6 minut čtení

7 akcií, u nichž hrozí bankrot a měli byste se jim vyhýbat či zvážit jejich odprodej

Zvládnout loňskou zdravotní krizi se nepodařilo celé řadě společností. Avšak ani všechny akcie, které rok 2020 přežily, ještě zdaleka nemají vyhráno. Poškozené byznys modely a rostoucí dluhy jsou jen dva hlavní problémy níže uvedených firem.

Hertz, Pier 1 Imports, J. Crew, Neiman Marcus nebo JCPenney jsou některé ze známějších obětí loňského roku, jež skončily v bankrotu. A existuje nemalá šance, že by se k nim některá z níže uvedených společností mohla reálně přidat. Dával bych si proto velký pozor ohledně jejich přidávání do portfolia. Jestliže už tam náhodou jsou, je potřeba mít oči na stopkách, respektive seriózně zvážit i jejich možný odprodej.

1. Transocean ($RIG)

Transocean je jedním z lídrů na trhu s mořskými ropnými vrty a poskytováním veškerých služeb okolo nich. Ceny ropy v loňském roce momentálně zkolabovaly až na historická minima, jak se lockdowny ve spojení se zákazy cestování krutě podepsaly na poptávce po ní. $RIG navíc vykázal ztrátu na akcii ve výši 1,45 dolaru již v roce 2019 před pandemií.

Dle odhadů analytiků by společnost, jež zároveň věřitelům na dlouhodobých úvěrech dluží asi 7,3 miliardy dolarů, měla zůstat navzdory ekonomickému zotavení ztrátovou minimálně do roku 2023. Mořské ropné vrty jsou ve srovnání s těmi pozemními extrémně drahé, což z nich pro těžební společnosti v tomto náročném odvětví dělá mnohem rizikovější investici. Tohle je rozhodně jedna z akcií, kterou by nemuselo zachránit ani zotavení ekonomiky.

2. Tamger Factory Outlet Centers ($SKT)

$SKT je společnost typu REIT, která rovněž zažívala krušné období už před příchodem pandemie. Příjmy v roce 2019 klesly o 3 % a popravdě to s ní nevypadalo dobře již od roku 2018. Management musí dlouhodobě kývat na stále nižší nájmy, aby udržel obsazenost svých obchodních center. 

Pandemie postupný přesun maloobchodního sektoru do online prostoru ještě akcelerovala a i do budoucna by majoritní zaměření portfolia Tamger Factory na kamenné obchody s oblečením mohlo být problematické. Tady bych si možná tu dividendu s výnosem 4,19 % nechal raději ujít.

3. The Gap ($GPS)

The Gap je poměrně známý americký maloobchodní prodejce oblečení a také majitel značek Old Navy a Banana Republic. V loňském roce dlouhodobé dluhy společnosti vzrostly z 1,24 na 2,21 miliardy dolarů. Byznys společnosti by se letos měl výrazným způsobem zlepšit, jakmile se obchodní centra opět otevřou a lidé vyrazí nakupovat.

Analytická společnost CFRA však ve své analýze varuje před tím, že $GPS bude z dlouhodobého pohledu mít problém s postupným úbytkem návštěvníků kamenných obchodů. Zároveň upozorňuje na dlouhou historii nenaplněných slibů a horších než očekávaných výsledků, který má The Gap na triku. Společnost navíc z pohledu svého byznys modelu a nabídky popravdě není oproti konkurenci ničím výjimečná a těžko hledat způsob, jak ji z pohledu módního segmentu vrátit k růstu.

4. Capri Holdings ($CPRI)

Capri Holdings pod sebou vlastní portfolio luxusních oděvních značek, jako je Michael Kors, Jimmy Choo nebo Versace. Luxusní maloobchodníci loni dostali v některých ohledech ještě větší ztrátovou ránu než ti obyčejní. I proto dnes analytici očekávají, že $CPRI se ke své ziskovosti z roku 2019 nebude schopna vrátit minimálně do roku 2022.

Společnost ale zároveň bude muset začít řešit své závazky vůči věřitelům, jež se od roku 2018 do loňska nafoukly z 675 milionů na 2 miliardy dolarů. Dnešní vlna uzavírání kamenných maloobchodů s oblečením (u nás reprezentována mimo jiné krachem značky Pietro Filipi) bude rovněž pro $CPRI představovat problém, jelikož 30 % příjmů společnosti tvoří velkoobchod. Na trhu se pro následující dekádu navíc začíná stále více prosazovat nebezpečná konkurence v podobě second-hand luxusního zboží.

5. Coty ($COTY)

Kosmetický gigant Coty se celosvětově věnuje produkci vůní, barevné kosmetiky a produktů pro péči o pleť. Společnost mimo jiné loni koupila 20% v kosmetické firmě KKW Beauty Kim Kardashian. Což zní jako poměrně chytrá akvizice, avšak společnost, která od roku 2016 nedokázala dosáhnout zisku, by asi měla místo utrácení začít řešit svůj byznys model. Zvlášť když příjmy za poslední tři roky rovněž nedosáhly ani jednou růstu.

Dlouhodobé závazky $COTY od roku 2015 vzrostly z 2,6 miliardy na 7,9 miliardy dolarů a akcie v posledních třech letech ztratily asi 45 % své hodnoty. Loňský rok byl samozřejmě katastrofou, jelikož ženy na celém světě nasadily na ústa roušky, což udělalo make-up zcela zbytečným a poslalo poptávku po něm k ledu. Jedním pozitivem je nová CEO Sue Nabi, která má připraven plán pro zastavení dlouhodobého úpadu společnosti a její návrat k růstu. Nad jeho realizací i budoucností společnosti však nadále visí velký otazník.

6. Casper Sleep ($CSPR)

Výrobce matrací Casper Sleep byl loni v únoru donucen snížit svou IPO cenu z původních cílových 17-19 dolarů za akcii až na 12 dolarů, přičemž akcie následně zkolabovaly až na 3 dolary. Společnost navíc od svého IPO zveřejňuje pouze kvartální ztráty a akcie je dnes k mání za něco málo přes 7 dolarů.

Bank of America dnes i přesto varuje, že je $CSPR stále nadhodnocený, jelikož ve velkém "pálí" hotovost a bude tak činit i nadále. Což v důsledku management donutí ponořit se do ještě hlubších dluhů. BoA dnes proto drží svou cílovou cenu této akcie na 6,50 dolarech a očekává minimálně pro letošní rok pokračování bídných výsledků.

7. AMC Entertainment ($AMC)

Hashtag #saveAMC se díky klukům a holkám z WallStreetBets na začátku letošního roku stal jedním z těch trendujících na sociálních sítích. A management společnosti také prohlásil, že "bankrot absolutně nepřichází v úvahu" poté, co  na odprodeji cenných papírů po vyhnání ceny akcií inkasoval 917 milionů dolarů.

Jenže necelá miliarda dolarů popravdě ani zdaleka není něčím, co by letos mělo $AMC spasit. Byznys společnosti měl potíže už před příchodem pandemie a během posledního roku se počet jejich vydaných akcií ztrojnásobil, což je nemalé naředění. V neposlední řadě nelze přehlédnout dluh $AMC, který dosahuje více než 5,7 miliard dolarů.

Ani vyhlídky provozovatele kinosálů nejsou nijak závratně růžové, jelikož filmová branže v posledním roce radikálně změnila způsob distribuce svých filmů a výrazným způsobem expandovala na streamingové platformy. Lze očekávat, že negativní dopady těchto změn na byznys i finanční situaci $AMC budou permanentní.

#investovani #akcie #pandemie #recese #riziko #bankrot #amc #coty #thegap

Hodnocení: +40
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Myslím, že v úvodu článku je drobná chyba - místo "maxima" by bylo logické "Ceny ropy v loňském roce zkolabovaly až na historická minima,..."

    Jinak chválím, že kromě invest. tipů zde zaznívá i varování před konkrétními akciemi. V dnešní době vysokých valuací a až přehnaného akciového optimismu je toto zapotřebí!

    0
  • Fúha. Ohľadom Capri Holding keď napíšete A tak treba aj B. Dlhy sa vyšplhali na 2 miliardy, pretože Capri holding prebralo firmu Versace. 

    Ak si pozriete Cash Flow firmy, tak posledné 4 mesiace spláca dlhy a tržby sa tiež začali zvyšovať po ,,reštarte,, v minulého roka na začiatku pandémie...

    Prosím vypočítajte si aj zadĺženie firmy predtým čo takéto niečo napíšete...

    0