6 minut čtení

Bitcoin Cash vs Bitcoin: Čím se liší a do které kryptoměny raději investovat?

Proč existují dvě odlišné kryptoměny s názvy "Bitcoin" a "Bitcoin Cash"? Bitcoin Cash vznikl až v roce 2017 a ano, jde o odlišnou kryptoměnu od Bitcoinu. K čemu ale slouží a čím se od klasického BTC liší?

Je to jeden z prvních tradičních hlavolamů pro úplné kryptoměnové začátečníky, kteří se teprve seznamují s trhem a sledují, jaké kryptoměny jsou na něm k dispozici. Dříve či později si všimnou, že na trhu existují "dva bitcoiny", akorát ten druhý má název Bitcoin Cash a jiný ticker BCH.

Co to má znamenat, jak jako cash? Jakože je to bitcoin v hotovosti? Ne? Tak proč tam je druhý bitcoin? A čím se liší od normálního bitcoinu?

 

No, máme-li začít rozdíly, pak tím prvním a zcela očividným je rozdíl asi 60 000 dolarů v hodnotě za jeden Bitcoin vs jeden Bitcoin Cash. Každá z těchto kryptoměn má však také odlišnou historii a tím pádem i jiné vlastnosti.

Bitcoin Cash

Na akciovém trhu je zcela běžné, že společnosti od sebe oddělí nějakou část svého byznysu a vytvoří z něj novou, samostatnou firmu. Používá se pro to termín "spin off" a některé dnes veleúspěšné a známé společnosti za svůj vznik vděčí právě tomuto tržnímu mechanismu. Například PayPal ($PYPL) byl do roku 2015 pevnou součástí eBay ($EBAY).

Když dojde ke spin offu, akcionáři společnosti zpravidla získají podíl i v nově vzniklé společnosti, anebo nějakou finanční kompenzaci za snížení valuace původní firmy. Když od sebe v roce 2013 Pfizer ($PFE) oddělil svou divizi zabývající se léky pro zvířata Zoetis ($ZTS), akcionáři Pfizeru dostali možnost směnit své akcie za akcie nově vzniklého Zoetisu v poměru 100 dolarů $PFE = 107,52 dolarů $ZTS.

Ve světě kryptoměn existují místo spin offů takzvané "forky". A Bitcoin Cash, jemuž se někdy říká také Bcash, vznikl v srpnu 2017 tak, že se forkem oddělil od blockchainu Bitcoinu, přičemž každý, kdo v té době vlastnil Bitcoin, obdržel identické množství nově vzniklého Bitcoin Cash.

Tato kryptoměna tak začala jako fork, neboli kopie Bitcoinu. Proč k tomuto rozdělení došlo? V roce 2017 přišlo několik skupin vývojářů, jež pracovali na blockchainu Bitcoinu, s řadou změn a vylepšení pro protokol Bitcoinu. Mezi provozovateli blockchainové sítě však došlo k názorovému sporu v tom, který návrh vybrat a aplikovat. A jelikož se nepodařilo dosáhnout žádné shody ani jednohlasné podpory pro další směřování Bitcoinu, byla kryptoměna rozdělena na dvě části.

Celý spor totiž sahal až k samotné fundamentální podstatě Bitcoinu. Zatímco někteří vývojáři Bitcoin vnímali víc jako uchovatele hodnoty, další chtěli co nejvíc podporovat jeho použití jakožto prostředku směny, neboli platidla. Proto chtěli například zvětšit velikost jednoho bloku, což by dovolilo zpracování většího počtu transakcí v čase, a tím podpořit škálování BTC jakožto potenciálně plnohodnotné měny. A pro tuto druhou skupinu nakonec vznikl Bitcoin Cash.

Bitcoin Cash svůj život začal s hodnotou okolo 240 dolarů za kus. V té době se bitcoin obchodoval okolo 2700 dolarů. A každý, kdo vlastnil před forkem bitcoin, získal automaticky právo na stejné množství bitcoin cashe, s nimž mohl nakládat zcela dle libosti. Všichni, kdo si bitcoin nakoupili až po forku, již tento nárok nemají.

Bitcoin

To původ Bitcoinu je dodnes zahalen mnohem více otázkami a nejasnosti. Jeho koncept byl poprvé popsán v roce 2008 v dnes slavném dokumentu "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System,", který sepsala jedna nebo více osob pod jménem Satoshi Nakamoto. Skutečná identita tvůrce či tvůrců dokumentu dodnes není známa. První bitcoinové transakce začaly probíhat na začátku roku 2009.

Bitcoin je digitální aktivum neboli digitální měna (kryptoměna), kterou do jisté míry nikdo nevlastní ani nekontroluje. Je součástí distribučního systému (blockchainové sítě), kterou de facto spolu-provozuje každý, kdo provozuje některý z jeho uzlů napříč celým světem.

Revolučním principem Bitcoinu je vytvoření decentralizované digitální měny, která by z celé rovnice zcela vynechala finanční instituce. Jeho fundamentálním principem je eliminování potřeby důvěryhodné třetí strany, která by ověřovala transakce a rozhodovala spory. Místo toho je povinnost ověřovat transakce rozprostřena napříč celou sítí, takže libovolný počet jejich účastníků může využít svůj výpočetní výkon k tomu, aby ověřili, že konkrétní bitcoiny byly poslány z jedné konkrétní digitální peněženky na druhou.

Další inovací je nekompromisní limit pro konečný počet bitcoinu, které budou moci kdy existovat - 21 milionů - stejně jako velmi dobře a detailně definovaný systém toho, jak mohou být nové bitcoiny vytvářeny. Tempo, s jakým jsou nové bitcoiny "těženy", se zhruba každé čtyři roky snižuje na polovinu. Aktuálně na světě existuje přes 18,6 milionu bitcoinů, tedy přes 88 % konečného počtu. A jejich vzácnost je jedním z hlavních růstových argumentů, zejména ve vztahu k fiat měnám typu amerického dolaru, který může americká centrální banka tisknout de facto donekonečna.

Od zmíněné první bitcoinové transakce v roce 2009 se mnoho změnilo. Kryptoměny jsou dnes považovány za plnohodnotnou třídu aktiv. V době svého vzniku měl jeden bitcoin hodnotu nula nula nic - méně než desetinu centu (stále jsme v dolarech). Během let však volatilní pohyby ceny nahoru i dolu dramatickým způsobem hodnotu bitcoinu měnily a zrovna v těchto dnech dosáhla nového maxima na více než 64 000 dolarů.

---

Tak tady to máte - hlavní rozdíl mezi Bitcoinem a Bitcoinem Cash je tedy primárně filozofický. Zatímco vývojáři první zmíněné kryptoměny věří, že jde spíš o digitální zlato a udržitele hodnoty, druhý tábor naopak věří, že by Bitcoin Cash by měl být využíván spíš jako platidlo.

Ironií (zatím) je, že byť se komunita Bitcoin Cash snaží svou síť škálovat, aby zvládla pojmout větší množství transakcí, doposud to nevedlo k tomu, že by bitcoin cash byl rozšířenější nebo více přijímaný než samotný bitcoin. Čemuž odpovídá i jeho hodnota, jež z původních cca 240 dolarů do dneška stoupla na asi 900 dolarů. O kolik víc za poslední tři roky ve srovnání vyrostl bitcoin, asi nemusím připomínat.

I přesto, že bitcoin má nesporné technické limitace, nezastavilo to korporace jako Zynga ($ZNGA), Overstock.com ($OSTK) nebo již zmíněný PayPal ($PYPL) od toho, aby jej začaly přijímat jako formu platby. Ještě letos se určitě přidá i Mastercard ($MA). To samé platí i pro institucionální investory, kteří dnes jednoznačně dávají přednost bitcoinu před bitcoin cashem.

Marná sláva, bitcoin je dnes hlavním tahounem kryptoměnových trhů a de facto "rezervní měnou" kryptovesmíru, což z něj dělá hlavní aktivum pro institucionální portfolia hledající v těchto vodách diverzifikaci.

#investovani #kryptomeny #bitcoin #btc #bitcoincash #blockchain

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.