7 minut čtení

Chcete začít investovat do kryptoměn? 5 tipů, které vám pomohou rozkoukat se a udělat první dobrou investici

Technologie za posledních 20-30 let dramaticky změnily naše životy. Jak pracujeme, jak komunikujeme, jak nakupujeme i jak za své nákupy platíme. V rámci tohoto segmentu se navíc objevil nový platební systém: kryptoměny

Asi každý už dnes o bitcoinu minimálně tu a tam něco zaslechl. Jde o první kryptoměnu, které se podařilo prorazit do mainstreamu a byť ji od té doby následovaly další, zůstává dodnes jednoznačně nejpopulárnější.

Nicméně dnes už existuje více než 9000 různých kryptoměn a nové se objevují bez nadsázky prakticky každý den. I přes nepopíratelný nárůst popularity a zájmu nejen ze strany technologických entuziastů, ale také ze strany investorů (včetně těch institucionálních), jsou dnes kryptoměny stále něčím, o čem sice skoro každý slyšel, ale téměř nikdo o nich neumí hovořit příliš do hloubky

Když pomineme technologickou rovinu, je přitom trh s kryptoměnami v celé řadě základních aspektů velmi podobný tradičním finančním trhům. Díky tomu na něm proto v mnoha ohledech platí identická fundamentální investiční pravidla, jež se vztahují na ostatní typy investování. Pojďme si ukázat 5 kroků, které vás systematicky, smysluplně a především bezpečně dovedou až k vaší první potenciální investici do kryptoměn (což je rozhodně lepší přístup, než dnes zavřít oči a poslat své peníze do rozjetého Dogecoinu):

1. Odpovězte si uspokojivě na otázku: Co jsou to kryptoměny?

Pohráváte-li si dnes s myšlenkou, že by kryptoměny mohly tvořit nějakou část vašeho investičního portfolia, pak byste v první řadě měli být schopni odpovědět na otázku, o co v principu jde. Kryptoměny už jsou dnes mnohem víc než jen alternativní měna. Jde zároveň o zajímavou diverzifikaci pro portfolio a zároveň spekulativní aktivum s potenciálem obrovského růstu. Což je popravdě hlavní důvod, proč dnes lidé do kryptoměn investují. Jen zlomek tak činí primárně proto, aby je mohli aktivně používat jako platidlo.

Za mě je ale lepší investovat pouze do něčeho, co skutečně chápete a co vám dává smysl. Pokud chcete do kryptoměn začít lít peníze jenom proto, že je to "něco, co teď frčí a roste", nezní to příliš rozumně. Kde samostudium o kryptosvětě zahájit? Co třeba přímo tady na Warengu? Máme tady hned několik uživatelů, kteří se kryptoměnam pravidelně věnují. Můžete buď využít vyhledávání úplně nahoře, nebo se pustit rovnou do průzkumu hashtagu #kryptomeny. Osobně bych vám doporučil podívat se na články od @martinDraha, které jsou vždy vyčerpávající a i pro absolutní laiky pochopitelné.

2. Kterým kryptoměnovým burzám lze věřit?

Svět kryptoměn není na počet burz tak skoupý, jako ten reálný. Dle webu CoinMarketCap na celém světě existuje téměř 370 burz nabízejících obchodování s kryptoměnami. Reálně jich asi existuje mnohem víc, ale předpokládám, že se tady bavíme o těch burzách, o nichž existují aspoň nějaké relevantní informace a nejde už zdálky o jasný podvod. Možná jste v posledních letech tu a tam v médiích zaznamenali informaci o tom, že někdo takovou svou kryptoměnovou burzičku vytuneloval, nebo se mu do ní dostali hackeři.

Proto je zcela esenciální nepodcenit výběr dostatečně důvěryhodné burzy. Zcela ideální je udělat si vlastní analýzu a průzkum - přečtěte si recenze lidí, kteří dlouhodobě s kryptoměnami obchodují a zaměřte se především na ty největší/nejpoužívanější burzy. Nyní je všude v médiích díky svému debutu na burze Coinbase, ale za zmínku rozhodně stojí i Binance či Kraken, což je dnes asi nejznámější trojice.

3. "Skladování" kryptoměn je stejně důležité, jako kde s nimi obchodujete

Pokud si pořídíte nějakou kryptoměnu, musíte vědět, jak ji budete skladovat. Buď ji můžete svěřit přímo burze (všeobecně se nedoporučuje), nebo si ji uložit do vlastní digitální peněženky. Kyberbezpečnost by pro vás měla být jednou z absolutních priorit, a tak je na místě mít již dopředu jasně rozhodnuto, v jaké peněžence budete své kryptoměny držet. Jakmile jakoukoliv kryptoměnu skrz burzu nakoupíte, ihned ji přesuňte do své peněženky.

Jak už bylo řečeno, celá řada kryptoburz již čelila hackerským útokům a je nepravděpodobné, že tento trend jen tak skončí. Když vaše krypto-aktiva necháváte v burze, vystavujete je riziku těchto útoků a odcizení. Byť ty nejlepší burzy (např. Kraken) už dnes svým klientům nabízejí i poměrně solidně zabezpečené uložení kryptoměn. Na druhou stranu, pokud se vám nepodaří svou peněženku ztratit, nebo zapomenout heslo, je to stále s přehledem nejbezpečnější řešení.

4. Diverzifikace na špici obchodní strategie

Tady asi nejde o nic převratného ani nového. Diverzifikace je klíčem k jakékoliv dobré investiční strategii a v kryptoměnách tomu není jinak. Právě naopak - diverzifikace by měla být úplně prvním faktorem, který při budování své kryptoměnové investiční strategie budete řešit.

I přesto, že kryptoměny už tady s námi jsou řadu let a mnohé z nich řadu let bezproblémově fungují, stále jde o vysoce volatilní a rizikové aktivum. Rozhodně proto není rozumné vložit veškerý svůj kapitál vyčleněný pro krypto-aktiva například pouze do bitcoinu, protože je to jediná kryptoměna, o které se všude píše a kterou znáte. Stejně jako v případě akcií, i v případě kryptoměn máte reálně na trhu tisíce možností, kam své peníze vložit. Nebuďte líní si je trochu nastudovat, abyste následně svou investici mohli rozložit napříč několika různými měnami.

5. Začněte dětskými krůčky

Zvládnutí teorie je stále pouze jeden z aspektů investování do kryptoměn. I když o tom, jak fungují, budete vědět všechno, neznamená to, že můžete bez obav vzít hromadu peněz a nakoupit moře kryptoměn. Jejich vývoj je stále na úplném začátku a u drtivé většiny z nich není jisté, zda tady ještě za 12 měsíců budou.

Je proto na místě začít své kryptoměnové portfolio budovat pomalu, krůček po krůčku. Zkuste nakoupit malé množství předem vybraných kryptoměn, vyzkoušejte si celý proces nákupu a přesunu do peněženky a ujistěte se, že je vše v pořádku. Až poté začněte objem své pozice navyšovat.

Úplně na závěr ještě jedna rada: Nemalá část kryptoměnové komunity digitální měny bez nadsázky považuje za svou formu náboženství. Jejich argumenty i investiční rozhodnutí jsou tak často silně emočně zabarvené. Proto jsem od začátku již několikrát zopakoval, jak důležité je v tomto oboru sebevzdělání a schopnost udělat si vlastní analýzu a názor. Nenechejte si své nákupní rozhodnutí ovlivňovat tím, co někdo napíše na Twitteru, blogu nebo kdekoliv jinde. 

Současný hype okolo kryptoměn je sice fajn a znamená, že můžete teoreticky na své investici v tomto segmentu svůj kapitál výrazně zhodnotit. Stejně tak ale můžete relativně snadno o vše přijít (a nebyli byste zdaleka prvními). Platí to u akcií či nemovitostí a stejně tak to platí i v případě kryptoměn - nad vaši vlastní analýzu, kterou si poctivě uděláte sami, není. Hodně štěstí!

#investovani #kryptomeny #vzdelavani #burzy #penezenka #bezpecnost #diverzifikace #riziko #volatilita #spekulace #bitcoin

Hodnocení: +26
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dovolil bych si nesouhlasit s tím, že by ten kdo zacina, měl diverzifikovat mimo bitcoin. Je to zcela jiné, než u akcií firem a hodně se to blíží tomu, že dáte peníze do Apple a zbytek do jeho konkurentů, které se zrovna upsaly na burze.

    +4
    • Maximalista? Sorry, ale nediverzifikovat je kokotina. Ano je to risky, ale mít all in btc taky.

      0
    • @michalNovak Od te doby, co se vetsina me "diverzifikovane" casti portfolia dostala na cca 10-20% sve hodnoty oproti nakupce v BTC se ze me stal shitcoin minimalista;) Spousta tech projektu se od roku 2017 stale pouziva v minimalni mire, nektere se staly kvuli nedostatecnemu hashrate obeti 51% utoku a i pres probihajici alt season je to stale cista ztrata oproti tomu, kdybych mel vse v BTC.

      Jsem presvedceny, ze se v dohledne dobe neukaze zadny nastupce BTC jako alternativa uchovatele hodnoty a na studovani ostatnich projektu nemam casovou a mentalni kapacitu;)

      Vetsine novacku bude trvat nejakou dobu nez se vubec zorientuji a je tak vic jak pravdepodobne, ze naskoci do nejakych pump and dump coinu, ktere v pristim bear marketu padnou hluboko pod svou aktualni hodnotu a oni prodaji na minimech, protoze o nich nebudou vedet dost na to aby je drzeli dalsi x let.

      +1
    • To, že jsi investoval do věcí, co ztratili vůči BTC hodnotu neznamená, že je diverzifikace špatná, v zásadě jen potvrzuješ, že jsi maximalista. Ono není potřeba dělat nějaký extrémní research, stačí se podívat na kterých projektech se něco vyvíjí nebo ta společnost co za nimi stojí něco buduje. Jako uchovatel hodnoty je BTC jednička, o tom asi nikdo nepochybuje, ale tady se jedná o investování a to už se bavíme o něčem jiném.

      0
    • @michalNovak Chapu tedy spravne, ze kdyz se kupuje vetsina altu za BTC a oni ztrati proti nakupce hodnotu, tak je to z tve strany nepodstatne? Diverzifikace ma mit funkci snizeni rizika, ale pokud nekdo dava penize do "pristiho BTC" tak se vystavuje riziku protoze zadny jiny projekt nema za sebou takovou silnou skupinu developeru, investoru, zabezepceni a verejne adopce. Kdyz nekdo ma v ptf 20 veci tak tristi svou pozornost a nemuze mit prehled co se tam deje. 

      Pokud tu mame neco jako ETH, ktery jako jeden z mala neni pod rozlisovaci schopnosti velkych hracu, tak je dost narocne pochopit jeho koncept a funkci, dodnes je z velke casti nepouzitelne a plne bugu a vetsina jeho dnesnich "nastupcu" tu za 2-3 roky nebude, protoze je prevalcuje centralizovane reseni nebo jeho mladsi a vice sexy killer app;)

      +1
  • Tomáši, děkuji za pěkný článek. Já osobně bych začátečníkům moc nedoporučoval přesouvat krypto. Vycházím z toho, že začátečník zpravidla investuje nízké částky a moc nezná problematiku poplatků a může být nemile překvapen jejich výší. Do výše nějakých 30 tisíc bych nepřesouval. Ohledně diverzifikace - tady bych narozdíl od akcií věřil majoritně spíš výhradně tomu bitcoinu plus možná pěti dalším dle tržní kapitalizace. U zbytku fakt není jistota, jestli tu za rok budou, přesně jak píšete.

    +1
    • Tržná kapitalizácia nie je zrovna dobrý signál. V prvej päťke je napríklad aj doge

      0
  • Díky za tento článek. O kryptoměnách uvažuju právě jako o možnosti diverzifikace s tím, že bych tam nahodila spíš jen lidově řečeno pár kaček jednou do měsíce. Momentálně jsem ve fázi "deep research" a každý takový článek je pro mě velkým přínosem :)

    0
  • Coinbase je sice velká a stabilní kryptoburza, ale má docela vysoké transakční poplatky (ostatně z poplatků tato burza žije). Obchodování s kryptoměnami nabízí už i mnozí brokeři (např. XTB), ale i tam jsou velmi vysoké poplatky (teda spíš spready). Kromě výše uvedeného bych tak začal hlavně srovnáním poplatků a parametrů jednotlivých burz. Zvláště při malých částkách můžou poplatky výrazně zahýbat celkovou výnosností vaší investice (což platí např. i pro akcie)!

    0
    • XTB bohužel velikost spreadu u krypta mění i ze dne na den, což se na častější obchodování moc nehodí:(

      +1
    • Každý kdo má registraci na Coinbase se může přepnout na CoinbasePro, tam jsou poplatky nižší. Taky můžete zadávat příkazy za "Limit" a ne "Market" a poplatky jsou ještě nižší. Je potřeba se vždy dívat jaký poplatek zrovna je, proto, že je to pokaždé jiné. Ale jistě se dají najít i jiné možnosti kde obchodovat ale pro začátek je Coinbase dobrá, jednoduchá, regulovaná a poměrně bezpečná služba.

      +1
    • @dusanHomola Souhlasím, XTB není dobrou volbou pro obchodování kryptoměn.

      0
    • @antoninAdamek Díky za doplňující užitečné informace ;-)

      0
  • Děkuji za support (y)

    0