15.04.2021 3 minuty čtení

Pravidla pro hypotéky bude nově určovat ČNB. Co to znamená?

Únorový Hypoindex 1,93 % ještě prolomil pomyslné dno úrokových sazeb, v březnu se však již nad levnými hypotékami začala stahovat mračna.....

Únorový Hypoindex 1,93 % ještě prolomil pomyslné dno úrokových sazeb, v březnu se však již nad levnými hypotékami začala stahovat mračna. Zlom přišel ve chvíli, kdy skupina ČSOB, do které patří i Hypoteční banka a ČSOB stavební spořitelna, ohlásila zvyšování úroků. Navíc parlament schválil novelu zákona o ČNB, který má v praxi znamenat zpřísnění podmínek pro získání úvěru.

Od doporučení k nařízení

Přestože banky k žadatelům o úvěr přistupují již nyní obezřetně, pravidla jim v budoucnu bude pevně nastavovat Česká národní banka. Novela zákona o ČNB jí dává pravomoc diktovat bankám limity úvěrových ukazatelů pro žadatele o hypotéku, které doposud uváděla pouze jako doporučení. Nově budou pro banky legislativně závazné a ČNB bude mít také nástroje, jak jejich dodržování vymáhat.

Jak moc to ovlivní dostupnost hypoték, lze v současnosti jen spekulovat. Poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura ve svém komentáři uvedl, že vliv novely na schvalování úvěrů bude minimální: „Přijatá změna zákona totiž nebude mít bezprostřední dopad na posuzování úvěruschopnosti žadatelů o hypoteční úvěr, neboť je ve vlastním zájmu bank, a také to pro ně vyplývá ze zákona o spotřebitelském úvěru, aby posuzování úvěruschopnosti i nadále prováděly s maximální obezřetností a pečlivostí.“

Hypotéky pro mladé

Na jedné straně novela přinese obecně plošné zpřísnění pro všechny hypotéky, současně také pamatuje na hypotéky pro mladé. Ty budou mít limity úvěrových ukazatelů nastavené ze zákona níže, konkrétně o 10 procentních bodů u LVT, o 5 procentních bodů u DSTI a jednoroční násobek čistých příjmů u ukazatele DTI. I v tomto případě však budou mít konečné slovo při posuzování úvěrů banky.

Ochota půjčovat mladým jistě bude záviset na jejich schopnosti splácet a také rizicích pro banku, která jsou s tím spojená. Klíčovým nástrojem pro snižování rizika je přitom spoluúčast na úvěru. Při aktuálním LTV ve výši 90 % by hypotéka pro mladé mohla teoreticky dle zákona dosáhnout i 100 % ceny nemovitosti, rozhodovat se však bude až v bankovní praxi.

Vzhledem k současné koronavirové krizi se dá předpovídat, že banky budou usilovat všemi možnými prostředky o snižování rizika. Také kvůli očekávanému zvyšování úroků se tak s hypotékou nevyplatí otálet, a to ani mladým. Pokud o hypotéce uvažujete a zatím nemáte vybranou konkrétní nemovitost, k dispozici máte pestrou nabídku rezidenčních projektů PSN.

#hypoteka #cnb

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.