Rok pandemie je za námi. S čím se nyní nejvíce obchoduje na finančních trzích?
Zhruba od konce minulého roku vidíme silné přítoky do akciových trhů, což je způsobeno jednak sázkou na postupné otevření ekonomik a jednak propadem dluhopisových trhů v reakci na růst výnosů. Dochází i k sektorové rotaci, více se sází na tradiční sektory, které byly pandemií nejvíce zasaženy. Naopak se realizují zisky v technologickém sektoru.
Pandemie překreslila ekonomickou mapu. Jaká je nálada na asijských burzách?
Zdá se, že asijské trhy zvládají pandemii lépe a Čína se k normálnímu životu začala vracet již koncem minulého roku. To se projevilo v mnohem silnějším růstu globálního asijského trhu v porovnání s ostatními regiony. Aktuálně je naopak růst akcií v Asii o něco nižší, což přisuzuji jednak přesunu investic do valuačně atraktivnějších regionů a za druhé obavám z opětovných sankcí, respektive hledáním viníka pandemie.
Velká Británie: Ekonomika, akcie a libra
Poměry na evropských trzích změnil také brexit. Vy sám považujete Británii za černého koně budoucnosti. Proč?
Výkonnost britských akcií v posledních pěti letech výrazně zaostávala za výkonností jak amerických, tak evropských akcií. Domnívám se, že hlavním důvodem byla právě nejistota spojená s dopadem případného brexitu.
Jak jsou na tom nyní?
Zatímco americké akcie se v posledních pěti letech zdvojnásobily, britské akcie jsou výše o necelých 10 procent. Zároveň jde o jeden z mála trhů, který se stále obchoduje pod úrovní před propadem trhů v únoru loňského roku.
Tipnete si budoucí vývoj v případě Británie?
Domnívám se, že výkonnost akciových trhů bude... Více na FinTag.cz!