Že dnes někdo stále není příliš velkým fandou kryptoměn, se vlastně dá docela pochopit. Jejich hodnota dokáže vystřelit do astronomických výšin prakticky bezdůvodně, respektive hlavním důvodem je zpravidla primárně chamtivost a FOMO. Zatímco se hovoří o bitcoinu za 500 000 $ nebo rovnou milion dolarů, v celém prostoru zuří poměrně intenzivní mánie, v níž však neexistuje žádný jednoznačný způsob, jak jednotlivé různorodé coiny smysluplně ohodnotit.
V této věci nabízí akcie kryptoměnové burzy Coinbase ($COIN), která se minulý týden po přímé nabídce (DPO) stala veřejně obchodovatelnou, zásadní rozdíl. A co víc, když si o této společnosti něco víc zjistíte, lze dojít k názoru, že je na ní mnoho dobrého (ale samozřejmě i pár negativních věcí).
Hodnotoví investoři zřejmě za tuhle kliku ani brát nebudou, protože je vystraší už hodnoty price-to-sales a price-to-earnings poměrů. Dle Yahoo! má dnes akcie P/S 48,58 a Forward P/E 65,04 (klasické P/E ratio není všude k dispozici, ale u několika různých zdrojů jsem našel zmínku o hodnotě okolo 200).
I takto vysoká čísla jsou však něčím, co lze na $COIN brát jako pozitivum. Na rozdíl od samotných kryptoměn, jejichž hodnota závisí zcela na rozpoložení veřejnosti, nabízí Coinbase relevantní metriky, které mohou pomoci komukoli lépe pochopit, zda má tato akcie aktuálně férovou hodnotu, nebo ne.
Jde samozřejmě o tradiční metriky, které lze najít u každé akcie, ale ve spojení s kryptoměnami jsme se jich zatím v žádné podobě nedočkali. Dnes už však není problém vzít si hodnoty Coinbase a porovnat je s ostatními vysoce růstovými akciemi pro lepší pochopení toho, zda jde o nadhodnocenou, nebo podhodnocenou společnost.
Příjmy na steroidech
Na druhou stranu je potřeba konkrétně u $COIN aktuálně brát v potaz, že zmíněné metriky např. z Yahoo! Finance neříkají celý aktuální příběh Coinbase. P/S a P/E poměry totiž vycházejí z loňských hospodářských výsledků. My už ale dnes máme k dispozici příjmy a zisky, které tato kryptoburza vygenerovala v letošním 1. kvartálu a nutno podotknout, že její růst je velice působivý.
Společnost jen v letošním Q1 vygenerovala příjmy ve výši 1,8 miliardy dolarů, které se stanou ještě působivějšími při dvou konkrétních srovnáních. Tím prvním je fakt, že za celý loňský rok měla Coinbase příjmy ve výši 1,14 miliardy dolarů. Neboli již v Q1 se jim podařilo překonat příjmy za celý loňský rok. A tím druhým je, že letošní Q1 příjmy představují DEVÍTINÁSOBNÝ meziroční růst oproti Q1 2020.
Čistý zisk meziročně vzrostl ještě rychlejším tempem, když z 32 milionů v Q1 2020 vzrostl někam mezi 730 až 800 milionů dolarů v Q1 2021. I pokud vezmeme nižší částku tohoto rozsahu, jde meziročně o 22násobek!
$COIN má aktuálně valuaci cca 60 miliard dolarů. Pokud by se společnosti podařilo udržet tempo 1,8 miliardy za kvartál, zakončí tento rok s příjmy ve výši 7,2 miliardy dolarů. To by při současné ceně znamenalo P/S ratio nějakých 8,33.
Pokud se budeme bavit o růstové akcii, které zrovna meziročně stouply 9krát příjmy, není P/S 8,33 vůbec přestřelené. Ano, hodnotoví investoři by stále brali nohy na ramena, ale fakticky by šlo o mnohem levnější akcii, než jakými dnes jsou Tesla, Shopify, Roku a řada dalších růstových přeborníků, zatímco současný růst příjmů je vskutku famózní.
Jeho tempo však i přes svou bezprecedentnost napříč růstovými akciemi zároveň není žádným překvapením. Tahle společnost totiž profituje a ztrácí společně s tím, jak profituje a ztrácí Bitcoin. 2017 byl pro Bitcoin rok prvního zásadního růstu, 2018 byl pro kryptoměny hrozný rok, 2019 znamenal období, kdy se Bitcoin začal opět stavět na nohy a rok 2020 proběhl ve znamení obrovského růstu popularity kryptoměn.
A celý tenhle příběh je moc pěkně pozorovatelný při pohledu na každoroční příjmy Coinbase od roku 2016 do současnosti:
ROK | PŘÍJMY |
2016 | 16 mil. $ |
2017 | 927 mil. $ |
2018 | 520 mil. $ |
2019 | 483 mil. $ |
2020 | 1,14 mld. $ |
Q1 2021 | 1,8 mld. $ |
Pokud si kryptoměny udrží svou současnou popularitu, pak příjmy $COIN budou i nadále předvádět výrazný růst. V opačném případě se můžeme dočkat podobného poklesu růstu, jaký burza zažila v letech 2018 a 2019.
Za zmínku rovněž stojí skutečnost, že zatímco příjmy Coinbase v roce 2018 propadly meziročně o 44 %, Bitcoin ztratil za stejné období zhruba 70 % své hodnoty. Jinými slovy, v obou případech jde o riziková aktiva, ale $COIN je z těchto dvou tím méně rizikovým (částečně i proto, že jeho příjmy nestojí ze 100 % jen na Bitcoinu).
Obrovský potenciál a náskok před zbytkem tradičního trhu
Byznys model $COIN funguje velmi podobně jako u tradiční brokerské společnosti. Firma nevydělává peníze na tom, že Bitcoin a další kryptoměny rostou. Hlavním zdrojem příjmů jsou poplatky za roli prostředníka a zprostředkovatele všech transakcí, které se na této platformě odehrají. A jelikož jsou kryptoměny stále relativně nové, komise z těchto transakcí jsou mnohem výnosnější než zanedbatelné komise z akciových obchodů (které už dnes u řady brokerů ani neexistují).
Pro Coinbase tak v důsledku nehraje roli, jak se cena Bitcoinu v čase mění. Vše, na čem záleží, je, aby lidé měli i nadále chuť bitcoiny nakupovat a prodávat (společně s dalšími kryptoměnami, které $COIN podporuje). Hromada lidí dnes nákupem různorodých malých kryptoměn hledá v zemi kousek zlata podobně, jako to lidé dělali při zlaté horečce. Prodávat v takové chvíli těmto lidem "lopaty" na kopání, což Coinbase de facto dělá, produkuje konzistentní drobné příjmy, které však dohromady ve srovnání s ostatními společnostmi dávají zcela bezprecedentní růstové tempo.
I když dnes na světě existuje hromada kryptoburz, lidé ve velkém proudí jen na těch pár největších, mezi něž se $COIN řadí, což společnosti v současné hype atmosféře okolo kryptoměn dává příležitost pro masivní rozkvět. Tradiční brokeři jsou ohledně kryptoměn stále pozadu a každý další den/týden/měsíc, kdy neexistují žádné relevantní alternativy od velkých hráčů typu Fidelity či Vanguard, získává Coinbase další a další uživatele, kteří se na této platformě již pro své krypto-obchodování zabydlí a posléze zřejmě nebudou mít důvod měnit.
Je to podobný scénář, jako když Robinhood na počátku přilákal hromadu uživatelů díky rozdávání akcií zdarma a nulovým komisím pro akciové obchody. Šlo o revoluční koncept a ostatní brokerské firmy potřebovaly roky času, než na něj dokázaly adekvátně zareagovat.
Dnes už je samozřejmě situace trošku jiná, ale nezapomínejme, že Robinhood si svou kritiku vysloužil především kvůli tomu, jaké byly skutečné úmysly společnosti a taky tomu, že se dostaly na veřejnost. Lidé však dříve platformu nezačali hromadně opouštět jen proto, že ostatní brokeři najednou rovněž nabízeli nulové komise.
Ano, nebo ne?
Nejsem příznivec nakupování akcií v den, kdy na trhu debutují. Jako lepší alternativu vidím nějakou dobu si počkat a sledovat jejich vývoj. Řada lidí naskakuje do trhu co nejdříve, načež na konci prvního obchodního dne drží ztrátu 20 %. Což při pohledu na cenový graf $COIN potkalo hromadu spekulantů a investorů i v tomto případě.
Jakmile si ale prach úvodního hype okolo této akcie trochu sedne, je minimálně na základně aktuálních čísel pravděpodobné, že Coinbase by mohla být snovou akcií pro každé růstové portfolio. A že by hlavní dilema okolo této společnosti mohlo být spíš o tom, kdy ji nakoupit, než jestli ji nakoupit.
#investovani #akcie #coinbase #kryptomeny #analyza #hospodarskevysledky #prijmy #zisky #trznirevoluce #bitcoin #rustoveakcie
Pridam svoju trochu do mlyna preco ano - detailna analyza od profikov s valuaciami a fundamentom - https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6787867502845186048/
Top management se akcií po IPO zbavil. Jak si vykládat to?
Toto neni pravda, zbavovali se velmi male časti svych akcii.
@romanBartos Byla to přímá emise, takže na rozdíl od klasického IPO tady není žádná čekačka a mohli prodávat od první chvíle. Umím pochopit, že si něco málo odprodali, aby se dostali k hotovosti. Žádný velký úprk to ale nebyl a není to rozhodně nic výjimečného, že si management něco málo zobne. Vzhledem k tomu, jak jim teď byznys šlape, si ale myslím, že budou chtít zbytek držet.
Nezbavil. Rozebral to Kicom na bikojovým kanále. Prodalí jen malá procenta např. generální prodal asi jen 1,5% svých akcií. Vše bylo zveřejněno v dokumentech
Tak, když investuješ do startup, často jediná vidina zisku je, že společnost dovedeš na veřejnou burzu. První investoři prostě chtěli realizovat zisky a posunout se na další super riskantní VC investici. Nic špatného na vybírání zisků není.
perfektní článek a rozbor, díky moc
@davidBiza ?