Víte, které akcie jsou zdaleka nejdražší na celém akciovém trhu? Ano, jedná se o akcie Berkshire Hathaway třídy A. Jejich cena je nesrovnatelně vyšší než cena kterékoliv jiné akcie.
Vysvětlení, proč jsou akcie Berkshire Hathaway tak drahé je přitom dvojí a poměrně jednoduché:
- Jedná se o legitimně hodnotnou společnost (i když zdaleka ne nejhodnotnější na americkém akciovém trhu).
- Buffett je bytostně přesvědčen, že nikdy akcie Berkshire Hathaway nerozdělí.
Správnou otázkou samozřejmě je, proč je v tomto druhém bodě tak neoblomný?
Pojďme se tedy podívat na jednu konkrétní myšlenku, kterou sdělil Warren Buffett akcionářům před 37 lety ve svém každoročním dopise.
„Klíčem k racionální ceně akcií jsou racionální akcionáři – současní i budoucí. My chceme, aby jimi byli investoři, kteří se považují za spoluvlastníky firmy a investují do společnosti s dlouhodobými úmysly. Pokud bychom akcie rozdělili nebo podnikli jiné kroky zaměřující se spíše na cenu akcií než na hodnotu podnikání, přilákali bychom jinou – špatnou – skupinu investorů.“
Celkem zajímavá myšlenka. Buffettovi jde nejenom o hodnotu společnosti, ale také o to, jak by mohli lidé psychologicky reagovat na základě její vnímané hodnoty. Berkshire Hathaway se v roce 1984 obchodovalo přibližně za 1 300 dolarů za akcii. I když byly už tehdy akcie drahé, existovalo v té době jen málo lidí, kteří obchodovali s akciemi na burze, a přitom by si nemohli dovolit ani jedinou akcii Berkshire.
To platí spíše v dnešních dnech pro akcie třídy A. Proto, aby nakonec byly akcie dostupnější i širší veřejnosti, byly v roce 1996 trochu proti přesvědčení Buffetta vytvořené také akcie Berkshire Hathaway třídy B, které se nyní obchodují za zlomek ceny původních akcií společnosti.
Abychom pochopili Buffettovu myšlenku, je třeba porozumět, do jaké míry jsou Buffett a jeho srdcová společnost propletení. Věštec z Omahy sedí v křesle ředitele společnosti déle než 50 let – je nejdéle sloužícím CEO jakékoliv společnosti kótované v indexu S&P 500. Několikrát se přitom nechal slyšet, že jeho pocit osobní hodnoty je částečně vázán k ceně akcií Berkshire.
„Moje ego je závislé na ceně akcií Berkshire Hathaway, o tom není pochyb,“ řekl reportérovi před lety, kdy se akcie Berkshire obchodovaly za zhruba 3 900 dolarů. Později pak autorce svého životopisu, Alice Schroederové prozradil: „Růst ceny akcií Berkshire Hathaway je pro mě zábavou na celý život.“
Je jasné, že Buffett pohlíží na vysokou cenu akcií jako na marketingové aktivum, kterého je třeba využít, nikoliv problém, který je třeba překonat. A přestože téměř nikdo jiný nečelí podobnému problému, kterou je cena akcií vlastní společnosti, určitě strávíte spoustu času přemýšlením o cenách účtovaných za různé produkty a služby. Ať už na jedné straně barikády jako poskytovatel a výrobce nebo na druhé jako koncový spotřebitel.
Odráží cena skutečnou hodnotu?
Cena může odrážet hodnotu, ale může také – pravděpodobně častěji – posílit vnímání hodnoty. To je velmi důležitá myšlenka, kterou řada lidí nikdy nepochopí.
- Ať už cokoliv prodáváte, když přemýšlíte o ceně, představte si, co může potenciálního zákazníka napadnout, když si uvědomí, že jste o polovinu dražší, nebo dvakrát dražší – než konkurence.
- Anebo opačně, představte si výrobce, který prodává produkty za 2 000 Kč na trhu, kde se pohybuje konkurence s cenou od 1 500 Kč do 2 500 Kč. Asi jako zákazník budete předpokládat alespoň na začátku, že existuje i odpovídající rozdíl v hodnotě. Nicméně je stejně pravděpodobné, že vnímání hodnoty budete odvozovat od ceny, jako že je cena odvozena od skutečné hodnoty.
- Nebo jste freelancerem, který nabízí své služby za 350 Kč na hodinu. Vysíláte tím úplně jiný signál než konkurent, který pracuje za 1 000 Kč.
Pokud se vrátíme k Buffettovi, představte si, jak by ho drobní investoři mohli vnímat odlišně, nebýt skutečnosti, že se jeho společnost nyní obchoduje za zhruba 35000násobek oproti 60. létům 20. století, když Berkshire Hathaway kupoval.
Racionálně víme, že kdyby se nyní rozdělily akcie Berkshire Hathaway v poměru 1000 ku 1, přičemž by se prodávaly za tisícinu původní ceny, hodnota společnosti by se nijak nezměnila. Ale lidé nejsou vždy racionálními homo economicus, jak předpovídá ekonomická teorie a celá řada z nás není vůbec dobrá ani v jednoduché matematice…
Myslete na to, když budete uvažovat o ceně a hodnotě. Racionální akcionáři, jaké si Buffett vysnil v roce 1984 jsou úžasní, ale emociální vztahy mohou mít mnohem větší důležitost, než by čísla mohla naznačovat.
#WarrenBuffet #Buffett #BerkshireHathaway #Berkshire #hodnota #cena #vnimanahodnota #investicniguru #investicnilegenda #lekce #moudrost
Takze vlastne vytvorenim BRK.B Buffet prilakal ty “spatne” investory :D. Jako upimne, nemam na to si koupit Ackovou akcii a proto jsem rad, ze existuji ty Bckove a nejaka volebni prava me pri tom poctu co vlastnim vubec nezajimaji.
vlastně to tak bude :-D aaa jinak co se týče těch hlasovacích práv..teď mi domů přišlo obálkou Philip Morris hlasovací lístek :-D ..tak jsem na to koukal jak puk a jenom jsem hledal někde info, zda musím hlasovat :-D
Nemám rád to poznání, když po čase nesprávně vidím hodnotu v něčem, co není tak hodnotné, za jak jsem to považoval. :) Za poznání po špatném rozhodnutí platím bolestí, časem i úsilím (moderní manday) Proč mě ve škole neučili všechno o hodnotách. :-D