7 minut čtení

Chcete začít investovat do kryptoměn? 5 tipů, které vám pomohou rozkoukat se a udělat první dobrou investici

Technologie za posledních 20-30 let dramaticky změnily naše životy. Jak pracujeme, jak komunikujeme, jak nakupujeme i jak za své nákupy platíme. V rámci tohoto segmentu se navíc objevil nový platební systém: kryptoměny

Asi každý už dnes o bitcoinu minimálně tu a tam něco zaslechl. Jde o první kryptoměnu, které se podařilo prorazit do mainstreamu a byť ji od té doby následovaly další, zůstává dodnes jednoznačně nejpopulárnější.

Nicméně dnes už existuje více než 9000 různých kryptoměn a nové se objevují bez nadsázky prakticky každý den. I přes nepopíratelný nárůst popularity a zájmu nejen ze strany technologických entuziastů, ale také ze strany investorů (včetně těch institucionálních), jsou dnes kryptoměny stále něčím, o čem sice skoro každý slyšel, ale téměř nikdo o nich neumí hovořit příliš do hloubky

Když pomineme technologickou rovinu, je přitom trh s kryptoměnami v celé řadě základních aspektů velmi podobný tradičním finančním trhům. Díky tomu na něm proto v mnoha ohledech platí identická fundamentální investiční pravidla, jež se vztahují na ostatní typy investování. Pojďme si ukázat 5 kroků, které vás systematicky, smysluplně a především bezpečně dovedou až k vaší první potenciální investici do kryptoměn (což je rozhodně lepší přístup, než dnes zavřít oči a poslat své peníze do rozjetého Dogecoinu):

1. Odpovězte si uspokojivě na otázku: Co jsou to kryptoměny?

Pohráváte-li si dnes s myšlenkou, že by kryptoměny mohly tvořit nějakou část vašeho investičního portfolia, pak byste v první řadě měli být schopni odpovědět na otázku, o co v principu jde. Kryptoměny už jsou dnes mnohem víc než jen alternativní měna. Jde zároveň o zajímavou diverzifikaci pro portfolio a zároveň spekulativní aktivum s potenciálem obrovského růstu. Což je popravdě hlavní důvod, proč dnes lidé do kryptoměn investují. Jen zlomek tak činí primárně proto, aby je mohli aktivně používat jako platidlo.

Za mě je ale lepší investovat pouze do něčeho, co skutečně chápete a co vám dává smysl. Pokud chcete do kryptoměn začít lít peníze jenom proto, že je to "něco, co teď frčí a roste", nezní to příliš rozumně. Kde samostudium o kryptosvětě zahájit? Co třeba přímo tady na Warengu? Máme tady hned několik uživatelů, kteří se kryptoměnam pravidelně věnují. Můžete buď využít vyhledávání úplně nahoře, nebo se pustit rovnou do průzkumu hashtagu #kryptomeny. Osobně bych vám doporučil podívat se na články od @martinDraha, které jsou vždy vyčerpávající a i pro absolutní laiky pochopitelné.

2. Kterým kryptoměnovým burzám lze věřit?

Svět kryptoměn není na počet burz tak skoupý, jako ten reálný. Dle webu CoinMarketCap na celém světě existuje téměř 370 burz nabízejících obchodování s kryptoměnami. Reálně jich asi existuje mnohem víc, ale předpokládám, že se tady bavíme o těch burzách, o nichž existují aspoň nějaké relevantní informace a nejde už zdálky o jasný podvod. Možná jste v posledních letech tu a tam v médiích zaznamenali informaci o tom, že někdo takovou svou kryptoměnovou burzičku vytuneloval, nebo se mu do ní dostali hackeři.

Proto je zcela esenciální nepodcenit výběr dostatečně důvěryhodné burzy. Zcela ideální je udělat si vlastní analýzu a průzkum - přečtěte si recenze lidí, kteří dlouhodobě s kryptoměnami obchodují a zaměřte se především na ty největší/nejpoužívanější burzy. Nyní je všude v médiích díky svému debutu na burze Coinbase, ale za zmínku rozhodně stojí i Binance či Kraken, což je dnes asi nejznámější trojice.

3. "Skladování" kryptoměn je stejně důležité, jako kde s nimi obchodujete

Pokud si pořídíte nějakou kryptoměnu, musíte vědět, jak ji budete skladovat. Buď ji můžete svěřit přímo burze (všeobecně se nedoporučuje), nebo si ji uložit do vlastní digitální peněženky. Kyberbezpečnost by pro vás měla být jednou z absolutních priorit, a tak je na místě mít již dopředu jasně rozhodnuto, v jaké peněžence budete své kryptoměny držet. Jakmile jakoukoliv kryptoměnu skrz burzu nakoupíte, ihned ji přesuňte do své peněženky.

Jak už bylo řečeno, celá řada kryptoburz již čelila hackerským útokům a je nepravděpodobné, že tento trend jen tak skončí. Když vaše krypto-aktiva necháváte v burze, vystavujete je riziku těchto útoků a odcizení. Byť ty nejlepší burzy (např. Kraken) už dnes svým klientům nabízejí i poměrně solidně zabezpečené uložení kryptoměn. Na druhou stranu, pokud se vám nepodaří svou peněženku ztratit, nebo zapomenout heslo, je to stále s přehledem nejbezpečnější řešení.

4. Diverzifikace na špici obchodní strategie

Tady asi nejde o nic převratného ani nového. Diverzifikace je klíčem k jakékoliv dobré investiční strategii a v kryptoměnách tomu není jinak. Právě naopak - diverzifikace by měla být úplně prvním faktorem, který při budování své kryptoměnové investiční strategie budete řešit.

I přesto, že kryptoměny už tady s námi jsou řadu let a mnohé z nich řadu let bezproblémově fungují, stále jde o vysoce volatilní a rizikové aktivum. Rozhodně proto není rozumné vložit veškerý svůj kapitál vyčleněný pro krypto-aktiva například pouze do bitcoinu, protože je to jediná kryptoměna, o které se všude píše a kterou znáte. Stejně jako v případě akcií, i v případě kryptoměn máte reálně na trhu tisíce možností, kam své peníze vložit. Nebuďte líní si je trochu nastudovat, abyste následně svou investici mohli rozložit napříč několika různými měnami.

5. Začněte dětskými krůčky

Zvládnutí teorie je stále pouze jeden z aspektů investování do kryptoměn. I když o tom, jak fungují, budete vědět všechno, neznamená to, že můžete bez obav vzít hromadu peněz a nakoupit moře kryptoměn. Jejich vývoj je stále na úplném začátku a u drtivé většiny z nich není jisté, zda tady ještě za 12 měsíců budou.

Je proto na místě začít své kryptoměnové portfolio budovat pomalu, krůček po krůčku. Zkuste nakoupit malé množství předem vybraných kryptoměn, vyzkoušejte si celý proces nákupu a přesunu do peněženky a ujistěte se, že je vše v pořádku. Až poté začněte objem své pozice navyšovat.

Úplně na závěr ještě jedna rada: Nemalá část kryptoměnové komunity digitální měny bez nadsázky považuje za svou formu náboženství. Jejich argumenty i investiční rozhodnutí jsou tak často silně emočně zabarvené. Proto jsem od začátku již několikrát zopakoval, jak důležité je v tomto oboru sebevzdělání a schopnost udělat si vlastní analýzu a názor. Nenechejte si své nákupní rozhodnutí ovlivňovat tím, co někdo napíše na Twitteru, blogu nebo kdekoliv jinde. 

Současný hype okolo kryptoměn je sice fajn a znamená, že můžete teoreticky na své investici v tomto segmentu svůj kapitál výrazně zhodnotit. Stejně tak ale můžete relativně snadno o vše přijít (a nebyli byste zdaleka prvními). Platí to u akcií či nemovitostí a stejně tak to platí i v případě kryptoměn - nad vaši vlastní analýzu, kterou si poctivě uděláte sami, není. Hodně štěstí!

#investovani #kryptomeny #vzdelavani #burzy #penezenka #bezpecnost #diverzifikace #riziko #volatilita #spekulace #bitcoin