Rok 2021 se zatím jeví jako "rok memeček", protože objem nečekaných, divokých a zdánlivě nesmyslných tržních pohybů, za jejichž kormidly jsou často online komunity trollů nebo třeba jediný tweet Elona Muska, je letos zcela bezprecedentní. Po meme akciích se nyní do popředí zájmu dostala známá meme kryptoměna Dogecoin (DOGE), jejíž hodnota v posledním týdnu akcelerovala téměř o 400 %, což z ní dělá z pohledu tržní valuace aktuálně 5. největší (!) kryptoměnu na světě. A to už není jen tak.
To je moment, kdy je možná načase přestat nad tickerem DOGE jenom se smíchem mávat rukou a proklamovat, že jde o absolutní nesmysl, do nějž není možné investovat. Ok, z určitého úhlu pohledu možná ne, ale tržní vývoj ukazuje, že podle zatraceně velkého množství lidí do něj očividně investovat naopak jde. Jak se tedy v tomhle volatilním chaosu dnes zorientovat. Jaká je skutečná hodnota Dogecoinu? A měli byste do něj investovat?
Stručná charakteristika
Na úvod je dobré říci, že ta zajímavá kryptoměna, o níž dnes všichni mluví, vznikla v roce 2013 vlastně tak trochu z recese a jako vtípek založený na tehdy populárním memečku psa japonské rasy shiba inu.
---
Proto je zcela jasné, že se tady nebavíme o nějakém potenciálně seriózním udržiteli hodnoty typu Bitcoinu. Minimálně proto, že zatímco bitcoinů je aktuálně v oběhu necelých 19 milionů a mají pevný limit, dogecoinů dnes existuje téměř 130 miliard, každý den vzniká nespočet dalších a nemají žádný konečný počet.
Tohle je vskutku zásadní naředění hodnoty, které by vám mělo pomoci pochopit, jak je možné, že i když je dnes hodnota DOGE o tisíce procent výše než na začátku roku, stále si jednu minci můžete pořídit za symbolické ani ne 4 centy.
Z pohledu technologií a možnosti není moc co říci, byť dobrovolníci z řad vývojářů již letos na zvýšený zájem o jejich meme kryptoměnu zareagovali a vylepšili aspoň její software. Tím ale pojednání na toto téma můžeme ukončit, protože kromě zábavných grafických zpracování psího maskota téhle kryptoměny v raketě, na Měsíci nebo Marsu se asi žádných dalších převratných výtvorů v rámci tickeru DOGE nedočkáme.
Tato kryptoměna totiž na rozdíl od ostatních velkých digitálních měn žádný konkrétní účel nemá. Nemá ani white paper a nějaký anonymní investor vlastní téměř 1/3 všech dogecoinů, přičemž není jasné, co by se stalo, pokud by se náhodou rozhodl prodat.
Dost ale posmívání a negativ. Jak už jsem zmínil výše, trh hovoří jasně a chtě nechtě dnes (byť by to mělo být pouze velmi dočasně) musíme Dogecoin - toho času jednu z nejhodnotnějších digitálních měn na světě - brát jakožto relevantního zástupce kryptotrhu, který nejenže zboural pár růstových rekordů, ale dokázal už letos v intradenním zobchodovaném objemu překonat dokonce i Bitcoin, což není žádné meme, ale holý fakt.
Proto je možná načase přestat jej zatvrzele skepticky vnímat jen jako neškodný vtípek a meme a uvědomit si, že dnes už jde reálně o něco víc. Protože byť je výčet potenciálních negativ DOGE vskutku dlouhý, nic z toho mu nezabránilo v růstu hodnoty i popularity, což do tohoto kolotoče přivádí stále více nových lidí a kapitálu. Jak to? Tady jsou 3 nejvýraznější důvody:
1. Dogecoin si získal velkou pozornost lidí
Skupina Dogecoin na Redditu má dnes více než 1,4 milionu členů a kryptoměna se těší podpoře od několika vskutku globálních influencerů, jako je Elon Musk nebo Snoop Dogg. Pokaždé, když nějaká globální celebrita o DOGE tweetne, cena vyskočí zase o trochu výš, byť tempo růstu ceny za poslední týden je na úplně jiné úrovni.
Digitální svět disponuje jedním zajímavým aspektem, a to že pozornost zde má reálnou hodnotu. Jste-li schopni přilákat na sebe pozornost mas, jde o plnohodnotnou komoditu pro každého od Facebooku, Netflixu, zpravodajských společností až po vývojáře Candy Crush Sagy. Markeťáci na celém světě každý den utrácejí horentní sumy ve snaze dosáhnout jedné jediné věci - získat vaši pozornost pro své produkty a služby. Dogecoin se dnes rozhodně těší největší pozornosti za celou dobu své existence. Otázkou zůstává, jestli - a případně jak moc - z ní dokáže benefitovat.
2. Pro mnohé jde o pohodlnou vstupní bránu do kryptoměn
Řekněme si na rovinu, že kryptoměny mohou být pro úplného laika lehce zastrašující a těžko uchopitelné. Zatímco všechny ty IT pojmy, principy blockchainu nebo fundamentální podstata decentralizace mohou jednomu zamotat hlavu, Dogecoin ve srovnání působí jako něco zábavného a mnohem dostupnějšího. Což bude zřejmě částečně důvod, proč jej Elon Musk označil jako "lidovou kryptoměnu".
A co je zásadní - okolo DOGE se vytvořila plnohodnotná komunita zapálených fanoušků, z nichž celá řada až dosud do žádné jiné kryptoměny neinvestovala. Kryptoměna, která se nebere tak moc vážně a nehlásá, že je tady, aby změnila svět, navíc z pohledu pořizovací ceny doslova za hubičku, je zkrátka očividně pro lidi velmi atraktivní nabídka. Memečka vás na jednu stranu mohou rozesmát, ale tohle aktuálně plní velmi záslužnou funkci - pomáhá hromadě lidí lépe pochopit kryptoměny.
3. Je to taková "lepší sportka"
Miliardář a investor Mark Cuban letos prohlásil, že svému synovi nakoupil Dogecoin (podobně jako Elon Musk). Jeho důvod? Je to pořád lepší investice než koupě tiketu do loterie: "Pokud bych si měl vybrat před nákupem loterijního tiketu a Dogecoinem, koupil bych Dogecoin," tweetnul Cuban, který dodal: "Ale prosím vás, nenuťte mě, abych si vybíral mezi Dogecoinem a něčím dalším." Zároveň popsal, že tento nákup bere jako nástroj pro vzdělávání svého syna, s kterým sledují vývoj ceny a baví se o tom, proč k tomu kterému pohybu došlo.
---
Je už dnes Dogecoin více než meme? Popravdě, jsou to stovky nových meme každý den, které okolo sebe dohromady spojují aktivní komunitu nadšenců. To ale ještě z DOGE nedělá dobrou investici.
Pokud dnes zvažujete jeho nákup, měli byste si být vědomi skutečnosti, že jde i na poměry kryptoměn o vysoce volatilní trh, což už něco znamená. Plus pokud vám jde primárně o spekulaci, existuje hromada dalších coinů, které mají jasně daný byznys plán a neprovozuje je skupinka dobrovolníků.
Zkrátka a dobře, pokud nějaká kryptoměna vystřelí vzhůru proto, že o ni někdo slavný tweetne, je dobré zamyslet se nad tím, co se s hodnotou stane ve chvíli, kdy o ni tento člověk ztratí zájem a přestane tweetovat.
Ano, máme tady dosavadní "success story" bitcoinu, ale neměli bychom zapomínat, že kryptoměny jsou stále extrémně mladé a spoustu věcí o nich zatím stále nevíme, což i nadále zůstává jejich největším rizikem. Mají enormní potenciál, ale zároveň jich už více než 1000 zkolabovalo a vzalo s sebou do propadliště dějin i peníze investorů, spekulantů a nadšenců. Což je hlavní argument pro to, abyste do těchto aktiv neinvestovali peníze, o které nemůžete přijít a abyste si před samotnou investicí dali práci s analýzou a nenaskakovali na senzační titulky a obrovské zhodnocení (které už vám stejně uteklo).
#kryptomeny #dogecoin #spekulace #riziko #reddit #twitter #musk #meme
Nakoupil jsem asi před 4 mesicama za 0.9 až 1.05 korun. Takže za pár stovek a teď jsem několik tisíc v +. Budu to klidně držet několik let je mi to jedno a třeba se poštěstí :) na todle spěchat nebudu.
@tomasForst Jasně, to je taky přístup. Něco jako vsadit na sport za 50 Kč s výhrou 20 000 Kč. Byť konkrétně tady bych se možná nebál trochu časovat, protože pokud racionálně tyhle kryptoměny nemají až takový technologický potenciál, je možné, že až opadne hype, zcela zaniknou. Takže proč si na nich nevzít hezký peníz, když se nabídne.
Doporučuji všem tento odpad nakoupit a držet. V takto vedeném portfoliu nadále nesmí chybět v článku zmiňovaný scam chiba-inu, případně Husky atd...
PS: mám na zahradě spoustu odpadu, v případě zájmu vám na něj mohu namalovat doge-bustu a poskytnout vám jej za nějakou solidní akcii nebo jiné krypto.
PS: investovat do Dogecoinu nelze, můžete zkusit maximálně pogamblit.
Jen pro zajímavost, jsou zde i nové kryptoměny pojmenované AKITA a SHIBA INU ?
@davidFranc Ty jo, snad se ta plemena nechytí, jeden pes je až až. ?
@tomasdurcak teraz sledujem, že majú týždňový nárast aj cez 20k % :D ale tiež dúfam, že to pokape :D
@martinKuba Všechny 3 držíme s kluky :) cca bilion tokenů na každém. Jinak vyšel i KAISHU. Uvidíme, jsou to peníze, které mě nikdy trápit nebudou a je třeba k tomu tak i přistupovat. Stejně nejvíc držím BTC.
@jakubDanek Minulý týden jsem pořídil Safemoon jen tak z hecu a po týdnu 1000 % v plusu. Ale zatím podržím dál, tam vidím další potenciál i do budoucna. Ale zkusím něco hodit i na HUSKY, jelikož jednoho mám doma a večer to vyberu, je to "přehajpováno" :)
JJ ono to je dobrej hype a pokud ty peníze nepotřebuješ why not? Chystáme se i na Laika token :) Furt je co hledat, osobně si myslím, že DOGE je sračka a nemá žádný potenciál oproti BTC, ale upřímně proč si nezkusit hype a pak odejít..:) Hlavní je pracovat s penězi, o které když přijdu tak se nic neděje a mohu jít dále. Jsou to jen peníze...
@jakubDanek Přes co to nakupujete?
@mrazjan Binance, Uniswap, Pancakeswap a následně držíme na Metamasku. Ale u těch tokenů jsou vyšší FEE někdy až stovky USD, takže je lepší se spojit do group:)
@davidFranc kde nakupujete krypto?
Tak jak jsou na tom psí altcoiny po těch výprodejích? Vybírali jste někdo zisky? @jakubDanek @davidFranc
@tomasdurcak zisk vybrán a dlouhou dobu se tomu vyhnu. Zas mi pár šedivých vlasů přibylo. Tyhle rychlé pohyby oběma směry nejsou dobré pro mé zdraví ? část jsem tam nechal, kdyby se to za pár let třeba hnulo na nějakou pěknou hodnotu, ale tomu moc nevěřím
@davidFranc Krátkodobé spekulace nejsou zdaleka pro každou náturu, na druhou stranu dobře, že to o sobě víte a umíte si to přiznat, někteří jdou na krev a pak to nedopadá hezky. Tak ať se daří a zkuste něco s nižším rizikem, ať se lépe spí. ?
@tomasdurcak Ahoj Tome, sorry za pozdější reakci. Něco jsme odprodávali cca 25% na každém a zbytek nechali, ono je vždy dobré třeba v takových případech vybrat vklad a vypadnout. Aktuálně přikupuji spíše stocks než krypto, ale podařilo se mi nakoupit i ETH dobře. U těch psích tokenů tam reálné využití nevidím stejně jako u dogecoinu, ale zisky převedu buď směrem ETH nebo BTC.
To je i to co říkám všem. Já jsem trader i investor a je třeba k tomu tak přistupovat. Dneska za mě většinu času obchodují roboti, protože chci mít klid na své věci, ráno chci v klidu vstát, dát si snídani, projít se městem, pořešit své věci a odpoledne sportovat, číst či si užívat s přáteli když se mi opravdu chce, ale sedět u PC jako trader non stop se mi už nechce. Tou fází jsem prošel..Navíc v hodně případech zjistíte, že trader se mnohokrát nevyrovná investorovi a v dlouhodobém horizontu fakta mluví jasně. Buffett taky není trader..Ten adrenalin je super, ale na jednom obchodu se zbohatnout nedá. A hlavně je málo velice, ale velice málo lidí, kteří umí striktně dodržovat pravidla.
@jakubDanek Souhlasím s tím, že obchodovat krátkodoběji kvůli tomu adrenalinu je špatná motivace. Dneska mám obavu z toho, že lidi už mají tak "obité" receptory dopaminu ze sociálních sítí, že hledají nějaké větší vzrušení a to jim právě třeba volatilní kryptotrhy, kde lze udělat stovky procent i za týden, nabízejí. Takže v tom lítají, ale taky si myslím, že na tom až na pár šťastlivců nikdo reálně nezbohatne, aniž by pak o zisky nepřišel jinde. A dodržování pravidel je u takových střelců utopie, protože pravidla jsou přece nuda, stejně jako počkat si na peníze pár let a nemít je hned zítra. ?
@tomasdurcak Zajímavý názor a pohled. A souhlasím s tebou, že mladší generace jsou větší střelci. Ostatně je to jedna i z cest tradera, sám jsem tohle očekával a až po pár letech člověk zjistí, že důležité je být konzistentní. Navíc určitě budeš mít i tu vlastní zkušenost, kdy se honíš za penězi v tradingu a pak zjistíš, že v dlouhodobém investování tohle dokážeš taky a snadnější cestou. Crypto je fajn, držím ho, někde spekuluji ale furt raději buduji dlouhodobě kapitál a taky mi to více dělá radost. Některé zisky jak jsem i uváděl jsem převedl do ETH a BTC a tam to nechám, kdo ví co s tím bude, ale kdybych o to přišel nebude mě to vůbec štvát. A pravidla, bohužel u tradingu se pravidla musí dodržovat a psychická stránka tradera dělá dle mého názoru až 99%. Zbytek jsou ostatní naučené věci a zkušenosti, ale pokud neustojí člověk psychiku nemůžeš obchodovat ani s 10K natož s 250K. Mě v tomhle hodně pomohli roboti a dneska si trejduju jen technické patterny trojúhelníků, když se mi chce. Ale pravidla mám i u toho a to ty základní, které najdeš všude na netu. Ono jde totiž i o to, že pokud uděláš jedinou změnu v obchodu, následně nemáš relevantní dlouhodobé výsledky a můžeš začít s testováním znovu. A to zabere ručně desítky hodin času. Trading není pro každého, investování je pro všechny.
@tomasdurcak A ještě doplním Tome. Velké peníze v tradingu člověk nevydělá myšlením, ale sezením. Sezením!Lidé, co se nemýlí a přitom jen pevně sedí, jsou neskutečně neobyčejní. Snažím se tím říci, že chycení se velkého výkyvu (v časovém rámci ve kterém obchodujeme) je jediný způsob jak je člověk schopen vydělat miliardy. Člověk musí své zisky nechat v pohybu, aby mohl vyrovnat ztráty, které jsou pro tuto hru přirozené tak jako pro mě dýchání. Ztráty nás totiž nikdy zcela neminou. To je prostě dáno. Nabízí se jen otázka, co můžeme udělat, abychom ztráty kompenzovali? Existují jen 2 způsoby, jak překonat tento negativní aspekt. Musíme buď mít velmi nízké procento ztrátových obchodů /nebo podstatně vyšší průměrný zisk než ztrátu. Čas a jenom ČAS produkuje velké zisky, ne myšlení, ne frajeřinky ani snaha koupit na každém high a low. Tak hrají jen hlupáci. Není to věc názoru, ostatně lze to taky dokázat na jednoduchém systému.