9 minut čtení

Kašlete na vesmírné bubliny: Tyto 3 kvalitní společnosti už dnes jsou na oběžné dráze a můžete si je koupit!

Existuje i chytrý způsob, jak začít investovat do vesmírného závodu, aniž byste při tom riskovali v divokých spekulacích na firmy, které zatím vůbec nic nedokázaly. A vypadá nějak takhle:

Pojďme si nalít čistého vína - investování do vesmírných akcií dneska tak trochu připomíná ruletu. Pokud se ale analytické předpovědi o bilionovém segmentu naplní, může tento segment skrývat vskutku astronomické výnosy. Tržní valuace všech "čistokrevných" vesmírných firem je již dnes zhruba 25 miliard dolarů, zatímco ještě před pár lety to byla prakticky čistá nula.

A to se bavíme o těch veřejně obchodovaných, kam nepatří pár velmi zajímavých hráčů jako SpaceX se svými opětovně použitelnými raketami, Rocket Lab s rostoucím počtem úspěšných raketových odpalů či Planet se svou konstelací satelitů, jež z oběžné dráhy fotí povrch Země. Do těchto známých a velmi zajímavých firem dnes ještě pro běžného smrtelníka ani není možné investovat.

Celý tento vzrušující segment má však dnes stále jeden velký problém - jen velmi málo z těchto společností dnes dokáže generovat jakýkoli reálný příjem nebo vytyčit smysluplnou byznysovou cestu, která by je měla dovést k ziskovosti. To proto, že celá řada nových vesmírných firem, jež shánějí rychlou finanční injekci, dnes na trhy proniká skrz SPAC euforii. Tato cesta umožňuje dostat se na burzu i společnostem, které by vzhledem ke své dosavadní nulové kredibilitě měly s tradičním IPO smůlu.

Připočtěte k tomu dnešní řekněme "nestabilní" tržní rozvernosti a výsledkem jsou zcela bizarní valuace postavené na finančních předpovědích, od nichž jsou tyto byznysy reálně vzdáleny hromadu světelných let

ALE zatímco v mediálních titulcích dnes dominují převážně spekulativní akcie, nemusí ani růstoví investoři smutnit. Existuje i chytrý způsob, jak do vesmírného závodu se svým kapitálem proniknout. A tím je vybudování vyváženého portfolia akcií, jež budou potenciálně těžit z inovativních vesmírných technologií, ale zároveň s sebou nesou nesrovnatelně nižší riziko. Tady jsou hned tři firmy, které přesně do takového portfolia zapadají, jejich byznys nestojí jen na vesmíru a zároveň nezůstávají pouze u slibů, ale reálně již své produkty ve vesmíru mají:

1) Maxar Technologies ($MAXR)

Zdroj: Maxar Technologies

Maxar není typická vesmírná akcie dneška, která vznikla nedávno a její příjmy jsou nula. Tato 52 let stará společnost vlastní velké portfolio technologií satelitního snímání a pohonných zařízení, přičemž mezi zákazníky najdete jména jako NASA, IntelSat či NOAA.

Poptávka po obrazových technologiích, jež umožňují pořizování vysoce kvalitních snímků zemského povrchu z vesmíru, neustále roste. $MAXR tak dnes může nabídnout "důkaz místo slibů" v podobě loňských příjmů ve výši 1,72 miliardy dolarů a poměrně konzistentního 10% růstu svého byznysu ročně. Společnost se zároveň nachází na dostřel ziskovosti, což je v tomto mladém segmentu stále tak trochu malý zázrak.

Jedním z posledních růstových katalyzátorů společnosti by měl být projekt WorldView Legion, který tvoří konstelace nové generace satelitů pro snímání Země v hodnotě 600 milionů dolarů, jež by měly na oběžnou dráhu zamířit ještě letos. $MAXR je zároveň jednou z 11 firem, které NASA vybrala pro zkonstruování prvních testovacích komponentů vesmírné lodi, jež by jednoho dne (zřejmě již v roce 2024) měla astronautům pomoci dostat se z Měsíce zpět na Zemi.

Příběh Maxaru však není jen růžový. Poté, co akcie v roce 2014 vystoupaly až téměř na 80 dolarů, následně zkolabovaly až na 4 dolary za kus. Na vině byl bídný stav celého trhu s komerčními satelity stejně jako vysoké zadlužení společnosti, do nějž jej nákladnými akvizicemi dovedl bývalý management. Dnes, pod novým vedením, však společnost začíná vykazovat náznaky zotavení, tentokrát však za mnohem zdravějšího finančního stavu.

Akcie nedávno sklouzly z nových maxim poté, co $MAXR v březnu odprodal za účelem získání dalšího kapitálu cenné papíry v hodnotě 400 milionů dolarů. Jsou tak k mání v mírné slevě a ve srovnání s dalšími vesmírnými akciemi typu Virgin Galactic ($SPCE) nebo Viasat ($VSAT) jde rozhodně o mnohem levnější nákup, který navíc doplňuje mnohem zdravější finanční rozvaha nebo jasná idea o tom, jak tato společnost začne generovat zisk.

2) Lockheed Martin ($LMT)

Zdroj: Lockheed Martin

Předpokládám, že Lockheed Martin budete z této trojice znát nejpravděpodobněji, jelikož jde o známého armádního výrobce (o moderním letounu F-35 Lightning už jste určitě slyšeli) s velmi úspěšným byznys modelem, velkým budoucím potenciálem a nijak zásadně přestřelenou valuací. A hlavně - brand Lockheed se na poli letectví pohybuje již více než 100 let. Proč by ale tento tradiční kontraktor amerického ministerstva obrany s jednociferným růstem neměl chybět ve vesmírném portfoliu?

Odpověď je potřeba hledat v detailech. $LMT má dnes dlouhodobě udržitelný finanční model, který loni dokázal vygenerovat příjmy ve výši 12 miliard dolarů. Nenechte však zástup armádních produktů zastínit fakt, že tato akcie nemá ve vesmíru co nabídnout. Není ostatně náhodou, že Lockheed je dnes 7. největší pozicí (4,4 % hodnoty portfolia) v ARK Autonomous Technology and Robotics ETF ($ARKQ) Cathie Wood. A v prosinci firma koupila výrobce raketových motorů Aerojet Rocketdyne ($AJRD), což je jeden z prominentních účastníků současného vesmírného závodu. Jde ostatně o hlavního kontraktora, jež by měl pro NASA vyvinout vesmírnou loď Orion pro cestu astronautů mimo oběžnou dráhu Země.

Lockheed má zároveň za pasem velmi silný satelitní byznys navázaný na americkou vládu, která má enormní zájem o to, aby dostala technologii 5G přímo do mobilních telefonů z vesmíru. Oproti konkurenčnímu Starlinku od SpaceX má $LMT navíc významnou konkurenční výhodu - jeho satelitní síť ke svému fungování nebude potřebovat zároveň síť pozemních terminálů, jelikož je schopna fungovat přímo mezi vesmírem a konkrétním 5G zařízením na zemi.

V neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na budoucnost armádní přítomnosti ve vesmíru, kde bude nepochybně Lockheed se svými technologiemi rovněž hrát významnou roli. Dnes se zatím s velkým zájmem hovoří o hypersonických mezikontinentálních raketách, které společnost aktuálně vyvíjí. Jde o extrémně rychlé, nízko letící hlavice, jež jsou schopny vyhnout se současným obranným systémům a mohou tak být prakticky neviditelné. Na podobné technologii dnes pracuje i Rusko a Čína, takže je téměř jisté, že americké ministerstvo obrany má velkou motivaci za tuto technologii utrácet - v posledním návrhu státního rozpočtu měla tato položka hodnotu 3,2 miliardy dolarů.

Kromě příznivé valuace a velkého růstového potenciálu je $LMT zároveň investicí s velmi malým rizikem. Upřímně řečeno, i kdyby Lockheed ve vesmíru nakonec neudělal vůbec nic, investoři pravděpodobně o nic nepůjde. Stále totiž určitě půjde o největšího výrobce bojových letounů na světě s působivou rozvahou a dividendou s aktuálním výnosem 2,65 %.

3) Iridium Communications ($IRDM)

Zdroj: Iridium Communications

Společnost Iridium se zaměřuje na novou generaci vesmírných komunikačních technologií. Provozuje síť satelitů, jež umožňují spolehlivé propojení signálu k ručním telefonům a dalším zařízením s minimální odezvou. Byznys model $IRDM se však lidí od konkurence, která se snaží cílit na méně stabilní a ověřenou poptávku od klientů spotřebních internetových služeb. Společnost místo toho v roce 2019 na oběžnou dráhu poslala svou konstelaci satelitů NEXT, s níž získala náskok na poli komerčních a vládních aplikací sítí IoT (Internet of Things).

Tato konkrétní technologie slouží ke sledování a monitorování aktiv. Například nákladní vozy převážející zboží podléhající zkažení mohou být sledovány v reálném čase, zatímco obchodní lodi je díky ní možné řídit na dálku ze souše. Iridium loni rovněž prokázalo odolnost svého byznysu, když navzdory pandemii předvedlo napříč celým rokem konzistentní růst předplatitelů a zisků (což mezi provozovateli satelitů není žádnou samozřejmostí). Management je navíc ohledně budoucnosti a udržitelnosti dnešního byznysu velmi optimistický, jelikož pro následujících pět let očekává tempo růstu ve výši 14 %.

Technologický náskok $IRDM by se měl zákonitě přetavit v dlouhodobě lepší ziskovost a silnější cash flow společnosti. Společnost totiž dominuje na tzv. frekvenčním pásmu L, jež slouží pro přenos signálu satelitních telefonů na dlouhé vzdálenosti. Mladší konkurence jako Starlink nebo Kuiper Project Amazonu jsou tak nuceni pronajímat si vlnové délky v kratším pásmu K. Zatímco tohle pásmo je dostačující pro spotřebitelské služby, jeho využití pro delší vzdálenosti a ambicióznější projekty není příliš ideální. Vyžaduje totiž instalaci nákladnějších antén a dalšího pozemního zařízení, které dokáže udržet signál dostatečně silný i na delší vzdálenost.

A hlavně - zatímco SpaceX a Amazon zatím svou síť satelitů stále budují, $IRDM již má tu svou hotovou. Což znamená, že současná síť by měla být schopna dalších 12-30 let fungovat bez nutnosti doplňovat ji o další satelity. Cesta k silnému cash flow bez nutnosti nových astronomických výdajů je tak otevřená. Tato akcie je sice z celé trojice nejdražší, ale její současná pozice na trhu i růstový potenciál tomu rozhodně odpovídají.

#investovani #vesmirneakcie #technologie #inovace #portfolio #riziko #vesmirnyzavod #maxartechnologies #lockheedmartin #iridiumcommunications

Hodnocení: +26
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.