibližně 550 jednotek  včetně květů, potravin, náplní odpařovačů, koncentrátů, topik, kapslí, tinktur, rozpustných prášků a nosních sprejů. Ke dni 7. dubna 2021 společnost provozovala 84 výdejen ve Spojených státech. Údajně současná nejziskovější společnost na konopí

Cena akcie 35,43 USD

2. Cara Therapeutics, Inc. ($CARA) - klinická biofarmaceutická společnost, se zaměřuje na vývoj a komercializaci chemických entit s primárním zaměřením na svědění a bolest selektivním zaměřením na opioidní receptory kappa ve Spojených státech. Společnost vyvíjí produktové kandidáty, které se zaměřují na periferní nervový systém těla a imunitní buňky. 

Cena akcie 27,49 USD

3. Ayr Wellness Inc. ($AYRWF) - pěstuje, extrahuje, vyrábí, distribuuje a prodává konopné produkty a značkové konopné balené zboží. Konopí a produkty z konopí společnosti zahrnují koncentráty, poživatiny a odpařovací produkty. Kromě toho společnost Ayr Wellness Inc. provozuje lékařské maloobchodní výdejny. 

Cena akcie 26,69 USD

4. Canopy Growth Corporation ($CGC) - se spolu se svými dceřinými společnostmi zabývá výrobou, distribucí a prodejem konopí pro rekreační a lékařské účely, zejména v Kanadě, Spojených státech, Německu a Velké Británii. Působí prostřednictvím dvou segmentů - konopí a dalších spotřebních výrobků; a Canopy Rivers. Mezi produkty společnosti patří sušené květiny konopí, oleje a koncentráty a tobolky na měkký gel. 

Cena akcie 25,56 USD.

5. Verano Holdings Corp. ($VRNOF) - vyrábí a prodává sadu konopných produktů v rámci portfolia spotřebitelských značek, včetně Verano, Avexia, Encore. Navrhuje, staví a provozuje lékárny pod maloobchodními značkami Zen Leaf, které přinášejí zážitky z nakupování konopí na trzích pro lékařské účely a pro dospělé. Společnost také vlastní, provozuje, spravuje, konzultuje, licencuje a / nebo kontroluje licence / povolení ve státech Illinois, Maryland, New Jersey, Massachusetts, Nevada, Ohio, Pensylvánie, Michigan, Arkansas, Kalifornie, Missouri a Západní Virginie ; a zabývá se velkoobchodem se spotřebním baleným zbožím konopí. 

Cena akcie 17,45 USD

6. Tilray, Inc. ($TLRY) - se zabývá výzkumem, kultivací, zpracováním a distribucí léčebného konopí. Společnost nabízí své produkty pacientům, lékařům, klinikám, lékárnám, vládám a nemocnicím. V současné době probíhá fúze se společností Aphria ($APHA).

Cena akcie 15,89 USD

7. Curaleaf Holdings, Inc. ($CURLF) - působí jako integrovaný provozovatel léčebného a wellness konopí ve Spojených státech. Působí ve dvou segmentech, Cannabis Operations a Non-Cannabis Operations. Segment Cannabis Operations se zabývá výrobou a prodejem konopí prostřednictvím maloobchodních a velkoobchodních kanálů. Segment Non-Cannabis Operations poskytuje profesionální služby, včetně pěstování, zpracování a maloobchodního know-how a správy back office, licencování duševního vlastnictví, služby pronájmu nemovitostí a půjčování zařízení pro konopné koncese na lékařské účely a pro dospělé na základě smluv o správě služeb. 

Cena akcie 12,77 USD

8. Cresco Labs Inc. ($CRLBF) - pěstuje, vyrábí a prodává maloobchodní a lékařské konopné produkty ve Spojených státech. Poskytuje konopí v květinách, vape pera, živé pryskyřice, jednorázová pera a výtažky pod značkou Cresco; květiny, popcorn, koktejly, předvalky a páry pod značkou High Supply; květiny, vázy a jídla pod značkou Good News; vapes a poživatiny pod značkou Wonder Wellness Co; a tinktury, kapsle, masti, poživatelné látky, sublingvální oleje a transdermální náplasti pod značkou Remedi, stejně jako produkty z konopí vyrobené z rostlin pod značkou Reserve. Společnost také nabízí konopné květiny pod značkou FloraCal; a čokoládové a karamelové cukrovinky, ovocné sladkosti a taffy pod značkou Mindy's Edibles, stejně jako licence pro značku Kiva, která vyrábí jídla s obsahem konopí, včetně čokoládových cukrovinek a koláčů. Vlastní a provozuje 24 výdejen a má 5 maloobchodních licencí. 

Cena akcie 11,25 USD

9. Village Farms International, Inc. ($VFF) - vyrábí, prodává a distribuuje rajčata, papriky a okurky pěstované ve skleníku v Severní Americe. Působí ve třech segmentech: Produce Business, Energy Business a Cannabis and Hemp Business. Společnost také vlastní a provozuje elektrárnu o výkonu 7,0 megawattů, která vyrábí a prodává elektřinu společnosti British Columbia Hydro and Power Authority; a vyrábí a dodává konopné produkty.

Cena akcie 10,64 USD

10. Aurora Cannabis Inc. ($ACB) - vyrábí a distribuuje lékařské konopné produkty do celého světa. Společnost vyrábí různé kmeny sušeného konopí, konopného oleje a kapslí a topické soupravy pro lékařské pacienty. Rovněž prodává vaporizéry; spotřební příslušenství odpařovače, včetně ventilů, clon atd .; a mlýny na byliny pro použití rostlinných konopných produktů CanniMed, stejně jako mlýnky a uzamykatelné nádoby vaporizéru. Kromě toho se společnost zabývá vývojem léčivých konopných produktů v různých fázích vývoje, včetně orálního, lokálního, jedlé a vdechovatelné výrobky; a provoz CanvasRX, sítě konopných poradenských a informačních center. 

Cena akcie 7,65 USD

Dále zde máme spoustu menších společností (popisy najdete třeba na FINVIZ nebo YAHOO FINANCE):

11. Planet 13 Holdings Inc. ($PLNHF) - Cena 6,7 USD

12. Jushi Holdings Inc. ($JUSHF) - Cena 5,77 USD

13. HEXO Corp. ($HEXO) - Cena 5,22 USD

14. Greenlane Holdings, Inc. ($GNLN) - Cena 4,55 USD

15. Charlotte's Web Holdings, Inc. ($CWBHF) - Cena 3,9 USD

16. Cardiol Therapeutics Inc. ($CRDL.TO) - Cena 3,86 USD

17. Item 9 Labs Corp. ($INLB) - Cena 3,82 USD

18. cbdMD, Inc. ($YCBD) - Cena 3,31 USD (kosmetika)

19. Vireo Health International, Inc. ($VREOF) - Cena 2,01 USD

20. XPhyto Therapeutics Corp. ($XPHYF) - Cena 1,89 USD

21. 4Front Ventures Corp. ($FFNTF) - Cena 1,26 USD

22. PharmaCielo Ltd. ($PCLOF) - Cena 1,25 USD

23. Red White & Bloom Brands Inc. ($RWBYF) - Cena 1,147 USD

24. Hempfusion Wellness Inc. ($CBDHF) - Cena 1,08 USD

25. MariMed Inc. ($MRMD) - Cena 0,635 USD

26. Chemesis International Inc. ($CADMF) - Cena 0,52 USD

27. New Leaf Ventures Inc ($NLVVF) - Cena 0,383 USD

28. The Supreme Cannabis Company, Inc. ($SPRWF) - Cena 0,278 USD

29. Emerald Health Therapeutics, Inc. ($EMHTF) - Cena 0,203 USD (konopné tabletky)

30. Sweet Earth Holdings Corporation ($SEHCF) - Cena 0,187 USD

31. Isracann Biosciences Inc. ($ISCNF) - Cena 0,185 USD

32. Captiva Verde Land Corp. ($CPIVF) - Cena 0,15 USD

33. VIVO Cannabis Inc. ($VVCIF) - Cena 0,115 USD

Existuje i mnoho investic do konopných ETF, ale většina je pro nás obtížně dostupná, tak zmíním pouze 2, které by v Evropě dostupné měly být:

1. ISIN IE00BG5J1M21 - Strategie HANetf The Medical Cannabis and Wellness UCITS ETF

Cena:  11,69 EUR, roční nárůst +97%, akumulační

2. ISIN IE00BJXRZ273 - Strategie Rize Medical Cannabis and Life Sciences UCITS ETF

Cena: 7,36 EUR, roční nárůst +84%, akumulační

 

Obecně lze říci, že dnes je již vhodná doba pro vstupy do konopných společností - dnes se již společnosti částečně vyprofilovaly a přestože jsou v raném stadiu a stále se vyvíjí, již dnes lze odhadovat jejich budoucí vývoj a pokud chceme naskočit do trendu včas, jistě je vhodný čas nakupovat za dnešní minimální ceny. Na výrazné zhodnocení bude ale potřeba čekat několik let. U některých společností nás může čekat i zklamání, proto bude vhodné diverzifikovat - neinvestovat pouze do jedné společnosti.

#investovani #konopi #akcie #analyza

Hodnocení: +35
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Pane Socho, děkuji Vám za vyčerpávající přehled a celkově za Vaše příspěvky.

  +4
 • Ďakujem za vyčerpávajúci článok. Muselo stáť veľa úsilia spraviť takýto prehľad. Klobúk dole. Pridám aj moju osobnú skúsenosť. Do tohto sektora som nabehol už v roku 2018, uzatvoril prvé zisky. Ceny ale prudko vyrástli a bublina sa začala vyfukovať. Potom som si v roku 2019 vybral 3 spoločnosti a pri klesajúcom trhu začal budovať pozície. Dve sú v článku zmienené a dokupoval som pri poklesoch. Bohužiaľ zatiaľ mi robia najväčšie straty v portflóliu. Tiež dúfam že sa trh, tento segment opäť otočí a začne rásť. Môže to byť beh na dlhú trať, ale dúfam že sa to podarí. Uvidíme. :)

  0
 • Díky za článek. Ten trh je výrazně roztříštěný, každý analytik doporučuje něco jiného. Kdybyste si měl pane Socho vybrat Vy 3-4 tipy podle informací, které teď víte, k čemu byste se bez záruky klonil Vy?

  0
  • To není lehká odpověď. Vidím dvě možnosti, jak investovat do konopí. Vynechám tu první část nepřímého investování do konopí - tam lze investovat vždycky a do všeho. Ale u producentů a zpracovatelů bych buď investoval do již zaběhlých společností jako jsou TCNNF, AYRWF, CURLF, XPHYF, CBDHF, nebo bych vzal prostě 3.000 USD a nakoupil všechny akcie s hodnotou pod 1 USD s tím, že některé se zcela jistě během pár let dostanou k ceně 2-5 USD, popř. je pohltí některá ze silnějších společností. Je tu ale samozřejmě i riziko, že některé akcie zkrachují. Ty, co přežijí, jistě případnou ztrátu nahradí. Pořád platí, že bych do začátku investoval jen 3000 USD, což je nějakých 66.000 Kč. To není žádná vysoká částka, která by ohrožovala mé portfolio, i kdybych o celou přišel. Samozřejmě nemusí to být 3000 USD, lepší by bylo 5.000 USD (110.000 Kč). Pokud by všechny akcie povylezly o 1 USD (což není nereálné), původní investice by se zaplatila.

   0
 • Jen aby do tohoto odvetvi nezasahl nejak negativne Biden, tak jak se pokousi likvidovat cigarety. Nekdo by mu mel spocitat kolik v tom pracuje lidi a hlavne kolik z cigaret maji staty na danich... Jinak z konopi jsou zajimave i CBD vyrobky (napr. oleje), ktere i me obcas pomahaji k lepsimu spanku pri vetsim stresu apod.

  0
 • Děkuji za přehledné shrnutí,Vaše příspěvky je radost číst. Zkusil se jednu pozici ($CRLBF) již minulý týden. Nic velkého, spíše tak na zkoušku. Tak uvidíme.

  0
 • Pěkné shrnutí.

  Nemáte někdo zkušenost s nákupem $PLNHF ? Při pokusu o nákup přes Fio to hlásí, že byl pokyn trhem odmítnut, že nepovolují nové pozice. Nevíte o tom někdo něco?

  0